Ik ben bekend met de kritiek op Shadowstats, er was vorig jaar een discussie over op EconBrowser. Dat neemt niet weg dat er op de BLS-statistieken ook veel af te dingen is (evenals op die van het CBS in Nederland).quote:Op zaterdag 9 mei 2009 18:24 schreef SeLang het volgende:
[..]
Om hier nog even op terug te komen...
Shadowstats beweert dat de werkelijke inflatie 8%(!) hoger ligt dan de gerapporteerde inflatie. Omdat dat nogal wat uitmaakt voor mijn eigen analyses heb ik daarnet toch eens even twee uurtjes de tijd genomen om hier wat dieper in te duiken om het kritisch te bekijken.
Mijn voorlopige conclusie is dat die Shadowstats onzin is.
Speelt dat nog steeds dan? Het IMF is nu in een stuk sterkere positie dan een half jaar geleden, dus ik vermoed dat alles op alles gezet wordt om een massale defaults van bedrijven en wellicht ook van overheden in Oost-Europa af te wenden. Met de middelen die het IMF op de G20 top heeft toegewezen heeft gekregen moet het volgens mij zelfs mogelijk zijn om heel Oost-Europa op te kopen.quote:Toemen: "Een nieuw gevaar in de bankensector ligt op de loer. Vooral Duitse en Oostenrijkse banken hebben voor honderden miljarden in contanten aan Oost-Europese bedrijven en overheden geleend. Hun munten devalueren bovendien snel. Daarmee lopen hun schulden momenteel met tientallen procenten op. Ze betalen niet af. Geld dat Duitse en vooral Oostenrijkse banken hard nodig hebben. Een nieuwe bankencrisis is niet ondenkbaar."
Het bekende 'biefstuk voor een hamburger' voorbeeld is onzin en is allang ontmaskerd als mythe. Dit gebeurt helemaal niet dus iemand heeft dit uit z'n duim gezogen. Dit valt namelijk in verschillende catagorieen die niet onderling uitwisselbaar zijn.quote:Op zondag 10 mei 2009 15:37 schreef dvr het volgende:
[..]
Ik ben bekend met de kritiek op Shadowstats, er was vorig jaar een discussie over op EconBrowser. Dat neemt niet weg dat er op de BLS-statistieken ook veel af te dingen is (evenals op die van het CBS in Nederland).
De belangrijkste vraag is of je de actuele kosten van levensonderhoud, die in de CPI worden weergegeven, nog wel als maatstaf voor prijsinflatie kunt gebruiken nu in de statistieken geen constant mandje van producten meer wordt gebruikt. Het mandje wordt nu regelmatig aangepast aan de keuzes die consumenten maken. Het veelgenoemde voorbeeld is: als biefstuk te duur wordt, gaan mensen tartaar eten.
Maar zo werkt het dus niet, want niet vergelijkbare dingen vallen in verschillende catagorieen en kunnen elkaar dus niet vervangen in de berekening.quote:Het probleem daarmee is natuurlijk, dat mensen die keuzes juist maken mede onder druk van de inflatie! Als je dit in het extreme doorvoert kun je straks, als de mensen voor hun geld alleen nog kattenvoer kunnen krijgen, zeggen dat er geen inflatie geweest is. Terwijl mensen de inflatiecijfers juist willen kennen, om te kunnen berekenen hoeveel ze moeten sparen om hun huidige levenspeil -met biefstuk dus- ook in de toekomst aan te kunnen houden.
Dit is ook weer zo'n voorbeeld dat altijd wordt aangehaald. Het daadwerkelijke verschil dat dit soort kwaliteitswaarderingen maken op de index is heel klein. Bovendien kan het beide kanten opwerken. Een aantal jaar geleden leidden zij zelfs tot een (kleine) verhoging van de inflatie, nu ietsje lager maar niet veel.quote:Daarnaast worden de inflatiecijfers geflatteerd door dubieuze kwaliteitswaarderingen. Als je nu 1000 euro uitgeeft aan een computer, aldus het CBS, dan krijg je daar veel meer gigaherzen en megabytes voor dan twaalf jaar geleden. Daarom waren computers in 2008 volgens het CBS 92% (!!) goedkoper dan in 1996.
Ja, mee eens. En daarom is er ook alle reden toe om er kritisch naar te kijken. Maar ik zie dus niemand met onderbouwde cijfers komen waaruit blijkt waar het BLS dan in de fout gaat en hoeveel dat scheelt.quote:Overheden hebben er alle belang bij om de inflatiecijfers zo rooskleurig mogelijk voor te stellen; ze worden o.a. gebruikt om de hoogte van uitkeringen, toelages, belastingen te bepalen. Alle reden dus om er met wantrouwen naar te kijken.
Voor mijn gevoel lag de inflatie ook hoger dan de CPI aangeeft, maar misschien is dat slechts suggestie. Ik zou weleens in detail alle prijzen willen vergelijken tussen ~2000 en 2009 om te verklaren hoe dat komt. Waarschijnlijk komt dat gewoon omdat kleine dingen die je vaak koopt (eten, etc) sterk gestegen zijn en grote dingen die je maar af en toe koopt (autos, televisies, etc) weinig zijn gestegen of zelfs zijn gedaald. Mijn 32" breedbeeld TV kostte in 1998 bijvoorbeeld >3000 gulden. Nu koop je zoiets voor ~500 euro. Maar eerlijk gezegd is mijn prijsgevoel sowieso helemaal verward door steeds emigrerenquote:Afgaande op het steen-en-been geklaag over de 'dure euro' en de steeds stijgende kosten van levensonderhoud in de periode 2002-2008 denk ik dat weinig mensen zich nog in de officiële inflatiecijfers herkennen (z. hier voor leuk stuk daarover: SDNL).
Om hier nog even op terug te komen: ik heb even twee plaatjes gemaakt om de invloed te bekijken van het verschil dat ontstaat door de gewijzigde inflatie berekening. Blauwe curve is de oorspronkelijke curve, oranje curve is met aangepaste inflatie. In het eerste plaatje neem ik voor de inflatie vanaf 1983 officiele inflatie plus 8%. (Shadowstats laat de inflatie geleidelijk oplopen, dus dit is extremer).quote:Op zaterdag 9 mei 2009 06:02 schreef dvr het volgende:
Ik vraag me trouwens af hoe die P/E grafiek eruit zou zien, als je op de laatste 25 jaar de inflatiecijfers van Shadowstats los zou laten. Ik neem aan dat ze nu met de officiële cijfers gecorrigeerd zijn.
Ik verwacht niet dat we de bodem al hebben gezien. Aangezien:quote:Op zondag 10 mei 2009 21:08 schreef SeLang het volgende:
Maar nu weer terug naar de vraag of de bodem is bereikt.
Die impact is altijd voelbaar, grote pensioenfondsen waren immers massaal uitgestapt (ook al zijn er nog een aantal blijven zitten) Het zou op zich goed zijn, lijkt mij, dat pensioenfondsen meer risico mijdend gaan beleggen in equity dan in die vage niet transparante derivative bende. De derivaten handel was (en is nog steeds toch?) vele malen groter dan de pure handel in aandeeltjes.quote:Op maandag 11 mei 2009 17:53 schreef dramatiek het volgende:
Wat is de impact van pensioenfondsen die risicomijdend gaan beleggen de komende tijd? Of is die impact verwaarloosbaar?
I have a bad feeling about this...quote:The S&P closed Thursday at 888. That's a richly priced PE of 31. Let's assume that earnings recover to $48. That's still a richly priced PE of 18.5. A bear market bottom might sport a PE of 10-12 but let's be generous and use 15.
15*$28.51 would put the S&P 500 at 382!
Let's be more generous and use an earnings estimate of $48.
15*$48 would put the S&P 500 at 720!
Nou, dan ga je short en *poef* je bent weer optimistisch. Dat is het leuke van beleggen. Zolang je de juiste richting kiest althans..quote:
Morgen zal het ook wel niet mis zijn als hij de Amerikaanse banencijfers van vandaag 15:30 aan gaat snijden.quote:Op donderdag 2 juli 2009 23:43 schreef antonwachter het volgende:
http://www.bnr.nl/static/jspx/play.jspx?url=http://streaming.bnr.nl/csStreamingAudio/columns/y2009/m07/d01/kort_20090701.mp3&titel=Kees%20de%20Kort
En nog even het commentaar van ome kees. Ziet er dus niet zo positief uit.
Who knows? En wat dat betreft, wie vertelt je of er wel meer moet worden afgeschreven? Als de economie over een jaar weer aantrekt, zijn al die hypotheken wellicht rendabel. Als...quote:Op vrijdag 10 juli 2009 18:40 schreef VerrekteZakHooi het volgende:
Ik begreep dat van de 'slechte' hypotheken bij de banken nog maar 1/4de a 1/3de deel was afgewaardeerd en dat de rest nog moet gaan volgen? Is dat al in de huidige koersen van met name de financials verwerkt?
quote:Op vrijdag 10 juli 2009 19:04 schreef SeLang het volgende:
Gelukkig heeft Obama ingevoerd dat je tegenwoordig zelf mag bepalen wat je hypotheekportefeuille waard is. Het maakt verder niet uit of die huizen in foreclosure zijn of dat ze uberhaupt nog bestaan
Niet echt, want de 260 is vandaag al weer aangetikt.quote:Op vrijdag 10 juli 2009 18:05 schreef Arcee het volgende:
Slot en day-low vandaag van 243.20.
Dat is de laagste stand sinds 30 april.
Iets van een ommekeer, wellicht?
En vandaag de 270.quote:Op woensdag 15 juli 2009 17:06 schreef Arcee het volgende:
Niet echt, want de 260 is vandaag al weer aangetikt.
Wait and see...... ik zie te weinig indicatoren waarop ik kan zeggen dat het over is of fundamenteel beter gaat.quote:Op maandag 20 juli 2009 23:08 schreef Arcee het volgende:
[..]
En vandaag de 270.
Niks nieuwe bodem dus. De AEX sloot zelfs op het hoogste punt van dit jaar.
quote:Sterker, als er in het bedrijfsleven al gesproken wordt over betere resultaten dan is dat iedere keer gebaseerd op kostenbesparingen, en niets anders.
-En dus is de vraag: Wat zien de beleggers wel wat het wereldwijde bedrijfsleven in ieder geval niet ziet? Dat de exploderende overheidsuitgaves er op veel plaatsen in de wereld voor zorgen dat de betreffende economien (voorlopig) niet meer krimpen, heeft weinig te maken met herstel en een terugkeer naar 'oude' tijden.
-Sterker; die bezuinigingen in het bedrijfsleven en de tegelijk snel toenemende besparingen van de consumenten gaan de komende tijd alleen maar voor meer problemen zorgen, en niet voor minder. Denk in dat verband eens aan de oplopende werkloosheid.
#Ome Kees speaks.
Ik ben benieuwd wanneer we door de 200 gaan. Maandje of 2 max verwacht ik.quote:Op maandag 20 juli 2009 23:08 schreef Arcee het volgende:
[..]
En vandaag de 270.
Niks nieuwe bodem dus. De AEX sloot zelfs op het hoogste punt van dit jaar.
En vandaag de 280.quote:Op maandag 20 juli 2009 23:08 schreef Arcee het volgende:
En vandaag de 270.
Gisteren 289.34.quote:Op donderdag 30 juli 2009 17:40 schreef Arcee het volgende:
284.69 day-high zelfs vandaag.
Je hebt geen lager werkloosheid percentage nodig voor herstel. Normaalgesproken loopt de werkloosheid in de 1e fase van herstel gewoon nog op. Die extreem positieve reactie op het banencijfer vind ik wel opvallend. Ik snap niet goed waar die daling van de werkloosheid vandaan komt, waarschijnlijk weer een statische afwijking in de metingen. Ik kan me niet voorstellen dat onderliggend bedrijven al aan het aannemen zijn, ze hebben nog meer dan genoeg mensen over.quote:Op vrijdag 7 augustus 2009 19:22 schreef edwinh het volgende:
'Banencijfer VS duidt op herstel economie' WASHINGTON (AFN) - De lichte daling van de werkloosheid in de Verenigde Staten in juli is een nieuw teken dat de Amerikaanse economie sterker herstelt dan verwacht. Dat zeiden Amerikaanse marktanalisten vrijdag in reactie op de werkloosheidscijfers van het ministerie van Arbeid.
Wat een onzin, ik wil eerst het werkloosheid percentage terug op 7% hebben voor we uberhaupt over een herstel kunnen praten.
Zojuist bereikt.quote:
Zoals gezegd, de beurs is puur gebakken lucht en heeft geen fuck te maken met de (bijzonder onaangename) economische werkelijkheid.quote:Op dinsdag 25 augustus 2009 17:10 schreef Falco het volgende:
Leuk om op te merken dat de vaste stamgasten van AEX een stuk minder optimistisch gestemd zijn dan de AEX zelf doet vermoeden.
Idd, en ze zien de grootste doomscenarios verschijnenquote:Op dinsdag 25 augustus 2009 17:10 schreef Falco het volgende:
Leuk om op te merken dat de vaste stamgasten van AEX een stuk minder optimistisch gestemd zijn dan de AEX zelf doet vermoeden.
Die discrepantie wordt veroorzaakt door het feit dat de meeste mensen alleen maar de grote voorspoed en blinkende welvaart zien, en niet het peilloze drijfzand van schulden waarop die gebouwd zijn. Die schulden zijn alleen zichtbaar als cijfertjes op de terminals van boekhouders, bankiers en economen - maar dat maakt ze niet minder reëel en ze moeten wel met rente terugbetaald worden.quote:Op woensdag 26 augustus 2009 19:56 schreef Martijn_77 het volgende:
Idd, en ze zien de grootste doomscenarios verschijnen
Ik vraag me wel eens af, wat er zou gebeuren als die informatie, gewoon met koeienletters in die waardeloze kranten als The Sun in engeland en in die gratis metro krantjes in de grote steden van Amerika.quote:Op woensdag 26 augustus 2009 20:58 schreef dvr het volgende:
[..]
Die discrepantie wordt veroorzaakt door het feit dat de meeste mensen alleen maar de grote voorspoed en blinkende welvaart zien, en niet het peilloze drijfzand van schulden waarop die gebouwd zijn. Die schulden zijn alleen zichtbaar als cijfertjes op de terminals van boekhouders, bankiers en economen - maar dat maakt ze niet minder reëel en ze moeten wel met rente terugbetaald worden.
Haha, ja, ach.. ik heb de feiten aan mijn kant dus ik zit daar niet zo mee, bovendien ben ik graag een beetje contrair. Een paar jaar geleden was je als doemdenker nog een roepende in de woestijn, je kon alleen wijzen op de ontspoorde consumptie en verhouding tussen schuldenlasten en economische groei, en dat zei niemand wat. Nu zijn we een krediet-, banken- en beurscrisis verder, de autoriteiten erkennen dat het allemaal kantje-boord is geweest en de media staan er bol van. De vraag is voor mij allang niet meer of het kaartenhuis zal instorten, maar wanneer en hoe. De meerderheid wil daar nog steeds niets van weten, laat zich door politiek en pers graag aanpraten dat het ergste nu voorbij is, en steekt zijn kop weer in het zand. Mij best!quote:Op donderdag 27 augustus 2009 00:47 schreef sitting_elfling het volgende:
Je wordt immers als een sukkel afgeschilderd en depressieve eikel als je continu zo depressief bent over de economie ..![]()
Dat verhaal van 'self fulfilling prophecies' en hun invloed op de economie, ook bij mij op de economische faculteit een vaak gebruikte redenatie, lijkt mij toch wel voor eens en altijd ontkracht door de kredietcrisis.quote:Op donderdag 27 augustus 2009 07:06 schreef Q. het volgende:
Hoe vaak ik het woord Doemdenker wel niet naar mijn hoofd gegooid krijg... ik zie de mensen er voor aan dat ze de realistische mensen zometeen als de echte ellende duidelijk wordt nog de schuld gaan geven ook. Omdat ze/wij niet positief genoeg hebben gedacht.
Dat die bijzonder onaangenaam is, daar zal iedereen het over eens zijn. De vraag is alleen wat voor rampscenario er zou kunnen komen die de beurs weer onder de vorige bodem kan duwen. De schuldenlast van de overheden en consumenten (allebei met name US) kllinkt natuurlijk wel heel dramatisch, maar dat deleveragen is voornamelijk een langdurig maar daardoor ook een beheersbaar proces, wat eerder de consequentie heeft dat de economische groei gedurende lange tijd onder een normaal niveau zal liggen, maar niet gelijk betekent dat je een rampscenario met verdere grote minnen. Bovendien staat er tegenover die schuldpositie een enorme berg met geld in China. De Chinezen weten van gekheid niet waar ze met hun overschotten moeten blijven, dus als de US ook nog eens gaat deleveragen dan moeten ze helemaal als een dolle in de eigen economie investeren (of proberen de Europeaan schuldverslaafd te maken).quote:Op dinsdag 25 augustus 2009 17:36 schreef Q. het volgende:
[..]
Zoals gezegd, de beurs is puur gebakken lucht en heeft geen fuck te maken met de (bijzonder onaangename) economische werkelijkheid.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |