Wel hoor, een vriendin van me op de middelbare had hem geloof ik uit de centrale bibliotheek besteld, gewoon vertaald. Aan de Duitse kopieen is nog makkelijker te komen, als ik via het landelijk systeem van bibliotheken zoek kom ik zo meerdere hits tegen. Allemaal nog oude exemplaren van voor 1945 weliswaar.quote:Op zondag 19 september 2010 09:04 schreef Alicey het volgende:
[..]
Die uitgaves die zijn er dus en daar is ook goed aan te komen (weliswaar niet in het Nederlands).
Het gaat over geannoteerde uitgaven, niet om het boek zelf. Dat kun je on-line overal kopen buiten Nederland.quote:Op zondag 19 september 2010 12:47 schreef Sessy het volgende:
[..]
Wel hoor, een vriendin van me op de middelbare had hem geloof ik uit de centrale bibliotheek besteld, gewoon vertaald. Aan de Duitse kopieen is nog makkelijker te komen, als ik via het landelijk systeem van bibliotheken zoek kom ik zo meerdere hits tegen. Allemaal nog oude exemplaren van voor 1945 weliswaar.
In het wetboek van strafrecht en in het privaatrecht heb je delicten waarvoor alleen maar schuld is vereist. Dat is zelfs nog een lagere gradatie dan bewuste roekeloosheid.quote:Op zaterdag 18 september 2010 23:14 schreef Igen het volgende:
[..]
Die uitzondering "anders dan ten behoeve van zakelijke berichtgeving" is inderdaad wel héél beperkt ja.
Daarnaast vind ik dat er in het algemeen dat als iemand onopzettelijk een bepaalde schade aanricht, dat dat dan veel te gauw strafbaar wordt gesteld vanwege roekeloosheid, vanwege "redelijkerwijs moeten vermoeden dat". Maar dat is off-topic, denk ik.
Wat snap je hier niet aan? De schrijver wordt gestraft, dat is wat anders dan het geschrift verbieden. Verder zie ik in de eerste quotes al dat het gaat over de vervolging en verdrijving van moslims door de niet-moslims. De derde quote gaat duidelijk over het doden van hen die je aanvallen. Ik ga het niet allemaal door nemen maar waar heb je het over?quote:Hij die zich in het openbaar, mondeling of bij geschrift of afbeelding, opzettelijk beledigend uitlaat over een groep mensen wegens hun ras, hun godsdienst of levensovertuiging, hun hetero- of homoseksuele gerichtheid of hun lichamelijke, psychische of verstandelijke handicap, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van de derde categorie.
Ik heb er lang over na moeten denken, maar ik geloof dat je helemaal gelijk hebt.quote:Op zondag 19 september 2010 12:53 schreef Sessy het volgende:
[..]
In het wetboek van strafrecht en in het privaatrecht heb je delicten waarvoor alleen maar schuld is vereist. Dat is zelfs nog een lagere gradatie dan bewuste roekeloosheid.
Denk maar aan verkeersongevallen, bij een bepaalde gedraging hoef je lang niet altijd te verwachten dat daar een ongeluk van komt (denk op de linkerweghelft rijden, slecht kijken, etc) maar als die er van komt, dan heb je wel schuld. Dan heb je redelijkerwijs moeten weten dat er wel een ongeluk van KON komen c.q. dat je gevaarzettend bezig was. Als het gevaar zich dan niet waarmaakt heb je geluk maar als het zich wel waarmaakt dan heb je dus pech en ben je voor de schade verantwoordelijk.
Hoe wilde je dat anders doen? Dat zou anders niet te doen zijn.
Verder is er in het strafrecht via de jurisprudentie een uitzondering gemaakt op opzet, waarbij via de constructie van "moet geweten hebben" inderdaad bepaalde delicten onder opzet komen. Dat is begonnen met een arrest waarbij een kerel om de verzekering te naaien besloot om een schip op te blazen (of in de fik te zetten of zo) maar helaas pindakaas, de bemanning die nog aan boord was - en die kerel wist dat de bemanning aan boord zou zijn - kwam daarbij om. Hij betoogde dat hij geen opzet had op het doden van de bemanning, alleen op het vergaan van het schip. Daarbij is toen dus gezegd dat hij bij zulk een actie moest weten dat de bemanning ook om zou komen (gezien de omstandigheden in die zaak) en dat hij daar dus ook de opzet op moet hebben gehad.
Ik vind het zelf een allerzins redelijk arrest hoor.
Het te koop aanbieden van Mein Kampf is ook verboden op grond van Sr137, dus we zouden ons op dezelfde grond kunnen afvragen waarom de Bijbel en Koran wel verkocht mogen worden.quote:Op zaterdag 18 september 2010 21:55 schreef Snapcount2 het volgende:
[..]
Het bezitten of uitlenen van Mein Kampf is niet verboden in Nederland. Alleen heeft de Nederlandse staat de auteursrechten in bezit en dus kun je een herdruk vergeten. Maar je zou het gewoon moeten kunnen lenen uit de bieb of je kan het gratis downloaden in pdf- of ePubformaat.
Yep, daar kun je inderdaad over discusseren, sterker nog het is wel goed als daarover discussie is. Als iets echt van alle kanten niet klopt, dan doet de politiek daar op een gegeven moment wel wat mee en zo verandert ons recht dan.quote:Op zondag 19 september 2010 13:42 schreef Igen het volgende:
Je kan dan altijd nog discussiëren of een verbod op teksten die beledigend zijn, aanzetten tot haat of discriminatie, of zo'n verbod terecht is. Maar dat het juridisch klopt hebben jij en Aaipod toch wel genadeloos duidelijk gemaakt.
Is niet waar. Te koop aanbieden mag niet omdat de copyright/auteursrechthouder heeft aangegeven, dat dat niet mag. Het is dus schending van het auteursrecht.quote:Op zondag 19 september 2010 14:06 schreef Consurechter het volgende:
[..]
Het te koop aanbieden van Mein Kampf is ook verboden op grond van Sr137, dus we zouden ons op dezelfde grond kunnen afvragen waarom de Bijbel en Koran wel verkocht mogen worden.
Zoiets staat inderdaad op Wikipedia bijvoorbeeld. Maar lees eens: http://www.annefrank.org/ond_upload/Downloads/RA-18111998.pdf incl. noot.quote:Op zondag 19 september 2010 14:20 schreef Lord_Vetinari het volgende:
[..]
Is niet waar. Te koop aanbieden mag niet omdat de copyright/auteursrechthouder heeft aangegeven, dat dat niet mag. Het is dus schending van het auteursrecht.
Jawel joh! Waren gewoon dingen die 'moesten' gebeuren' weet je. Of je nou een dochter van een generaal bent die aan God wordt geofferd door haar in brand te steken, of je broer doodsteekt terwijl ie aan zijn haren in de boom hangt.quote:Op zaterdag 18 september 2010 11:31 schreef Mirjam het volgende:
volgens mij is de bijbel nou ook niet altijd even vredelievend hoor.
quote:Op zondag 19 september 2010 13:51 schreef Igen het volgende:
Maar zoals het verbod nu is, zou de Koran dan niet inderdaad ook verboden moeten zijn? Ik bedoel, in de handen van bijvoorbeeld extremistische moslims kan dat boek toch zeker wel aanzetten tot haat en/of discriminatie van een groep mensen op grond van hun godsdienst en/of levensovertuiging.
Voor de Bijbel geldt trouwens net zoiets - het nieuwe testament zou je toch best als beledigend voor Joden kunnen opvatten.
En als je sommige passages van de Koran zo ziet, dan zou je toch zelfs ook kunnen argumenteren dat het oproept 'tot enig strafbaar feit' waarmee het nog 'ernstigere' artikel 132 WvSr van toepassing zou zijn.
Of zit ik er nou weer helemaal naast?
quote:Ten tweede, de circulatie van veel meer boeken en geschriften in Nederland is volgens art. 137e Sr en de jurisprudentie van de Hoge Raad strafbaar. De Thora, de Bijbel, de Koran, om maar het bekende trio op te noemen, bevatten de nodige uitlatingen die aanzetten tot discriminatie van mensen vanwege ras, godsdienst, levensovertuiging en homoseksuele gerichtheid. En zo zijn er nog veel meer discriminerende en haatzaaiende boeken in Nederland te koop. Waarom zijn die dan niet ‘verboden'?
Misschien is de afwezigheid van meer ‘boekverboden' slechts het gevolg van een gebrek aan aangiftes.
bron
Dat kan jij wel zeggen, maar het gerechtshof heeft dus anders geoordeeld. Het te koop aanbieden was strafbaar onder 137.quote:Op zondag 19 september 2010 14:20 schreef Lord_Vetinari het volgende:
[..]
Is niet waar. Te koop aanbieden mag niet omdat de copyright/auteursrechthouder heeft aangegeven, dat dat niet mag. Het is dus schending van het auteursrecht.
Dat is precies wat ik bedoelquote:Op zondag 19 september 2010 14:06 schreef Consurechter het volgende:
[..]
Het te koop aanbieden van Mein Kampf is ook verboden op grond van Sr137, dus we zouden ons op dezelfde grond kunnen afvragen waarom de Bijbel en Koran wel verkocht mogen worden.
Ja, gewoon aangifte doen dus. Ik kan me zo voorstellen dat het in zon zaak gaat om het spanningsveld tussen 137e Sr en de vrijheid van godsdienst van art. 6 Gw. Uitgaande van het wettelijk voorbehoud van het eerste lid en het bepaalde in het tweede lid, zouden die religieuze geschriften van mij best 'verboden' mogen worden behoudens het voorhanden hebben voor eigen gebruik in gebouwen of andere besloten plaatsen,quote:Op zondag 19 september 2010 19:40 schreef Igen het volgende:
[..]
Aha, interessant.
Nou, dan moet TS maar eens een proefproces uitlokken.
Of 137e een klachdelict is? Je kunt natuurlijk altijd zeggen dat je je als niet-moslim beledigd voelt door bepaalde passages uit de Koran.quote:Op zondag 19 september 2010 20:02 schreef Sessy het volgende:
Argento, kan iedereen daar nu aangifte van doen of moet je ook nog zelf beledigd worden door zo iets?
Mag de rechter in het kader van art. 120 Gw die afweging wel maken? Gaat daardoor niet per definitie het WvSr voor?quote:Op zondag 19 september 2010 19:54 schreef Argento het volgende:
[..]
Ja, gewoon aangifte doen dus. Ik kan me zo voorstellen dat het in zon zaak gaat om het spanningsveld tussen 137e Sr en de vrijheid van godsdienst van art. 6 Gw.
Ik denk niet dat dat een probleem hoeft op te leveren. Het gaat immers niet zozeer over de grondwettigheid van 137e Sr maar om de gedraging. Anders zou de clausule "behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet" een dode letter zijn. Anders gezegd, de gedraging wordt 'gedekt' door de grondwettelijke vrijheid, totdat die gedraging in strijd komt met een wettelijke bepaling. De grondwettelijke vrijheid is dus niet onbegrensd.quote:Op zondag 19 september 2010 20:44 schreef Igen het volgende:
[..]
Mag de rechter in het kader van art. 120 Gw die afweging wel maken? Gaat daardoor niet per definitie het WvSr voor?
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |