abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_96141162
quote:
HTM en politie controleren OV
Den Haag, 28-04-2011 • Om de veiligheid in het openbaar vervoer te vergroten, en zwartrijden en ander wangedrag tegen te gaan, organiseerde Politie Haaglanden woensdag 27 april in de avonduren samen met medewerkers van de HTM en de gemeente Den Haag een handhavingsactie op de tramlijnen 9 en 11. In totaal werden 39 trams aan een controle onderworpen. Bijna 2000 reizigers werden gecontroleerd.



De actie vond voornamelijk plaats bij de halte aan de Wouwermanstraat. Tot op heden hebben eerdere acties tot zeer positieve reacties geleid bij zowel reizigers, als andere samenwerkende partners. De noodzaak om dit soort acties gezamelijk te blijven uitvoeren ligt in het feit dat geregeld HTM-medewerkers geconfronteerd werden met tegen hen gericht geweld waarbij zelfs één medewerker in coma raakte ten gevolge van dat geweld. Dit soort geweld heeft een geweldige impact op zowel de medewerkers als reizigers en heeft een negatieve invloed op het veiligheidsgevoel van reizigers.

Resultaten
In totaal werden door de HTM 148 processen-verbaal uitgeschreven voor onder andere zwartrijden, het niet op eerste vordering kunnen tonen van een geldig identiteitsbewijs, roken in de tram, en openbare dronkenschap. De politie hield tijdens de actie zes vreemdelingen aan. Eén persoon bleek nog een boete te hebben openstaan en verder schreef de politie 50 processen-verbaal uit voor onder andere het niet kunnen tonen van een geldig identitietsbewijs, het weggooien van afval, en 'gebruik en bezit’ van harddrugs.

Begrip én onbegrip
Ondanks de vele positieve reacties stuitten de controleurs ook op onbegrip, omdat het idee bestond dat de controle enkel gericht was op het niet op eerste vordering kunnen tonen van een geldig identiteitsbewijs. De controle hierop is echter nooit een doel op zich, het staat altijd in relatie tot de controle van een geldig plaatsbewijs. Politie en HTM gaan ook de komende periode de integrale controles voortzetten.



Drugs
Bij de controleactie maakte de politie gebruik van ‘drugshonden’. Uit eerder onderzoek bleek dat in de avonduren in trams drugs wordt gebruikt. De politie trof bij meerdere reizigers drugs aan. Dit betrof een hoeveelheid hash en 11 gram cocaïne en heroïne.

Geweld, nu is het genoeg
Politie Haaglanden en de gemeente Den Haag tolereren geen (verbaal) geweld tegen politiemensen en of personen met een publiekelijke taak en doen in voorkomende gevallen aangifte. In de richtlijnen van het Openbaar Ministerie is opgenomen dat de straf bij geweld tegen politieambtenaren maar ook bij personen met een publiekelijke taak zoals gemeentelijke handhavers kan worden verdubbeld.
Nu vind ik het prima als tramreizigers worden gecontroleerd op zwartrijden, maar deze actie gaat een stuk verder. Volgens RTV West moesten alle reizigers hun ID laten zien. Dit staat in het stuk hierboven ook min of meer geschreven (ik heb het onderstreept).

Maar, sinds wanneer mag er om een ID worden gevraagd als je een geldig plaatsbewijs hebt?

Volgens de rijksoverheid mag een controleur alleen vragen om een ID als er sprake is van zwartrijden.
quote:
Conducteurs
Conducteurs van de Nederlandse Spoorwegen (NS) en controleurs van andere openbaar vervoersorganisaties zijn buitengewoon opsporingsambtenaar en hebben de bevoegdheid om aan zwartrijders een identiteitsbewijs te vragen. Een buitengewoon opsporingsambtenaar (BOA) draagt een insigne waaraan hij duidelijk te herkennen is. Ook heeft hij een legitimatiebewijs, inclusief pasfoto, waarop te zien is dat hij BOA-bevoegd is.
http://www.rijksoverheid.(...)wijs-en-wanneer.html

De politie mag het alleen vragen als er een gegronde reden voor is.
quote:
De identificatieplicht geeft de politie niet de bevoegdheid zonder reden mensen aan te houden om hun identiteit te controleren. Het verzoek om identificatie moet nodig zijn voor de uitvoering van de taken van de politie. Bijvoorbeeld bij verkeerstoezicht, hulpverlening bij een ongeluk of opsporing van strafbare zaken.
Dus mijn vraag is: Met welke reden kan een betalende reiziger gevraagd worden een ID te laten zien op straffe van een proces verbaal?
pi_96141625
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:00 schreef Wokkel het volgende:
Dus mijn vraag is: Met welke reden kan een betalende reiziger gevraagd worden een ID te laten zien op straffe van een proces verbaal?
De reden en ik weet het die is filterdun zal waarschijnlijk zijn dat ze een algehele controle uitvoerden.
pi_96141703
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:11 schreef Basp1 het volgende:

[..]

