Column van Hugo Borst:
quote:
Voor alle partijen is het beter als Louis van Gaal straks vertrekt bij AZ
1. De gemakzucht om van Louis van Gaal een karikatuur te maken is verleidelijk. Hij werkt daar zelf het hardst aan mee. De woorden nederigheid en bescheidenheid kwamen in zijn vocabulaire niet voor. Kwámen. Vorige week na de wedstrijd tegen De Graafschap meldde Louis van Gaal (hangende schouders, timide stem) dat hij nog nooit zo’n beroerde wedstrijd had gezien.
Sportjournalisten werken - bij neerlaag of victorie - vaak als een rode lap op hem. De voormalige docent lichamelijke opvoeding beschouwt hen als 14-jarige schooljongens en daarom straft of complimenteert hij dat het een aard heeft. In zijn diepste wezen wil hij iedereen het liefst heropvoeden. Een mens zou er moe van worden. Louis niet. Altijd die strijdlust, die energie. Met die wonderlijke mix van naïviteit, idealisme en betweterigheid gaat hij aan de slag. Hij won er prijzen door.
Maar het lukt hem dus niet altijd. Zes jaar geleden liep hij vast bij Oranje vanwege een gebrek aan discipline bij de internationals. Hij gaf – tijdens een legendarische persconferentie zagen we een ontgoochelde, gebroken man - op. De voorbije weken, bij AZ, zag hij ook steeds vaker in dat hij het overwicht en de overtuiging verloren had.
2. Eergisteren kwamen zes voetballers van AZ te laat op de training. Die wisten wat ze deden. Leer mij voetballers kennen. Dat was een provocatie. Ze ondermijnden zijn gezag bewust. Die spelers (ik weet niet welke) wisten dat zijn trots zo groot is dat ze hem met die daad een laatste zetje zouden geven. Dat leek ook te zijn gelukt. Van Gaal was er met Dirk Scheringa en de directie uit: over vier wedstrijden zou hij stoppen ondanks een doorlopend contract. Nu blijken de spelers daar een stokje voor te hebben gestoken. Ze willen met hem door. Althans, een deel. Van Gaal zal de komende wedstrijden bekijken of hij zijn besluit herziet.
(Lees bovenstaande, cursieve, regels nog eens over. Dat geloof je toch niet? Van Gaal, de onafhankelijke van weleer, die zich dit laat aanleunen.)
3. Het is beter dat Van Gaal vertrekt bij AZ. Hij is niet in staat om een hopeloos verdeelde spelersgroep op één lijn te krijgen. Het woord kabel is al gevallen. Witte spelers, zwarte spelers en buitenlandse spelers hebben niets voor elkaar over. De nederlaag voor Van Gaal is dat hij deze selectie zelf heeft samengesteld. De afgelopen zomers heeft hij persoonlijk gesaneerd. Vooral geroutineerde spelers (o.a. Timmer, Landzaat, De Cler, Arveladze, Koevermans) mochten of moesten vertrekken. De pikorde die mede bepalend was geweest voor de prestaties verdween; er kwam chaos en losbandigheid voor terug. Onlangs belde een speler voor de wedstrijd op. Hij was te laat. Waar hij was?, vroeg Van Gaal. Nog in bed, antwoordde de speler.
4. Na die beruchte ‘kampioenswedstrijd’ tegen Excelsior is alles fout gegaan. Dat is niet alleen de schuld van Louis van Gaal. Dirk Scheringa faalde ook opzichtig. Als de rijkaard er in was geslaagd om Afonso Alves, zoals aan Van Gaal beloofd, binnen te halen, was het anders gelopen. Het ketste tot twee keer toe af. In augustus ging het om een paar miljoen, in december om een paar ton. Krenterigheid met verregaande gevolgen.
Met de wetenschap dat Alves de nieuwe doelpuntenmachine zou worden, zegde Van Gaal topscorer Koevermans de wacht aan. Die zat aan zijn plafond, meende de trainer ten onrechte. Danny, een gevoelige jongen, was diep gekrenkt door die mededeling en nam de benen. Voor een veelvoud van het bedrag dat Alves had moeten kosten, kwamen matige spitsen, El Hamdaoui en Pellè. Ze vallen vies tegen, net als Ari.
5. Als je tegen Van Gaal zegt dat hij beter Koevermans en Arveladze had kunnen houden, geeft hij dat niet toe. Hij geeft zijn fouten nóóit toe. Waarom? Minderwaardigheidscomplex? Of juist niet? Ik ben de man niet om dat psychologisch te verklaren. Wel jammer, want van kwetsbaarheid wordt zelfs een voetbaltrainer heus niet slechter. Samengevat heeft Van Gaal er bij AZ helemaal niets van gebakken, maar hij blijft (zie zijn staat van dienst) een wereldtrainer, een voetbalcoach die in staat is om jonge, talentvolle, volgzame negers aan de wereldtitel te helpen. Hopelijk belt er deze zomer een Afrikaanse voetbalbond en geeft Scheringa Van Gaal opnieuw toestemming om te vertrekken. Dat is voor alle partijen het beste.
hugo@ad.nl
Inclusief pittige reacties op
http://www.sportwereld.nl(...)vertrekt_bij_AZ.htmlEn hier een artikel over de dag zelf, daar komt niet in naar voren dat De Zeeuw van Van Gaal af wil. Integendeel, hij laakt de houding van enkele spelers.
quote:
AZ beleeft een dolle vrijdag
Door MAARTEN WIJFFELS
ALKMAAR - Louis van Gaal en AZ besloten tot een breuk. 'Het werkte gewoon niet meer.' Maar toen werd het vrijdag. Nu is Van Gaals toekomst weer ongewis.
Louis van Gaal had al aangeboden na dit seizoen zonder afkoopsom te vertrekken als trainer van AZ. Het bestuur van de club had al ingestemd met dat verzoek. Toen kwamen de spelers van de nummer 12 uit de eredivisie ineens in actie.
Onder de bezielende leiding van Stijn Schaars en Kew Jaliens werd gistermiddag een ultieme poging gedaan de beslissing over het lot van Van Gaal uit te stellen tot aan het einde van dit seizoen. Die oproep sorteerde effect.
,,De spelersgroep heeft het signaal afgegeven: wij willen laten zien dat wij de coach Louis van Gaal waard zijn,’’ legde AZ’s technisch directeur Marcel Brands gisteravond aan het eind van een bizarre werkdag uit.
,,Daarom hebben wij als directie gezegd: oké, die kans willen we jullie geven. Louis is er aansluitend zelf ook mee akkoord gegaan. Wij zijn gelukkig dat het zo kan gaan, want ik bezweer je: als directie willen wij helemaal niet met Van Gaal breken na dit seizoen. Alleen zag Louis zelf geen basis meer voor samenwerking met zijn groep. Maar dat kan dus nog veranderen.’’
In de resterende vier wedstrijden, te beginnen morgen thuis tegen Vitesse, mogen de spelers van AZ laten zien dat ze, zoals directeur Brands zegt, ‘unaniem’ achter Van Gaal staan.
De trainer zorgde gisteren voor vuurwerk toen hij na de ochtendtraining een emotievolle toespraak hield.
De coach meldde zijn voltallige selectie dat hij zich genoodzaakt zag te stoppen bij AZ door de instelling en beleving van (een deel van) zijn groep. Eén dag eerder waren er nog zes spelers te laat gekomen voor de training. Dat was bepaald niet voor de eerste keer dit seizoen en Van Gaal was er nu wel klaar mee.
Hoe vastbesloten Van Gaal was te stoppen, bleek ook uit een ander feit. Al vóór zijn mededeling aan de spelersgroep waren diverse intimi van de coach en zijn levenspartner Truus geïnformeerd.
Ze kregen te horen dat de trainer en AZ aan het einde van het seizoen uit elkaar zouden gaan.
Dat juist de twee aanvoerders van AZ, Schaars en Jaliens, het voortouw hebben genomen om Van Gaal (voorlopig) op andere gedachten te brengen is geen toeval.
Bij AZ ergert een klein groepje professioneel denkende voetballers zich ook al langer aan een grote groep die structureel verzaakt en afspraken aan de laars lapt. ,,Dan hebben we het over meer dan de helft van de selectie,’’ verduidelijkten gisteren twee betrokkenen die anoniem willen blijven.
In het mislukte seizoen van de Alkmaarse club was international Demy de Zeeuw afgelopen week in deze krant de eerste selectiespeler die publiekelijk de vinger vol op de zere plek legde.
,,We hebben dit seizoen in de spelersgroep al genoeg akkefietjes gehad om te weten waar het aan ontbreekt. Te laat komen, bijvoorbeeld. De échte topsportmentaliteit ontbreekt bij AZ,’’ stelde De Zeeuw.
De samenstelling van de selectie zag hij als de kiem van alle problemen. ,,We hebben te veel spelers van dezelfde leeftijdsklasse, te veel jongens die elkaar wel aardig vinden en met elkaar op stap gaan.’’
Een speler als Arveladze bracht de afgelopen seizoenen in de Alkmaarse kleedkamer een natuurlijke autoriteit mee. Als hij wat zei werd er geluisterd. Die onderlinge acceptatie is er dit seizoen al vanaf de start een heel stuk minder.
Van Gaal ervaart inmiddels dat hij met zijn bevlogen aanpak stuit op een muur van desinteresse en misplaatste arrogantie.
Naar buiten toe weigerde hij tot nog toe de rotte appels met naam en toenaam te noemen. Van Gaal is nu eenmaal een trainer die zo lang mogelijk wil blijven proberen via interne communicatie een mentaliteitsverandering te bewerkstellingen.
Wat hem betreft had Demy de Zeeuw zijn kritiek niet naar buiten gebracht. In de analyse zelf kon hij zich echter wel vinden. Ook andere goedwillende AZ-spelers zoals Schaars, Jaliens, Pocognoli en Opdam zijn al veel langer ‘klaar’ met het gedrag van een aantal collega’s. Opdam bracht de gebrekkige mentaliteit al ter sprake na de afstraffing bij Heerenveen.
Na Van Gaals aankondiging te stoppen, vertrok gistermiddag het overgrote deel van de spelersgroep aanvankelijk naar huis.
Een man of zes bleef achter en ging in conclaaf met de AZ-directie. Naar aanleiding van dat gesprek werden later op de middag alle spelers teruggeroepen naar het stadion voor overleg met de directie. De trainersstaf was daar niet bij.
Nadat het bericht dat Van Gaal weg zou gaan bij AZ de media had gehaald, gooide voorzitter Dirk Scheringa in de loop van de middag een eerste directiestatement de deur uit. De preses wilde kennelijk weer de regie in handen krijgen en jokte dat van ontslag nemen of ontslagen worden geen sprake was in het geval van Van Gaal. ,,Louis van Gaal is nog steeds de meest geschikte trainer voor AZ,’’ klonk het.
Een aantal uren van intensieve actie en gesprekken later bleek inderdaad dat Van Gaal toch voor de club kan worden behouden. De vraag is alleen voor hoe lang. Want het signaal van de oefenmeester zelf was gistermiddag overduidelijk: hij voelt aan dat hij de touwtjes niet meer in handen heeft.