Juistem! Dat waren nog eens tijden. Oerhollandse handelsmentaliteit. Tsjakkkkkkaaaaaaa.quote:Op donderdag 28 september 2006 22:10 schreef Jurgen21 het volgende:
De VOC was een prachtige Nederlandse onderneming in vooral de 16e en 17e eeuw. Het was het boegbeeld van een sterk en machtig Nederland dat veel geld verdiende met internationale handel en wereldwijd kolonies heeft gesticht. Met recht een parel van onze geschiedenis. En daarom ook geheel terecht dat Balkenende naar deze prachtige organisatie verwijst. Er is niets om ons voor te schamen. Die belachelijke politiek-correcte opmerkingen van menig linkse FOK!er raken kant noch wal. Slavenhandel en landjepik was in die tijd doodnormaal. Iedereen deed net. Leer nou eens dat dergelijke zaken in de tijdsgeest moeten worden verplaats en niet door een 21-eeuwbril dienen te worden bekeken. Die misplaatste verontwaardiging zou plaats moeten maken voor terechte trots![]()
Wie doet dat dan?quote:Op vrijdag 29 september 2006 01:21 schreef Ringo het volgende:
Laten we ons nu alsjeblieft niet in linkserige zelfhaat wentelen door te suggereren dat de Nederlanders als geen ander volk wisten wat wreedheid was.
Ik schaam me ook niet voor die gewelddadige mafiosi...quote:Niks om je voor te schamen wat de VOC betreft: de juiste organisatie op de juiste plek in de juiste periode.
Mag ik even lachen. Onthou je alsjeblieft ver met álles wat met geschiedenis te maken heeft want als je zulke onzin denkt als dit kan je er maar beter niks over zeggen.quote:Op donderdag 28 september 2006 22:19 schreef Genverbrander het volgende:
Je kunt natuurlijk proberen om je in te leven in die tijd, maar ik zou zelf niet weten waar ik moest beginnen. Daarbij is het oordeel over slavernij niet cultuurafhankelijk. Het gaat simpelweg tegen het natuurrecht in, ofwel het allersimpelste 'gezond verstand'.
Natuurlijk kun je alles wegrelativeren, maar dan kun je nergens trots op zijn. Puur rationeel gezien is het volkomen zinloos om ergens trots op te zijn. Emoties en gevoel, ethiek, esthetiek etc. spelen juist wel een beslissende rol of je het nu leuk vindt of niet. In andere landen (op de Balkan) snijden ze elkaar de strot af ivm met gebeurtenissen die plaats hebben gevonden in de 13e eeuw.quote:Op vrijdag 29 september 2006 08:20 schreef sigme het volgende:
Ja! De VOC mentaliteit! Laten we die weer oppoetsen!
Lekker met militair geweld monopolies afdwingen. Dat zal Nederland weer op de kaart zetten. Zolang het werkt levert het enorm veel geld op. En veel vijanden. Volgens mij hebben we geen gebrek aan geld en geen behoefte aan vijanden, dus ik zie niet zo wat het voordeel ervan zou zijn.
Wat een idiote discussie over trots en schaamte trouwens.
Het ontlenen van persoonlijke gevoelens van trots of schaamte ontleent aan verrichtingen van een verzameling mensen een paar eeuwen geleden in toevallig dezelfde moerasdelta als waar je zelf nu woont of geboren bent..
Persoonlijk vind ik dat zoiets als enorm meeleven met de personages in een televisieserie. Niet onbegrijpelijk en toch bizar.
Dat laatste lijkt me dan ook een uitstekend argument tegen het oppoetsen van historische gebeurtenissen als nationaal verbindend 'gevoel'. Welk stuk historie je ook gaat oppoetsen - je loopt altijd tegen de moderne verbondenen aan van mensen die er minder goede herinneringen aan kunnen oproepen (onzin natuurlijk - die herinneringen zijn er niet, maar worden in het leven geroepen).quote:Op vrijdag 29 september 2006 08:51 schreef Oud_student het volgende:
[..]
Natuurlijk kun je alles wegrelativeren, maar dan kun je nergens trots op zijn. Puur rationeel gezien is het volkomen zinloos om ergens trots op te zijn. Emoties en gevoel, ethiek, esthetiek etc. spelen juist wel een beslissende rol of je het nu leuk vindt of niet. In andere landen (op de Balkan) snijden ze elkaar de strot af ivm met gebeurtenissen die plaats hebben gevonden in de 13e eeuw.
Ja, het moge duidelijk zijn dat Nederland, dit stuk gebied met steeds weer nieuwe inwoners, profijt heeft gehad van de nijverheid in de Gouden Eeuw. Ik meen dat men met terugwerkende kracht dit meer op het conto van de turf dan van de scheepvaart schrijft, maar die turf is dan wel omgezet in veel aansprekends: wereldreizen, wetenschap, moderne steden, droogleggingen etc.quote:Als je dan toch een gevoelloos objectief argument wilt hebben voor de VOC, dan kun je stellen dat mede dankzij de winsten die toen gemaakt zijn en ook later dmv de Nederlandsche Handelsmaatschappij (later ABN) Nederland welvarend is geworden. Om hiervoor dankbaar te zijn of trots op te zijn is weer een kwestie van gevoel, maar er is wel een oorzakelijk verband.
Denk je dat hij dat bedoelde? Ik kreeg meer de indruk dat hij bedoelde dat we gróót moeten denken en niet neuzelen over details.quote:On topic:
Op zich heeft Balkende wel gelijk als hij bedoelt dat Nederland zich weer meer op de handel moet richten en hierin wat aggressiever moet zijn (met de middelen van deze tijd). Nederland als innovatieland is en blijft een mislukking, dus dan maar de handel.
We hoeven het niet te veroordelen, we hoeven ons er niet voor te schamen, maar we hoeven er ook niet opnieuw naar te streven, want dat zou in de huidige tijd wel verwerpelijk zijn.quote:Op vrijdag 29 september 2006 08:47 schreef ethiraseth het volgende:
Stom gezeik van die moralistische mensen. Al hadden jullie 100 jaar terug geleeft hadden jullie allemaal negers als minderwaardig en dom gezien en was er niks aan de hand. Maar neehoor, in dit tijdperk hebben we eventjes het idee dat iedereen gelijk is en hop, opeens is alles wat vroeger gebeurd is fout en we moeten ons schamen voor dingen van honderden jaren terug en blabla.![]()
Letterlijk schamen natuurlijk niet, zeg. Wel dat het qua uitbuiting etc. een beschamende episode is geweest.quote:Op vrijdag 29 september 2006 09:38 schreef mr.vulcano het volgende:
Even serieus, zijn er echt mensen die zich schamen voor het VOC tijdperk? Dan zul je je ook wel schamen voor de heksenjacht en tientallen andere historische gebeurtenissen.
Het heeft weinig met zelfhaat te maken. Het is slechts het kritisch terugblikken op een periode waarin een hoop fout is gegaan. Zoals de Duitsers wel eens kritisch zullen terugdenken aan de nazitijd. Dat betekent niet dat de Duitsers of de Nederlanders een aangeboren wreedheid hebben nee.quote:Op vrijdag 29 september 2006 01:21 schreef Ringo het volgende:
Laten we ons nu alsjeblieft niet in linkserige zelfhaat wentelen door te suggereren dat de Nederlanders als geen ander volk wisten wat wreedheid was.
Zo jij gebruikt veel ROFL-smileys.quote:Op vrijdag 29 september 2006 08:47 schreef ethiraseth het volgende:
TIs maar goed dat de meeste mensen in dit topic geen historici zijn. Wát een domheid, onwil, vooroordelen en verdraaingen van feiten zeg.![]()
17e eeuwse daden beoordelen naar 21e eeuwse normen en waarden?![]()
Een 21e eeuwse uitspraak zelfs nog helemaal verkeerd interpreteren?![]()
Selectief geheugen toepassen om iets met foute argumenten als slecht af te willen doen?![]()
Stom gezeik van die moralistische mensen. Al hadden jullie 100 jaar terug geleeft hadden jullie allemaal negers als minderwaardig en dom gezien en was er niks aan de hand. Maar neehoor, in dit tijdperk hebben we eventjes het idee dat iedereen gelijk is en hop, opeens is alles wat vroeger gebeurd is fout en we moeten ons schamen voor dingen van honderden jaren terug en blabla.![]()
Veroordelen jullie voortaan ook alle Afrikanen? Die verkochten vroeger tenslotte de slaven aan ons. Foei, stoute afrikanen, geen geld meer voor jullie want 300 jaar terug deden jullie stoute dingen.![]()
![]()
[..]
Mag ik even lachen. Onthou je alsjeblieft ver met álles wat met geschiedenis te maken heeft want als je zulke onzin denkt als dit kan je er maar beter niks over zeggen.![]()
Er is toch al kritisch gekeken naar het verleden. Of is bijvoorbeeld de slavernij nog niet afgeschaft? Dus om daar nu nog kritisch naar te kijken is mijn inziens overdreven.quote:Op vrijdag 29 september 2006 10:26 schreef Genverbrander het volgende:
Ik denk juist dat het heel belangrijk is om kritisch op het verleden terug te blikken. Als je naar de geschiedenis kijkt door je in te leven kun je niets anders zeggen dan 'Sja toen ging het nu eenmaal zo'. Dat lijkt me niet wenselijk.
Wat? Kan de boer dan opeens lager dan het miniumloon betalen?quote:Op donderdag 28 september 2006 23:13 schreef Mini_rulez het volgende:
[..]
Wat zeg ik nou net? Die banen krijgen zij helemaal niet omdat zij het Nederlandse minimumloon verdienen (lees: nodig hebben om van te leven) en de aspergeboer liever Polen inhuurt.
Ik hoop dat jezelf inziet dat je de plank volledig misslaat, anders is het wel bedroevend met je gesteld. Bij concurrentie is er altijd sprake dat de ene ten koste van de ander het product/ de dienst mag leveren.quote:Op vrijdag 29 september 2006 10:39 schreef EchtGaaf het volgende:
Om meer dan 1 reden was de uitspraak totaal fout.
1 Geld verdienen is ok, maar nooit ten koste van anderen.
Het is wel te merken dat je niet op de hoogte bent van geschiedenis. De VOC heeft voornamelijk handelsposten opgezet en handel gedreven. De VOC was ook helemaal niet zo geinteresseerd in het "veroveren" of innemen van land, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Engelsen.quote:Op donderdag 28 september 2006 20:38 schreef Genverbrander het volgende:
[..]
Daar heb je een punt, maar Balkenende had het wel wat subtieler uit kunnen drukken. De VOC-mentaliteit associeer ik meteen met uitbuiting. slavernij en onderdrukking. In feite was de 17de eeuw de meest genante eeuw uit onze geschiedenis, weinig reden om mee te kokketeren dus.
Je hebt een te geïdealiseerd beeld van de VOC, misschien erin geramd door wat te nationalistische geschiedenisboekjes. Ik quote nog een keer (bron):quote:Op vrijdag 29 september 2006 11:38 schreef drexciya het volgende:
[..]
Het is wel te merken dat je niet op de hoogte bent van geschiedenis.
Ik geloof niet dat de meeste slaven door Afrikaanse stamhoofden zelf werden verkocht, hoewel je dat verhaal wel eens hoort. Ik denk dat de druk van het westen de grootste rol speelde. Maar al was het wel zo, dan nog vind ik het niet relevant. Ook dingen die je worden aangeboden kun je afwijzen.quote:Op vrijdag 29 september 2006 11:38 schreef drexciya het volgende:
Verder kots ik op al het gezeik over slavenhandel; wie leverde namelijk de slaven aan? Juist, dat waren Afrikanen, niet Europeanen. Het is erg makkelijk om dat voor 100% op Europa af te schuiven wanneer dat een algemeen geaccepteerd fenomeen was in die tijd. Niet dat ik er zo'n fan van ben trouwens.
Goeie link, Napalm. Zo normaal was het zelfs toen dus al niet.quote:Op vrijdag 29 september 2006 11:56 schreef Napalm het volgende:
Pak je dan niet een uitzondering? Zo kan je elke stelling bewijzen; dan is Shell ook een moordenaarsbedrijf en AH een berg fraudeurs.
"was het geweld dat hij bereid was te gebruiken om zijn doelstellingen te bereiken zelfs voor menig tijdgenoot te veel.."
http://www.vocsite.nl/geschiedenis/personalia/coen.html
Gezien de neiging in dit topic VOC-praktijken te verdoezelen en goed te praten is het niet overdreven.quote:Op vrijdag 29 september 2006 10:40 schreef mr.vulcano het volgende:
[..]
Er is toch al kritisch gekeken naar het verleden. Of is bijvoorbeeld de slavernij nog niet afgeschaft? Dus om daar nu nog kritisch naar te kijken is mijn inziens overdreven.
Grappige discussies krijg je hiervan.quote:Op vrijdag 29 september 2006 11:56 schreef Napalm het volgende:
Pak je dan niet een uitzondering? Zo kan je elke stelling bewijzen; dan is Shell ook een moordenaarsbedrijf en AH een berg fraudeurs.
"was het geweld dat hij bereid was te gebruiken om zijn doelstellingen te bereiken zelfs voor menig tijdgenoot te veel.."
http://www.vocsite.nl/geschiedenis/personalia/coen.html
Alsof het de norm was van slaven tot slaaf gemaakt te worden.quote:Op vrijdag 29 september 2006 12:00 schreef Genverbrander het volgende:
Goeie link, Napalm. Zo normaal was het zelfs toen dus al niet.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |