Het is begrijpelijk dat waneer je een Molukker een Indonesiër zou noemen dat als een belediging kan worden ervaren.Dit is vanwege de geschiedenis,hun achtergrond,cultuur,enz.Maar Indo?Dat zou toch niet zo grof moeten zijn.Niet leuk,dat wel.Ik weet niet of de jonge generatie nog weet wat Indo of Indische/Indische-Nederlander betekent, maar de oudere generaties zou daarmee wel bekend mee moeten zijn.quote:Op donderdag 3 juni 2010 22:27 schreef Ratelslangetje het volgende:
Goede OP.
Molukkers Indo's of Indonesiers noemen is de meest groffe belediging.
Misschien dat je nog iets meer info kunt toevoegen?
Ja.Het is ook niet echt een makkelijk onderwerp.quote:Interessant topic
Nee, het totaal negeren van deze geschiedenis. Het enige dat telt is WO2 met de Duitsers.quote:Op vrijdag 4 juni 2010 15:40 schreef Bluesdude het volgende:
Onwetendheid over de Nederlandse geschiedenis ? Of niet beter willen weten/ kunnen weten : het is allemaal één pot nat ,...die allochtonen ?
De Indonesische archipel bestaat uit verschillende volkeren.De Javanen,Sumatranen,Madurezen,enz.quote:Op vrijdag 4 juni 2010 01:13 schreef Aloulou het volgende:
Ok dus er zijn amboesh, djampa's en halve belanda's die weer niet allemaal bangsa van elkaar zijn?
Beetje ingewikkeld allemaal.
hihi dat is een scheldwoord voor Indo'squote:Op vrijdag 4 juni 2010 22:38 schreef Noordin het volgende:
krrrrriiii......ja dat is mijn maag.....krijg nu echt zin in tempeh.......
echt.....Serieus?quote:Op vrijdag 4 juni 2010 22:39 schreef Ratelslangetje het volgende:
[..]
hihi dat is een scheldwoord voor Indo's
Precies.Een Indische-Nederlandse.Maar daar zitten ook uitzonderingen of niveaus bij.quote:Op vrijdag 4 juni 2010 15:40 schreef Bluesdude het volgende:
Indo's is een nickname...net zoals aussies, ossies, wessies,
De naam is Indische Nederlanders... en als je dat weet dan is in een keer de culturele identiteit gezegd.
Nederlands met Indisch (Indische archipel, heet nu Indonesische archipel)... Gemengde identiteit door een gemengde afkomst wbt voorouders en culturele ontwikkeling.
http://www.temanteman.nl/indisch.htm
Yep. Het is gewoon onwetendheid en ook dingen maar aannemen.Het is ook dat waneer er over Nederlands-Indië wordt gesproken,veel mensen gewoon slaap krijgen.....quote:Nu is het geen belediging om ten onrechte Molukker, Indonesiër of Indisch genoemd te worden .
Het is wel irritant dat mensen in Nederland na 400 jaar die groepen niet kennen of de verschillen niet weten.. Het voelt aan alsof mensen soms laks zijn in dat benoemen.
Onwetendheid over de Nederlandse geschiedenis ? Of niet beter willen weten/ kunnen weten : het is allemaal één pot nat ,...die allochtonen ? Of toch ook weer door onwetendheid mensen snel indelen in het hokje Indonesiër ? resp. indo ?
Zo complex is het niet:quote:Op vrijdag 4 juni 2010 22:38 schreef Ratelslangetje het volgende:
Het zit idd heel ingewikkeld in elkaarIk zag eens bij een Pasar Malam een expositie en ondanks dat ik behoorlijk op de hoogte was, leerde ik er heel wat bij.
Het zit zo complex in elkaar.
Wat denk je vanquote:Op zaterdag 5 juni 2010 14:56 schreef EricT het volgende:
[..]
Zo complex is het niet:
Indische Nederlander = Koloniale NLer
Indo = gemengd bloedige (alleen gebruikt bij javanen, sumatranen etc. Dus niet bij Timorezen, Papuas en Molukkers, daar wordt de term 'mesties' soms gebruikt) of een nickname voor indonesier
indonesier = inwoner van het land Indonesie
Molukker = iemand uit de Molukken, hoewel officieel deel van indonesie
Papua = iemand uit West of Oost Papua
Javaan = iemand van Java of uit javaanse immigranten in Suriname
Je vergeet dat Timor en de Molukken een langere Portugese/Spaanse tijd gekend hebben. Indo (in welke combinatie dan ook) was dan ook niet gebruikelijk om te gebruiken voor iemand van gemende afkomst. Mestizo (en kasador oid) werden meer gebruikt, naar het voorbeeld van andere Iberische koloniën.quote:Op zaterdag 5 juni 2010 15:16 schreef Bluesdude het volgende:
[..]
Wat denk je van
Indische Nederlander = Nederlander - van meestal gemengde afkomst- direct of indirect gevormd door de Nederlandse cultuur in het toenmalige Indië.
Het woord indo-europeaan -- met de afkorting indo-- gold voor alle delen van het Indisch archipel..
Ook voor de Molukken, Timor en Nieuw Guinea.
Het voorvoegsel indo was afgeleid van Indië en men bedoelde het Nederlands deel van wat Indië kan heten (Oude geografische opvatting van Indië was ongeveer : vanaf de Indus naar China , Japan Filippijnen, Nieuw Guinea... tot ergens voor Australië)
Het woord indo of indo-europeaan dateert van de 19 eeuw. Het woord mesties verdween en werd vervangen door het woord indo-europeaan.quote:Op zaterdag 5 juni 2010 15:37 schreef EricT het volgende:
[..]
Je vergeet dat Timor en de Molukken een langere Portugese/Spaanse tijd gekend hebben. Indo (in welke combinatie dan ook) was dan ook niet gebruikelijk om te gebruiken voor iemand van gemende afkomst. Mestizo (en kasador oid) werden meer gebruikt, naar het voorbeeld van andere Iberische koloniën.
doe niet zo lomp en reageer serieus svpquote:
C&H is een serieus forum... De bedoeling is als je het onderwerp van het topic niet goed kent dat je het topic eerst goed doorleest .. reacties worden aangemoedigd, maar wel serieus dan en niet flauwe discriminerende dommigheden wegzetten.. daar is het forum ONZ voorquote:Op zaterdag 5 juni 2010 15:58 schreef twoarmedman het volgende:
Dus iedereen moet zich verplicht op dit soort dingen inlezen? Misschien moet de ontvangende kant zich gewoon niet zo druk maken...
quote:
Er was ooit zo'n hype onder Molukkers, namen als Geronimo en Cochise getuigen daar nog van. Tijdje geleden waren alle Molukkers opeens maoriquote:Op zaterdag 5 juni 2010 18:33 schreef Ratelslangetje het volgende:
[..]
Dat zouden willen.
Ik keneen paar Molukkers die zich Indiaan wanen. Eskimo's schijnen verwant te zijn aan Indianen. Molukkers in de verste verte niet, zelfde geldt voor Indonesiers.
Ik ben het met Bluesdude eensquote:Op zaterdag 5 juni 2010 14:56 schreef EricT het volgende:
[..]
Zo complex is het niet:
Indische Nederlander = Koloniale NLer
Indo = gemengd bloedige (alleen gebruikt bij javanen, sumatranen etc. Dus niet bij Timorezen, Papuas en Molukkers, daar wordt de term 'mesties' soms gebruikt) of een nickname voor indonesier
indonesier = inwoner van het land Indonesie
Molukker = iemand uit de Molukken, hoewel officieel deel van indonesie
Papua = iemand uit West of Oost Papua
Javaan = iemand van Java of uit javaanse immigranten in Suriname
Een Indische Nederlander kan een Koloniale NLer zijn,en ook een Indo of mengeling.quote:Indische Nederlander = Nederlander - van meestal gemengde afkomst- direct of indirect gevormd door de Nederlandse cultuur in het toenmalige Indië.
Dan vraag ik me af als ze echt wel onderzoek hebben gedaan?Vaak is het ook het maar aannemen:uit Indonesië=Indonesiërs.Of gewoon luiheid.....quote:Op zaterdag 5 juni 2010 23:35 schreef Bluesdude het volgende:
Als mensen iets niet weten.. dan weten ze het niet... In hoeverre is dat hen te verwijten?
Te weinig school gehad, of gewoon nooit zin gehad in school ?
Maar wat te denken van hogeropgeleiden zoals journalisten, historici en demografen ?
Hebben die nog het excuus dat hun dure opleiding faalt in dit stukje Nederlandse geschiedenis en kennis van Nederlandse bevolkingsgroepen?
Zo begon vorig jaar oktober de geschiedenisquiz ' Slag bij Nieuwpoort'
Gemaakt door journalisten en gecontroleerd door historici.?
Dit zijn toch deskundigen in het beschrijven van heden en verleden ?
Een van die vragen - de uitzending is niet meer online- was:
Noem de 5 grootste allochtone bevolkingsgroepen.
En "Indonesiërs" was de grootste van die 5.. Dat antwoord stond letterlijk zo in het juiste rijtje van vijf..
Wat nou.... niet verwijten?
Als het gebrekkig hoger onderwijs is : deskundigen falen en leiden falende deskundigen op.
Zowat 1 miljoen mensen in Nederland hebben een Indonesische afkomst en meer dan 96 % van hen is Nederlander. En dat percentage lag ook in de vijftiger jaren al bijna zo hoog.
De fout van de quizmakers is een strukturele fout in Nederland die steeds terugkeert.
Ja,maar een groot gedeelte is toch uitgeroeid in de 16de of 17de eeuw.En opnieuw bevolkt met andere volkeren;Javanen,enz.Dat was al in de 16/17 de eeuw zo.Ik ken Javaanse families waarvan de voorouders of de grootvaders uit de Banda eilanden komen.En dat zijn echte Javanen.quote:Op zondag 6 juni 2010 11:07 schreef EricT het volgende:
@ Noordin,
Je hebt gelijk dat de Bandanezen gemengd zijn. Echte Bandanezen bestaan echter nog wel, maar wonen die niet meer op de Banda eilanden. Sowieso beginnen de Molukken steeds meer gemengd te raken door de instroom van Javanen en Sulawesiers.
Luiheid..idd... wat ik eerder laksheid noemde.... maar hogeropgeleiden moeten of gewoon in de opleiding geleerd hebben --geldt des te meer voor jounalisten, historici en demografen-- óf op de klompen aanvoelen dat dit een verkeerde naamgeving is. Het is een kwestie van kennis hebben van Nederlandse geschiedenis en de Nederlandse samenleving .quote:Op zondag 6 juni 2010 10:45 schreef Noordin het volgende:
[..]
Dan vraag ik me af als ze echt wel onderzoek hebben gedaan?Vaak is het ook het maar aannemen:uit Indonesië=Indonesiërs.Of gewoon luiheid.....
Er is niet veel joods aan de familie Meijer van Geertjens oma. Het is een gerucht wat maar voortgolft...Haar overgrootvader Meijer was een katholiek uit Haarlem.quote:Toen het echt uitkwam dat Geert Wilders zijn moeder,oma Indisch/Indo of van Indische afkomst was,en er geschreven werd dat de oma uit een Joods Indische familie vandaan komt,dacht iedereen of toch wel veel mensen dat de oma een Indonesische was of half Indonesische en half joods...
Mij lijkt dat 500 jaar geleden in de 16e eeuw Portugese soldaten al indo-europese kinderen hadden gemaakt in de Molukken.quote:De Indo's zijn wel ontstaan in Java,daar ontstond de echte eerste kolonie.
Ik las ergens zoiets dat die slaven die toen naar Banda werden gebracht geen Javanen waren..quote:En opnieuw bevolkt met andere volkeren;Javanen,enz.
Ik denk als je dieper gaat zoeken kom je toch de Joodse wortels tegen.Ik heb gelezen dat het ooit Joden waren die bekeerd zijn tot het Katholicisme.quote:Op zondag 6 juni 2010 16:08 schreef Bluesdude het volgende:
[..]
Luiheid..idd... wat ik eerder laksheid noemde.... maar hogeropgeleiden moeten of gewoon in de opleiding geleerd hebben --geldt des te meer voor jounalisten, historici en demografen-- óf op de klompen aanvoelen dat dit een verkeerde naamgeving is. Het is een kwestie van kennis hebben van Nederlandse geschiedenis en de Nederlandse samenleving .
[..]
Er is niet veel joods aan de familie Meijer van Geertjens oma. Het is een gerucht wat maar voortgolft...Haar overgrootvader Meijer was een katholiek uit Haarlem.
Andere aannames zijn : zijn moeder is Indonesiër, zijn oma is Indonesiër, overgrootmoeder is Indonesiër.
Je ziet ook beweringen dat G. een Javaan is of Indonesiër en ergens las ik zoiets op het internet dat Indonesië zijn eigen land is...
Mensen vullen de gaten in hun beeldvorming zelf in met generalisaties en stereotyperingen.
Meer dan 90 procent van zijn voorouders zijn Nederlanders zonder Aziatische afkomst .
[..]
Ja,dat klopt,maar dat bedoelde ik niet.Ik zei het verkeerd.Wat ik bedoelde is dat daar de Indische Nederlanders dus de mengelingen van Nederlands afkomst zijn ontstaan,en vanaf die vermenging al een apart status of positie aannam.quote:Mij lijkt dat 500 jaar geleden in de 16e eeuw Portugese soldaten al indo-europese kinderen hadden gemaakt in de Molukken.
En een heel volk uitroeien of bijna,en nog andere fijne dingen........quote:Ik las ergens zoiets dat die slaven die toen naar Banda werden gebracht geen Javanen waren..
Het was VOC-politiek om geen slaven te maken/ bezitten uit de regio waar men een vestiging had. Best wel slim .. want dat is geen reden geven aan de bevolking in die regio om in opstand te komen.. (is dit nou die beruchte VOC-mentaliteit? )
De javanisering kwam pas in de 20e eeuw op gang, neem ik aan... vooral na 1949
quote:The Dutch subsequently re-settled the islands with imported slaves, convicts and indentured labourers (to work the nutmeg plantations), as well as immigrants from elsewhere in Indonesia
Veel Molukse families hebben een achternaam die Portugees is, of er iig van af stamt.quote:Op zondag 6 juni 2010 16:08 schreef Bluesdude het volgende:
[..]
[..]
Mij lijkt dat 500 jaar geleden in de 16e eeuw Portugese soldaten al indo-europese kinderen hadden gemaakt in de Molukken.
[..]
Sowieso... 3 grootouders van Geertje waren in Nederland geboren en getogen, hadden geen Aziatische afkomst.. dat is dus al 75% geen Aziatische voorouders.. die andere 15 % komt van de Indische oma af..quote:Op zondag 6 juni 2010 21:38 schreef Noordin het volgende:
Hey Bluesdude,
[..]
dus ik weet niet hoe ik 90% moet zien?
http://deoorlog.nps.nl/page/aflevering/7/Oorlog+in+Indi%EBquote:De Japanse bezetting van Nederlands-Indië bracht, tussen 1942 en 1945, onnoemelijk veel leed met zich mee, voor de Nederlanders daar, maar ook voor de Indo-Europeanen en de Indonesische bevolking.
Ja.Hij heeft 3 volbloed Nederlandse grootouders,dat weet ik.Als je dieper in de stamboom van zijn oma gaat spitte kom je toch wel wat "Joods element" of Joods-Indisch tegen.En ook Fries.....maar daar hoor je niemand over.quote:Op zondag 6 juni 2010 22:59 schreef Bluesdude het volgende:
[..]
Sowieso... 3 grootouders van Geertje waren in Nederland geboren en getogen, hadden geen Aziatische afkomst.. dat is dus al 75% geen Aziatische voorouders.. die andere 15 % komt van de Indische oma af..
Dat is al uitgeplozen door een genealoog . Geertje is ook niet Indisch... Hij noemt zichzelf nooit zo... dat Indische was iets op de achtergrond in zijn jeugd... Er is veel heisa om niks over dit punt... Voor de rest vind ik de man een ....... piepscheldwoordpiep...
Ik begrijp wel wat je bedoeld.Ik zag ook paar dingetjes die niet helemaal kloppen.Toch wordt er wel gesproken over de Nederlanders die niet in de kampen terecht kwamen:de Indische Nederlanders.Kijk maar 23:55.quote:Nog een voorbeeldje van een kronkel in het denken over indo's.
Ook door de NPS -- met historici in dienst- worden ze niet als Nederlanders gezien.
Een goeie documentaireserie verder maar hier gaat men de fout in :
[..]
http://deoorlog.nps.nl/page/aflevering/7/Oorlog+in+Indi%EB
Wat bedoel je precies?quote:Op zondag 6 juni 2010 22:40 schreef Ratelslangetje het volgende:
Maar ik weet denk ik wel waarom dit wordt verzwegen in de Nederlandse geschiedenis... omdat ze dan
Ja... zoals dat gezegd en verfilmd wordt op 23.55 kunnen kijkers denken dat Nederlanders en indo-europeanen twee groepen zijn .(naast elkaar) Een ondertoon die je op de website ook zag, wat ik aangaf.quote:Op maandag 7 juni 2010 16:24 schreef Noordin het volgende:
Ik begrijp wel wat je bedoeld.Ik zag ook paar dingetjes die niet helemaal kloppen.Toch wordt er wel gesproken over de Nederlanders die niet in de kampen terecht kwamen:de Indische Nederlanders.Kijk maar 23:55.
Als ik niet beter zou weten dan zou ik denken dat alle Indo's buiten de kamp hebben geleefd.En dat klopt natuurlijk niet.
De Indo's stonden ook niet geregistreerd als Indo/Indische Nederlander maar als Nederlander.
Ja,maar ze zeggen tenminste Nederlanders met gemengd bloed,of zoiets.quote:Op woensdag 9 juni 2010 10:35 schreef Bluesdude het volgende:
[..]
Ja... zoals dat gezegd en verfilmd wordt op 23.55 kunnen kijkers denken dat Nederlanders en indo-europeanen twee groepen zijn .(naast elkaar) Een ondertoon die je op de website ook zag, wat ik aangaf.
Wat veel mensen niet weten is dat 70% van de Nederlanders indo was en dat je kunt inschatten dat 40 tot 60 duizend van de 140.000 geinterneerden indo's waren. Ook een paar duizend Indonesiërs en Molukse knillers werden geinterneerd (meest pow)
Dit is een beetje moeilijk.....quote:kunnen kijkers denken dat Nederlanders en indo-europeanen twee groepen zijn .(naast elkaar)
De VOC had bevolen dat de VOC-dienaren niet hun gemengde kinderen in dienst mochten nemen. (ook niet meenemen naar Nederland)quote:Op zondag 13 juni 2010 22:20 schreef Noordin het volgende:
In werkelijkheid ging het toch anders aan toe.Ze waren op papier Nederlanders en hadden in feite dezelfde rechten maar werden door de volbloed Nederlanders niet als vol aangezien.En ook gediscrimineerd,en daarbij vaak tegengewerkt.Dus in feite had je de Europese laag met in de top de volbloed Nederlanders en daaronder de Indische Nederlanders.Vandaar er ook vaak gesproken wordt over de tussenlaag;tussen de Nederlanders en de Indonesiërs in.
Het lijstje wat je gaf lijkt me wel allemaal mensen zonder gemengde voorouders.quote:
De grote belofte aan de Molukkers waar ze nu nog op zitten te wachten. Een eigen staat.quote:
U heeft gelijk.Dit is ook niet echt een goed voorbeeld.Mijn fout......quote:Op maandag 14 juni 2010 21:50 schreef Bluesdude het volgende:
[..]
De VOC had bevolen dat de VOC-dienaren niet hun gemengde kinderen in dienst mochten nemen. (ook niet meenemen naar Nederland)
In de loop van de 18e eeuw werd het toch gedaan... eerst stiekem, maar later meer openlijk en ergens zal die VOC-wet wel ingetrokken zijn. Het was ook een heuse wet, want de VOC regeerde als een souvereine staat over haar gebieden en als een imperialistische staat over aangrenzende gebieden. Iets 20e eeuws is de uitdrukking satellietstaten, maar misschien kun je die aangrenzende gebieden alsnog satellietgebieden noemen
Later..na 1800... koos de Nederlandse overheid bij voorkeur in Nederland opgegroeide en geschoolde ambtenaren voor de hoogste bestuurlijke functies. En indo's en Indonesiërs die die functies ook zouden kunnen doen werden geweerd. In hoeverre was er een racistisch element hier en in hoeverre was het ook de praktische ervaring met de Amerikaans revolutie en de Zuid-Amerikaanse bevrijdingsoorlogen dat in de kolonie opgegroeide intellectuelen en bestuurders minder banden hadden met het moederland en eerder zou aansturen op losmaking van het moederland ?
[..]
Het lijstje wat je gaf lijkt me wel allemaal mensen zonder gemengde voorouders.
Hun ouders kwamen uit Nederland, dacht ik.
Ja precies.quote:Later..na 1800... koos de Nederlandse overheid bij voorkeur in Nederland opgegroeide en geschoolde ambtenaren voor de hoogste bestuurlijke functies. En indo's en Indonesiërs die die functies ook zouden kunnen doen werden geweerd. In hoeverre was er een racistisch element hier en in hoeverre was het ook de praktische ervaring met de Amerikaans revolutie en de Zuid-Amerikaanse bevrijdingsoorlogen dat in de kolonie opgegroeide intellectuelen en bestuurders minder banden hadden met het moederland en eerder zou aansturen op losmaking van het moederland ?
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |