quote:
Je rijk rekenen is dom; je kansloos achten nog dommer
Velen denken dat de kampioensstrijd is gestreden. Ajax verliest in Groningen en thuis van Heerenveen, maar daarmee is het nog niet onmogelijk geworden voor Ajax om alsnog kampioen te worden. AZ gaat nog punten verliezen en als Ajax weer wat vrijer gaat spelen zonder druk, komt het allemaal nog goed voor de Amsterdammers.
Als ik iets geleerd heb in mijn heel lange voetballeven dan is het dat de prijzen louter en alleen aan de meet worden verdeeld en zeker niet op een koude avond in januari of februari. Je rijk rekenen is erg dom. Je kansloos achten nog veel dommer. Blessures, schorsingen, scheidsrechterlijke dwalingen, wedstrijdspanning en toeval spelen in de laatste weken van de competitie een doorslaggevende rol. Wie is vergeten dat twee jaar geleden alles, maar dan ook alles in gereedheid was gebracht om AZ en zijn coach te fêteren? Extra krantenedities lagen klaar en uit zeer betrouwbare bron had ik vernomen dat Van Gaal zich zelf net als Napoleon tot keizer zou kronen op de Alkmaarse Kaasmarkt.
En waar ging de titel heen? Juist! Naar de stad waar helemaal niets was voorbereid omdat ze zeker wisten dat PSV geen kampioen zou worden. Eindhoven, toen nog een voetbalbastion, is nu – zoals ik al eerder heb voorspeld - een club in brand, waar zelfs de naam van de pyromaan bekend is: Jan Reker.
Dus zelfs na de mijns inziens terechte verliespartij tegen Heerenveen is er niet één reden om niet aan te nemen dat de titel niet dit jaar weer eens naar Amsterdam zou kunnen komen. Het wordt er niet gemakkelijker op voor Ajax, zeker nu de achterstand op AZ almaar groeit, maar ook Heerenveen en FC Twente zijn tegenstanders die het de Alkmaarders erg moeilijk kunnen maken.
Laten we nu niet plotseling doen alsof AZ een schier onneembare veste is, die alle wedstrijden tot en met mei gaat winnen. Gewoon klinkklare onzin als iemand dit denkt. Ajax speelde zaterdagavond met passie en hartstocht. Ik wil toch weer onderstrepen, dat dit niet des Ajax’ is en zoiets mag echt verheugend worden genoemd. Voetbal is nu eenmaal een combinatie van technisch en tactisch vernuft en gezonde dosis strijdlust.
Maar de spelers zijn geen robotten en je hebt te maken met een tegenstander die gewoon vele kwaliteiten in huis heeft. We hebben allemaal kunnen zien hoe goed Roy Beerens is en hoe efficiënt Daniel Pranjic week in week uit blijkt te zijn. Helaas was de voorhoede van Ajax net niet in vorm om de statische Friese verdedigers in gevaar te brengen. De nederlaag was terecht en ik fluister het u maar weer toe, Maarten Stekelenburg zag er weer niet goed uit bij de goal van Heerenveen. In de eerste helft werd hij volkomen verrast door Pranjic, toen die al een vrije trap nam, terwijl de Ajax-doelman ver uit zijn doel (wat deed hij daar, de Steek is toch de ultieme lijnkeeper?) bezig was een muur te vormen. Gelukkig voor de wederom ongelukkig spelende Stekelenburg ging de lob net over. Ik blijf me er in ieder geval grote zorgen over maken.
Waarom denk ik in mijn onmetelijke voetbalwijsheid dan dat Ajax alsnog de titel gaat pakken? Daar heb ik 3 argumenten voor.
Of Marco van Basten een goede trainer is, zal de toekomst leren, maar hij weet in ieder geval de rust binnen de club te bewaren. Hij analyseert heel nuttig, zonder in open deuren jargon te vervallen. Dat is in ieder geval een mooie basis op weg naar succes. Ten tweede is de selectie zonder twijfel kwalitatief heel erg goed. Het feit dat jonge spelers hun kans krijgen en niet door de mand vallen, geeft ook al aan dat de breedte van de selectie garant staat voor oplossingen als er schorsingen of blessures zijn.
De derde reden, waarom ik denk dat de titel niet naar Alkmaar, maar naar Amsterdam gaat, is er één van niet-voetbaltechnische aard. Media en analytici tonen zich weer als schoothondjes, die achter de bullebak uit Alkmaar aanlopen. Nee, de Messias is niet nóg een keertje opgestaan, al denkt hij zelf van wel. Ik geloof niet in welke God dan ook, laat staan in de zo met zichzelf ingenomen Louis van Gaal. Deze reden is inderdaad gebaseerd op een onderbuikgevoel en heeft niets met voetbal te maken, maar zoveel arrogantie - heeft Louis toch nog iets uit Amsterdam meegenomen - wordt ook dit keer echt niet beloond.
Natuurlijk kan aan de streep een andere club dan Ajax de schaal in ontvangst nemen, maar het is absurd en volstrekte onzin om al op 14 wedstrijddagen van de finish conclusies te trekken en te concluderen dat als het Ajax niet zou worden dit per definitie AZ zou zijn. Dinsdag al is er een nieuwe competitieronde. Wie weet liggen de kaarten dan alweer geheel anders!
Highlow.nl