De reden en ik weet het die is filterdun zal waarschijnlijk zijn dat ze een algehele controle uitvoerden.
Daar dacht ik aan, maar dat is toch wel misbruik maken van de wet.

quote:
Uitgangspunt van de wet is dat de opsporingsambtenaren bevoegdheden slechts uitoefenen voor zover dat redelijkerwijs voor de vervulling van hun taak noodzakelijk is. De opsporingsambtenaar moet het gebruik van zijn bevoegdheid dan ook altijd (schriftelijk) kunnen motiveren. In de wet is slechts een toonplicht opgenomen en geen draagplicht. Dit betekent dat er geen losse identiteitscontroles gehouden mogen worden.
http://nl.wikipedia.org/wiki/Identificatieplicht
  vrijdag 29 april 2011 @ 15:16:53 #4
63192 ursel
"Het Is Hier Fantastisch!
pi_96141853
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:13 schreef Wokkel het volgende:

[..]

Daar dacht ik aan, maar dat is toch wel misbruik maken van de wet.

[..]

http://nl.wikipedia.org/wiki/Identificatieplicht
Nee hoor, want ze controlleerden niet alleen vervoersbewijs, maar ook op vreemdelingen, openstaande boetes en weet ik wat al niet. Dan is het wel zo handig als ze kunnen controleren wie je bent. :+
pi_96141979
Je moet gewoon een id kaart bij je hebben. Punt uit.
pi_96142045
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:20 schreef snoekiesnoeksnoek het volgende:
Je moet gewoon een id kaart bij je hebben. Punt uit.
Helaas wordt er inderdaad door justitie tegenwoordig zo zwart wit gedacht en slikken velen zulke stringente wetgeving en vage uitvoering hiervan als zoete koek.
pi_96142062
Ik gok dat ze dat kunnen doen via een of andere APV, net als het preventief fouilleren.

Ik vind het belachelijk overigens, op mn ov kaart zit ook een foto en mn naam, als ik gewoon ingecheckt ben laat me dan lekker met rust verder. De manier waarop vind ik sowieso geen stijl, van het een op het andere moment ben je compleet omsingeld door allerlei uniformen die alles van je willen weten, je willen fouilleren en je tas binnenstebuiten keren. Voel je je hierdoor overdonderd/geïntimideerd en ga je er tegenin gaat men even met zn 10en jou als voorbeeld van het zero tolerance beleid stellen. :r
pi_96142089
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:16 schreef ursel het volgende:

[..]

Nee hoor, want ze controlleerden niet alleen vervoersbewijs, maar ook op vreemdelingen, openstaande boetes en weet ik wat al niet. Dan is het wel zo handig als ze kunnen controleren wie je bent. :+
Stelregel is: Er mag niet zomaar gevraagd worden om je ID tenzij er feiten of omstandigheden zijn die dit rechtvaardigen.

Dat houdt toch in dat een betalende reiziger, waarbij op zijn voorhoofd niet geschreven staat 'vreemdeling´, ´ik betaal geen boetes´ of wat dan ook, niet zomaar zijn ID gevraagd mag worden?

Anders kan een agent altijd wel zeggen 'Ja meneer, even een vreemdelingen controle mogen we uw ID zien?' als je ergens bent.
pi_96142144
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:20 schreef snoekiesnoeksnoek het volgende:
Je moet gewoon een id kaart bij je hebben. Punt uit.
Net zoals een agent altijd een valide reden moet hebben om ernaar te vragen. Punt uit.
pi_96142234
Er geldt een ID plicht in het OV. Zo geldt de ID plicht ook voor kinderen vanaf 12 jaar in het OV ipv 14 jaar.
pi_96142445
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:26 schreef nikk het volgende:
Er geldt een ID plicht in het OV. Zo geldt de ID plicht ook voor kinderen vanaf 12 jaar in het OV ipv 14 jaar.
Artikel 92 Wet Personenvervoer

quote:
De reiziger die de leeftijd van veertien jaar nog niet heeft bereikt, is verplicht op de eerste vordering van de artikelen 87 en 89 bedoelde ambtenaren en personen die hebben vastgesteld dat de reiziger heeft gehandeld in strijd met de artikelen 70 of 71, een identiteitsbewijs als bedoeld in artikel 1 van de Wet op de identificatieplicht ter inzage aan te bieden.
Uitsluitend als er wordt zwartgereden geldt er een ID plicht in het OV.
pi_96142534
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:24 schreef Wokkel het volgende:
Net zoals een agent altijd een valide reden moet hebben om ernaar te vragen. Punt uit.
Die is er toch? Je onderstreept hem alleen niet in je stuk. Het is een handhavingsactie en dat is een geldige reden.

Bij een handhavingsactie worden opsporingsambtenaren ingezet (algemene en buitengewone) en toezichthouders. Tijdens een handhavingsactie worden verschillende wettelijke aandachtsvelden bestreken. Om er enkele te noemen: strafrecht en strafvordering, vreemdelingenwetgeving, uitkeringswetgeving, fiscale wetgeving, milieuwetgeving, ouwregelgeving, bestemmingsplannen en plaatselijke wetgeving (verordeningen en dergelijke).

Het is dus veel meer dan een actie op zwartrijders.
  vrijdag 29 april 2011 @ 15:41:05 #13
211937 escalatie
in ... 3..., 2..., 1...
pi_96142783
Het is gewoon een sneue actie. Net zoals de ID-plicht belachelijk is. Slaat nergens op dat je je ID moet laten zien als je een geldig vervoersbewijs hebt. Burgertje pesten is dit gewoon.
pi_96142994
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:41 schreef escalatie het volgende:
Het is gewoon een sneue actie. Net zoals de ID-plicht belachelijk is. Slaat nergens op dat je je ID moet laten zien als je een geldig vervoersbewijs hebt. Burgertje pesten is dit gewoon.
Aha:

quote:
In totaal werden door de HTM 148 processen-verbaal uitgeschreven voor onder andere zwartrijden, het niet op eerste vordering kunnen tonen van een geldig identiteitsbewijs, roken in de tram, en openbare dronkenschap. De politie hield tijdens de actie zes vreemdelingen aan. Eén persoon bleek nog een boete te hebben openstaan en verder schreef de politie 50 processen-verbaal uit voor onder andere het niet kunnen tonen van een geldig identitietsbewijs, het weggooien van afval, en 'gebruik en bezit van harddrugs.
pi_96143006
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:41 schreef escalatie het volgende:
Het is gewoon een sneue actie. Net zoals de ID-plicht belachelijk is. Slaat nergens op dat je je ID moet laten zien als je een geldig vervoersbewijs hebt. Burgertje pesten is dit gewoon.
Mwah. Ik ben persoonlijk wel blij met een dergelijke actie bij de halte Wouwermanstraat. Wat mij betreft staat daar 24/7 een toezichthouder.
  vrijdag 29 april 2011 @ 15:47:56 #16
342435 Life2.0
#deadprez4mod
pi_96143096
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:20 schreef snoekiesnoeksnoek het volgende:
Je moet gewoon een id kaart bij je hebben. Punt uit.
Je moet je jodenster dragen. Punt uit.
  vrijdag 29 april 2011 @ 15:50:07 #17
342435 Life2.0
#deadprez4mod
pi_96143182
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:16 schreef ursel het volgende:

[..]

Nee hoor, want ze controlleerden niet alleen vervoersbewijs, maar ook op vreemdelingen, openstaande boetes en weet ik wat al niet. Dan is het wel zo handig als ze kunnen controleren wie je bent. :+
Dus de IND was er ook bij? En er werden ook direct vingerafdrukken van alle 'verdachte' personen afgenomen? En minimaal fouilleren van de personen die de hond niet aardig vond..
pi_96143210
quote:
In totaal werden door de HTM 148 processen-verbaal uitgeschreven voor onder andere zwartrijden, het niet op eerste vordering kunnen tonen van een geldig identiteitsbewijs, roken in de tram, en openbare dronkenschap. De politie hield tijdens de actie zes vreemdelingen aan. Eén persoon bleek nog een boete te hebben openstaan en verder schreef de politie 50 processen-verbaal uit voor onder andere het niet kunnen tonen van een geldig identitietsbewijs, het weggooien van afval, en 'gebruik en bezit van harddrugs.
Vaag verhaal over het niet op eerst vordering kunnen tonen van een ID bewijs krijg je van HTM een boete en vervolgens nog 1tje er bovenop van de politie.
  vrijdag 29 april 2011 @ 15:51:03 #19
342435 Life2.0
#deadprez4mod
pi_96143222
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:46 schreef nikk het volgende:

[..]

