abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_40775070
Ondanks het om de paar minuten op Fok kijken of super MMach (man je werkt verslavend ) weer wat gepost heeft heb ik toch nog tijd gevoden voor nog een projectje voor tussen door. Een nieuwe freestafel die groter en nauwkeuriger is dan de die ik nu heb.

Het ontwerp in Sketchup heb ik er voor de verandering ook maar eens bijgezet. Ik heb gehoort en even op de site van ikea gekeken dat die goede in hoogte verstelbare schragen hebben. Maandag ga ik kijken of het wat is (tevens tnimble's eerste keer)


En anders maak ik het zo met een eigen inklapbaar onderstel:



De tafel wordt 2 meter lang, 50cm breedt en ca 1 meter hoog. Het blad is een hardhouten timmerpaneel waar op de achterkant een vierkanten stalen profiel van 25x25mm zit. Als freesgeleider maak ik 2 stalen of alumium kokers met met draadeind aan die staen profiel vast zitten en verstelbaar zijn door aan een moer te draaien.

Mijn Bosch POF 800 ACE bovenfrees komt nder het blad en wordt ca 1cm in het blad verzonken. Ook komt er rioolbuis onder voor de afzuiging en mischien iets van een houten doosje om de frees heen om de afzuiing te optimaliseren en voor geluids isolatie.

Het blad wordt verstevigd met 2 of 3 stalen balken.

Waarom maakt ik dit?
  • ik vind het leuk om te maken
  • is beter dan de tafel die ik nu gebruik
  • begin echt tegen de limitaties van de huidige tafel aan te lopen

    Waarom koop ik geen nieuwe? Nou ik ga ook nog een nieuwe kopen idd. Maar niet direct en dit wordt een aanvulling op deze tafel. Binnenkort ga ik een echte toupie (verticaal frees) en een eigen vlak van dikte bank kopen.

    Dat worden deze (Belgische fabrikant )

    Toupie:


    Vlak- en vandiktebank, langgatboor en zaagtafel goed voor schulpen en afkorten:



    Ik kan dan bij de houthandel binnenlopen en direct plakken van een boom kopen. Ik zaag er dan zelf balken en planken van. Als je dit zelf doet ipv het te laten doen kun je veel beter rekening houden met zaagrichting, structuur en tekeing van het hout.

    Op de vlak bank kan ik er nette rechte hoeken van maken en krommingen weg schaven. Op de van diktebank kan ik het tot exact de juiste dikte maken. Ook erg handig om dit op elk moment te kunnen doen. Vaak is het erg lastig om van te voren de juiste dikte te bepalen.

    De langgatboor die er op zit is een soort kolomboormachine die naar opzij boort ipv naar beneden. Deze kun je instellen op een bepaalde diepte. Het te boren materiaal klem je vast op een boorwagen die heen en weer kan. Hiermme kun je dus heel nauwkeurig grote gaten in het hout boren voor b.v. een pen gat verbinding.

    Op deze combinatie machine zit ook een toupie maar deze kan niet zoveel als een losse. En is meer geschikt voor het slaan van pennen of groef / messing. De losse toupie kan veel meer. zoals heel nauwkeurig een trapleunig uit frezen.

    Mijn freestafel die ik nu ga gebruiken is juist weer heel erg geschikt voor fijn freeswerk en fijne sierranden. Een bijkomend voordeel van totaal 3 machines is het om en om kunnen doen van bewerkingen zonder machines keer na keer opnieuw in te stellen.
  • pi_40775876
    Het hardhouten timmer paneel uit de verpakking:



    Het boren van de gaten in het stalen profiel op de boven kant van 25x25mm doe ik met een stappenboor. Veel olie er op spuiten zodat het goed koelt en smeert dat boort het beste en worden je boortjes niet direct bot door oververhitting.




    Door het grote gat past de kop van de bouten maar niet door het kleinere achtergat. Dat is nog een voordeel van zo'n stappen boor. Als je door blijft boren krijg je automatisch een perfect gecenteerd gat wat kleiner is aan de andere kant. Materiaal omdraaien als je dat groter wilt hebben.

      zondag 13 augustus 2006 @ 21:08:15 #3
    65960 sanger
    |-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|
    pi_40776033
    Ben beneiuwd naar de eerste resultaatfoto's
    Everything you want is on the other side of fear.
    Ik ben niet onhandelbaar, ik ben gewoon een grote uitdaging.
    pi_40776146
    quote:
    Op zondag 13 augustus 2006 21:08 schreef sanger het volgende:
    Ben beneiuwd naar de eerste resultaatfoto's
    Ik heb 2 weken vakantie van het werk dus fulltime bezig. [bloosmode] denk alleen niet dat ik zo snel zal gaan als MMach[/bloosmode]
    pi_40776344
    Uitmeten van het midden van de tafel, 15cm vanaf de rand. De zool van mijn freesmachine afgehaalt om deze als afteken mal te gebruiken.



    In het midden voorzichtig een sleuf gefreest totop de rand waar het moet komen en vervolgens streepjes gezet totwaar de bovenfrees tijdens het frezen komt. (dat rommelige freeswerk er omheen is om te kijken of ik in 1 keer die cm er uit kan halen. En dat gaat goed! *o*

    Via deze markeringen met een touwtje de controuren nogmaals over getekend. Tot de buitenste lijnen moet de rand van de frees komen.



    Vrij goed gelukt. Niet heel netjes gedaan het is niet in zicht en mag best iets groter zijn.

    pi_40776588
    Met de gaten zaag het gat in het midden er uitgehaald waar de freesjes doorheen moeten passen. Eerst met een houtboor het centergat dun kun je langzaam en dus netjes vanaf beiden kanten het gat uitzagen.



    De freesmachine heeft 3 mooite gaen om hem te monteren voorzichtig boren zodat het niet splinterd.





    Netjes verzinken



    De freesmachine past!



      maandag 14 augustus 2006 @ 09:31:16 #7
    65960 sanger
    |-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|
    pi_40788868
    Ik ga er vanuit dat het door de foto iets vertekend is, maar het lijkt of hij niet in het midden uitkomt op de laatste foto.
    Everything you want is on the other side of fear.
    Ik ben niet onhandelbaar, ik ben gewoon een grote uitdaging.
    pi_40792172
    Goo is wat schuin genomen idd. Het zit wel netjes in het midden.

    Vanmorgen materiaal gehaalt voor het onderstel. Niet voor de schragen gekozen maar voor het staen onderstel. Is nog goekoper ook!

    En de praxis (beverwijk) heeft weer/nog bakken met een heleboel losse boutjes en moeretje!

    pi_40795794
    Zo juist 30 gaten geboort en aan beidekanten netjes afgebraamd. Nu de poten!

      maandag 14 augustus 2006 @ 15:37:17 #10
    65960 sanger
    |-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|
    pi_40795979
    quote:
    Op maandag 14 augustus 2006 12:52 schreef tnimble het volgende:
    Goo is wat schuin genomen idd. Het zit wel netjes in het midden.

    Vanmorgen materiaal gehaalt voor het onderstel. Niet voor de schragen gekozen maar voor het staen onderstel. Is nog goekoper ook!

    En de praxis (beverwijk) heeft weer/nog bakken met een heleboel losse boutjes en moeretje!

    [afbeelding]
    Hoe heb je dat meegenomen dan van en naar Praxis Beverwijk? Toch niet in de trein he !
    Everything you want is on the other side of fear.
    Ik ben niet onhandelbaar, ik ben gewoon een grote uitdaging.
    pi_40807588
    Nee met de auto van mijn ma. Tjemig in de trein dat spul bij elkaar is lood zwar!
    pi_40807933
    Weer vlijtig aan het werk geweest. Alles ontvet en ontolied want er gaat een klinke hoeveelheid olie over tijdens het boren. En proef gepast hoe et er op moet komen.



    De 8mm gaten voor de poten dit zijn tevens de scharnier punten.

    Van dat ene korte stuk 4 stukken gezaagt. Man dat zaagt langzaam 10 a 15 minuten per zaagsnede. En ik zaag niet als een mietje maar meer als MMach te keer gaat. Deze stukken komen naast de poten zodat ze aan beide kanten vast geklemt zitten.





    Ook die kleine stukken moeten onder het blad vast komen. Wat extra schroeven omdat dit korte stuk bijna even veel krijgt te verduren als de lange stukken.



    Het midden stuk kan al vast gezet worden netjes paralel met de rand van het blad. Eerst het gaatje aan 1 kant, dan op 2 over slaan en weer eentje vast zetten, dan de laatste en dan pas er tussen in. Dit voorkomt scheef trekken en hol of bol gaan staan van het hoek profiel.

    Ik gebruik hier eerst de centerrboor, dan voorboren met 3mm metaal boortje. Dan het 4.8x22mm parkertje met een rinhetje 5mm er in schroeven. Ik gebruik wat vasaline op de schroef zodat het makkelijker er in gaat. Ondanks dat gaat het er piepend en kakend in zo lekker hard is dit hout!



    pi_40822401
    De poten zijn op maat gezaagt en van gaten voorzien:

    pi_40822965
    Mooi tafeltje gaat t worden zeg...maar waar ga je al die meuk laten joh? eerst een werkbank, nou dit weer.... de delen van je voordeur staan er ook nog steeds zie ik
    pi_40825477
    Daarom is deze tafel opklapbaar en de andere machines heb ik nu nog niet. Zodra ik deze tafel af heb ja ik verder aan de horretjes voor mijn binnenluiken project hier zit wat lastig freeswerk aan en dat wilde ik goed doen zonder troubles. De voordeur komt daarna weer verder dan moeten de tekeningen helemaal gereed zijn.


    Onder tussen de swarslatten afgezaagt en de gaten in de poten en dwars latten geboord en alvast de schuine supports aan het afzagen die de poten stevigheid moeten gaan geven.

    pi_40826449
    quote:
    Op dinsdag 15 augustus 2006 12:19 schreef tnimble het volgende:
    Daarom is deze tafel opklapbaar en de andere machines heb ik nu nog niet. Zodra ik deze tafel af heb ja ik verder aan de horretjes voor mijn binnenluiken project hier zit wat lastig freeswerk aan en dat wilde ik goed doen zonder troubles. De voordeur komt daarna weer verder dan moeten de tekeningen helemaal gereed zijn.


    Onder tussen de swarslatten afgezaagt en de gaten in de poten en dwars latten geboord en alvast de schuine supports aan het afzagen die de poten stevigheid moeten gaan geven.

    [afbeelding]
    ik kan alleen maar zeggen: goed denkwerk
    maar maakt de Mrs geen problemen bij zoveel projecten??
    pi_40830765
    quote:
    Op dinsdag 15 augustus 2006 12:54 schreef kroegtijger het volgende:

    [..]

    ik kan alleen maar zeggen: goed denkwerk
    maar maakt de Mrs geen problemen bij zoveel projecten??
    Geen Mrs. Er is niemand die kan klagen over alle werkjes alle tijd voor mij zelf (buiten, werk, reis, eet en slaap tijd natuurlijk )


    Onder tussen niet stil gezeten. De schoren zijn allemaal gezaagt en voorzien van gaten. Even uitgerekend, ze moeten van 54.2cm vanaf de bovenkant zitten om onder 45 graden uit te komen dus nog een set gaten in de poten.

    Onder tussen al eentje voor gemonteerd om de hok van de ppot te stellen en het andere gat voor de schoor door te boren,

      dinsdag 15 augustus 2006 @ 15:13:25 #18
    65960 sanger
    |-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|
    pi_40830852
    Je woonde toch samen met je moeder is het huis Tnimble?
    Everything you want is on the other side of fear.
    Ik ben niet onhandelbaar, ik ben gewoon een grote uitdaging.
    pi_40831209
    quote:
    Op dinsdag 15 augustus 2006 15:08 schreef tnimble het volgende:

    [..]

    Geen Mrs. Er is niemand die kan klagen over alle werkjes alle tijd voor mij zelf (buiten, werk, reis, eet en slaap tijd natuurlijk )
    Ik denk niet dat ik dat hoef te proberen thuis.... zelfs ondanks dat de Mrs niet bij mij woont zal een klaagzang waarschijnlijk mijn kant op komen
    quote:
    Onder tussen niet stil gezeten. De schoren zijn allemaal gezaagt en voorzien van gaten. Even uitgerekend, ze moeten van 54.2cm vanaf de bovenkant zitten om onder 45 graden uit te komen dus nog een set gaten in de poten.

    Onder tussen al eentje voor gemonteerd om de hok van de ppot te stellen en het andere gat voor de schoor door te boren,

    [afbeelding]
    goed bezig man! ik heb nooit geduld voor dat soort dingen meestal is het gewoon beginnen en we zien wel hoe het er uit komt..... along the way worden dingen bedacht. En als iets niet past, neem je gewoon een grotere hamer
    pi_40834741
    quote:
    Op dinsdag 15 augustus 2006 15:13 schreef sanger het volgende:
    Je woonde toch samen met je moeder is het huis Tnimble?
    Die woont boven en jelp af en toe even mee om wat vast te houden , vind ze wel leuk geloof ik
    pi_40834821
    De andere zit ook in elkaar en ben druk bezig het op het blad te monteren. Alleen wel een 2mm boortje gebroken van de centreerboor, zat geen beweging meer in de boor en toen zei die knap. Waar haal ik een 6cm lange 2mm boor zo snel vandaan.



    [ Bericht 1% gewijzigd door tnimble op 15-08-2006 21:17:41 ]
    pi_40835454
    quote:
    Op dinsdag 15 augustus 2006 17:23 schreef tnimble het volgende:
    De andere zit ook in elkaar en ben druk bezig het op het blad te monteren. Alleen wel een 2mm boortje gebroken van de centreerboor, zat geen beweging meer in de bor en toen zei die knap. Waar haal ik een 6cm lange 2mm boor zo snel vandaan.

    [afbeelding]
    Met de auto gaat het snelste, fiets is wat langzamer maar nog altijd sneller dan het openbaar vervoer.

    Maar ontopic:
    Ziet er goed uit die freestafel.
    Waar ga je hem voor gebruiken?
    pi_40835503
    Ben in de stad geweest maar zelfs bij van den boogaard hebbenz e ze niet moet zo toch nog even naar de praxis mischien daar.

    [ Bericht 86% gewijzigd door tnimble op 15-08-2006 21:14:03 ]
      dinsdag 15 augustus 2006 @ 20:35:22 #24
    116562 boertie
    Zonder hoofdletter dus.
    pi_40841689
    Gamma/ praxis/ karwei?
    Volgens mij zijn ze alle3 tot 9 uur geopend
    R.I.P. kat. Ik was er toch best gek mee. ;(
    pi_40843068
    quote:
    Op dinsdag 15 augustus 2006 17:43 schreef klipper het volgende:

    Ziet er goed uit die freestafel.
    Waar ga je hem voor gebruiken?
    Is ga hem als eerste gebruiken voor het frezen van de sponningen van horretjes voor mijn binnenluiken project.
    quote:
    Op dinsdag 15 augustus 2006 20:35 schreef boertie het volgende:
    Gamma/ praxis/ karwei?
    Volgens mij zijn ze alle3 tot 9 uur geopend
    Die zijn helaas 2 cm te kort. Famag maakt dit type dus ga ze bestellen daar.
    abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
    Forum Opties
    Forumhop:
    Hop naar:
    (afkorting, bv 'KLB')