Voor zover ik weet is het Higgsmechanisme niet strikt nodig in een SUSY-extensie van het standaardmodel (waarin je in dat standaardmodel dan dan natuurlijk een ander mechanisme hanteert). Snaartheorie heeft SUSY nodig, maar SUSY snaartheorie (en het Higgsmechanisme) niet.quote:Op zondag 10 april 2011 17:23 schreef Verrekijker het volgende:
[..]
Een post hoc ergo propter hoc dus?
Dank, Haushofer (ook voor je heldere uitleg over dit onderwerp hierboven).quote:Op zaterdag 9 april 2011 23:34 schreef Haushofer het volgende:
Nog een nuttige site, van iemand van het CDF .
Bedankt voor de uitleg! Ik ben erg geinteresseerd in natuurkunde, maar heb tegelijkertijd niet de kennis om dit soort zaken goed te kunnen interpreteren. Echt heel erg bedankt!quote:Op zaterdag 9 april 2011 16:06 schreef Haushofer het volgende:
[..]
De deeltjes waarin we hier geinteresseerd zijn "virtueel"; het zijn tussenprocessen die heel snel vervallen tot andere deeltjes. Zo snel, dat ze niet direct te meten zijn. Je moet dus uit de vervalproducten reconstrueren wat er gebeurd is.
Echter, zo'n virtueel deeltje heeft wel een massa M. Zo'n virtueel deeltje noemen we 'virtueel' omdat het niet aan de gebruikelijke energievoorwaarden van Einstein voldoet en daardoor altijd als een tussenproduct zal optreden. Echter, als het virtuele deeltje die energievoorwaarden wel gaat gehoorzamen, dan wordt het proces met dit deeltje heel goed zichtbaar. Er vindt als het ware een soort "resonantie" plaats: een "bump" in je grafiek, die aangeeft dat er een heleboel "events" plaatsvinden als de som van de energie van de ingaande en uitgaande deeltjes vergelijkbaar wordt met de massa van het virtuele deeltje.
De "bump" waarover gesproken wordt verraadt zo dus het desbetreffende virtuele deeltje. Echter, in zo'n versneller gebeuren er miljoenen processen, en veel van die processen begrijpen we al goed met het standaardmodel. Daarin ben je dus vaak niet geïnteresseerd, en die vormen je "background". Er zijn verscheidene methodes om deze background uit je meetgegevens te filteren om zo de gegevens te gaan interpreteren.
Een 3-sigma resultaat zegt iets over de aanwezigheid van die bump; 3-sigma houdt in dat het 99,5% zeker is dat de bump geen statistische fout is. Maar het zegt volgens mij niks over wat die bump is. Men kan dus prima een 5-sigma resultaat hebben, vervolgens een feestje bouwen, en er na een paar maanden achter komen dat de bump slechts iets systematisch in je metingen was ipv daadwerkelijk nieuwe fysica. Daar moet je dus mee oppassen.
Nu weet men bijna zeker dat het nieuwe deeltje geen Higgsdeeltje is. De reden is dat de bump een massa aangeeft van circa 150 GeV (circa 150 protonmassa's). Het Higgsdeeltje zoals het standaardmodel het beschrijft zou dan met zo'n massa een bump geven die veel kleiner is. We kunnen in het standaardmodel namelijk voor verschillende verstrooingsprocessen de zogenaamde cross sectie uitrekenen wat je informatie geeft over de waarschijnlijkheid van verstrooiïngen (QM werkt immers met waarschijnlijkheden!). Een Higgsboson met een massa van 150 GeV zou een veel kleinere cross sectie geven, en dus minder events, en dus een kleinere bump, dan een nieuw massief ijkboson (een ijkboson medieert een kracht, zoals de fotonen van het elektromagnetisme, de gluonen van de sterke kernkracht of de W en Z deeltjes van de zwakke kernkracht) met eenzelfde massa.
-edit: om wat meer op die grafieken in te gaan die je op verschillende sites ziet: als ik het goed begrijp zit het ongeveer als volgt. De totale energie van een proces, ruwweg de som van de ingaande en uitgaande deeltjes, noemen we voor het gemak E. Stel je nu voor dat een proces bestaat uit ingaande deeltjes x en y, die vervolgens overgaan in een virtueel deeltje Z, en dat deeltje Z vervalt heel snel in deeltjes u en v:
x + y --> Z --> u + v.
Het aantal gebeurtenissen van zo'n proces, het aantal 'events', kun je uitzetten tegen de totale energie van het proces. Nu wordt dit aantal events gegeven door die cross sectie. Ruwweg kun je zeggen dat die cross sectie evenredig is met
1/(E2 - M2 )
waarbij M de massa van het Z-deeltje is. je ziet, dat als E2 ongeveer gelijk wordt aan M2, deze cross sectie erg groot wordt. Dat betekent een toename van processen die hierboven beschreven zijn. Als je dus dit aantal events uitzet tegen de energie E, je voor E = M een piek (bump) zult zien in je grafiek als het desbetreffende proces plaatsvindt.