Mwah. Ik ben persoonlijk wel blij met een dergelijke actie bij de halte Wouwermanstraat. Wat mij betreft staat daar 24/7 een toezichthouder.
Toezichthouder, of een half korps om iedereen van top tot teen te controleren voor enig verdacht iets? Nogal een verschil..
pi_96143233
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:35 schreef snoekiesnoeksnoek het volgende:

[..]

Die is er toch? Je onderstreept hem alleen niet in je stuk. Het is een handhavingsactie en dat is een geldige reden.

Bij een handhavingsactie worden opsporingsambtenaren ingezet (algemene en buitengewone) en toezichthouders. Tijdens een handhavingsactie worden verschillende wettelijke aandachtsvelden bestreken. Om er enkele te noemen: strafrecht en strafvordering, vreemdelingenwetgeving, uitkeringswetgeving, fiscale wetgeving, milieuwetgeving, ouwregelgeving, bestemmingsplannen en plaatselijke wetgeving (verordeningen en dergelijke).

Het is dus veel meer dan een actie op zwartrijders.
Een handhavingsactie is niet meer dan een aantal ambtenaren uit verschillende disciplines die op hetzelfde moment hun bevoegdheden mogen uitoefenen.
Als het zo is dat (bijv.) de vreemdelingenpolitie jou, zonder vermoedens of feiten, mag vragen om een ID tijdens een handhavingsactie dan zouden ze dat ook buiten een handhavingsactie mogen doen. Die uitzondering staat echter niet genoemd op de Rijksoverheid website

De politie heeft niet de bevoegdheid om zonder reden je ID te vragen, ze dekken zichzelf in het persbericht ook in met:
quote:
De controle hierop is echter nooit een doel op zich, het staat altijd in relatie tot de controle van een geldig plaatsbewijs.
Dan kan er toch geen sprake van zijn dat elke tramreiziger zich moet identificeren?
  vrijdag 29 april 2011 @ 15:53:03 #21
342435 Life2.0
#deadprez4mod
pi_96143310
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:50 schreef Basp1 het volgende:

[..]

Vaag verhaal over het niet op eerst vordering kunnen tonen van een ID bewijs krijg je van HTM een boete en vervolgens nog 1tje er bovenop van de politie.
Volgens de tekst krijg je er 2 van de boa's en 1 van de politie zelf
pi_96143318
quote:
0s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:45 schreef snoekiesnoeksnoek het volgende:

[..]

Aha:

[..]

Als je zo redeneert dan vind je het vast ook prima als de politie met alle denkbare toezichthouders elke week zonder te kloppen bij jou thuis binnenkomen om te controleren? Wijk voor wijk, stad voor stad.
pi_96143738
Prima zaak, dit soort controles. In Nederland hoor je gewoon een ID-bewijs op zak te hebben; zo is dat wettelijk en democratisch geregeld. Mensen die onbegrip hebben voor controles, houd je altijd. Niet zo bijster relevant: wetten en regels zijn er om nageleefd te worden.
  vrijdag 29 april 2011 @ 16:08:05 #24
342435 Life2.0
#deadprez4mod
pi_96143890
quote:
15s.gif Op vrijdag 29 april 2011 16:04 schreef Boldface het volgende:
Prima zaak, dit soort controles. In Nederland hoor je gewoon een ID-bewijs op zak te hebben; zo is dat wettelijk en democratisch geregeld. Mensen die onbegrip hebben voor controles, houd je altijd. Niet zo bijster relevant: wetten en regels zijn er om nageleefd te worden.
Democratisch? _O-
pi_96144251
quote:
13s.gif Op vrijdag 29 april 2011 15:47 schreef Life2.0 het volgende:

[..]

Je moet je jodenster dragen. Punt uit.
:')
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')