We zijn weer terug! Wat een fantastisch land!
Mensen zijn er voornamelijk erg vriendelijk en vrolijk zelfs de mensen die je niets proberen te verkopen.
Een Nederlandse achtergrond helpt bij het kopen van eten.
Veel namen en woorden die je op straat ziet zijn Nederlands of een verbastering ervan en dat helpt wel aangezien er erg slecht Engels wordt gesproken.
Het is een stuk ontwikkelder dan India. De wegen zijn bijzonder goed en je ziet bijna geen 'wrakken' op de weg.
Buiten het seizoen is het erg goedkoop.
De regen hield zich goed aan ons schema.
Mocht er geweld zijn is het iig niet in de gebieden waar ik ben geweest. Het voelt als een enorm veilig land.
We zijn in Jakarta begonnen waar we 1 avond en de volgende ochtend zijn gebleven. Net tijd genoeg om het nationale monument te bezoeken en het eerste indo voedsel te proeven. De stadsbussen zijn erg makkelijk in gebruik.
's Avonds met Batavia Air naar Balikpapan, een olie stad op oost Borneo waar we noodgedwongen in een 4* zakenhotel zaten bij gebrek aan hostels. De volgende dag werden we opgehaald in de 4x4 van de
BOS foundation om naar de Samboja Lodge te gaan. De lodge staat midden in een heuvelachtig regenwoud en dat hebben we gemerkt! De eerste dag was het zwetend heet en de volgende dag regende het pijpestelen. Er zijn 6 eilanden met orang utans die gerehabiliteerd worden en in het wild losgelaten. We hebben 2 excursies gehad naar de eilanden, the sunbear sanctuary en de hele BOS organisatie eromheen.
Terug in Balikpapan hebben we een lokale markt gevonden waar iedereen opkeek als we langkwamen en na een tijdje een gevolg kregen die fotos met ons wilden nemen. Zo vriendelijk die mensen!

Om van daar naar de zee te gaan moet je door een aantal steegjes waar ook weer iedereen je vriendelijk begroet en waar we werden uitgenodigd bij iemand thuis om zoete banaan te eten. Ze waren zo trots om ons op bezoek te hebben en de hele buurt stond bij de deur te kijken en de zwaaien en giegelen. Op de weg terug zijn we nog uitgenodigd door een jongen om zijn moeder te ontmoeten en wat te drinken. Ze waren allemaal erg geinteresseert. Onverwachte meevaller.

Heel vroeg met Batavia naar Yogyakarta om naar het volgende goedkope luxe hotel te gaan waar ik een tuk tuk wilde huren om dingen te gaan zien, maar die hebben ze er nauwlijks. We maar voor een scooter gegaan om naar de Borobudur te rijden. Achteraf ook maar goed want tuk tuks zijn niet zo snel en die scooter reed vrij gemakkelijk 110kmph op de perfecte wegen om Jogya. Op de weg terug kwamen we in de regen terecht en omdat ik geen regenjas bij me had zijn we maar gestopt en hebben we 2 maaltijden met 3 drankjes voor 11,000 rupee (50 eurocent) gehad. Het goedkoopste voedsel was ook altijd het beste! Na lunch zijn we door Yogya gaar rijden en kwamen we via een muziek en voedsel festival en een olifanten stal bij de het oude sultans paleis waar toen we stopten iemand op me af kwam die me de buurt wel wilde laten zien. Zo belandde we in de ongegrondse moskee en het waterpaleis met als einde een bezoek aan een Batik atellier en het oude paleis.
De volgende dag zou een lange worden. In de ochtend naar de Prembanan tempel, een paar uur slaap en dan om 10 uur 's avonds naar de voet van de Merapi vulkaan om die in de nacht te beklimmen zodat we de zonsopgang vanaf de top zouden kunnen zien. We hebben er 4 uur over gedaan (7km waarvan 2.2km omhoog) en voor de zon opkwam tegen de warme vulkaan rusten. We hadden veel geluk dat het niet regende en het een heldere nacht en volle maan was. Het was afzien (vooral op gewone sportschoenen) maar het dubbel en dwars waard.
![]()
![]()
![]()
De tijden voor de trein naar Semarang waren niet echt goed voor het schema dus besloten we een extra dag in Jogya te blijven en met de scooter naar Solo te rijden waar mijn oma lange tijd geleden had gewoond en waar mijn overgroot opa een spoorlijn had gebouwd. In Solo vonden we een museum met een Nederlandse bibliotheek. We waren de enige bezoekers en we mochten alle kasten openmaken en boeken bekijken en fotograferen. De spoorlijn wordt niet echt meer gebruikt en is deel van een normale weg dus daar moest ik natuurlijk even over rijden. De laatste paar uur in Yogya hebben en we wajong maker ontmoet en hebben we nog even door de regen de stad iets meer ontdekt.
Omdat Semarang niet lukte hebben we een trein van Jogya naar Jakarta geboekt. 7 uur door Java is niet echt een straf.
![]()
Terug in Jakarta hebben we op het station een hotel in chinatown geboekt. Met de tuk tuk zijn we naar oud Batavia gereden. Erg leuk om het gouveneurskantoor te zien achter de palmbomen. Jammer dat veel van de oude koloniale gebouwen in het centrum van de chinezen zijn die het kompleet laten vervallen. Na een tijdje in de buurt te hebben rondgelopen een tuk tuk door de regen naar het stadspark genomen. Sommige wegen veranderde in rivieren, maar de tuk tuks in Jakarta zijn erg hoog.

De laatste dag hebben we het oude hoofdkantoor van de Nederlandsche Handelsmaatschappij NV bezocht. De eerste 2 verdiepingen zijn exposities, maar de bovenste 3 zijn verlaten en eigenlijk veel interessanter. Alle deuren waren open en er was niemand aanwezig en zodoende kwamen we zelfs terecht op het dak. De laatste paar uur besteed aan het laaste straatvoedsel eten en de laatste inkopen doen in een groot chinees winkelcentrum met namaak spullen.
Alles bij elkaar koste de vakantie minder dan £1000 en dat kan veel goedkoper als het moet.
Conclusie: Fijn land en ik zal er zeker nog eens komen!
er komen vast nog wel meer pics als ik ze heb uitgezocht en upgeload