Het probleem is dus dat je ook een heleboel andere processen meet, en die moet je eerst statistisch verwerken voordat je het interessante proces x+y --> Z --> u+v kunt analyseren.
Als het echt is zullen andere labs de resultaten kunnen herhalen. Denk dat het daarop wachten is. ik heb ook problemen met de uitdrukking "99,5% zeker is". Zou eerder zeggen: Als er niets is dan zal je gemiddeld 1 keer op 200 zo'n resultaat verkrijgen.quote:Op zondag 10 april 2011 23:26 schreef oompaloompa het volgende:
[..]
Bedankt voor de uitleg! Ik ben erg geinteresseerd in natuurkunde, maar heb tegelijkertijd niet de kennis om dit soort zaken goed te kunnen interpreteren. Echt heel erg bedankt!
Echter, "Een 3-sigma resultaat zegt iets over de aanwezigheid van die bump; 3-sigma houdt in dat het 99,5% zeker is dat de bump geen statistische fout is." is dat wel zo?
Is het niet zoals de eerder genoemde baseline-neglect dat je dan ook nog de verhouding statistische fouten / echte vinding in account moet nemen? (een ratio die we natuurlijk niet kennen)
Ja, dat heeft vooral te maken met de LHC. Als je dat boek gelezen hebt, begrijp je nu waarom we veel verwachten van de LHC; de eerste "beyond SM"- fysica moet ongeveer rond de 1 TeV liggen. Het SM doet al zo'n 40 jaar haar werk en heeft haar bijzonder grote successen gehad, maar het wordt ook wel es tijd voor wat nieuwsquote:Op zondag 10 april 2011 23:04 schreef Agno het volgende:
[..]
Dank, Haushofer (ook voor je heldere uitleg over dit onderwerp hierboven).
Als ik de commentaren van verschillende wetenschappers zo lees, dan lijkt het scepticisme nu toch de overhand te nemen en is deze 'bump' geen nieuw virtueel deeltje.
P.S.
Volgens mij staat de (deeltjes) natuurkunde opeens veel meer in de belangstelling dan zeg een 10 jaar geleden. Het lijkt erop dat de niet aflatende stroom populaire boeken en TV programmas over o.a. de LHC (ik heb "A Zeptospace Odyssey" in één ruk uitgelezen. Dank voor de tip!) het grote publiek hebben wakker gemaakt. :-)
De hamvraag is hier denk ik: heeft snaartheorie SUSY plus het Higgs-mechanisme nodig of volstaat alleen SUSY.quote:Op zondag 10 april 2011 18:01 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Voor zover ik weet is het Higgsmechanisme niet strikt nodig in een SUSY-extensie van het standaardmodel (waarin je in dat standaardmodel dan natuurlijk een ander mechanisme hanteert). Snaartheorie heeft SUSY nodig, maar SUSY snaartheorie (en het Higgsmechanisme) niet.
Waarom zou snaartheorie het Higgsmechanisme nodig hebben?quote:Op maandag 11 april 2011 17:48 schreef Verrekijker het volgende:
[..]
De hamvraag is hier denk ik: heeft snaartheorie SUSY plus het Higgs-mechanisme nodig of volstaat alleen SUSY.
ik vraag me af of dit niet is omdat deze vinding teveel gehyped wordt.quote:Op zondag 10 april 2011 23:04 schreef Agno het volgende:
Als ik de commentaren van verschillende wetenschappers zo lees, dan lijkt het scepticisme nu toch de overhand te nemen en is deze 'bump' geen nieuw virtueel deeltje.
Ik neem aan dat in normale omstandigheden ze meer data zouden verzamelen en een verklaring trachten te vinden voor het verschijnsel alvorens ze het nieuws publiceren. Maar met de stopzetting ervan eind dit jaar is publicatie van ruwe gegevens misschien de beste optie. Hopen op feedback, en verder zoeken naar een verklaring. Je wilt zo'n project toch netjes afsluiten, niet gewoon eindigen met halve experimenten en onvolledige analyses.quote:Op woensdag 13 april 2011 13:08 schreef Asphias het volgende:
[..]
ik vraag me af of dit niet is omdat deze vinding teveel gehyped wordt.
je komt iets tegen, het kán een grote ontdekking betekenen, maar kan ook best een statistische fout zijn. oftewel, vet interesant om verder op door te gaan, maar het is nog niet zeker wat het precies is. en dan komen de headlines "WETENSCHAP OP ZIJN KOP: NIEUWE DEELTJES ONTDEKT", en alle leken worden weer razend enthausiast.
ik kan me voorstellen dat dat sceptisme alleen is in een reactie op de overenthousiaste media. dat je al snel zoiets hebt van, ho effe, we weten nog helemaal niets zeker over dit verschijnsel.
Je bent graag zeker van je zaak voor je iets publiceert...quote:For example, the DAMA dark matter experiment has been sitting on an 8 sigma signal for a long time now, but other experiments are still trying to confirm that it’s not some systematic effect.
Kom maar op met de theoretisch onderbouwde verklaringenquote:Could it have been a fluke? It could but it almost certainly wasn't. When 7/pb of the data were analyzed, the excess grew to 4.8 sigma or so which is something like 99.9997%. So the shape almost certainly didn't appear by chance.
bron
Die overspoelden het arXiv vrij kort na de bekendmakingquote:Op dinsdag 31 mei 2011 10:12 schreef DumDaDum het volgende:
Er is nieuws. Sinds april is de waarschijnlijkheid van de ontdekking gestegen naar 4.8 sigma.
Het is nu vrijwel zeker geen meetfout meer
[..]
Kom maar op met de theoretisch onderbouwde verklaringen
Nee. Het betekent dat het signaal daadwerkelijk daar is. Wat het is (al reeds bekende fysica of niet), dat is de interessante vraagquote:Op dinsdag 31 mei 2011 10:30 schreef oompaloompa het volgende:
Ik snap het niet.
Betekent dat nou dat het vrijwel zeker echt iets nieuws is?
Ok, maar het is dus zo goed als zeker geen random ruis meer maar moet iets zijn, wat dat iets is, is alleen een raadsel?quote:Op dinsdag 31 mei 2011 10:41 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Nee. Het betekent dat het signaal daadwerkelijk daar is. Wat het is (al reeds bekende fysica of niet), dat is de interessante vraag
Je moet je voorstellen dat je een enorme berg aan verschillende processen tegelijkertijd meet. Het overgrote deel daarvan begrijp je al, en beschouw je dus als "achtergrond". Hoe je die achtergrond van je totale resultaat "af moet trekken" is een erg subtiel vraagstuk. Ik geloof dat in het verleden daardoor dit soort resultaten later toch werden geïnterpreteerd als reeds bekende fysica, en dan zegt het "4-sigma" resultaat dus niks relevants meer.
Nou ja, dat ligt er aan wat je onder "random ruis" verstaatquote:Op dinsdag 31 mei 2011 10:48 schreef oompaloompa het volgende:
[..]
Ok, maar het is dus zo goed als zeker geen random ruis meer maar moet iets zijn, wat dat iets is, is alleen een raadsel?
Heb ik het dan goed begrepen?
Een intergalaxionaleflepkecentrischekwarksnaarquote:
Wat ik over deze materie heb gelezen rijst bij mij steeds meer het vermoeden dat er helemaal geen ontdekking is gemaakt, maar slechts sprake is van een statistische fout: een fluctuatie in de statische data veroorzaakt door het gebruik van een verkeerde modellering in de background substractie. Het is zeer wel bekend dat achtergrondbijdragen de reproduceerbaarheid kunnen bemoeilijken van een opgenomen spectrum, vooral als je zit te meten in de range van de ruis.quote:Op vrijdag 8 april 2011 12:46 schreef Agno het volgende:
Dit vond ik een hele duidelijke uitleg van de 'vondst':
http://blogs.uslhc.us/a-hint-of-something-new-in-wdijets-at-cdf
Jammer van je conclusie. En jammer dat je een stukje quote van begin april, toen de 'ontdekking' naar buiten werd gebracht.quote:Op donderdag 2 juni 2011 08:22 schreef SemperSenseo het volgende:
[..]
Wat ik over deze materie heb gelezen rijst bij mij steeds meer het vermoeden dat er helemaal geen ontdekking is gemaakt, maar slechts sprake is van een statistische fout: een fluctuatie in de statische data veroorzaakt door het gebruik van een verkeerde modellering in de background substractie. Het is zeer wel bekend dat achtergrondbijdragen de reproduceerbaarheid kunnen bemoeilijken van een opgenomen spectrum, vooral als je zit te meten in de range van de ruis.
Die Quatum Diaries vermoedt ook dat dit wel 'ns de werkelijke reden zou kunnen zijn, en is zeer sceptisch.
Ik vind het dan ook schandalig dat ze dit soort crap-data naar buiten durven te brengen en zo schaamteloos lopen te hypen, zeer wetenschap onwaardig. Wat sommigen hier al aangaven: het is subsidietijd en het Fermi-lab dreigt gesloten te worden. En dus een kat in het nauw maakt rare sprongen. Hoewel, die Amerikanen hebben er een houtje van om altijd alles op te blazen puur voor de PR.
Niet meer dan een claim van het niveau van een Telsell-reclame![]()
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |