Nee ik wil ze een gezellig sinterklaasfeest geven én tijdens geschiedenis een lesje cultuurgeschiedenis.quote:Op vrijdag 13 november 2009 14:02 schreef RM-rf het volgende:
[..]
Waar heb je het over?
Wil je die kinderen kennelijk in plaats van gezellig sinterklaasfeest te vieren een lesje godsdienst of cultuurgeschiedenis gaan geven?
Wat een tendentieuze stelling. Alsof uitleg over de oorsprong van het Sinterklaasfeest een gezellige viering uitsluit. Op mijn (openbare) basisschool vierden we altijd heel gezellig Sinterklaas, terwijl we wel leerden over de oorsprong van het feest.quote:Op vrijdag 13 november 2009 14:02 schreef RM-rf het volgende:
[..]
Waar heb je het over?
Wil je die kinderen kennelijk in plaats van gezellig sinterklaasfeest te vieren een lesje godsdienst of cultuurgeschiedenis gaan geven?
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.PVV links? Nee. De PVV is en blijft een rechtse oppositiepartij.
Dan kun je ook onderscheid maken tussen Pasen en de paashaas en de kerstman en Kerstmis.quote:Op vrijdag 13 november 2009 14:37 schreef Iblardi het volgende:
Misschien zou het ook goed zijn om een onderscheid te maken tussen religieuze oorsprong en religieuze lading. Die laatste is bij Kerstmis en Pasen wel aanwezig, bij Sinterklaas in zijn huidige vorm duidelijk niet.
Dat onderscheid wordt in de praktijk toch ook al gemaakt? Ik neem tenminste aan dat er op openbare scholen geen passiespelen worden opgevoerd rond Pasen en geen kaarsen worden aangestoken met Advent. Die feesten hebben een sterk ingeburgerde seculiere variant. Dat geldt in nog veel sterkere mate voor het Sinterklaasfeest.quote:Op zaterdag 14 november 2009 00:13 schreef Kees22 het volgende:
[..]
Dan kun je ook onderscheid maken tussen Pasen en de paashaas en de kerstman en Kerstmis.
En dan kun je ook andere feesten gaan vieren, zoals allerlei nieuwjaren en andere belangrijke feesten, religieus of niet.
De intocht van sinterklaas is op zaterdag. Niemand krijgt er vrij voor. De gelovige komt niet aan je vrije dagen. Kinderen vinden het leuk en horen later (wanneer het hoort dat Sint toch misschien niet echt bestaat) Dat het een soort van gedenkfeest is omdat de man heel veel goede werken deed.quote:Het sinterklaasfeest wordt al zeer lang gevierd. Nicolaas werd na zijn dood heilig verklaard door de kerk. Een heilige is iemand die zoveel heeft gedaan voor andere mensen dat de Kerk hem een eretitel heilige heeft gegeven. Sinterklaas is dus van oorsprong een katholiek feest.
Tweehonderd jaar na de dood van Nicolaas ontstonden er verhalen over hem. Die verhalen maakten van Nicolaas iemand die alles wist, kon en zag. Mensen zeiden dat Nicolaas al van bij zijn geboorte een wonderkind was. Vb: toen zijn moeder hem voor het eerst in bad deed, ging hij uit zichzelf rechtop in het teiltje staan.
Later ontstonden er verhalen waarin Sint-Nicolaas schippers redden die op zee in nood verkeerden. Ook zou hij onschuldige uit de gevangenis hebben gehaald.
Hoe werd het gebruik ingepast in onze traditie?
Door de eeuwen heen veranderde het sinterklaasfeest steeds. In de veertiende eeuw was het vooral een feest voor arme mensen en scholieren. Op 6 december kregen de armen wat brood. De scholieren hadden vrij en kregen geld om feest te vieren.
Wat is er nu mis met de traditie? En wat geclaimd? Het was nu eenmaal een bisschop. Een Turkse bisschop.quote:Op zaterdag 14 november 2009 19:26 schreef Bowlingbal het volgende:
Sinterklaas, wéér een traditie die geclaimd lijkt te worden door het Christendom. Wat een lege religie.
Dude.... Sinterklaas komt voort uit het Christendom, aangezien het om de Bisschop van Myra gaat. En verder claimt het Christendom niks; er is verzet tegen de doorgeslagen politieke correctheid dat er geen kruis op de mijter van de Sint mag staan, om geen tere moslimzieltjes te kwetsen.quote:Op zaterdag 14 november 2009 19:26 schreef Bowlingbal het volgende:
Sinterklaas, wéér een traditie die geclaimd lijkt te worden door het Christendom. Wat een lege religie.
De Sint draagt een bisschopsmijter en daar hoort een kruis op te staan. Dat er ook Germaanse ('heidense') elementen in de traditie zitten heeft daar verder niets mee te maken.quote:Op zaterdag 14 november 2009 19:26 schreef Bowlingbal het volgende:
Sinterklaas, wéér een traditie die geclaimd lijkt te worden door het Christendom. Wat een lege religie.
Het CDA doet nu ook mee aan de hype, maar desondanks blijft, zoals Paddy zegt, de Sint natuurlijk – zijn naam zegt het al – een heilige. Zijn attributen zijn ook die van een bisschop: Mijter, bisschopsstaf, bisschopsring, tabbaard: aan alles is te zien dat hij een bisschop is.quote:Op zaterdag 14 november 2009 19:26 schreef Bowlingbal het volgende:
Sinterklaas, wéér een traditie die geclaimd lijkt te worden door het Christendom. Wat een lege religie.
Je hebt gelijkquote:Op woensdag 18 november 2009 10:39 schreef Iblis het volgende:
Goed, misschien dat velen niet al die symbolen herkennen, maar ze zijn er wel. En daarom is het enigszins stupide (in mijn ogen) om alleen over het kruis te vallen.
Hebben de "tere moslimzieltjes" daarom gevraagd dan? Of moet ik dit zien als een steek onder de gordel richting moslims, gewoon omdat het kan.quote:Op zondag 15 november 2009 04:54 schreef isogram het volgende:
[..]
Dude.... Sinterklaas komt voort uit het Christendom, aangezien het om de Bisschop van Myra gaat. En verder claimt het Christendom niks; er is verzet tegen de doorgeslagen politieke correctheid dat er geen kruis op de mijter van de Sint mag staan, om geen tere moslimzieltjes te kwetsen.
Dat wordt ook vaak genoeg gezegd. Het zijn niet de moslims die hier om vragen.quote:Op woensdag 18 november 2009 11:02 schreef Todesschwalben het volgende:
[..]
Hebben de "tere moslimzieltjes" daarom gevraagd dan? Of moet ik dit zien als een steek onder de gordel richting moslims, gewoon omdat het kan.
In grote lijnen mee eens.quote:Op woensdag 18 november 2009 10:50 schreef Ringo het volgende:
Het gaat niet om de Sint, want dat IS natuurlijk gewoon een christenhond. Het is die paranoia rondom religieuze symboliek. Wil je beeldenstormer zijn, ben je beeldenstormer. Of niet, maar stop dan helemaal met dat geoudekankertyfushoer over kruizen, keppels en andere kopvodden.
Maar natuurlijk niet. Nog nooit een moslim gehoord die principebezwaren tegen christenfeesten had. De meeste moslims die ik ken, zijn juist dol op de decembermaand. Alles verlicht, iedereen vrolijk, overal een gezellige sfeer. Christelijk of niet, het zal ze worst wezen. Mij ook.quote:Op woensdag 18 november 2009 11:09 schreef paddy het volgende:
[..]
Dat wordt ook vaak genoeg gezegd. Het zijn niet de moslims die hier om vragen.
Zoals al eerder gezegd: De Sint is een Heilige. Hij draagt nu eenmaal de symbolen die erbij horen. Als men dat op openbare scholen niet wil, omdat men niet wil dat kinderen allerlei reli-symbolen dragen, dan moeten ze de Sint maar als zodanig gaan weren. Dan geen sinterklaas voor de kindjes op de openbare scholen.quote:Op woensdag 18 november 2009 10:50 schreef Ringo het volgende:
Het gaat niet om de Sint, want dat IS natuurlijk gewoon een christenhond. Het is die paranoia rondom religieuze symboliek. Wil je beeldenstormer zijn, ben je beeldenstormer. Of niet, maar stop dan helemaal met dat geoudekankertyfushoer over kruizen, keppels en andere kopvodden.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |