abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_84735769
De huidige generatie natuurkundigen is op zoek naar een TOE (theory of everything). Met deze theorie zou men in principe alle fundamentele krachten en deeltjes kunnen verklaren en linken met elkaar. Verder zou zon theorie voorspellende kracht hebben, maw uitspraken kunnen doen over alle experimenten die mogelijk zijn. Het grootste probleem in het ontwikkelen van zon theorie is dat de quamtum mechanica en general relativity moeilijk te verenigen zijn. Tot zo ver niets nieuws onder de zon.

Maar ik vraag me af of de geleerde heren, de implicaties van godels theorems wel volledig begrijpen. Want laten we eerlijk wezen wiskundigen begrijpen wiskunde net iets beter dan natuurkundigen. Godel heeft bewezen dat een axiomatisch systeem dat gebruik maakt van arithmetic incomplete is of inconsistent. Als een axiomatisch systeem inconsistent is, dan kun je alles bewijzen. Zon theorie is nutteloos. Het tweede geval heeft verstrekkende gevolgen. Als een axiomatisch systeem imcomplete is, betekent dit dat er stellingen zijn die waar zijn, maar niet kunnen worden bewezen!

Een TOE zal een wiskundige theorie zijn. Als er proposities uit de wiskunde zijn die waar zijn, maar niet kunnen worden bewezen. Dan moeten er ook natuurkundige problemen zijn, die niet met de TOE kunnen worden verklaard!

Ik hoor graag jullie mening hierover!
-
pi_84736293
De TOE gaat voorbij de wiskunde. Wiskunde beschrijft slechts een heel klein deel van de werkelijkheid, en dat is slechts het waarneembare in materieele zin.

In een theorie die alles kan beschrijven zouden we ook gevoelsmatige kwesties moeten kunnen beschrijven met wiskunde. Het enige wat we daar nu wiskundig over kunnen zeggen zijn kansberekeningen die slechts een kans berekenen zoals bijvoorbeeld analisten gebruiken op de beursvloer.

Je zou je kunnen afvragen ofdat vrij wil echt bestaat, zo niet dan zou je elke beslissing in een wiskundige formule moeten kunnen berekenen.

Kunnen we gevoelsmatige kwesties echt in een formule stoppen, of zal dat middels de wiskunde nooit verder komen dan een kansberekening?


Ik ben er van overtuigt dat vrij wil absoluut bestaat en dat de natuurkunde nooit middels louter wiksunde de theorie van alles zal kunnen vinden.

Wiskunde is slechts een klein deel van de waarheid.
pi_84748519
Ik heb een tijdje geleden dit topic geopend. Ik zal je OP en de andere post in het topic zetten en dat topic naar W&T sturen. Dan kan deze dicht :)
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')