quote:Op woensdag 9 april 2008 18:35 schreef ethiraseth het volgende:
Tis ook nooit goed voor de TS. Houdt Bos zich keurig aan het geld wat hij heeft zit hij te klagen, maar al zou Bos meer uitgeven dan er binnenkomt zit hij ook weer te klagen.
Hij moet dus maar honderder miljoenen extra uit gaan geven aan leuke speeltjes? Dat is solide beleid?quote:
Precies.quote:Op vrijdag 16 mei 2008 19:35 schreef slakkie het volgende:
Ik hoorde vandaag dat de kosten van de missie in afghanistan het begrootte bedrag met 100.000.000 euro is overschreden, dat we daarom minder geld hebben voor andere zaken lijkt me dan niks meer dan logisch..
"Ja, we hebben het al eerder voor elkaar gekregen om geld uit een ander potje te gebruiken voor de aanschaf van iets voor defensie (defensiequote:Hij vindt dat Minister Bert Koenders (PvdA) voor Ontwikkelingssamenwerking de aanschaf moet bekostigen, omdat in het verleden ook ontwikkelingsgeld naar een transportvliegtuig is gegaan.
ja die van Baalen is helemaal geschoffeld, zeker een dikke VVD er.quote:
Bronquote:Kritiek Kamer op ‘gegoochel’ van Bos
Den Haag, 18 juni. De Tweede Kamer plaatst grote vraagtekens bij financiële afspraken die gemaakt zijn tussen minister Bos (Financiën, PvdA) en minister Eurlings (Verkeer, CDA). Verschillende fracties noemen de begrotingsmethoden van Bos ondoorzichtig.
De minister van Financiën blijkt onlangs 1 miljard euro uit het zogeheten FES, een aardgasbatenfonds, te hebben toegezegd aan Eurlings in ruil voor 400 miljoen opbrengsten uit Schiphol van het ministerie van Verkeer. Beide bedragen waren bedoeld om te investeren in de infrastructuur in de regio Amsterdam.
Ewout Irrgang (SP) noemt de manoeuvre van Bos „budgettaire hocus pocus” omdat FES-gelden buiten de begroting blijven. De Kamer heeft daar geen zicht op. Hij vindt de gang van zaken „ondoorzichtig en voor de Kamer moeilijk te controleren”. Het CDA deelt die mening. Kamerlid Maarten Haverkamp wil „zwart op wit” hoeveel geld er nu naar de infrastructuur gaat.
De gemeente Amsterdam is boos en vindt dat er afspraken worden geschonden. Wethouder Freek Ossel laat via zijn woordvoerder weten dat Amsterdam er vanuit blijft gaan dat het superdividend van 400 miljoen dat de staat van Schiphol krijgt naar de Amsterdamse infrastructuur gaat. Zo stond dat in het regeerakkoord.
Volgens Minister Bos kwam minister Eurlings 1 miljard tekort en is het bedrag bedoeld voor investeringen in de infrastructuur in de regio Amsterdam. Onduidelijk is echter waarvoor het geld precies dient; er zijn plannen voor de aanleg van wegen, spoorlijnen, uitbreiding van de Zuidas in Amsterdam en verbetering van de leefbaarheid in de regio Diemen, Muiden en Weesp. Volgens minister Bos is het beter als collega Eurlings de Kamer zelf informeert over de besteding van het geld. Volgens de woordvoerder van Eurlings wordt „de invulling” met Prinsjesdag bekendgemaakt. „Bos gaat echt niet zomaar een ongedekte cheque uitschrijven.”
De extra miljard euro hangt samen met de verkeersplannen die Eurlings vorig najaar aankondigde voor de verbreding van de A6 en gedeeltelijke overkapping van de A9 in de regio Amsterdam. Voor de plannen voor de infrastructuur in deze regio was al 4,5 miljard euro gereserveerd door Eurlings’ voorganger Karla Peijs (CDA). Maar Eurlings had aan 3,5 miljard genoeg.
De VVD vindt daarom dat Eurlings zich het bos in heeft laten sturen. Frans Weekers: „Uiteindelijk is voor infrastructuur minder geld beschikbaar dan leek uit de tekst van het regeerakkoord”. Irrgang prijst Bos voor de afspraken met de minister van Verkeer. „Eurlings is blij gemaakt met een dooie mus en loopt 400 miljoen mis.”
ik vind het geen domme zet, snelwegen rondom de randstad kosten vele miljarden, de VVD geeft het liever aan de club van zorgverzekeraars.quote:Op woensdag 18 juni 2008 22:55 schreef du_ke het volgende:
Dan maar niet in extra asfalt investeren Martijn?
Niks doen tegen de files rond Amsterdam?
Schiphol en omgeving vast laten lopen?
Is dat wat je wilt?
Nee, maar Bos moet wel een reele begroting maken en niet gaan gochelenquote:Op woensdag 18 juni 2008 22:55 schreef du_ke het volgende:
Dan maar niet in extra asfalt investeren Martijn?
Niks doen tegen de files rond Amsterdam?
Schiphol en omgeving vast laten lopen?
Is dat wat je wilt?
Oh maar dat is bij grote investeringen erg lastig. Zeker als het om infrastructuur gaat is lange termijn ramen en het goed plannen van uitgaven gewoon heel lastig.quote:Op woensdag 18 juni 2008 23:01 schreef Martijn_77 het volgende:
[..]
Nee, maar Bos moet wel een reele begroting maken en niet gaan gochelen
Goed plannen versus lange termijn planning en gochelen met geld zijn bij mij twee verschillende zakenquote:Op woensdag 18 juni 2008 23:05 schreef du_ke het volgende:
[..]
Oh maar dat is bij grote investeringen erg lastig. Zeker als het om infrastructuur gaat is lange termijn ramen en het goed plannen van uitgaven gewoon heel lastig.
Dit is overigens gewoon een erfenis van de vorige ministers van fin natuurlijk.
Bronquote:Hogere btw niet nodig als Bos uitgaven schrapt
Het kabinet kan de btw-verhoging per 1 januari probleemloos schrappen als het mes maar wordt gezet in de oplopende overheidsuitgaven. Als het kabinet dat nalaat is het zelf verantwoordelijk voor koopkrachtverlies
Syp Wynia
Jan Peter Balkenende (CDA), Wouter Bos (PvdA) en André Rouvoet (ChristenUnie) hebben een probleem. Hun kabinet begon begin vorig jaar met economische voorspoed en ze dachten dat het zo zou blijven. Daarom dachten ze de lasten probleemloos te kunnen verhogen, waarna er na enkele jaren – met de volgende verkiezingen in zicht - weer wat lucht aan de burgers kon worden gegeven.
Gebakken peren
In werkelijkheid zakt de economische groei nu vrij snel in, terwijl de prijzen in hoog tempo oplopen. En nu zit het kabinet met de gebakken peren. Niet zozeer omdat de staat in financiële problemen is gekomen, want de hoge olieprijzen zorgen voor hoge gasinkomsten. Nee, het grootste probleem is de inflatie. Een deel van die geldontwaarding wordt geïmporteerd - onder meer door de duurdere olie -, een ander deel is het gevolg van de krappe arbeidsmarkt die de lonen opdrijft en een derde oorzaak is het kabinet zelf, dat de lasten opdrijft om extra uitgaven te kunnen doen.
Als de prijzen toch al stijgen en de lonen worden uitgehold valt het logischerwijs niet in goede aarde als het kabinet de kosten van het levensonderhoud zelf verder opdrijft. En dat doet het kabinet wel, met hogere accijnzen en hoge milieubelastingen en nieuwe fenomenen zoals de vliegtaks. En dan komt er volgens plan per 1 januari ook nog eens verhoging van de btw bij, van 19 naar 20 procent.
Dat levert de staat ongeveer 2 miljard euro op, maar kan de prijzen ook gauw een half procentje extra laten stijgen en daarmee de koopkracht verder ondermijnen.
Belastingverlaging
Op zich is zo’n hogere btw niet eens zo’n slecht idee, als die maar gepaard gaat met een minstens zo grote verlaging van de belasting op werken. Iets in die richting wil het kabinet ook, zij het via een niet zo logische route, namelijk door de ww-premie voor werknemers terug te brengen tot nul. Dat klinkt aardig, maar is toch een beetje een uitruil tussen appels en peren. Een substantieel lagere loonbelasting zou veel beter zijn.
De druk op het kabinet om de btw-verhoging te laten vallen neemt omdertussen toe, want die draagt bij tot de brede impopulariteit van het kabinet. Eerst zei Bos dat hij er niet van kon afzien, omdat hij de extra miljarden niet kon missen. Nu schijnt hij toch in te zijn voor uitstel met een jaar, waarbij de vraag zich opdringtn waar hij die miljarden vandaan haalt.
Het beste zou natuurlijk zijn om het helemaal af te zien van de btw-verhoging en die te compenseren met lagere uitgaven. Maar dat zal wel niet, want daarvoor hecht dit kabinet te veel aan de extra uitgaven voor prachtwijken, ontwikkelingshulp en andere hobby’s van deze coalitie. Het kabinet verhoogt de collectieve uitgaven deze kabinetsperiode met 7 miljard euro. De hogere btw is helemaal niet nodig als er eens wat oude en nieuwe uitgaven worden geschrapt.
Ook wel bekend als dat ellendige eeuwige polderen?quote:Op woensdag 9 april 2008 15:22 schreef Pool het volgende:
[..]
Ooit van 'gulden middenweg' gehoord? Of makkelijker gesteld: geen zout op je frietjes is niet lekker, maar teveel zout ook niet.
Zo ellendig is dat gepolder niet. Het is onder andere de hoofdreden dat er in Nederland niet zoveel gestaakt wordt. Bron.quote:Op donderdag 19 juni 2008 20:42 schreef Sora het volgende:
[..]
Ook wel bekend als dat ellendige eeuwige polderen?
We moesten in de JSF investeren en we moesten naar Afghanistan.quote:Op donderdag 19 juni 2008 20:33 schreef SeLang het volgende:
Waarom heeft Nederland eigenlijk niet een enorm begrotingsoverschot?
De laatste jaren is de olieprijs (en daarmee de gasprijs) explosief gestegen. Niet alleen door de extra BTW en accijns, maar ook door de extra opbrengsten van geexporteerd gas zouden er toch bakken geld binnen moeten komen?
quote:
daar ligt het niet aan want de jsf moet nog betaald worden en dat moet binnen het defensiebudget gebeuren en dat is niet gebeurd. Uruzgan idem dittoquote:Op donderdag 19 juni 2008 20:43 schreef Yildiz het volgende:
[..]
Zo ellendig is dat gepolder niet. Het is onder andere de hoofdreden dat er in Nederland niet zoveel gestaakt wordt. Bron.
[..]
We moesten in de JSF investeren en we moesten naar Afghanistan.
Dag winst.
[..].
Het blijft natuurlijk een persoonlijke perceptie, waarop nu wel en niet bespaard zou moeten worden...
Ik zeg bijvoorbeeld dat je het niet kunt maken de ontwikkelingshulp te minderen zolang de importheffingen er nog zijn.
Ik heb het over de investeringen van (zogenaamd) 800 miljoen die 'direct' terugverdiend zou worden. Plus het verlies in de toekomst. Dat gaat ons wel een generaal pardon + ontwikkelingshulp x 10 kosten, voel ik zo aan.quote:Op donderdag 19 juni 2008 20:57 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
daar ligt het niet aan want de jsf moet nog betaald worden en dat moet binnen het defensiebudget gebeuren en dat is niet gebeurd. Uruzgan idem ditto
direct is nooit gezegd het was meer een voorschot voor het bedrijfsleven wat nu aan het klagen is dat het jsf programma zoveel oplevert dat ze het niet terug willen betalen.quote:Op vrijdag 20 juni 2008 00:09 schreef Yildiz het volgende:
[..]
Ik heb het over de investeringen van (zogenaamd) 800 miljoen die 'direct' terugverdiend zou worden. Plus het verlies in de toekomst. Dat gaat ons wel een generaal pardon + ontwikkelingshulp x 10 kosten, voel ik zo aan.
Uruzgan valt daarnaast ook niet volledig binnen defensie, maar ook bij ontwikkelingssamenwerking, buitenlandse zaken en nog wat departementen.
Zo staat dat aan het eind van het jaar op de balans weer 'netjes'....
Bronquote:CDA kritisch over boekhoudkundige oplossingen Bos
DEN HAAG - Coalitiepartij CDA heeft kritiek op het grote aantal boekhoudkundige oplossingen dat minister Wouter Bos (Financiën) in de begroting heeft opgenomen.
Het gaat onder meer om het verschuiven van geld van het ene naar het andere jaar. Hoewel dat in voorgaande jaren ook gebeurde, storen de christendemocraten zich nu aan de timing en de omvang van de bedragen.
Dat bleek woensdagavond tijdens het debat over de voorjaarsnota, de actuele stand van de begroting.
Wegmoffelen
CDA-Tweede Kamerlid Frans de Nerée vreest dat door het "wegmoffelen" van geld aan het begin van het jaar de Kamer in december opnieuw verrast wordt door meevallers die niet meer uitgegeven kunnen worden. "Je belemmert daarmee de mogelijkheden van het parlement", aldus De Nerée.
Bos wierp de kritiek verre van zich. Hij wees erop dat er niets anders gebeurt dan onder vorige kabinetten. Volgens Bos tekent het juist het voorzichtige begrotingsbeleid dat er nu al bedragen worden ingeboekt die aan het einde van het jaar nodig zijn. Daarnaast is het schuiven met geld toegestaan, als je maar binnen de kaders van de begroting blijft, aldus de minister.
Superdividend
De Nerée toonde zich woensdagavond ook teleurgesteld over de besteding door Bos van het door luchthaven Schiphol uitgekeerde superdividend. Volgens hem wordt onvoldoende tegemoet gekomen aan de afspraak dat het geld gebruikt zou worden voor de infrastructuur rond de luchthaven, zoals de ontwikkeling van de Noordvleugel.
Ja, maar een goed boekhouder hoort niet te goochelen met cijfers en dingen weg te moffelen. Zet dan gewoon een voorziening in de boeken.quote:Op zaterdag 5 juli 2008 13:42 schreef du_ke het volgende:
Heb je hetstukje en dan met name onder het kopje 'wegmoffelen' ok gelezen martijn?
Ja ik snapte het ook al niet, zorgt bos er een keer voor dat die vvd parlementsleden niet te veel kunnen uitgeven en zodoende de staatsschuld verminderd kan worden, is het weer niet goedquote:Op zondag 6 juli 2008 12:30 schreef du_ke het volgende:
Ok in de eerste alinea onder dat kopje staat dat Bos er hiermee voor zorgt dat een deel van de meevallers juist niet wordt uitgegeven. Is dat spilziek?
In de tweede alinea geeft hij aan niks anders te doen dan z'n voorgangers die deden het dus ook per definitie slecht?
Maar dat doet ie tenkoste van de koopkracht (laatste jaar voor veel mensen een koopkracht krimp) en dat is ook niet aan te raden als je de economie draaiend wilt houden.quote:Op zondag 6 juli 2008 13:14 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Ja ik snapte het ook al niet, zorgt bos er een keer voor dat die vvd parlementsleden niet te veel kunnen uitgeven en zodoende de staatsschuld verminderd kan worden, is het weer niet goed
De economie in Nederland draait wel, ze groeit zelfs nog steeds.quote:Op zondag 6 juli 2008 13:15 schreef Martijn_77 het volgende:
[..]
Maar dat doet ie tenkoste van de koopkracht (laatste jaar voor veel mensen een koopkracht krimp) en dat is ook niet aan te raden als je de economie draaiend wilt houden.
Bron?quote:Op vrijdag 11 juli 2008 13:48 schreef ErikT het volgende:
[..]
De economie in Nederland draait wel, ze groeit zelfs nog steeds.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |