Wow, ik kan het niet meer oneens zijn met je

. Lennon was als herboren in 1980! In alle interviews en opnamesessie straalt hij positiviteit, geluk en creativiteit uit. Tussen 1970 en 1975 is hij op opnamesessies altijd óf bitchy óf gehaast óf verveeld óf onder invloed te horen. Altijd cynisch over het verleden. Maar tijdens de opnamesessies van Double Fantasy in de nazomer van 1980 heeft hij het continu over zijn oude bandje "The Bees", de toekomst, Sean, over zijn ideeën voor songs, over de nieuwe tournee, over dat hij Sean in 1981 mee naar Schotland neemt...... Zijn gitaarwerk van de opnamesessie op 8 december 1980 ("Walking On Thin Ice" overdubs) is het beste gitaarwerk wat hij ooit heeft afgeleverd! Het leek alsof hij na 10 jaar The Beatles eindelijk een plek had kunnen geven, hij praat in interviews en opnames vol enthousiasme over zijn werk met zijn vorige band, over McCartney's nieuwe release (McCartney II).
Hij had nog zo veel ideeën op de plank liggen. Kijk alleen al maar naar het geweldige materiaal wat hij geschreven heeft tussen 1975 en 1980, en waarmee hij niet de studio in is gegaan. Veelbelovende korte instrumentale jams, maar vooral complete nummers wat ik onder het beste Lennon-solowerk beschouw:
"Help Me To Help Myself", "Tennessee", "Sally And Billy", "Mucho Mungo", "Cookin' In The Kitchen Of Love", "She Is A Friend Of Dorothy's", "I Don't Want To Lose You", "Free As A Bird", "Real Love", "Whatever Happened To", "One Of The Boys", "Mirror Mirror (On The Wall)", "I Watch Your Face", "Grow Old With Me", "Serve Yourself", "Not For Love Nor Money", "She Runs Them 'Round In Circles", "Howling At The Moon", "Across The River", "India, India", "Life Begins At 40", "John Henry", "Memories", "Mr. Hyde's Gone (Don't Be Afraid)", "The Happy Rishikesh Song / Something Is Wrong", "Gone From This Place", "Dear John", "You Saved My Soul".
Dat zijn 29 nummers uit 1975-1980 die alleen al op bootleg zijn verschenen! En dan tel ik de 12 nummers die hij later nog in de studio heeft opgenomen (behalve "Gone From This Place") niet eens mee. Er zitten uitschieters tussen ("Help Me", "Lose You", "Whatever", "Saved", enz.), en ook wat mindere nummers, maar daar zijn het demo's voor. Minstens 20 prachtige songs waarvan het eeuwig zonde is dat hij ze niet heeft kunnen opnemen. De songs die hij gelukkig wél heeft kunnen opnemen en afronden doen toch zeker niet onder aan deze demo's. Ok, de productie is misschien wat glad. Maar songs als "Woman", "Watching The Wheels" en "Beautiful Boy" zijn toch gewoon geniale klassiekers. Een totaal andere Lennon dan daarvoor. "I'm Losing You" is in de afkeurende Cheap Trick-versie de beste rock-song die hij ooit heeft opgenomen, en persoonlijk vind ik de rest van Double Fantasy ook fantastisch.
Left-overs van de Double Fantasy-sessies zijn toch ook niet mis... "Nobody Told Me", persoonlijke favoriet, typische Lennon-tekst en geweldige groove. Heeft hij zelf niet eens uitgebracht omdat het voor Ringo bedoeld was. Kan zelf ook geen genoeg krijgen van studio-demo's "I'm Stepping Out", "I Don't Wanna Face It", vraag me af wat hij daar van gemaakt zou hebben als hij ze had kunnen afronden. Zelfde geldt voor "(Forgive Me) My Little Flower Princess", zo'n prachtig treurige song waar nog veel meer in had kunnen zitten... Om nog maar te zwijgen over "Borrowed Time", na december 1980 een ironische tekst... Één van Lennon's beste songs.
"What if" is geen zinnige discussie, maar zijn dood was een groot verlies voor de muziek, zeker als je ziet in welke creatieve bui hij zich bevond.