Volg de berichtgeving op de voet via o.a. Youtube en Twitter:quote:Deaths reported in Iran clashes
Tehran, Iran (CNN) -- Fresh clashes broke out between demonstrators and security forces in Tehran on Sunday as large crowds gathered for Ashura, a major religious observance.
An opposition Web site said three people were killed in the fighting. But, with tight restrictions on international media, CNN could not independently verify the casualties.
The reformist Web site Parlemannews reported that one of the victims Sunday was Saeed Ali Mousavi, nephew of opposition leader Mir Hossein Mousavi.
Tehran Police Chief Azizollah Rajabzadeh denied that any protesters were killed by security forces.
Police did not fire any shots in Tehran, "and security forces were not in possession of firearms," Rajabzadeh told the semi-official news agency ISNA.
Since the disputed presidential elections in June, protesters have turned public gatherings into rallies against President Mahmoud Ahmadinejad, who was declared the overwhelming winner of the race.
Are you in Iran? Share your photos and video and tell us what's going on.
Police, wary of the potential that Ashura gatherings could present, were out in full force Sunday to quell disruptions, but did not stop demonstrators holding widespread protests.
Near Imam Hussein Square in central Tehran, security forces used tear gas to disperse demonstrators and blocked roads to prevent more from arriving, a witness said.
Protesters seized a motorcycle belonging to a security force member and set it on fire.
Elsewhere in the city, witnesses reported seeing protesters being beaten with batons. Demonstrators chanted "death to the dictator" and some ripped down a picture of Iran's Supreme Leader Ayatollah Khamenei.
Police helicopters hovered above city squares while small trucks brought in fresh supplies of riot police in parts where clashes were fierce.
Protesters played cat-and-mouse with security forces -- gathering, then scrambling and gathering elsewhere.
The unrest followed day-long clashes between the two sides in the streets of Tehran on Saturday.
On Saturday evening, a pro-government mob barged into a mosque where former president and reformist leader Mohammad Khatami was speaking.
The dozens-strong group forced Khatami to end his remarks abruptly when it interrupted the gathering at Jamaran mosque.
Earlier Saturday, scores of security forces on motorcycles charged protesters on sidewalks whenever they started chanting anti-government slogans, witnesses said.
Sunday marks Ashura, the observance of the death of Imam Hussein, grandson of Prophet Mohammed.
Hussein, who was killed in battle in Karbala in 680 A.D., is regarded as a martyr -- and the battle that led to his death is one of the events that helped create the schism between Sunnis and Shiites, the two main Muslim religious movements.
Iran is predominantly Shiite.
During Sunday's protests, some demonstrators compared Khamenei to Yazid, the caliph who killed Hussein.
Religious mourning during Ashura is characterized by people chanting, beating their breasts in penance, cutting themselves with daggers or swords and whipping themselves in synchronized moves.
Sunday also happens to be a week to the day since the death of Grand Ayatollah Hussein Ali Montazeri, a key figure in the 1979 Iranian revolution. Montazeri, who went on to become one of the government's most vocal critics, died December 20.
The seventh day after a death is a traditional time for mourning in Islam, giving Iran's opposition two reasons to demonstrate.
Waarom dan zoveel bloed?quote:Op zondag 27 december 2009 18:36 schreef AryaMehr het volgende:
[..]
Ze herdenken dat Hossein een paar eeuwen geleden tijdens een slag omkwam.
Ehm sorry maar mag de uitleg wat uitgebreider?quote:Op zondag 27 december 2009 18:42 schreef Burakius het volgende:
Ashura is trouwens wat anders volgens mij... heeft te maken met hz. Nuh en het voedsel wat hij at op de ark (van alles en nog wat). Tenminste zo is het bij ons Soennieten.
Zo werkt dat natuurlijk niet. Je hebt toch volledige steun nodig van het leger en je moet de bevolking weer rustig krijgen. Dat gaat niet zomaar.quote:Op zondag 27 december 2009 18:47 schreef uiterstaardig het volgende:
Die oppositieleider in Iran was toch een van de steunpilaren van het bewind?
Ik vind hem echt niet erg betrouwbaar. Volgens mij verschillen zijn punten niet erg veel met die van de regering.
Wat dat betreft mogelijk een storm in een glas water, die te veel slachtoffers eist, die hun leven verliezen door een hoop gebakken lucht.
Als de ene godsdienstfanaat in Iran verdwijnt, zit er binnen de kortste keren weer ander.
Hopen dat t volk wat nu in opstand is t bij t goed eind heeft en dat ze t dan ook niet pikken als er niets tot bijna niets veranderd. Zoals in t vorige topic al vermeld werd lukt t de regering van Iran t (gelukkig) niet om de opstanden binnen's lands te houden. (iig niet de berichtgeving) Dat houd in dat de demonstranten nog steeds contact hebben met de "buitenwereld". Wat in mijn ogen weer inhoud dat de demonstranten ook gevoed worden met doorgaan info door familie en vrienden uit de rest van de wereld. Moet goed komen lijkt me!quote:Op zondag 27 december 2009 18:47 schreef uiterstaardig het volgende:
Die oppositieleider in Iran was toch een van de steunpilaren van het bewind?
Ik vind hem echt niet erg betrouwbaar. Volgens mij verschillen zijn punten niet erg veel met die van de regering.
Wat dat betreft mogelijk een storm in een glas water, die te veel slachtoffers eist, die hun leven verliezen door een hoop gebakken lucht.
Als de ene godsdienstfanaat in Iran verdwijnt, zit er binnen de kortste keren weer ander.
Ik hoop het ook, maar ze zullen van een koude kermis thuiskomen, moegestreden, waardoor de zelfde/nieuwe machthebbers alles bij het oude houden.quote:Op zondag 27 december 2009 18:53 schreef Outpost76 het volgende:
[..]
Hopen dat t volk wat nu in opstand is t bij t goed eind heeft en dat ze t dan ook niet pikken als er niets tot bijna niets veranderd. Zoals in t vorige topic al vermeld werd lukt t de regering van Iran t (gelukkig) niet om de opstanden binnen's lands te houden. (iig niet de berichtgeving) Dat houd in dat de demonstranten nog steeds contact hebben met de "buitenwereld". Wat in mijn ogen weer inhoud dat de demonstranten ook gevoed worden met doorgaan info door familie en vrienden uit de rest van de wereld. Moet goed komen lijkt me!
Kijk de geschiedenis er maar op na. Iedere revolutie (die nu imo op handen is) word niet voor niets een REVOLUTIE genoemd.quote:Op zondag 27 december 2009 18:56 schreef uiterstaardig het volgende:
[..]
Ik hoop het ook, maar ze zullen van een koude kermis thuiskomen, moegestreden, waardoor de zelfde/nieuwe machthebbers alles bij het oude houden.
daar wil ik wel weddenschappen op afsluiten.
Ik hoop het.quote:Op zondag 27 december 2009 18:53 schreef Outpost76 het volgende:
[..]
Hopen dat t volk wat nu in opstand is t bij t goed eind heeft en dat ze t dan ook niet pikken als er niets tot bijna niets veranderd. Zoals in t vorige topic al vermeld werd lukt t de regering van Iran t (gelukkig) niet om de opstanden binnen's lands te houden. (iig niet de berichtgeving) Dat houd in dat de demonstranten nog steeds contact hebben met de "buitenwereld". Wat in mijn ogen weer inhoud dat de demonstranten ook gevoed worden met doorgaan info door familie en vrienden uit de rest van de wereld. Moet goed komen lijkt me!
De Iraniërs die ik ken vonden Iran veel beter toen de Sha er nog was. Ook al was er toen ook niet veel vrijheid.quote:Op zondag 27 december 2009 18:51 schreef Triggershot het volgende:
Iran
Shieten vooral uitlokken op de dag van Ashura, niet echt slim te noemen.
Precies manier hoe de Shah ten val is gebracht
quote:Khamenei trek je ketterse bende terug!
Volgens de filosoof Eric Voegelin kan een politieke religie, zoals het nazisme en communisme, alleen door een heilig tegen-geloof worden vernietigd. De politieke islam is een politieke religie. Maar eerst moeten de sacrale symbolen van een politieke religie worden ontheiligd. En dit gebeurt nu in het islamitische Iran.
Dezer dagen wordt de dood, of de moord op imam Hussein de derde sjiitische imam (een kleinzoon van profeet Mohammed) herdacht. Naast de moskee kent Iran nog een ander instituut: Husseinyya. Dat is een gebouw zonder minaretten. Alleen twee maanden per jaar ter herdenking van imam Hussein zijn de Husseinyya’s open. Vandaar worden de processies georganiseerd. Het lijkt allemaal op de middeleeuwse katholieke tradities rond de viering van de Goede Vrijdag. Het islamitische regime verloor dit jaar haar controle op duizenden Husseinyya’s. Door woede staken de milities (Basij) een Husseinyya in de stad Amol (ten noorden van Iran) in brand.
Over sommige zaken durf ik zelfs niet te dromen. Het onmogelijke heeft nu plaatsgehad. Ook de Husseinyya van Khomeini, de oprichter van deze ellende is ontheiligd. Op 26 december zou in Jamaran de Husseinyya waarin Khomeini woonde en mensen ontving, oud-president Khatami een toespraak houden. Vanuit Jamaren organiseerde Khomeini de misdaden die door zijn horde zouden worden gepleegd.
Nu gaat het regime bij dit soort gelegenheden van tevoren zijn aanhang ter plekke stationeren. De knokploegen wilden Khatami aanvallen. Maar de meerderheid binnen en buiten het gebouw bestond uit het groene volk. De ruiten van Jamaren werden door de mensen van het regime zelf gebroken. Het commandocentrum van de leider, de oprichter werd ontheiligd. Dit is echt ongelofelijk. Daarna gingen tienduizenden de straat op om tegen het regime te demonstreren. Ze riepen leuzen tegen Khamenei en ter ondersteuning van Mir Hussein Mousavi!
In Iran is nu sprake van een omgekeerd proces: Khamenei verschijnt nu als een soort Saddam Hussein die de religieuze rituelen van burgers poogt te verbieden. De religiositeit en de authenticiteit van het islamitische regime van Iran zijn helemaal weggevallen. En dit is de belangrijkste stap naar de omverwerping van het regime. Wie tegen dit regime vecht, hoeft niet langer zichzelf als een ketter te beschouwen. Juist wordt Khamenei en zijn bende als een ketterse bende gezien.
Vandaag is Ashura. De dag van de dood van Hussein. Hij wordt gezien als een symbool voor de strijd tegen het onrecht. Zij moordenaar heette Yazid, de heersende kalief. Nu roepen de demonstranten dat Khamenei een Yazid is. Dertig jaar geleden werd sjah als Yazid gezien. De omkering van alle waarden, zou Nietzsche gezegd hebben.
Miljoenen mensen gingen vandaag in talloze steden van Iran de straat op tegen Khamenei. Nooit was een Ashura, religieus gezien, zo kleurloos. Er waren beperkt aantal processies. De Iraanse televisie zond de beelden uit het verleden.
Hier roepen ze: Khamenei schaam je, laat ons land vrij. En natuurlijk dood aan dictator:
Er vielen ook doden. Het werd gericht geschoten. Vuur in de ogen van jongeren drijft ze tot het uiterste.
Maar in tegenstelling tot andere demonstraties waren de demonstranten nu wel bereid om de veiligheidsdiensten te bedreigen. Ja, soms moesten de veiligheidsmensen vluchten. En dit hebben we niet eerder meegemaakt.
En dan werden nog een aantal auto’s van veiligheidsdiensten en politie in brand gestoken. Dit alles is zeer zorgwekkend voor Khamenei:
Ja, meneer Khamenei, je troepen hebben de controle verloren. Gelooft u mij niet kijk dan naar deze beelden:
Vandaag heeft de wereld gezien dat het Iraanse volk langzamerhand de grenzen van absolute angst voorbij is. In de volgende beelden ziet u een totale confrontatie met de veiligheidsdiensten. Ze roepen de angstaanjagende leuze uit de Iraanse revolutie: ik zal doden degene die mijn broeder heeft vermoord.
Het volk roept: wees niet bang, wees niet bang, wij zijn samen. Ze bereiden zich voor om verzet te bieden tegen de horde van islamisten.
Denkt meneer Khamenei, de Yazid van Perzië, dat u echt dit volk continu kunt terroriseren? Kijk naar deze beelden, hoe één van je mannen door de burgers werd gearresteerd. Alleen hebben de burgers meer humaniteit dan jouw troepen. Ze riepen immers: Welesj Kon, Welesj Kon, laat hem los, laat hem los.
Er zijn ook berichten dat er een aantal militairen weigerde het volk onder vuur te nemen. Maar hoe meer geweld, des te meer ongecontroleerde woede van het volk. Vandaag zijn er al veel doden gevallen in Teheran, Tabriz, Shiraz, Isfahan, et cetera.
Meneer Khamenei
Uw regime wankelt van alle kanten. Vanavond gaan de demonstraties door. Ook in uw huis zal vanavond een spoedvergadering worden belegd.
Wij, de vrije mensen, zijn goed geïnformeerd over de gang van zaken in uw regime. Mijn oproep aan u is: stop het geweld, trek je horde terug, ga in je geliefde Gazastrook wonen, je houdt immers meer van Hamas dan je eigen volk. Ga daar en durf tegen je vijand Israël strijden. Kijk hier naar uw naambord hoe dat door uw onderdanen wordt vertrapt.
Ondanks alle droefenis, de ontheiliging van de politieke islam, is een felicitatie waard.
Afshin Ellian
Ik ook want zo kan het niet langer door gaan. Of de regering valt of de burgers zijn nagenoeg dood gemaakt. Het word bijna tijd voor een inlandse jihad!quote:
ok jij vind t niet belangrijk dat de Iraanse regering mensen die protesteren terug kunnen vinden op een Nederlandse site?quote:
De foto's staan verspreid op Twitter en op zowat elke blog. Ook RTLnieuws zond net de foto's zonder balkjes en dergelijke uit. Ik denk niet dat de foto's die ik hier heb gepost echt zullen leiden tot arrestaties.quote:Op zondag 27 december 2009 19:40 schreef Outpost76 het volgende:
[..]
ok jij vind t niet belangrijk dat de Iraanse regering mensen die protesteren terug kunnen vinden op een Nederlandse site?
En RTL nieuws faalt ook. Gaan ze een verklaring van de staatszender uitzenden. Ook zijn er voor het eerst in een half jaar doden gevallen.quote:Op zondag 27 december 2009 19:06 schreef Lagrinta het volgende:
Ik word ook altijd zo doodziek van het falende NOS journaal. Op België was Thomas Erdbrink net te horen. Denk niet dat hij het NOS journaal haalt.
Eerder tegen het islamisme ofwel de politieke islam.quote:Op zondag 27 december 2009 19:45 schreef Mutant01 het volgende:
Het probleem is dat Afshin Ellian er een "oorlog tegen de Islam" of "revolutie tegen de Islam " van maakt. Dubieus, hij speelt feitelijk een politiek spelletje. Veel Iraniers die ik ken zijn dan ook niet over hem te spreken.
Prima ik doel er all1 op dat je t zelf had kunnen doen zonder er later evt schuldgevoelens bij te krijgen. Maar ja als je er zo over denkt dan zal je dat nooit krijgen ook.quote:Op zondag 27 december 2009 19:42 schreef AryaMehr het volgende:
[..]
De foto's staan verspreid op Twitter en op zowat elke blog. Ook RTLnieuws zond net de foto's zonder balkjes en dergelijke uit. Ik denk niet dat de foto's die ik hier heb gepost echt zullen leiden tot arrestaties.
Elian is een beetje doorgeslagen, maar ik kan dat wel begrijpen als je meegemaakt hebt wat hij heeft meegemaakt.quote:Op zondag 27 december 2009 19:45 schreef Mutant01 het volgende:
Het probleem is dat Afshin Ellian er een "oorlog tegen de Islam" of "revolutie tegen de Islam " van maakt. Dubieus, hij speelt feitelijk een politiek spelletje. Veel Iraniers die ik ken zijn dan ook niet over hem te spreken.
Dat is een dubieus onderscheid, omdat hij een aanhanger is van de theorie dat de Islam per definitie politiek is. Afgezien daarvan, de Iraniers die ik spreek zeggen dat het hier gaat om een strijd tegen een specifiek regime en niet zozeer tegen de politieke ideologie die het regime aanhangt. Immers ze zijn voor vrijheid van meningsuiting en democratie, het zou erg hypocriet zijn om dat te propageren - en ondertussen anderen monddood te maken.quote:Op zondag 27 december 2009 19:49 schreef spoor4 het volgende:
[..]
Eerder tegen het islamisme ofwel de politieke islam.
Veel ouderen die de revolutie nog vers in hun geheugen hebben beschouwen het inderdaad als een strijd tegen de islam. Niet zozeer het geloof, maar meer de politieke islam in Iran. Immers verklaarden de ayatollahs zo'n 30 jaar geleden zelf dat de revolutie toen een islamitische was. Niet raar dus dat er nu mensen zijn die het als een strijd tegen de ''islam'' zien.quote:Op zondag 27 december 2009 19:52 schreef Mutant01 het volgende:
[..]
Dat is een dubieus onderscheid, omdat hij een aanhanger is van de theorie dat de Islam per definitie politiek is. Afgezien daarvan, de Iraniers die ik spreek zeggen dat het hier gaat om een strijd tegen een specifiek regime en niet zozeer tegen de politieke ideologie die het regime aanhangt. Immers ze zijn voor vrijheid van meningsuiting en democratie, het zou erg hypocriet zijn om dat te propageren - en ondertussen anderen monddood te maken.
De mensen die ik spreek zijn van de oudere generatie, de generatie Ellian dus (zelfs nog wat ouder - tegen de 50 jaar oud). En die walgen toch wel van de manier waarop hij over deze gaande revolutie spreekt. Islam speelt feitelijk een totaal ondergeschikte rol, het gaat om onderdrukking door een enorm corrupt regime, dat is wat hen pijn doet, dat is waar ze tegen strijden en dat waren ook de idealen waar ze eerst tegen streden. Het doet hen zeer om te zien dat hun idealen verkwanselt worden door het huidige regime.quote:Op zondag 27 december 2009 20:00 schreef AryaMehr het volgende:
[..]
Veel ouderen die de revolutie nog vers in hun geheugen hebben beschouwen het inderdaad als een strijd tegen de islam. Niet zozeer het geloof, maar meer de politieke islam in Iran. Immers verklaarden de ayatollahs zo'n 30 jaar geleden zelf dat de revolutie toen een islamitische was. Niet raar dus dat er nu mensen zijn die het als een strijd tegen de ''islam'' zien.
Ik gaf enkel een verklaring waarom er Iraniers zijn die het als een strijd tegen de islam zien. Dat de meeste demonstranten dat niet zien klopt.quote:Op zondag 27 december 2009 20:07 schreef Mutant01 het volgende:
[..]
De mensen die ik spreek zijn van de oudere generatie, de generatie Ellian dus (zelfs nog wat ouder - tegen de 50 jaar oud). En die walgen toch wel van de manier waarop hij over deze gaande revolutie spreekt. Islam speelt feitelijk een totaal ondergeschikte rol, het gaat om onderdrukking door een enorm corrupt regime, dat is wat hen pijn doet, dat is waar ze tegen strijden en dat waren ook de idealen waar ze eerst tegen streden. Het doet hen zeer om te zien dat hun idealen verkwanselt worden door het huidige regime.
quote:Op zondag 27 december 2009 20:05 schreef iteejer het volgende:
Aryamehr, goed gedaan die foto's zo!
Net als 99% van de Iraniërs.quote:Op zondag 27 december 2009 19:09 schreef paddy het volgende:
[..]
De Iraniërs die ik ken vonden Iran veel beter toen de Sha er nog was. Ook al was er toen ook niet veel vrijheid.
Volgens de Iraanse regering ja. Er zijn meer dan 5 mensen omgekomen.quote:Op zondag 27 december 2009 20:09 schreef Disana het volgende:
Volgens het NOS Journaal bevestigt de regering nu dat er 5 doden zijn gevallen.
Het is je dus gelukt zoals ik zei in PM?quote:Op zondag 27 december 2009 19:39 schreef AryaMehr het volgende:
Ik zal kijken wat ik met de foto's kan doen.
Ik zeg ook niet dat ik het geloof. Maar hiermee geeft de regering wel toe dat er iets aan de hand is, wat ze eerder niet deden.quote:Op zondag 27 december 2009 20:10 schreef AryaMehr het volgende:
[..]
Volgens de Iraanse regering ja. Er zijn meer dan 5 mensen omgekomen.
Inderdaad ik heb persoonlijk al denk ik vijf filmpjes van vandaag gezien waarin er een dode te zien was. Er zijn daarnaast ook nog doden gevallen in Najafabad, Tabriz en waarschijnlijk ook in de rest van de grotere steden zoals Shiraz.quote:Op zondag 27 december 2009 20:10 schreef AryaMehr het volgende:
[..]
Volgens de Iraanse regering ja. Er zijn meer dan 5 mensen omgekomen.
Achteraf hebben inderdaad de meeste mensen die in die revolutie spijt, maar de revolutie was op zich onvermijdelijk en geheel logisch. Overigens moesten de meeste Iraniers een keer meemaken hoe het is om onder een islamitisch dictatuur te leven, zodat ze de volgende keer er wel twee keer over nadenken voordat ze voor de leugens van een aantal ayatollahs vallen. De Iraniers zullen, mocht de Islamitische republiek vallen, nooit meer voor dergelijke mensen de straat opgaan.quote:Op zondag 27 december 2009 20:10 schreef Hafez het volgende:
[..]
Net als 99% van de Iraniërs.
Mijn ouders zeggen altijd "wat waren we toen dom". Iedereen die de Islamitische Revolutie steunde heeft spijt. Shah was ook een dictator, maar mensen hadden veel meer vrijheid toen en langzamerhand zou het toch wel de goede kant op zijn gegaan, de Shah zou toch niet zijn voor al te lang daar aan de macht zijn gebleven toen.
Nu loopt hij weer goed?quote:Op zondag 27 december 2009 20:10 schreef paddy het volgende:
[..]
Het is je dus gelukt zoals ik zei in PM?![]()
Voor de mensen die nog meer foto's plaatsen? Graag [ [url= url van plaatje]afbeelding[/url] ] of [ [url= url]afbeelding[/url] ] (deze voor wanneer het plaatje te veel vervormt)
Mijn pc liep vast
Overigens meldt de Iraanse regering dat 2 mensen door verkeersongelukken om het leven zijn gekomen, één doordat hij/zij van een brug viel en slechts één door een kogel, waar ze niet bij vermelden wie die kogel afvuurde.quote:Op zondag 27 december 2009 20:11 schreef Disana het volgende:
[..]
Ik zeg ook niet dat ik het geloof. Maar hiermee geeft de regering wel toe dat er iets aan de hand is, wat ze eerder niet deden.
Yepquote:
Eens kijken of ze ons nog zoveel denken te kunnen bedotten als deze rellen doorgaan. Zij moeten toch ook weten dat de filmpjes ons bereiken.quote:Op zondag 27 december 2009 20:15 schreef AryaMehr het volgende:
[..]
Overigens meldt de Iraanse regering dat 2 mensen door verkeersongelukken om het leven zijn gekomen, één doordat hij/zij van een brug viel en slechts één door een kogel, waar ze niet bij vermelden wie die kogel afvuurde.
Nee, integendeel zelfs. De vrouwen hadden ten tijde van de shah echt veel vrijheid. De vrouwen werden gerespecteerd en met rust gelaten. Maar ook de shah vervolgde politieke activisten en dat heeft hem uiteindelijk de das omgedaan. Vrouwen ten tijde van de shah:quote:Op zondag 27 december 2009 20:19 schreef paddy het volgende:
[..]
Yep![]()
Waar ik trouwens nieuwsgierig naar ben is, was het nu echt zoveel beter onder de shah? Ik hoorde iets over dat de vrouwen toen meer vrijheid hadden?En mannen niet meteen geslagen werden omdat ze naar een vrouw keken?
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |