quote:
'Belediging voor de voetbalintelligentie'
15/8/2006 10:45
Het circus was in de stad. Cirque du Soleil had zijn tent had opgeslagen op een parkeerplaats in Amsterdam en er gebeurden rare dingen. Vooral naast de tent, in de Amsterdam Arena. Daar had vorig weekeinde een zonderling voetbaltoernooi plaats.
Het Amsterdam Tournament had zichzelf vooraf met het nodige klaroengeschal in het leven gezet als één van de beste bezette evenementen ooit. Ajax en Manchester United waren er tenslotte en ook FC Porto, de kampioen van Portugal. Zelfs Inter Milaan draafde op, de kersverse titelhouder van Italië, maar dat is nauwelijks nog een aanbeveling te noemen. In Italië kun je in deze verderfelijke tijden al kampioen worden als je als clubleiding de telefoontjes van Moggi níet opneemt.
Het voetbaltoernooi vroeg voor zijn goedkoopste toegangsbewijs nog altijd 27 euro, slechts één euro minder dan het Cirque du Soleil. Dat was een hele prijs voor halve selecties. Inter, dat nog voor de Kerst aan de nieuwe competitie in Italië hoopt te beginnen, had WK-gangers als Fabio Grosso, Marco Materazzi, Patrick Vieira, Julio Cruz, Luis Figo en ook Maxwell thuisgelaten. Bij Manchester United ontbraken Cristiano Ronaldo, Luis Saha, Miakel Silvestre, Gabriel Heinze en Nemanja Vidis en wat wel meekwam naar Amsterdam was een veredelde tienertoer. Alsof je naar The Phantom of the Opera gaat en het moet doen met het reserve-spook.
Het leverde vier voort kabbelende wedstrijden op en de vraag wat je nog met oefenvoetbal aanmoet. Dat vroeg Wayne Rooney zich óók af. De spits van Manchester United gaf op vrijdag een ouderwetse show weg. Op slag van rust in de wedstrijd tegen Porto sloeg hij Pedro Emanuel neer. Na zijn rode kaart bleef de draaideur-crimineel van de internationale voetbalvelden aan de zijlijn nog een minuut verwachtingsvol staan kijken naar het grote videoscherm. Hij wachtte en hij wachtte, maar zijn herhaling kwam maar niet.
Daarna zeeg Rooney neer op een stoel naast Hans Kraay jr. Ze knipoogden naar elkaar. Waar ter wereld ze elkaar ook ontmoeten, veelplegers hebben geen woorden nodig om elkaar te herkennen. Toen Kraay een microfoon pakte ging Rooney snel een stoel verderop zitten.
Hij kreeg dra gezelschap van Paul Scholes. De middenvelder kreeg twee gele kaarten, waar Wesley Sneijder, Walter Samuel, Dejan Stankovic en Thomas Vermaelen die voor soortgelijke vergrijpen níet kregen. Ruud Bossen en Jan Wegereef, scheidsrechters op het Tournament, deden ook al vreemd. De spelers van FC Porto evenzeer. Die voerden het positiespel vrijdag met zijn elven zo kundig uit dat de negen uit Manchester scoorden. Porto trad ook nog eens aan zonder echte centrumspits. Het was Co Adriaanse's eigenaardige manier om zijn clubleiding alsnog ervan te overtuigen dat Jan Vennegoor of Hesselink ingelijfd moet worden.
Het Amsterdam Tournament deed ook op zaterdag rare dingen met de mensen. Co Adriaanse liep mokkend door de Arena en niet alleen omdat zijn ploeg beide wedstrijden verloor. De met zijn omgeving tobbende coach kwam plots melden dat hij is weggejaagd uit Nederland. Bij AZ menen ze zich te herinneren dat de trainer vorig jaar toch echt kon bijtekenen.
Bij de wedstrijd tegen Manchester United kregen de vijftigduizend Ajax-fans op de tribune hun helden Jaap Stam, Wesley Sneijder en Gabri slechts in clubkostuum te zien. Zij bleven aan de kant omdat het Amsterdam Tournament vier dagen voor het Champions League-treffen met Kopenhagen belabberd was gepland. En Inter-coach Roberto Mancini vond het noodzakelijk twee minuten voor het einde van de wedstrijd tegen Porto nog even drie wissels toe te passen. Gezamenlijk raakten de invallers precies één bal.
Een ander invaller zorgde voor de grootste opschudding. Klaas-Jan Huntelaar speelde tegen Manchester United slechts één helft, miste daarin ook nog een strafschop en werd desondanks uitgeroepen tot man van de wedstrijd. De commerciële knieval was een belediging voor de voetbalintelligentie van de duizenden in het stadion en als gotspe een passend sluitstuk van een potsierlijk toernooi.
De les voor volgend jaar? Voor hetzelfde geld lekker naar het circus.
Peter Wekking
![]()
Prima stuk!
"Hier ligt mijn hart, mijn vreugde, mijn verdriet......"
Schitterend!