quote:
AMSTERDAM VANDAAG: AEX slot +0,9% na gestegen huizenprijzen VS
22-04-2009 17:46:00
AMSTERDAM (Dow Jones)--De Amsterdamse beurs is woensdag met winst gesloten ondanks dat Amerikaanse bedrijven met cijfers over het eerste kwartaal naar buiten kwamen die niet goed werden ontvangen, zoals Boeing, en het IMF recent aangaf dat de recessie en het daaropvolgend herstel langer gaat duren dan aanvankelijk gedacht.
Het belangrijkste item van de dag was de huizenprijsindex van de Amerikaanse Federal Housing Finance Agency over februari. De index steeg 0,7%, terwijl er was uitgegaan van een daling met 0,7%. De indexstijging over januari werd overigens neerwaarts bijgesteld van 1,7% naar 1,0%.
De Amerikaanse minister van financien Timothy Geithner bood net als dinsdag steun, met milde opmerkingen over de stress test voor Amerikaanse banken, waarvan de uitslag mogelijkerwijs vrijdag al naar buiten komt.
De AEX-index sloot woensdag 0,9% hoger op 236,88 punten, de Midkap won 1,6% op 336,92 punten en de Smallcap eindigde 1% hoger op 334,27 punten.
Wall Street noteerde bij het slot van de handel in Amsterdam hoger De Dow Jones Industrial Average noteerde rond 17.35 uur 0,7% hoger.
Handelaar Cees Smit van Today's Beheer geeft aan dat het genoemde huizencijfers van groot belang genoemd kan worden, omdat het inzicht geeft in de sector waar vrijwel alle ellende voor de financiele sector wereldwijd mee begon, namelijk de Amerikaanse huizen- en hypotheekmarkt.
"Deze index is goed nieuws, maar het maakt de markt er niet minder broos op. Ik denk eerlijk gezegd dat de risico's, vooral gelet op de mededelingen van het IMF over recessie en herstel, vooral aan de onderkant blijven liggen. De stijging van woensdag is gebaseerd op de huizenprijzen, maar dat is naar mijn idee te weinig om stand te houden", aldus Smit.
Eerder op de dag stond de AEX onder druk als gevolg van die visie van IMF, zegt Smit. "Die organisatie klinkt misschien somber, maar valt toch niet te onderschatten", aldus Smit, die overigens terugkijkt op een wispelturige dag.
Hij laat de opening voor de AEX van donderdag afhangen van de beweging op Wall Street, maar hij sluit niet dat de koersen daar in de loop van de dag onder druk komen te staan. "Ik houd het voor het moment op een lagere opening voor donderdag."
De omzetten waren woensdag matig.
In de AEX waren twee fondsen waarbij de belegger kon reageren op cijfers. Heineken sloot 6,9% lager, TomTom verloor 2,8%.
De macro-economische agenda bevat voor donderdag voor de VS de volgende topics: de eerste steunaanvragen voor de week die eindigt op 18 april met een verwachte stijging met 30.000 aanvragen tegen een daling met 53.000 een week eerder. Het cijfer wordt, zoals vrijwel altijd, donderdag om 14.30 uur gepubliceerd.
Om 16.00 uur komen de verkopen van bestaande huizen over maart naar buiten. Die zijn in de projecties met 0,4% afgenomen tegen een stijging met 5,2% een maand ervoor.
Om 22.30 uur wordt de geldhoeveelheid van de VS tot en met 13 april gepubliceerd.
Staatsobligaties sloten woensdag overwegend lager.
De euro noteerde woensdag rond 18.00 uur $1,3013 tegen $1,2947 woensdag rond 8.30 uur.