Als je het over christelijke basisscholen hebt, dan wil je toch geen moslim voor de klas ?quote:Hoofddoekje in klas schrikt af
door Mayke Calis
Basisscholen hebben liever witte stagiairs dan allochtonen. Ze vrezen taalproblemen en klachten van ouders. Allochtonen moeten daarom veel langer zoeken naar een stageplaats. ,,Ik mag dan wel een moslima zijn, ik wil lesgeven op een goede school.''
ROTTERDAM - De schoolbel is gegaan, de kinderen zijn al naar huis. Juf Samira van groep vier heeft het lokaal opgeruimd; de stoelen staan op de tafeltjes. Aan de muren hangen kleurige platen, tekeningen en foto's. De tafels van één tot en met tien zijn uitgeschreven achterin op een bord.
Samira Akkouh werkt sinds twee jaar op de christelijke Juliana van Stolbergbasisschool in Rotterdam. Vanzelfsprekend is dat niet met haar Marokkaanse naam en islamitische hoofddoek. Tijdens pabo-stages op basisscholen werd ze meerdere keren aangesproken op haar hoofddoek en er zelfs een keer om geweigerd. Ze is niet de enige.
Het Sectorbestuur Onderwijsarbeidsmarkt (SBO), waar vakbonden en werkgeversorganisaties in het onderwijs in zijn verenigd, luidt de noodklok. Allochtone pabo-stagiairs worden vaak geweigerd op basisscholen, stelt het SBO vast. Scholen veronderstellen dat ze taalproblemen hebben of hun geloof te veel uitventen. Het is een van de redenen waarom uiteindelijk de helft van de allochtone studenten afhaakt, stelt Freddy Weima, directeur van het SBO. Het is volgens hem extra schrijnend omdat de uitsluiting in het onderwijs plaatsvindt. De onlangs opgerichte PO-raad voor het primair onderwijs, reageert verrast: ,,Als het gebeurt, lijkt ons dat heel onverstandig, gezien het dreigende lerarentekort.''
,,Iedere student, ongeacht kleur of religie, moet zijn studie kunnen afmaken'', vindt Weima. ,,Het onderwijs heeft, net als de overheid, een voorbeeldrol te vervullen.''
Samira neemt plaats op een van de stoeltjes in haar lokaal. Zij zocht in haar derde studiejaar met twee medestudenten, van wie een met hoofddoek, een stageplaats. Ze vonden een plek op een christelijke school. De dag voor ze zouden beginnen, werden Samira en haar vriendin gebeld. Bij nader inzien vond de school twee meiden met een hoofddoek voor de klas geen goed idee; ze straalden de christelijke identiteit niet uit. Het autochtone meisje mocht wel blijven, hoewel zij had toegegeven niet in God te geloven.
Meteen ging Samira op zoek naar een andere stageschool. Noodgedwongen kon ze terecht op een islamitische basisschool. ,,Ik had het daar niet naar mijn zin. Ik mag dan wel een moslima zijn, ik wil lesgeven op een goede school en dat was deze niet.'' Voor haar vierdejaars stage boorde ze haar netwerk via de Hogeschool Inholland aan. Dat leidde tot de stageschool waar Samira nu een baan heeft. ,,Door mijn vechtersmentaliteit is me dat gelukt, maar niet iedereen heeft dat in zich.''
Samira kent een medestudent die zestig sollicitatiebrieven heeft geschreven. Anderen worden niet eens uitgenodigd als scholen een buitenlandse naam zien staan. Degenen die wel een uitnodiging krijgen, worden eindeloos doorgezaagd over hun religie. Een medestudent van Samira, zonder hoofddoek, moest beloven die niet voor de klas te gaan dragen. ,,Als ze niet hogerop wilde dan onderwijsassistent kon de hoofddoek wel'', zegt Samira.
De Antilliaanse vierdejaars pabostudent Chantal de Haseth merkt dat zij zich op stage eveneens extra moet bewijzen. ,,Eén klein taalfoutje en je bent weg.'' Chantal werd niet geweigerd, maar merkt wel dat stagebegeleiders de eerste weken op een nieuwe school tegen haar praten alsof ze een beetje dom is. ,,Zo vragen ze bijvoorbeeld heel vaak of ik alles wel begrijp.''
Joske van Dulmen, adviseur diversiteit aan de pabo van de Hogeschool Utrecht, herkent het beeld. Ze verklaart keihard op te treden tegen basisscholen die stagiairs weigeren. ,,Wij gaan altijd eerst praten met scholen, maar als ze volharden, verbreken wij het contract. Dan krijgen ze helemaal geen stagiairs meer.'' '
Dat is een onjuiste aanname, hoor. Leraren zijn vaak gemengder dan je zou verwachten.quote:Op donderdag 10 april 2008 15:39 schreef MouzurX het volgende:
[..]
Als je het over christelijke basisscholen hebt, dan wil je toch geen moslim voor de klas ?
Dit is maar een aanname, maar er zullen vast ook geen tot weinig christenen bij islamitische scholen les geven...
Hallo? Lees het stuk nog eens. Het gaat om veronderstellingen, niet om feiten.quote:En taalachterstanden moet je al helemaal niet hebben, hoe kunnen de kinderen nou goed nederlands leren als de leraar/lerares het niet eens kan?
Hoezo? Ik geef ook liever op een goeie school les.quote:En dan wordt ze op een islamitische school aangenomen, maar dat wilt ze niet omdat ze op een goede school les wilt geven.... je moet toch ook op een "slechte" school les kunnen geven of hoe zit het?
Ze? Ze? Dit lijkt me een geval van discriminatie bij uitstek.quote:Wat mij betreft roepen ze weer veel te snel dat ze "gediscrimineerd" worden.
Harde cijfers over de (vermeende) discriminatie zijn dus niet bekend. Er is blijkbaar nog nooit een grondig onderzoek naar gedaan, waaruit duidelijk naar voren is gekomen, dat het om discriminatie zou gaan. Bij zo'n onderzoek zou natuurlijk altijd de capaciteiten van de onderzoekssubjecten mee moeten worden genomen, waarbij ook moet worden nagegaan of de beweringen van de onderzoekssubjecten op waarheid berusten. Een weigering kan namelijk heel goed als discriminatie worden ervaren, terwijl de weigering daadwerkelijk wordt ingegeven door bijvoorbeeld slechte taalbeheersing of een gebrek aan sociale vaardigheden.quote:GroenLinks eist actie tegen discriminerende scholen
Onderwijs - door Redactie op 10-04-2008 @ 15:37
GroenLinks eist maatregelen tegen basisscholen die pabostagiairs weigeren vanwege hun hoofddoekje. Kamerlid Tofik Dibi wijst op het aankomende lerarentekort. Hij vindt het 'ongelooflijk dat veel basisscholen hun verantwoordelijkheid niet nemen en rustig allochtone stagiairs weigeren vanwege hun naam of uiterlijk'.
Dibi reageert op bevindingen van het Sectorbestuur Onderwijsarbeidsmarkt (SBO), de gezamenlijke organisatie van werkgevers en werknemers in het onderwijs. Volgens het SBO is het voor allochtone pabostudenten veel moeilijker een stageplaats te vinden dan voor hun autochtone medescholieren.
Allochtonen worden volgens directeur Freddy Weima vaak niet eens op gesprek uitgenodigd. Harde cijfers zijn er niet. Maar Weima wijst op een onderzoek van onderzoeksbureau Risbo, dat verbonden is aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. De helft van de ondervraagde basisschooldirecteuren zei scholen te kennen die allochtone stagiairs weigeren. Zelf zeiden de directeuren dat niet te doen.
De allochtone studenten worden volgens Weima niet aangenomen omdat scholen bang zijn dat ze de taal niet beheersen, of omdat ze een hoofddoek dragen. "Scholen hebben het gevoel dat ze op safe spelen als ze een autochtoon aannemen. Dat is onterecht, uit de taaltoets en de rekentoets van de pabo blijkt dat wel meer studenten met problemen kampen." Begin vorig jaar bleek dat twee derde van de studenten zakt voor de taaltoets van de pabo. Het niveau van de toets ligt iets hoger dan het eindniveau van de basisschool.
Omdat het basisonderwijs ook met een lerarentekort kampt, moeten de scholen volgens Weima ingrijpen. "Als ze de komende acht jaar twee keer zo veel allochtonen aannemen, is het probleem grotendeels opgelost."
Dibi wil dat het kabinet onderzoekt hoe groot het probleem is. Ook wil hij weten waarom de helft van de allochtone pabostudenten afhaakt, terwijl dat onder autochtonen bijna veertig procent is.
Pabo's moeten volgens Weima meer opkomen voor hun allochtone studenten. Daarnaast moeten scholen 'niet zenuwachtig' worden als ze een brief krijgen van een allochtoon. Die mag zelf ook wat proactiever zijn, vindt Weima. "Uit een onderzoek bleek dat zij hun sollicitatiebrieven bijvoorbeeld minder vaak nabellen dan autochtonen."
Bijzondere scholen mogen bijzondere eisen stellen.quote:Op donderdag 10 april 2008 16:03 schreef Bolkesteijn het volgende:
Door juristen zal het vast als discriminatie bestempeld worden maar ik vind dat een school het recht heeft een sollicitant op basis van zijn geloofsuitingen of achtergrond te weigeren. Je hebt als school ook te maken met je klanten (leerlingen), als zij liever een docent met een Nederlandse achtergrond of zeer goed Nederlands sprekende/gedragende allochtoon hebben dan moet een school daaraan tegemoet kunnen komen als zij dat nodig acht.
Tsjonge jonge, wat een argumentatie ook weer. Tjeenk Willink heeft groot gelijk met zijn uitspraken over het gebrek aan niveau in het parlement.quote:GroenLinks eist maatregelen tegen basisscholen die pabostagiairs weigeren vanwege hun hoofddoekje. Kamerlid Tofik Dibi wijst op het aankomende lerarentekort. Hij vindt het 'ongelooflijk dat veel basisscholen hun verantwoordelijkheid niet nemen en rustig allochtone stagiairs weigeren vanwege hun naam of uiterlijk'.
Nou, dat valt me dan weer mee.quote:Op donderdag 10 april 2008 16:09 schreef Diederik_Duck het volgende:
Bijzondere scholen mogen bijzondere eisen stellen.
Dat kan, en ik zou ook zeggen dat je éérst een onderzoek moet doen voordat je meteen maatregelen gaat tofikken. Maar als wat in de OP staat zo is, dan is dit raszuivere (quote:Op donderdag 10 april 2008 16:08 schreef rutger05 het volgende:
[..]
Harde cijfers over de (vermeende) discriminatie zijn dus niet bekend. Er is blijkbaar nog nooit een grondig onderzoek naar gedaan, waaruit duidelijk naar voren is gekomen, dat het om discriminatie zou gaan. Bij zo'n onderzoek zou natuurlijk altijd de capaciteiten van de onderzoekssubjecten mee moeten worden genomen, waarbij ook moet worden nagegaan of de beweringen van de onderzoekssubjecten op waarheid berusten. Een weigering kan namelijk heel goed als discriminatie worden ervaren, terwijl de weigering daadwerkelijk wordt ingegeven door bijvoorbeeld slechte taalbeheersing of een gebrek aan sociale vaardigheden.
Leerlingen zijn géén klanten (dat zou me wat zijn, zeg).quote:Op donderdag 10 april 2008 16:03 schreef Bolkesteijn het volgende:
Je hebt als school ook te maken met je klanten (leerlingen),
quote:Op donderdag 10 april 2008 16:28 schreef supersayan het volgende:
Altijd roepen dat iets rascisme is enzo, terwijl je makkelijk dat hoofddoekje af kan doen!
Hoezo? Wat doet zoiets ertoe?quote:Op donderdag 10 april 2008 16:35 schreef MrX1982 het volgende:
Het dragen van een hoofddoekje lijkt me dan zeer onwenselijk.
Omdat het er niet zo veel toe doet dat iemand een hoofddoek op heeft of niet?quote:Op donderdag 10 april 2008 16:50 schreef ausradieren het volgende:
Weigeren op basis van huidskleur of naam is inderdaad fout. Maar waarom zou je niet mogen weigeren op basis van keuzes, bv. het dragen van een hoofddoek?
Wat een ónzin. Leraren moeten juist openlijk uitkomen voor hun overtuiging, geaardheid, politieke kleur - zolang ze maar tolerantie betrachten jegens anders-denkenden en -gelovigen, het niet laten meewegen in het presenteren van "de feiten" en de kinderen maar gelijk behandelen.quote:Een docent heeft een voorbeeldsfunctie en moet alleen daarom al neutraal zijn m.b.t. religie en politieke voorkeur.
Had je 'worden' weg moeten laten!quote:Op donderdag 10 april 2008 15:39 schreef MouzurX het volgende:
en ja er moet een - tussen pabo en ers maar anders paste de tt niet
Dus jij hebt er geen probleem mee als een leraar zichzelf een Wilderskapsel aan laat meten om zo aan iedereen, en vooral zijn leerlingen te laten zien dat hij achter de ideëen van Wilders staat?quote:Op donderdag 10 april 2008 17:01 schreef Floripas het volgende:
[..]
Omdat het er niet zo veel toe doet dat iemand een hoofddoek op heeft of niet?
[..]
Wat een ónzin. Leraren moeten juist openlijk uitkomen voor hun overtuiging, geaardheid, politieke kleur - zolang ze maar tolerantie betrachten jegens anders-denkenden en -gelovigen, het niet laten meewegen in het presenteren van "de feiten" en de kinderen maar gelijk behandelen.
Leraren zijn mensen, hoor. Geen robots.
Vind je een keppeltje echt vergelijkbaar met een swastika?quote:Op donderdag 10 april 2008 17:13 schreef ausradieren het volgende:
[..]
Doet ’t er ook niet zo veel toe dat iemand een swastika, rode ster, keppeltje, fotoafdruk van Wilders, shirt met SP-logo of nazie-uniform draagt?
Ja hoor.quote:Op donderdag 10 april 2008 18:09 schreef Gia het volgende:
[..]
Dus jij hebt er geen probleem mee als een leraar zichzelf een Wilderskapsel aan laat meten om zo aan iedereen, en vooral zijn leerlingen te laten zien dat hij achter de ideëen van Wilders staat?
Jij vindt dat een leraar die openlijk homofiel is niet geweigerd mag worden op een islamitische basisschool?
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |