quote:
Op dinsdag 22 februari 2011 15:13 schreef Tsunade het volgende:Weet er iemand titels van goede (basis) boeken die me het een en ander uit kunnen leggen?
Goed punt. Laat ik dan als laatste 'inleidingspost' een stukje plaatsen voor geinteresseerden.

Ik blijf bezig

, maar ik vind het leuk om te doen en als het maar 1 iemand helpt is mijn doel al geslaagd.
OK, KLINKT INTERESSANT. EN NU?Je kunt op meerdere manieren verder gaan in het Boeddhisme. Voor de beginnelingen lijkt het een zee van informatie en is het inderdaad erg verwarrend. Vergelijkbaar met een studieboek waar je aan het begin niets van begrijpt, maar wat lanzaam duidelijk wordt. Ik hoop dat dit topic in ieder geval een beetje een inleiding geeft. Maar ieder zal zijn eigen weg moeten bewandelen.
Om wat richting te geven maak ik deze post. Hiervoor wil ik eerst drie termen introduceren:
Boeddha,
Dharma en
Sangha. Klinken als rare woorden, maar ik gebruik ze hier als
Leraar,
leer en
gemeenschap.
De boeddha - de leraarDe Boeddha was de eerste leraar, na hem volgden vele anderen en die worden vaak (verwarrend, ja

) ook onder de term Boeddha genomen. Zelf ben je uiteraard je belangrijkste leraar, en het hele leven is je leraar. Want zoals vaak gezegd: Van je fouten leer je. Dat is dan ook een essentiele gedachte in het Boeddhisme.

Ook van je vrienden -ookal zijn ze niet boeddhistisch- kun je erg veel leren. Kortom: Boeddhisme leert het leven, en daar weet je al een hoop vanaf.
Het kan effectief zijn om een bepaalde leraar te volgen (dus zijn boeken te lezen enzo) echter volgen velen die ik ken meerdere leraren, zoals de Dalai Lama of Thich Nhat Hahn, Eckart Tolle en vele anderen. Het is niet dat een de waarheid spreekt en de ander niet, ze brengen het alleen op een andere manier. Het kan dus even zoeken zijn voordat je iets hebt wat bij je past.
De dharma - de leerZoals ik al gezegd heb, kan iedereen Boeddhisme oppakken. Niet iedereen is in dezelfde fase van zijn leven en in dezelfde fase van de leer. Iedereen heeft andere problemen in zijn leven. Daardoor is het onmogelijk een vaste handleiding te schrijven die iedereen kan volgen en dit is ook mede waarom er geen "heilig boek" bestaat. Net als kinderen, de ene is goed in rekenen en de andere goed in taal, hier speelt de docent op in. Goede boeddhistische leraren houden rekening met hun studenten en passen wat zij zeggen aan op degenen die ze begeleiden.
Daardoor is er van alles geschreven en gezegd. Als je zelf het boeddhisme induikt, kan er daardoor veel verwarring ontstaan, dit had ik heel sterk. Je pakt bijvoorbeeld een boek op wat veel te technisch is of een boek wat je totaal niet aanspreekt. Dit kan gebeuren en is geen reden om het hele Boeddhisme overboord te gooien. Er zijn namelijk ook veel goede boeken te vinden. We kunnen in dit topic een lijstje maken.
Ik wil een belangrijk ding aanraden: Hecht niet te veel waarde aan boeken die het Boeddhisme beginnen uit te leggen door te vertellen wat de geschiedenis is, hoe het tot stand is gekomen, welke verschillende tradities er allemaal zijn etc. Dit zijn soms boeken die weinig inzicht brengen omdat ze vaak geschreven zijn door intellectuelen die zelf zeer weinig ervaring hebben met het boeddhisme. En dit soort geschiedenis, hoewel soms handig om te weten, is allemaal niet erg belangrijk. Dat verandert je leven namelijk niet.
Veel beter is het om boeken te vinden van echte leraren die je kunnen inspireren. Dat is namelijk het doel van een leraar, jou enthousiast maken, inzicht geven en inspireren om te meditateren. Naast boeken zijn er ook vele praatjes op internet te vinden, deze heten vaak dhamma talks. Deze zijn ook erg bruikbaar, het is alsof je een leraar in je huiskamer hebt zitten.

Ik voeg straks wat praatjes en boeken toe. Anderen kunnen dit ook doen in de loop van dit topic en dan zal ik ze toevoegen.
De sangha - de gemeenschapOp een bepaald moment kan het wenselijk zijn andere mensen op te zoeken die met het boeddhisme bezig zijn omdat je je anders misschien eenzaam gaat voelen in je omgeving. In dit topic is in ieder geval wat steun en in het Kracht van het Nu topic uiteraard ook. Er zijn internetfora, die kun je zo googlen.
Alleen soms is internet zo onpersoonlijk. Er bestaan dan ook boeddhistische gemeenschappen en die heten sanghas. In feite in de hele wereld een grote sangha, maar soms moet je eventjes de juiste vrienden zoeken.

Mensen met dezelfde vragen, problemen etc. Vaak zitten die al in je leven maar durven ze er niet over te praten of zitten ze te vast in een bepaalde visie. Dan kan het wijselijk zijn om een boeddhistische sangha op te zoeken. Eerder is al het een en ander gepost hierover, dat staat onder andere
hier.
[ Bericht 0% gewijzigd door rijsttafel op 22-02-2011 17:33:16 ]