abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  vrijdag 27 november 2009 @ 21:28:38 #51
78918 SeLang
Black swans matter
pi_75069339
Hmmm... Ik heb al wat stockscreeners gespot en sommigen hebben 10 jaar historische data. Ik weet niet wat je er allemaal mee kunt, maar 30 dagen free trial is wel okee om ff te kijken.
Na mijn vakantie dan wel

Hier is een aardig overzicht: http://www.mechanical-investing.com/stock-screeners.html
"If you want to make God laugh, tell him about your plans"
Mijn reisverslagen
pi_75105237
quote:
Op vrijdag 27 november 2009 19:51 schreef dvr het volgende:

[..]

Daar heb ik niks op tegen, maar laten we niet onze tijd verdoen door er andermans sites bij te slepen of fondsen waarvan we niet weten of die überhaupt door hem gebruikt zijn. Dat is gewoon zinloos.
[..]

Integendeel, ik ben kritisch ingesteld, maar ik heb misschien minder tijd nodig dan anderen om te beoordelen of iets kosher is of niet.
[..]

Misschien wil je dat onderbouwen, want ik lees in zijn en andermans beschrijvingen van de MF-strategie alleen het tegendeel. Het zou natuurlijk wel kunnen dat hij in zijn eigen (niet-MF) beleggingen, waarin hij ook heel andere criteria gebruikt en naar 'special situations' zoekt, op beweeglijkere aandelen uitkomt.
[..]

Nee, want performance zegt niets over volatiliteit. Een aandeel dat in een bepaalde periode van $10 naar $15 gaat (performance) kan tussentijds ook op $5 en op $30 hebben gestaan (volatiliteit). Waar jij het hier over hebt is niet de volatiliteit van de beleggingen maar de volatiliteit van de resultaten. Het kan best zijn dat die niet alleen naar boven maar ook naar beneden wat verder uitzwaaien, al ben ik dat tot nu toe niet tegengekomen in besprekingen van de MF methode - uit de resultaten blijkt bijvoorbeeld dat MF minder vaak verlies oplevert dan het volgen van de index. Wel is het zo dat Greenblatt niet veel waarde aan die volatility hecht omdat hij inderdaad naar de langere termijn kijkt, en op de langere termijn, met dus meer transacties, neemt de invloed van volatiliteit af.
[..]

My bad - ik zag hem overal als 'professor Joel Greenblatt' aangeduid worden, maar hij blijkt inderdaad slechts 'adjunct professor' te zijn.

Hier nog een interessant verslag van een praatje dat Greenblatt in 2005 hield: http://www.gurufocus.com/news.php?id=802

Daarin komt o.a. die 1-jaarstermijn ter sprake (die idd vast onderdeel van dat MF-systeem is):
[..]

Ik denk niet dat een korte termijn tegenstrijdig is met value investing. In het grote aanbod van aandelen zullen er steeds weer nieuwe zijn die op dat moment een betere value vertegenwoordigen dan de paar die je vorig jaar gekozen had. Door over te stappen profiteer je steeds van die nieuwe potentie. Voor veel 'value stocks' van tien jaar geleden zal gelden dat ze nu, net als de hele indexen, weer ongeveer evenveel waard zijn als toen. Maar als je in die tijd 10 korte ritjes had gemaakt op steeds weer de beste aandelen van het moment, zou je waarschijnlijk een hoop verdiend hebben.
Korte termijn is tegenstrijdig met value investing, da's een vrij vaststaand feit. De eerdere punten waar je over argumenteert laat ik verder links liggen, die heb ik eerder al beantwoord en ik snap je commentaar dan ook niet. Het continue overstappen is niet verkeerd, je hoeft het ook niet te verdedigen hier. Het duidt echter op een strategie die profiteert van de tijdelijke onderwaardering van een aandeel. Dat is geen value investing.
"Winners never quit, 'cause quitters never win"
"Greedy people get rich, but pigs get slaughtered"
pi_75109272
quote:
Op zondag 29 november 2009 11:43 schreef Drive-r het volgende:

Korte termijn is tegenstrijdig met value investing, da's een vrij vaststaand feit.
Ik begrijp die opvatting wel, maar ik denk dat dat een misverstand is dat voortkomt uit de associatie van value investing met Warren Buffett en dus met buy & hold. Wat ik zo aan definities van 'value investing' tegenkom, heeft het nooit over de termijn (maar alleen om het feit dat de fondsen ondergewaardeerd zijn tov een intrinsieke waarde, die je vooral vaststelt door naar de assetts en minder naar de huidige winstgevendheid te kijken). Joel Greenblatt wordt algemeen als value investor gepresenteerd, daar heeft zijn om-het-jaar strategie blijkbaar niets aan afgedaan.
quote:
De eerdere punten waar je over argumenteert laat ik verder links liggen, die heb ik eerder al beantwoord en ik snap je commentaar dan ook niet.
Nou, je hebt niet aangegeven waarom Greenblatt's methode zich tot aandelen met een hogere volatiliteit zou beperken, afgezien dan van die tien fondsen die toevallig in een screendump stonden waarvan onbekend is of die representatief is. Je zou inderdaad verwachten dat aandelen met een hogere volatiliteit grotere kans maken om door hem gekozen te worden (omdat dan immers de kans groter is dat ze binnen zijn korte termijn een lage koers bereiken), maar elders lees ik alleen maar dat hij juist op minder volatiele fondsen uitkomt. Jij en SeLang filosofeerden erover dat zijn goede performance wel eens het gevolg zou kunnen zijn van volatiliteit in kleine fondsen, maar als het zo simpel was zou die kritiek overal te lezen moeten zijn en zouden die man en zijn methode niet zo'n goede naam hebben. Ik zou het jammer vinden als te snelle aannames een beloftevolle strategie om zeep helpen. Evenals SeLang hoop ik over enige tijd een flinke tiet met geld aan de beurzen toe te vertrouwen, maar omdat ik veel minder kaas heb gegeten van het waarderen van aandelen hoop ik tegen die tijd een paar voorgekookte strategien te kunnen volgen die bovengemiddeld potentieel aan beperkt neerwaarts risico koppelen. Dit zou er zo een kunnen zijn.
pi_75109563
Ha, ik lees nu dat RBS samen met Greenblatt fondsen aan het opstarten is, die o.a. in Europese en wereldwijde aandelen zullen beleggen volgens JG's methode. Het eerste fonds begint in Maleisië. Dat zal het een stuk makkelijker maken om te zien hoe 'ie het doet, en er evt. in deel te nemen.

persbericht
  zondag 29 november 2009 @ 14:51:07 #55
78918 SeLang
Black swans matter
pi_75110072
Ik denk dat een eventuele outperformance niet alleen komt door de hogere volatiliteit maar meer uit het feit dat aandelen die met deze methode worden geselecteerd doorgaans distressed securities zijn die mogelijk als groep wat te hard zijn afgestraft.

Dus in de totale portefeuille (20-30 aandelen) gaan er een aantal kopje onder en een aantal gaan spectaculair herstellen. De totale portefeuille doet het dan wat beter dan de markt (kennelijk).

Ik weet dat de Greenblatt methode op veel plaatsen onder de noemer 'value investing' wordt geplaatst, maar ik ben het daar niet mee eens. Volgens mij is het een 'distressed securities' methode. Een typische value investor zal bijvoorbeeld weinig individuele aandelen kopje onder zien gaan als hij zijn huiswerk heeft gedaan. Daarom is een typische value investor ook minder afhankelijk van diversificatie en zal slechts enkele aandelen uitzoeken die hij in de diepte heeft geanaliseerd (een beetje als Warren Buffett). Verder is een value investor niet een 'ritjes maker' maar heeft hij een langere termijn visie.

Een distressed securities investor daarentegen accepteert het feit dat een groot deel van zijn portefeuille slecht zal blijken te zijn, maar met genoeg diversificatie garandeert hij dat er spectaculaire winnaars tegenover staan. Verder is hij veel meer korte termijn gericht door gebruik te maken van een korte termijn onderwaardering in de markt en zo snel mogelijk weer te verkopen. Lange termijn vooruitzichten zijn niet zo interessant, aangezien hij dan allang eruit is.

Daarom is er imo een fundamenteel verschil in benadering. Maar een discussie over definities is niet zo boeiend. Een inhoudelijke discussie over methodiek en resultaten daarentegen wel, dus ik stel voor dat we definities laten voor wat ze zijn

Zoals ik al schreef beschouw ik een distressed securities strategie (a la Greenblatt) wel als een interessante optie om 15-20% van mijn portefeuille mee te vullen, mocht ik daar hoopvolle historische testresultaten mee krijgen. Als ik terug ben uit de Filippijnen (februari) dan wil ik daar eens naar kijken met wat historische data.
"If you want to make God laugh, tell him about your plans"
Mijn reisverslagen
pi_75114339
Dat van distressed securities klinkt plausibel, maar nog steeds tegenstrijdig met het veronderstelde lage risico. Het zou mooi zijn als we ergens een paar concrete MF portefeuilles konden vinden. Ik heb er hier een paar van een MF-volgeling gevonden, maar het nog niet nader bekeken: http://justadrone.blogspot.com/

Op zich sluit dat distressed securities idee wel aan bij Greenblatt's liefhebberij in 'special situations' die Drive-R al noemde, zoals spin-offs, fusies, herkapitalisaties en aankomende faillissementen, waar Greenblatt met zijn beleggingsmij. Gotham Capital in investeerde en waarover hij geschreven heeft in een eerder boek met de (alweer tamelijk cheesy) titel "You can be a stock market genius".

Veel plezier in de Filippijnen, mocht je al op punt van vertrekken staan!
  zondag 29 november 2009 @ 17:52:14 #57
78918 SeLang
Black swans matter
pi_75115036
quote:
Op zondag 29 november 2009 17:17 schreef dvr het volgende:
Dat van distressed securities klinkt plausibel, maar nog steeds tegenstrijdig met het veronderstelde lage risico. Het zou mooi zijn als we ergens een paar concrete MF portefeuilles konden vinden. Ik heb er hier een paar van een MF-volgeling gevonden, maar het nog niet nader bekeken: http://justadrone.blogspot.com/

Op zich sluit dat distressed securities idee wel aan bij Greenblatt's liefhebberij in 'special situations' die Drive-R al noemde, zoals spin-offs, fusies, herkapitalisaties en aankomende faillissementen, waar Greenblatt met zijn beleggingsmij. Gotham Capital in investeerde en waarover hij geschreven heeft in een eerder boek met de (alweer tamelijk cheesy) titel "You can be a stock market genius".
Als je er vanuit gaat dat distressed securities als groep gemiddeld onevenredig hard zijn afgestraft en de markt op dit punt dus een inefficientie vertoont, dan kun je de individuele risicos verminderen door spreiding. En dat is ook wat hij doet door een portefeuille aan te leggen van 20-30 aandelen. Theoretisch kan zo'n gespreide portefeuille van zeer volatiele aandelen dan best een lager risico hebben dan de index omdat de volatiliteit een bias naar boven heeft.
Maar ik geloof het natuurlijk pas als ik het zelf heb gezien
quote:
Veel plezier in de Filippijnen, mocht je al op punt van vertrekken staan!
7 december
"If you want to make God laugh, tell him about your plans"
Mijn reisverslagen
pi_75115510
quote:
Op zondag 29 november 2009 14:51 schreef SeLang het volgende:
Een distressed securities investor daarentegen accepteert het feit dat een groot deel van zijn portefeuille slecht zal blijken te zijn, maar met genoeg diversificatie garandeert hij dat er spectaculaire winnaars tegenover staan. Verder is hij veel meer korte termijn gericht door gebruik te maken van een korte termijn onderwaardering in de markt en zo snel mogelijk weer te verkopen. Lange termijn vooruitzichten zijn niet zo interessant, aangezien hij dan allang eruit is.
Ik associeer spectaculair altijd met geluk, als ik een kleine portfolio voor mijzelf uit kies met een mandje aandelen uit verschillende sectoren zal ik altijd een gedeelte safe spelen maar ook op bepaalde risico sectoren & aandelen. Alleen de kans op een spectaculair herstel bij zo'n aandeel lijkt mij niet heel veel groter dan bij een 'normaal' aandeel.
quote:
Op zondag 29 november 2009 14:32 schreef dvr het volgende:
Ha, ik lees nu dat RBS samen met Greenblatt fondsen aan het opstarten is, die o.a. in Europese en wereldwijde aandelen zullen beleggen volgens JG's methode. Het eerste fonds begint in Maleisië. Dat zal het een stuk makkelijker maken om te zien hoe 'ie het doet, en er evt. in deel te nemen.

persbericht
Ik moest hier gewoon de opmerking plaatsen dat RBS ook wel weer eens wat centen kan gebruiken! (! )

Ik zie in het artikel overigens ook de tickercode voor Bloomberg staan. Daar kan ik morgen even naar kijken.
Simulated backtesting has shown that between the end of August 1999 and the end of August 2009,
the Gotham US Enhanced Value Index – Total Return (Bloomberg: GEVIUSA Index) delivered an
annualised performance of 18.7%
People once tried to make Chuck Norris toilet paper. He said no because Chuck Norris takes crap from NOBODY!!!!
Megan Fox makes my balls look like vannilla ice cream.
  zondag 29 november 2009 @ 18:50:48 #59
78918 SeLang
Black swans matter
pi_75116812
quote:
Op zondag 29 november 2009 18:10 schreef sitting_elfling het volgende:

[..]

Ik associeer spectaculair altijd met geluk
Is het 99% van de gevallen ook
quote:
, als ik een kleine portfolio voor mijzelf uit kies met een mandje aandelen uit verschillende sectoren zal ik altijd een gedeelte safe spelen maar ook op bepaalde risico sectoren & aandelen. Alleen de kans op een spectaculair herstel bij zo'n aandeel lijkt mij niet heel veel groter dan bij een 'normaal' aandeel.
Daarom wil ik het weleens zelf gaan bekijken met historische data hoe zo'n strategie uitpakt. In een ver verleden al eens over nagedacht, maar toen had je nog niet de beschikking over veel data op internet.
quote:
Ik moest hier gewoon de opmerking plaatsen dat RBS ook wel weer eens wat centen kan gebruiken! (! )

Ik zie in het artikel overigens ook de tickercode voor Bloomberg staan. Daar kan ik morgen even naar kijken.
Simulated backtesting has shown that between the end of August 1999 and the end of August 2009,
the Gotham US Enhanced Value Index – Total Return (Bloomberg: GEVIUSA Index) delivered an
annualised performance of 18.7%
Backtested data he , zo kan ik het ook.

Daarom moet je zelf gaan stoeien met data. Een goede strategie is robuust, dus je moet goede resultaten blijven krijgen als je parameters flink varieert. Als de strategie te gevoelig is voor parametervariaties, vergeet het dan maar want dan ben je curvefitting aan het doen.

Een backtested 18,7% van een fonds waar mensen geld aan proberen te verdienen is waarschijnlijk een curve-fit. (guilty until proven innocent)
"If you want to make God laugh, tell him about your plans"
Mijn reisverslagen
pi_75123657
quote:
Op zondag 29 november 2009 18:50 schreef SeLang het volgende:

Daarom moet je zelf gaan stoeien met data. Een goede strategie is robuust, dus je moet goede resultaten blijven krijgen als je parameters flink varieert.
Voor dat andere fonds van Greenblatt, Gotham, werd zelfs een gemiddeld jaarlijks rendement van 40% over twintig jaar geclaimd (met een weliswaar klein portfolio). Dat is Madoff in het kwadraat. Maar toch, nergens een onvertogen woord over die vent te vinden. Daarna hebben JG en de andere beheerders overigens de deelnemers uitgekocht en nu beheert het fonds alleen nog hun eigen geld.
quote:
Daarom wil ik het weleens zelf gaan bekijken met historische data hoe zo'n strategie uitpakt.
Ik kwam ook nog ergens een video interview met JG tegen, waarin hij zegt dat zijn Magic Formula ook over perioden tot 50 jaar terug werkt. Het wordt steeds mooier!

Ik heb me even geregistreerd op magicformulainvesting.com zodat ik nu toegang heb tot die stock screener. Als iemand een lijstje wil met de 30 of 50 stocks du jour, met een bepaalde minimum market cap, dan hoor ik het wel.
  zondag 29 november 2009 @ 21:38:03 #61
78918 SeLang
Black swans matter
pi_75124730
quote:
Op zondag 29 november 2009 21:20 schreef dvr het volgende:
Ik kwam ook nog ergens een video interview met JG tegen, waarin hij zegt dat zijn Magic Formula ook over perioden tot 50 jaar terug werkt. Het wordt steeds mooier!
Het probleem is: het is geen volledig mechanisch systeem. Je genereert weliswaar een lijst op basis van objectieve criteria maar daarna selecteer je daaruit met de hand een aantal fondsen op basis van niet eenduidig vastliggende criteria. Daarom valt het niet te backtesten. Je kunt achteraf natuurlijk altijd uit de lange lijst die fondsen eruit pikken die het goed gedaan zouden hebben.

Daarom lijkt een objectieve test me interessant: objectieve lijst uitdraaien per jaar en dan blind de top-30 fondsen kopen en een jaar later verkopen. Eens zien of deze distressed securities portefeuille dan de markt verslaat.
"If you want to make God laugh, tell him about your plans"
Mijn reisverslagen
pi_75127954
Er is nog een ander probleem: het kent geen absolute criteria, maar het baseert zich op een ordening waarbij de top zoveel geselecteerd wordt. Bij toepassing op de verkeerde of te beperkte set (bv AEX fondsen) dan werkt het niet in een als geheel overgewaardeerde markt.

Of de method tot value investing gerekend mag worden is een interessante vraag. Ik ben van mening dat in z'n pure vorm dit niet het geval is. Graham stelt voor value investing immers 'a margin of safety' en 'security of the principal' voorop. Deze methode biedt dat niet door o.a. grote schommelingen in earnings toe te staan, niet te kijken naar de book value, etc.

Overigens kun je de methode waarschijnlijk wel een beetje verbouwen zodat deze wat meer value investing trekjes krijgt. Ipv normaal ROC kun je ook het gemiddelde over een aantal jaar nemen, voor de earnings yield kun je de gemiddelde (evt Shiller) earnings nemen tegen de huidige koers. Of er dan nog wat interessants uitkomt is de vraag. De standaardtermijn van 1 jaar is natuurlijk eenvoudig te vervangen door een meer value georienteerde aanpak. Om echt van value investing te kunnen spreken kun je evt. ook nog naar (tangible) book value kijken.

De volgende site heeft ook een stock screening functie (2 weken gratis): http://www.value-investing.eu/

Elke methode die blind op een zeer beperkte set parameters de transacties bepaalt zal niet snel aan Graham's eisen voor value investing voldoen

Met betrekking tot de hierboven genoemde valueinvestorsclub.com site is het volgende paper ook wel interessant http://www.alongthemargin(...)_Value_Investors.pdf . Hierin analyseert men de resultaten van (goede) value investors op basis van de data van die site.

Ik vind het overigens maar knap moeilijk om concrete kandidaten voor value investing te vinden ondanks de hierboven genoemde stock screeners.
  zondag 29 november 2009 @ 22:44:43 #63
78918 SeLang
Black swans matter
pi_75128357
Ik denk eerlijk gezegd dat het echte value investing zijn tijd ook een beetje heeft gehad. Sinds de tijd van Graham is de financiele industrie enorm gegroeid, wordt er door veel meer mensen geanalyseerd en is data veel makkelijker toegankelijk. Daarom is het nu denk ik een stuk moeilijker dan vroeger om nog verborgen waarde te vinden.

Overigens goede punten in de post hierboven
"If you want to make God laugh, tell him about your plans"
Mijn reisverslagen
pi_75136446
Ohja, even die geviusa index posten Komt er zo aan.
People once tried to make Chuck Norris toilet paper. He said no because Chuck Norris takes crap from NOBODY!!!!
Megan Fox makes my balls look like vannilla ice cream.
pi_75136588
Et voila, de gotham enhanced value total return index.
People once tried to make Chuck Norris toilet paper. He said no because Chuck Norris takes crap from NOBODY!!!!
Megan Fox makes my balls look like vannilla ice cream.
  maandag 30 november 2009 @ 12:26:34 #66
78918 SeLang
Black swans matter
pi_75139306
quote:
Op maandag 30 november 2009 10:45 schreef sitting_elfling het volgende:
Et voila, de gotham enhanced value total return index.
[ afbeelding ]
Is dat een index die in 1999 al bestond of is dat iets dat later is verzonnen (en getweaked) is?
"If you want to make God laugh, tell him about your plans"
Mijn reisverslagen
pi_75140134
quote:
Op maandag 30 november 2009 12:26 schreef SeLang het volgende:

[..]

Is dat een index die in 1999 al bestond of is dat iets dat later is verzonnen (en getweaked) is?
Geen idee? Dit is gewoon de data die er van die grafiek terug te vinden is. Oh! Ik zie net dat er wat meer info staat bij de grafiek, ik zal het zo ff posten.
People once tried to make Chuck Norris toilet paper. He said no because Chuck Norris takes crap from NOBODY!!!!
Megan Fox makes my balls look like vannilla ice cream.
pi_75140550
Uitleg bij de grafiek die BB geeft.


The index is a total return index designed to reflect the securities of the gotham enhanced value companies that are included in the index. Only common shares of such Gotham Enhanced Value companies are eligible for inclusion in the index. The index is designed to employ the two – factor test (return on capital and earnings yield) identified in Joel Greenblatts book, the little book that beats the market(wiley, 2005). The index will be constructed of a maximum of 25 shares traded on US. Securities markets, with the index being equally weighted and rebalanced quarterly

People once tried to make Chuck Norris toilet paper. He said no because Chuck Norris takes crap from NOBODY!!!!
Megan Fox makes my balls look like vannilla ice cream.
  maandag 30 november 2009 @ 13:32:04 #69
78918 SeLang
Black swans matter
pi_75140966
quote:
Op maandag 30 november 2009 13:21 schreef sitting_elfling het volgende:
Uitleg bij de grafiek die BB geeft.


The index is a total return index designed to reflect the securities of the gotham enhanced value companies that are included in the index. Only common shares of such Gotham Enhanced Value companies are eligible for inclusion in the index. The index is designed to employ the two – factor test (return on capital and earnings yield) identified in Joel Greenblatts book, the little book that beats the market(wiley, 2005). The index will be constructed of a maximum of 25 shares traded on US. Securities markets, with the index being equally weighted and rebalanced quarterly

[ afbeelding ]
Dit suggereert dat het een constructie achteraf is (vanaf 2005). Een soort backtest dus.
"If you want to make God laugh, tell him about your plans"
Mijn reisverslagen
  maandag 30 november 2009 @ 13:39:31 #70
153506 Captain_Fabulous
Nog steeds CyclingGirl fan
pi_75141248
tvp
Metalman. Maar ook ESF fan. Solo vakantiefietser met tentje. Dichter.
26-10 Attila/Eskimo Callboy (Amsterdam), 21-11 The Algorithm (Haarlem)
pi_75341044
quote:
Op zondag 29 november 2009 22:37 schreef Rukapul het volgende:
De volgende site heeft ook een stock screening functie (2 weken gratis): http://www.value-investing.eu/
Deze website heeft ook een Magic Formula screen voor de Europese markten. Ik heb de top 200 aanbevelingen van alle Europese fondsen (ex UK) met een marktwaarde van meer dan 20 miljoen geselecteerd. Daaruit heb ik de AEX fondsen gevist, wat dan logischerwijze de huidige koop aanbevelingen van Nederlandse fondsen zouden moeten zijn volgens de formule. Hiermee is de 2de vraag van de TS beantwoord.

In volgorde van aanbeveling:

FORNIX BIOSCIENCES (dit is zelfs nummer 7 voor heel europa)
CTAC NM
EXACT HOLDING
IMTECH
DOCDATA
BRUNEL INTERNATIONAL
THE MEMBER COMPANY
GRONTMIJ
AMSTERDAM COMMODITIES
ACCELL GROUP
ARCADIS
WOLTERS KLUWER
UNILEVER CERTIFICATES (hiermee wordt vziw het 'gewone' aandeel bedoeld)
FUGRO

Ik zou zelf niet zo snel in een uitgever (Wolters Kluwer) beleggen, maar verder vind ik het een lijst die verder onderzoek waardig is.
pi_75341753
Dank!!
  zondag 6 december 2009 @ 19:16:51 #73
78918 SeLang
Black swans matter
pi_75344989
Cool !
"If you want to make God laugh, tell him about your plans"
Mijn reisverslagen
pi_75378877
Leuk om een topic tegen te komen over de formule van Greenblatt. We hebben deze formule al sinds januari dit jaar toegepast aan de hand van data die we inkopen bij Thomson Reuters en wat ik kan vertellen over de rendementen die je hiermee kunt halen is dat deze in ieder geval de benchmarks ruim verslaan. Dit is iets wat Greenblatt ook beweert in z'n "Little book that beats the market". Hogere rendementen zijn haalbaar met andere methodes, echter daar zitten vaak ook grotere risico's aan vast.

Met Greenblatt's formule hebben we op de Nederlandse beurs tot nu toe een rendement weten te realiseren van 30,44% tegen 24,36% van de AEX. Niet bijzonder hoger dan de AEX, maar als we bijv. naar Groot-Brittannië kijken heeft onze portefeuille een rendement behaald van 77,58% tegen 16,67% van de London-FTSE 100. Dit geeft aan dat de formule ook werkt voor Europese beurzen.

Overigens zitten de meeste aandelen die Jaco noemde ook in onze Nederlandse portefeuille. Verschil zit 'm waarschijnlijk in het feit dat wij een ondergrens van 25 mln gehanteerd hebben.
pi_75386246
Dat zijn mooie resultaten, Bliq. Ik heb een vraag over de besluitvormingsprocedure daarbij aan de hand van het volgende voorbeeld.

Fornix Biosciences staat bovenaan de lijst. Dit bedrijf heeft in het verleden goed gepresteerd, met name voor haar aandeelhouders (fors dividendrendement). De centrale kritiek van bijna alle externe analisten luidt echter dat Fornix niet of nauwelijks in r&d voor nieuwe medicijnen investeert. Ze teren op de verkoop van een aantal anti-allergie middelen, die de overheid tot 2012 zal vergoeden (daartoe gedwongen door de rechter!). De Greenblatt formule kijkt alleen naar resultaten in het verleden, maar in sommige gevallen zoals in dit voorbeeld ziet de toekomst er met een hoge waarschijnlijkheid zeer slecht uit.

Passen jullie de formule dan gedisciplineerd toe en stappen toch in een dergelijk fonds ? In een aantal gevallen zal zo'n bedrijf het immers toch goed doen. Of is er een soort sanity check op de uitkomsten van de formule en welke beslissings criteria hanteer je dan ?
pi_75400333
Dat zijn inderdaad mooie resultaten ja! We hebben Fornix al sinds eind september in onze portefeuille zitten, echter deze staat op een verlies van 15%.
De formule baseert zich inderdaad op het verleden. Het kan dus zijn dat toekomstige resultaten tegenvallen, maar gemiddeld genomen blijft dit positief. Een bedrijf als Fornix blijft in onze portefeuille zolang deze in de top 12 blijft volgens Greenblatt's formule. We hebben er voor gekozen om maandelijks zijn formule toe te passen en voor de Nederlandse beurs maar 12 aandelen aan te houden, een voor elke maand. Maar 12, omdat de Nederlandse beurs niet zo heel veel aandelen heeft. Je wilt natuurlijk niet de hele beurs kopen, dat zou alleen maar een negatief effect hebben op het rendement.
Over het algemeen valt er altijd minimaal 1 aandeel buiten deze top 12. Als er meer buiten vallen, verkopen we alleen het aandeel dat de laagste ranking heeft op basis van de K/W-verhouding en ROC gecombineerd. Zolang Fornix dus niet het slechtste aandeel in onze portefeuille is op basis van deze ranking, blijft deze in de portefeuille. Zodra het contract met de regering verloopt, verwacht ik dan ook dat je dit terug gaan zien in de cijfers en dus buiten de selectie gaat vallen. We passen overigens geen correctie toe, alleen financiële instellingen filteren we er uit, gezien alle gebeurtenissen daar omheen de laatste tijd.
Overigens vervangen we het slechts presterende aandeel in onze portefeuille door het beste aandeel volgens de ranking die we niet in de portefeuille hebben zitten.
  woensdag 9 december 2009 @ 16:26:28 #77
74484 flyguy
Full of Dutch Courage
pi_75450303
Volgens deze formule, wat zijn dan de te kopen fondsen in China?
The more debt, the better
pi_75451038
quote:
Op woensdag 9 december 2009 16:26 schreef flyguy het volgende:
Volgens deze formule, wat zijn dan de te kopen fondsen in China?
Bedrijven en personen buiten China kunnen normaalgesproken geen fondsen in China kopen. Ik heb de uitkomsten van de USA beurzen via www.value-investing.eu gefilterd naar fondsen die hun hoofdkantoor in China hebben. Hier volgt de top 10 in volgorde van aanbeveling

CHINA AGRI-BUSINESS
CDC 'A'
WEIKANG BIO TECHNOLOGY GROUP
YAYI INTERNATIONAL
NEW TAOHUAYUAN CULTURE TOURISM
CHINA 3C GROUP
CHINA ORGANIC AGRICULTURE
CHINA BIOLOGIC PRODUCTS
CHINA KANGTAI CACTUS BIO -TECH
GUANGZHOU GLOBAL TELECOM

Dit zijn dus fondsen die je via Amerikaanse beurzen kunt kopen, bijvoorbeeld als ADR of OTCBB. Ik heb geen bron voor het doorzoeken van de fondsen aan de beurs van Hong Kong.

De werking van de Magic Formula leunt volledig op betrouwbare financiele rapportage. Ik denk dat je daar bij Chinese bedrijven wel wat vraagtekens bij kunt plaatsen. De toepassing van de formule op emerging markets is daarom een leuke gedachten oefening maar lijkt mij in de praktijk te gevaarlijk.

[ Bericht 0% gewijzigd door jaco op 09-12-2009 16:51:23 (typo) ]
pi_75452383
quote:
Op woensdag 9 december 2009 16:50 schreef jaco het volgende:

[..]


De werking van de Magic Formula leunt volledig op betrouwbare financiele rapportage. Ik denk dat je daar bij Chinese bedrijven wel wat vraagtekens bij kunt plaatsen. De toepassing van de formule op emerging markets is daarom een leuke gedachten oefening maar lijkt mij in de praktijk te gevaarlijk.
Dat is dus mijn issue lichtelijk: financiële rapportage is in volwassen markten dan wellicht wel technisch correct, maar reflecteert over het algemeen niet de onderliggende winstgevendheid van een onderneming. Bij een normale, gedetailleerde analyse doe je daarom je eigen analyse. Als je bijvoorbeeld naar P/E ratio's kijkt, zie je dat alle eenmalige baten of lasten gewoon meegenomen worden. Dan kan een aandeel volgens deze methode erg goedkoop zijn, maar dan is de werkelijke reden daarvoor niet iets dat te maken heeft met de onderneming maar met het feit dat er in 1 jaar een eenmalige meevaller was.

Hoe ondervangt Bliq dit - checken die de Top 20 bijvoorbeeld?
"Winners never quit, 'cause quitters never win"
"Greedy people get rich, but pigs get slaughtered"
  donderdag 10 december 2009 @ 00:13:53 #80
74484 flyguy
Full of Dutch Courage
pi_75467796
quote:
Op woensdag 9 december 2009 16:50 schreef jaco het volgende:

[..]


De werking van de Magic Formula leunt volledig op betrouwbare financiele rapportage. Ik denk dat je daar bij Chinese bedrijven wel wat vraagtekens bij kunt plaatsen. De toepassing van de formule op emerging markets is daarom een leuke gedachten oefening maar lijkt mij in de praktijk te gevaarlijk.
Ja denk ook dat je gelijk hebt. En het even testen met een schaduwportefeulle duurt ook wel erg lang
The more debt, the better
pi_75474510
quote:
Op woensdag 9 december 2009 17:29 schreef Drive-r het volgende:
Hoe ondervangt Bliq dit - checken die de Top 20 bijvoorbeeld?
Wij passen de formule op de gehele beurs toe, waarvan een eis is dat de marktwaarde minimaal 25 miljoen moet zijn. Dit om dat kans dat een faillisement of iets dergelijks voorkomt te verkleinen. Verder filteren we er de financiële instellingen uit vanwege de ophef daaromtrent het laatste jaar. Daar rolt dus een lijst uit met alle actieve bedrijven, maar dan gerangschikt op basis van de beste score volgens de formule. Verder doen we hier niets mee. We laten de formule gewoon zijn werk doen. Het kan daarom ook zeker zijn dat we af en toe een slechte aankoop doen, maar dat kun je toch nooit van tevoren weten, ook al laat je er 100 technische analyses op los. De formule heeft zich bewezen in de VS en zal naar verwachting hier ook z'n werk doen. We geloven er zelfs zo heilig in dat we aan de hand van deze formule een onderneming gestart zijn, net zoals onze concurrent, die jullie eerder genoemd hebben, dat gedaan heeft.

[ Bericht 37% gewijzigd door remlof op 10-12-2009 16:58:38 (spam weg) ]
pi_75474840
Dit klinkt een beetje als SPAM opeens

Maar goed, je begreep mijn comment niet helemaal, geloof ik. Als je gelooft in die formule (en dat doe je heilig, volgens je post), dan zou je verwachten dat je die formule zo goed mogelijk toe wilt passen. Mijn vraag was meer: welke data gebruik je daarvoor? Trek je de historisch financiële data uit Bloomberg, Reuters, CapitalIQ, etc?

En vervolgens: check je die historisch data zelf ook enigszins? Iedereen met wat ervaring weet dat simpele systemen (zoals hierboven) een reflectie geven van enkel gerapporteerde winstgevendheid, niet van de onderliggende. Een korte check (elke analist kan dat in 30 minuten) levert vaak andere resultaten op.
"Winners never quit, 'cause quitters never win"
"Greedy people get rich, but pigs get slaughtered"
pi_75476329
quote:
Op donderdag 10 december 2009 10:32 schreef Bliq het volgende:

[..]


Nu ik deze link gepost heb, zou ik wel graag jullie commentaar op de website horen. Dit met als doel de site te verbeteren natuurlijk. Wat zou je nog meer willen zien op de site, welke info mis je nog e.d. Je kunt je commentaar hier posten, maar ik heb liever een PM.

Groet Bliq
Bliq. Behalve dat ik dit soort links hier zelf überhaupt liever niet zou zien, heb ik bij het lezen van de website (en ik investeer beroepsmatig en lees dus veel financiële documentatie van allerhande investeringsfondsen, etc) sterke twijfels over de voorlichting die jullie geven.

Voorbeeld:
quote:
Hoeveel risico loop ik?
Antwoord:U loopt een zogenoemd beperkt risico, dat op de schaal tussen ‘géén risico’ en ‘hoog risico’ vlak na ‘weinig risico’ ko
Dit kan je gewoon niet maken. Investeringen in aandelen (zeker in kleine portefeuilles als dit) worden eigenlijk altijd aangemerkt richting hoog risico. Als dit een gecontroleerd fonds zou zijn (en wil je het goed doen, dan moet je er zo ook naar kijken), dan moet je daar gewoon eerlijk in zijn.

En andere:
quote:
Hoe worden risicovolle bedrijven uitgesloten?
Antwoord:
De minimum MC bedraagt 25 miljoen EUR
Als een bedrijf aan deze (en de overige) selectiecriteria voldoet, blijft deze in onze lijsten opgenomen, totdat de MC onder de helft (12,5 miljoen EUR) van het minimum zakt
Wanneer de MC van een bedrijf onder deze 12,5 miljoen EUR uitkomt, wordt deze niet eerder geselecteerd dan wanneer de MC weer boven de 25 miljoen EUR uit komt
Het getuigt van ongelovelijke kortzichtigheid en weinig begrip van risico-management als je de MC van een bedrijf definieert als de indicator van het risico. Mensen zo voorlichten is verkeerd en mag in mijn ogen strafbaar gesteld worden. Sterker nog, als dit gereguleerd was (als fonds), dan zou het ook niet toegestaan zijn.
"Winners never quit, 'cause quitters never win"
"Greedy people get rich, but pigs get slaughtered"
pi_75482539
quote:
Op donderdag 10 december 2009 10:44 schreef Drive-r het volgende:
Dit klinkt een beetje als SPAM opeens
De link is inmiddels verwijderd door de moderator. Ik denk dat het goed is de link wel te vermelden (eventueel met een waarschuwing voor bezoekers). Ik heb de link nooit gezien en het lijkt me leerzame informatie, ook als het om een dubieuze website gaat.
quote:
Mijn vraag was meer: welke data gebruik je daarvoor? Trek je de historisch financiële data uit Bloomberg, Reuters, CapitalIQ, etc?
Hij gaf eerder aan dat de data van Thomson Reuters komt.
quote:
En vervolgens: check je die historisch data zelf ook enigszins? Iedereen met wat ervaring weet dat simpele systemen (zoals hierboven) een reflectie geven van enkel gerapporteerde winstgevendheid, niet van de onderliggende. Een korte check (elke analist kan dat in 30 minuten) levert vaak andere resultaten op.
Op de website van value-investing.eu wordt aangegeven dat de screens 2/3 van het totale besluitvormings werk inkorten. De laatste 1/3 deel is je eigen research, die niet geautomatiseerd kan worden. Dit lijkt me wel een aardige stelregel.

Zelfs als de rapportages een correct en eenduidig beeld geven, dan loert nog het gevaar van de 'value-trap'. Oftewel: het bedrijf presteerde in het verleden goed vanwege redenen die nu of in de nabije toekomst niet meer bestaan. Bijvoorbeeld het aflopen van een patent.
pi_75482707
quote:
Op donderdag 10 december 2009 14:31 schreef jaco het volgende:

[..]

De link is inmiddels verwijderd door de moderator. Ik denk dat het goed is de link wel te vermelden (eventueel met een waarschuwing voor bezoekers). Ik heb de link nooit gezien en het lijkt me leerzame informatie, ook als het om een dubieuze website gaat.
Ik heb de moderator inderdaad om zijn mening gevraagd. Prima om met disclaimer te vermelden, ik wilde het enkel onder de aandacht brengen.
quote:
Hij gaf eerder aan dat de data van Thomson Reuters komt.

Op de website van value-investing.eu wordt aangegeven dat de screens 2/3 van het totale besluitvormings werk inkorten. De laatste 1/3 deel is je eigen research, die niet geautomatiseerd kan worden. Dit lijkt me wel een aardige stelregel.

Zelfs als de rapportages een correct en eenduidig beeld geven, dan loert nog het gevaar van de 'value-trap'. Oftewel: het bedrijf presteerde in het verleden goed vanwege redenen die nu of in de nabije toekomst niet meer bestaan. Bijvoorbeeld het aflopen van een patent.
Dat was inderdaad mijn vraag aan Bliq, ik vroeg me enkel af hoe hij daar over dacht.
"Winners never quit, 'cause quitters never win"
"Greedy people get rich, but pigs get slaughtered"
pi_75483272
quote:
Op donderdag 10 december 2009 14:31 schreef jaco het volgende:
De link is inmiddels verwijderd door de moderator. Ik denk dat het goed is de link wel te vermelden (eventueel met een waarschuwing voor bezoekers). Ik heb de link nooit gezien en het lijkt me leerzame informatie, ook als het om een dubieuze website gaat.
Het staat je natuurlijk vrij om de persoon in kwestie te pm'en. Zoals 't nu geformuleerd was was 't overduidelijk spammerig en dat is simpelweg niet toegestaan.
Op maandag 30 november 2009 19:30 schreef Ian_Nick het volgende:
Pietje's hobby is puzzelen en misschien ben jij wel het laatste stukje O+
pi_75486078
Allereerst mijn excuses voor het 'illegaal' posten van onze website. Ik was niet op de hoogte van deze regel.

@ Drive-r, allereerst bedankt voor je commentaar! Ik heb je eerste comment inderdaad niet begrepen. Zoals al door Jaco en eerder door mij aangegeven is kopen wij de data in bij Thomson Reuters. Wij controleren de historische data verder niet, we gaan er van uit dat hun informatie klopt. Mag ook wel, gezien de tarieven die ze vragen. De formule doet verder al het werk. Een korte check (waar analisten volgens jou 30 minuten over doet) zou inderdaad andere resultaten kunnen opleveren. Echter, onze doelgroep (en de doelgroep van Greenblatt, gezien z'n simpel geschreven boekje) heeft niet de kennis die een analist heeft en wij ook niet. Onze doelgroep zijn diegene die weinig kennis hebben, maar willen beleggen zonder tussenkomst van traditionele instituten en diegene die het vertrouwen in de traditionele instituten verloren heeft omdat deze vaak hun beloftes niet na konden komen en achteraf ook niet kon zeggen waarom juist voor de geselecteerde portefeuille gekozen was. Wij hebben dit zelf aan den lijve ondervonden.

De formule analyseert alle bedrijven voor je, zodat je die zelf niet of nauwelijks hoeft te analyseren. De formule is ontwikkeld om het besluitsvormingswerk beduidend in te korten, zoals Jaco ook al aangaf. En blijkbaar is deze analyse goed genoeg om de benchmarks te kunnen verslaan. Overigens vraag ik me af of een analist informatie over 10.000 Europese bedrijven in 30 minuten kan checken. Ik vermoed dat hij al een bepaalde selectie maakt alvorens deze check te gaan doen en daardoor al een aantal bedrijven zal uitsluiten van deze analyse.

Over je commentaar op het verwachte risico: Natuurlijk is er altijd een hoog risico wanneer belegd wordt in aandelen, als je het vergelijkt met andere opties zoals beleggen in obligaties e.d.. Echter, wanneer er vergeleken wordt met andere methoden van beleggen in aandelen, is het risico maar beperkt (voor het aandelenstuk in je totale portefeuille). De risico's dienen uiteraard gespreid te worden door ook een deel te beleggen in obligaties e.d. We geven dan ook alleen 'advies' voor het deel dat de belegger wilt beleggen in aandelen.

Hoe zou jij overigens risicovolle ondernemingen dan uitsluiten? Wij zijn van mening dat een bedrijf met een marktwaarde van 25 mln EUR niet van de ene op de andere dag failliet zal gaan. Overigens selecteert Greenblatt zelf bedrijven met een MC van 50 mln USD en hoger.

Verder ligt de eindverantwoordelijkheid nog altijd bij de gebruiker. De modelportefeuilles die wij volgen laten het rendement zien als de selectie gevolgd wordt. De cijfers spreken voor zich. Voor degene die dat niet klakkeloos wilt volgen, is er de toplijst die de gebruiker zelf in staat stelt analyses te doen van de geselecteerde bedrijven.

Ook voor Greenblatt's formule geldt: In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Echter, de rendementen van de selecties die gebaseerd zijn op de in het verleden behaalde resultaten zijn op 3 jaar na altijd beter geweest dan de markt en dat kan een vermogensbeheerder vaak niet zeggen.

Gr. Bliq
pi_75488185
quote:
Op donderdag 10 december 2009 16:14 schreef Bliq het volgende:

@ Drive-r, allereerst bedankt voor je commentaar! Ik heb je eerste comment inderdaad niet begrepen. Zoals al door Jaco en eerder door mij aangegeven is kopen wij de data in bij Thomson Reuters. Wij controleren de historische data verder niet, we gaan er van uit dat hun informatie klopt. Mag ook wel, gezien de tarieven die ze vragen. De formule doet verder al het werk. Een korte check (waar analisten volgens jou 30 minuten over doet) zou inderdaad andere resultaten kunnen opleveren.
Je begrijpt me nog steeds niet helemaal. Ten eerste is Reuters data niet zo goed als je wellicht denkt. Het is op zijn best de weergave van de data die door bedrijven bij de lokale KvK wordt gefiled. Da's over het algemeen niet slecht, maar doordat je het detail verwijdert, heb je geen idee hoe de winst (zoals gerapporteerd) van het bedrijf in elkaar zit.

Een simpel voorbeeld: Een bedrijfs als Philips verkoopt in 2008 een pand in Eindhoven of iets dergelijks en boekt daarop een boekwinst van 1 miljard. Die 1 miljard hoort niet in de P/E ratio terecht te komen, want dat is een eenmalig event dat enkel boekhoudkundig van waarde was. Echter, Reuters analyseert de data niet, hij geeft puur de boekhoudkundige cijfers door. Jouw methode denkt nu dat Philips goedkoop is, immers, de P/E is erg laag als je die winstcijfers gebruikt.

Kijk, ik zeg niet dat je methode verkeerd is, ik zeg dat je hem vrij slordig en makkelijk probeert te verkopen. Als je het goed wilt doen, moet je kijken of je data eigenlijk wel klopt. Na jaren van dit soort simpele analyses kan ik je vertellen dat dit bij 50% van de AEX listed bedrijven niet het geval is. Dat geven ze vaak ook heel duidelijk aan in hun verslagen, echter Reuters geeft die info niet aan jou door.
quote:
Echter, onze doelgroep (en de doelgroep van Greenblatt, gezien z'n simpel geschreven boekje) heeft niet de kennis die een analist heeft en wij ook niet. Onze doelgroep zijn diegene die weinig kennis hebben, maar willen beleggen zonder tussenkomst van traditionele instituten en diegene die het vertrouwen in de traditionele instituten verloren heeft omdat deze vaak hun beloftes niet na konden komen en achteraf ook niet kon zeggen waarom juist voor de geselecteerde portefeuille gekozen was. Wij hebben dit zelf aan den lijve ondervonden.
Het heeft niks met kennis te maken. Het heeft ook niks met traditionele instituten te maken. Ik zeg niet dat je de strategie moet veranderen of de formule, enkel de uitvoering (zoals Greenblatt zelf ook doet). Greenblatt's eigen hedgefonds heeft ook analisten aan het werk om dit te doen.
quote:
De formule analyseert alle bedrijven voor je, zodat je die zelf niet of nauwelijks hoeft te analyseren. De formule is ontwikkeld om het besluitsvormingswerk beduidend in te korten, zoals Jaco ook al aangaf. En blijkbaar is deze analyse goed genoeg om de benchmarks te kunnen verslaan. Overigens vraag ik me af of een analist informatie over 10.000 Europese bedrijven in 30 minuten kan checken. Ik vermoed dat hij al een bepaalde selectie maakt alvorens deze check te gaan doen en daardoor al een aantal bedrijven zal uitsluiten van deze analyse.
Natuurlijk. Maar dan nog kan je zorgen dat je ten eerste beter data hebt. CapitalIQ is bijvoorbeeld al een behoorlijke verbetering op Reuters, omdat die de data niet alleen weergeven, maar ook analyseren ze eenmalig items in de winst. Die tip krijg je gratis van me. Ten tweede is het vrij simpel om na de analyse op die 10,000 bedrijven even de top 50 te checken. Om allemaal te checken is, zoals ik al aan gaf, niet nuttig.
quote:
Over je commentaar op het verwachte risico: Natuurlijk is er altijd een hoog risico wanneer belegd wordt in aandelen, als je het vergelijkt met andere opties zoals beleggen in obligaties e.d.. Echter, wanneer er vergeleken wordt met andere methoden van beleggen in aandelen, is het risico maar beperkt (voor het aandelenstuk in je totale portefeuille). De risico's dienen uiteraard gespreid te worden door ook een deel te beleggen in obligaties e.d. We geven dan ook alleen 'advies' voor het deel dat de belegger wilt beleggen in aandelen.
Je begrijpt het wederom niet. Er zijn regels over hoe je die risico's moeten aanduiden. Die regels volgen jullie niet en daarmee misleidt je mensen. En tevens is het risico van wat jullie doen hoger dan het kopen van een mutual fund. Puur en alleen omdat die investeert in wellicht 100-1000 grote aandelen (meer dan 1 miljard MC) en daarom een grotere spreiding heeft. Dat zal zelfs Greenblatt beamen.
quote:
Hoe zou jij overigens risicovolle ondernemingen dan uitsluiten? Wij zijn van mening dat een bedrijf met een marktwaarde van 25 mln EUR niet van de ene op de andere dag failliet zal gaan. Overigens selecteert Greenblatt zelf bedrijven met een MC van 50 mln USD en hoger.
"Wij zijn van mening" is een van geen waarde, nu klink je net als een traditioneel fonds, waar je juist vanaf wilt?

Denk even na: waarom gaat een bedrijf failliet? Niet omdat ze een klein market cap hebben, dat begrijp je zelf hopelijk ook wel. Je kunt beter kijken naar leverage, interest cover, cash flow, etc...

Maar da's meer werk. Hoewel, je hebt de data, dat kun je automatisch doen, kleine moeite.
quote:
Verder ligt de eindverantwoordelijkheid nog altijd bij de gebruiker. De modelportefeuilles die wij volgen laten het rendement zien als de selectie gevolgd wordt. De cijfers spreken voor zich.
"Nee, resultaten uit het verleden zijn geen garantie voor de toekomst"

Cijfers spreken nooit voor zich. Het feit dat je deze opmerking serieus durft te plaatsen, betekent al dat je het bovenstaande (van je eigen website) niet echt begrijpt.
quote:
Voor degene die dat niet klakkeloos wilt volgen, is er de toplijst die de gebruiker zelf in staat stelt analyses te doen van de geselecteerde bedrijven.

Ook voor Greenblatt's formule geldt: In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Echter, de rendementen van de selecties die gebaseerd zijn op de in het verleden behaalde resultaten zijn op 3 jaar na altijd beter geweest dan de markt en dat kan een vermogensbeheerder vaak niet zeggen.

Gr. Bliq
Wat is nu je plan? Om die abonnementen te gaan verkopen of om een fonds op te richten waar mensen in investeren? Hoe dan ook, laat je scholen.
"Winners never quit, 'cause quitters never win"
"Greedy people get rich, but pigs get slaughtered"
pi_75488254
error
"Winners never quit, 'cause quitters never win"
"Greedy people get rich, but pigs get slaughtered"
pi_75494823
quote:
Op donderdag 10 december 2009 16:14 schreef Bliq het volgende:
Hoe zou jij overigens risicovolle ondernemingen dan uitsluiten? Wij zijn van mening dat een bedrijf met een marktwaarde van 25 mln EUR niet van de ene op de andere dag failliet zal gaan.
Dat is geen goed criterium. Als bijvoorbeeld Unilever door een of andere ramp 99 % van z'n waarde verliest, dan zitten ze nog ruim boven de 25 mln EUR marktwaarde. Maar als fondsbeheerder zou je dan al veel eerder ingegrepen moeten hebben.

Anyway, via de PM heb ik de site url gekregen en inmiddels bezocht. Ik ben het met de kritiek van Drive-r eens en ik zie nog een ander probleem. Je richt je op beginnende beleggers, die wellicht teleurgesteld zijn met hun eerste beurservaringen. Vervolgens geef je ze periodiek een lijst aandelen, waar ze dan zelf in en uit kunnen stappen. Ik denk dat dit uiteindelijk niet gewaardeerd wordt door dit type belegger. Uit de Magic Formula rollen vaak onbekende fondsen, waarvan de koers achter is gebleven of zelfs klappen heeft gehad. Op internet vinden ze mogelijk negatieve berichtgeving over deze bedrijven. De MF methode is in feite een contraire strategie en moeilijk uit te leggen aan beginnende beleggers. Als beginnende belegger moet je echt eerst kennismaken met de large caps en beleggingsfondsen. Met die achtergrond kun je gaan pionieren met andere strategieen.

Ik heb een suggestie om je informatie aan een meer ontvankelijk publiek te verkopen. Blijf gewoon je screens draaien, maar houdt je portefeuille bij via Covestor of Kaching. Op deze sites kunnen andere investeerders je portefeuille volgen. Documenteer je strategie en je beslissingen in een blog bij je profiel. Met een goede outperformance spring je vanzelf uit de statistieken en krijg je een groep volgers. Als die voldoende overtuigd is, kun je de informatie weer afschermen en via de site een tarief vragen voor toegang. Hiervan kun je dan je Reuters abonnement bekostigen en mogelijk zelfs wat winst maken.

Kortom: op deze sites kun je precies doen, wat je toch van plan bent maar dan in de juiste context. Je zit direkt bij een publiek met iets meer beleggings kennis en ervaring dat daardoor de juiste verwachtingen van je service zal hebben.

Als je daar een Europese MF aanpak zou tonen, heb ik zelf ook wel interesse om dat (tegen een kleine fee) te volgen.
pi_75762486
In de volgende video van een half uur, vertelt Joel Greenblatt zelf over de Magic Formula. Hieruit blijkt dat hij ook zelf niet blindelings in de aanbevolen fondsen stapt maar per fonds research verricht. Ik raad deze video aan voor geinteresseerden in de formula ....

http://www.valueinvesting(...)_investing_video.php
pi_76334464
Drive-R en Jaco,

Hartelijk dank voor jullie reacties en tips. We hebben duidelijk nog wat stof om over na te denken, zeker gezien de manier waarop wij risico definiëren en de data levering van Thomson Reuters.

Over de doelgroep, de bedoeling is om iedere belegger aan te spreken die zelfstandig wilt beleggen, maar te weinig tijd heeft om er veel mee bezig te zijn, of niet weet hoe hij het beste een portefeuille kan samen stellen. Dit kunnen beginnende beleggers zijn, maar ook beleggers die in huisfondsen e.d. belegd hebben, maar nu zelf beslissingen wilt kunnen nemen. We geven ze alleen maar tips op basis van de MF methode, zodat ze zelf een selectie kunnen maken. Als ze deze selectie zelf niet willen of kunnen maken, kunnen ze gewoon onze modelportefeuilles volgen. Gezien het huidige beleggingsklimaat kan ik me voorstellen dat er beleggers zijn die niet zo goed weten welke aandelen nu een goede keuze zijn.

Als ik voor mezelf spreek, dan heb ik net genoeg kijk er op dat ik weet wat het een en ander in houdt, maar lang niet genoeg kennis om een keuze te kunnen maken tussen al het aanbod. Ik beleg pas een jaar of 3. Heb in het verleden adviezen opgevolgd van een preferred banker bij een grote bank. Deze kon mij niet echt vertellen waarom hij mijn portefeuille zo had samengesteld en inzicht in hoe deze fondsen precies samengesteld zijn en welke beslissingen genomen worden, was er nauwelijks, maar hij vertelde mij dat de fondsen die hij geselecteerd had goed presteerden en ik vertrouwde op zijn deskundigheid. Ik ben echter niet echt vrolijk geworden van het behaalde resultaat. Mijn portefeuille is zo hard gedaald dat ik, ondanks dat mijn portefeuille samengesteld is uit 40% obligaties en 20% vastgoed om risico's te spreiden, nog altijd een verlies heb van 20% sinds ik begonnen ben in 2006. Deze blijft ook telkens achter op de benchmarks.
Persoonlijk ben ik dan ook blij als ik iets mij kan helpen in het maken van de juiste keuzes of mij kan leiden. Daarom vind ik de methode van Greenblatt geschikt, omdat dit een simpele methode is die toch de beurs verslaat. Want dit is toch wat je wilt als belegger, anders kun je net zo goed beleggen in trackers, niet? Bij gebrek aan een website die betrouwbaar is (of lijkt te zijn), zijn we zelf eentje begonnen waarbij we advies willen verkopen in de vorm van een abonnement.

Ik ga ook eens de portefeuilles invoeren op KaChing en Covestor. Ben benieuwd. Bedankt voor de tip!
  zondag 3 januari 2010 @ 01:12:58 #93
259770 iamcj
Niets is onmogelijk
pi_76346269
Al er miljoenen mensen een mandje aandelen kiezen zijn er altijd een aantal met een rendement beter als de index. Statistisch gezien zullen er altijd superbeleggers zijn.

Zo heeft de strategie alles op rood in het casino al eens iemand 16.000.000 op kunnen leveren met een inzet van 2 euro. Met de juiste strategie, op de juiste plaats, op de juiste tijd.

Deze meneer heeft zijn succes gehad in een periode waarin de beurzen x 10 zijn gegaan. Zullen best nog wat mensen zijn die 18 van de 20 jaar beter als de beurs gepresteerd hebben.

En meneer Bliq, die gaat zichzelf waarschijnlijk nog eens tegenkomen.Je kunt back-testen tot je een ons weegt, die tijden zijn geweest. De stijgingen op de beurs van de afgelopen decennia zijn voor een groot deel het gevolg van de devaluatie van de valuta en goedkope olie. Maar je kunt net zo goed het geluk hebben dat deze inflatie nog een tijdje doorgaat

[ Bericht 10% gewijzigd door iamcj op 03-01-2010 09:38:31 ]
Wie bang is voor morgen, kan niet genieten van vandaag.
Religie is als taal, een basisbehoefte voor een maatschappij, iedereen spreekt zijn eigen dialect en even verder op begrijp je niet meer wat de ander zegt.
pi_76365318
quote:
Op zondag 3 januari 2010 01:12 schreef iamcj het volgende:
Al er miljoenen mensen een mandje aandelen kiezen zijn er altijd een aantal met een rendement beter als de index. Statistisch gezien zullen er altijd superbeleggers zijn.
Er zijn ook statistische methodes om oorzaak-gevolg relaties te onderscheiden van puur toeval. Als je het topic doorneemt, vind je een posting van Rukapul die verwijst naar een wetenschappelijke paper die het bestaan van stock picking skills aantoont.

Ook zijn superbeleggers, zoals bijv. Warren Buffett en Peter Lynch, investeerders die de markten intensief bestuderen en met een consequente en aannemelijke strategie aan de slag gaan. Er worden dus niet alleen resultaten geboekt; er is ook een redelijke verklaring voor dit succes.

Volgens jouw redenering zouden er ook een aantal beleggers in de Forbes 500 moeten voorkomen die hun fortuin met een willekeurige, ongeloofwaardige strategie louter door toeval bij elkaar hebben vergaard.
  zondag 3 januari 2010 @ 23:22:17 #95
259770 iamcj
Niets is onmogelijk
pi_76382570
quote:
Op zondag 3 januari 2010 17:39 schreef jaco het volgende:

[..]

Er zijn ook statistische methodes om oorzaak-gevolg relaties te onderscheiden van puur toeval. Als je het topic doorneemt, vind je een posting van Rukapul die verwijst naar een wetenschappelijke paper die het bestaan van stock picking skills aantoont.

Ook zijn superbeleggers, zoals bijv. Warren Buffett en Peter Lynch, investeerders die de markten intensief bestuderen en met een consequente en aannemelijke strategie aan de slag gaan. Er worden dus niet alleen resultaten geboekt; er is ook een redelijke verklaring voor dit succes.

Volgens jouw redenering zouden er ook een aantal beleggers in de Forbes 500 moeten voorkomen die hun fortuin met een willekeurige, ongeloofwaardige strategie louter door toeval bij elkaar hebben vergaard.
Het is ook maar een redenering.
Maar geluk en toeval spelen naar mijn mening een grotere rol dan menigeen denkt.

De methode mag dan wel wetenschappelijk bewezen zijn. Maar men kan niet bewijzen dat deze methode bij 30 jaar van dalende beurzen de index outperformt.

Per saldo kan blijken dat methode op 0 rendement uitkomt gebaseerd op 30 goede en 30 slechte jaren.

Tevens blijkt uit onderzoek dat vele conclusies in wetenschappelijke artikelen gebaseerd op statistiek niet valide blijken. Kan helaas even de bron niet vinden.
Wie bang is voor morgen, kan niet genieten van vandaag.
Religie is als taal, een basisbehoefte voor een maatschappij, iedereen spreekt zijn eigen dialect en even verder op begrijp je niet meer wat de ander zegt.
pi_76393496
quote:
Op zondag 29 november 2009 21:38 schreef SeLang het volgende:
Het probleem is: het is geen volledig mechanisch systeem. Je genereert weliswaar een lijst op basis van objectieve criteria maar daarna selecteer je daaruit met de hand een aantal fondsen op basis van niet eenduidig vastliggende criteria. Daarom valt het niet te backtesten.
Wat Joel Greenblatt betreft, mag je in de top 30 beleggen (zoals je zelf al voorstelde). Ik heb The Little Book That Beats the Market naar aanleiding van deze discussie maar eens gelezen en Greenblatt geeft alleen aan dat hij de utilities verwijdert (ik weet niet waarom) alsmede financiele bedrijven en ADR (niet-amerikaanse) fondsen.

Ondanks dat de methode op zowel P/E als ROC filtert, kom je toch vaak bedenkelijke fondsen tegen in de top 30. Ik ben daarom wat blogs van Magic Formula investeerders gaan volgen, om er achter te komen hoe die daar mee om gaan. Je ziet een aantal interpretaties.

1. De top 30 wordt blindelings gekocht. Deze investeerders gaan er vanuit dat een deel van de fondsen die er nu slecht voorstaan, toch een sterk herstel zullen vertonen. Deze fondsen zorgen voor de outperformance van je portfolio. Omdat je niet van tevoren kunt weten welke fondsen dat zullen zijn, werk je de methode tegen door deze kanshebbers niet mee te nemen. Deze groep wijst er ook op dat je anders toch weer aan het stockpicken bent, terwijl ze bewezen acht dat je het met stockpicken vrijwel altijd slechter doet dan de markt.

2. Andere Greenblatt aanhangers daarentegen draaien een top 100 uit volgens de Magic formula en beginnen bij nummer 1 met hun eigen research en werken de lijst naar beneden af. Ze gebruiken de magic formula dus in feite als selectie screen. Dit kost uiteraard veel tijd.

3. In een compromis tussen methode 1 en 2, gooien veel investeerders de meest verdachte fondsen uit de formula output totdat ze een portfolio van 30 fondsen hebben. Bedenk dat een top 100 op basis van zowel P/E als ROC uit een universum van alle amerikaanse noteringen, nog steeds een hoge Magic Formula score heeft. Als je hier 30 uitpikt waar je vertrouwen in hebt, dan werk je nog steeds volgens de methode.

Greenblatt geeft ook aan dat de methode in principe linear is, dus de hoogste 10% zal beter doen dan de volgende 10% etcetera. Er is zelfs discussie of je de lager scorende fondsen zou kunnen shorten.
pi_76395187
quote:
Op vrijdag 27 november 2009 14:15 schreef SeLang het volgende:
Hij baseert zich wel op historische P/E begrijp ik. Maar vaak hebben lage trailing-P/E aandelen een slechte outlook die de koers (terecht) ver naar beneden heeft gebracht. Je krijgt dus inderdaad al snel een vaag groepje aandelen.

Toch zou een outperformance misschien kunnen op basis van wat ik hiervoor postte: het feit dat enkele aandelen spectaculair gaan herstellen. Stel je het 10 vage aandelen. 2 gaan failliet, 3 halveren, 4 doen per saldo niks en ééntje vertienvoudigt. Dan heb je toch een goed rendement. En door naar P/E en ROC te kijken (en misschien kun je zelf nog iets intelligenters bedenken) kun je de echte hopeloze bagger eruit filteren.
In principe klopt deze analyse, maar Greenblatt hecht een grotere waarde aan de ROC als filter dan jij nu doet. De ROC is in zijn theorie echt de tweede steunpilaar naast de earnings yield. Meer precies gesteld: de ROA (Return on Assets) moet minimaal 25% zijn. De top in de ranking scoort doorgaans veel hoger.

Aan het einde van hoofdstuk 9 stelt Greenblatt ...
quote:
In short, companies that achieve a high return on capital are likely to have a special advantage of some kind. That special advantage keeps competitors from destroying the ability to earn above-average profits.
Een bedrijf haalt niet zomaar per ongeluk een hoog ROA gedurende 1 boekjaar. Hier komt een of ander concurrentie voordeel bij kijken, zoals een patent, merknaam of concessie. Dit is ook een reden dat een analyse van de laatste verslagcijfers volstaat. Een hoog ROA was daarvoor waarschijnlijk ook al aanwezig en herhaalt zich het komende jaar met een bepaalde waarschijnlijkheid. Om deze reden is de Magic Formula dus geen 'distressed situations' strategie: de geselecteerde bedrijven zijn bedrijfseconomisch gezond, maar de markt waardeert ze ten onterechte laag.

Greenblatt heeft trouwens een tweede boek geschreven dat wel over 'special investment opportunities' (reorganisaties, faillisement, etc) gaat. Mogelijk dat daar de verwarring vandaan komt. Dit boek heet You Can Be a Stock Market Genius: Uncover the Secret Hiding Places of Stock Market Profits (ook weer zo'n fijne spam titel ).
pi_79358925
Leuk artikeltje op Morningstar over de Magic Formula:
http://news.morningstar.com/articlenet/article.aspx?id=329210
pi_79360103
quote:
Op vrijdag 19 maart 2010 23:22 schreef dvr het volgende:
Leuk artikeltje op Morningstar over de Magic Formula:
http://news.morningstar.com/articlenet/article.aspx?id=329210
Zo dvr, al geïnvesteerd met behulp van de magische formule? Wel interessant verhaaltje maar voegt verder weinig toe aan de eerdere verhalen hier. Ik zal morgen eens kijken of ik wat aandelen kan vinden die voldoen aan die eisen.

Ik hanteer zelf ook wel een aantal regeltjes qua aandelen picking maar dat gaat vaak vanuit de losse hand. Geen enkel aandeel van mijn portefeuille zou nu aan de 'magic formula' voldoen.
People once tried to make Chuck Norris toilet paper. He said no because Chuck Norris takes crap from NOBODY!!!!
Megan Fox makes my balls look like vannilla ice cream.
pi_79373447
tvp
Ain't nothing to it but to do it.
Greece
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')