Jean-Pierre Van Rossem (Brugge, 29 mei 1945) is een bekend Vlaams politicus, zakenman en schrijver.
Van Rossem werd geboren te Brugge. Hij heeft Economie gestudeerd aan de UGent van 1963-1967. Met zijn licentiaatsverhandeling heeft hij de prijs van de Internationale Jaarbeurs gewonnen en heeft hierdoor twee jaar econometrie kunnen studeren bij Lawrence Klein. Hij kwam het eerst in de publieke belangstelling met 'Moneytron', een beursbeleggingsbedrijf dat schijnbaar eindeloze winsten kon aanbieden. Van Rossem had een systeem ontwikkeld waarmee hij de beurshandel kon voorspellen en het kapitalistisch systeem te snel af was. Zijn sympathie voor de theorieën van Karl Marx weerhielden hem niet te beleggen voor de rijksten van België en ver daar buiten en om zelf een kapitaal van zo'n 800 miljoen dollar te vergaren.
Dankzij de vermeende onfeilbaarheid van het Moneytronsysteem, maar vooral door Van Rossems gevoel voor show, kwamen steeds grotere bedragen in zijn richting. De miljarden die hem werden toevertrouwd verdwenen onder andere naar Zwitserse bankrekeningen en in het criminele circuit. Zo handelde hij onder meer in gedupliceerde aandelen, volgens Van Rossem een manier om het systeem 'naar de kloten te helpen'.
De fiscus en het gerecht waren echter niet blind voor zijn praktijken. In een poging het gerecht te ontduiken stapte hij met zijn libertijnse partij ROSSEM in de Belgische politiek en behaalde drie zetels bij de verkiezingen van 1991. In navolging van Julien Lahaut, die in 1950 de beëdiging van Koning Boudewijn verstoorde, riep Van Rossem in 1993 'Vive la République!' bij de beëdiging van Koning Albert II. Hij werd hiervoor door toenmalig kamervoorzitter Frank Swaelen in volgende strenge bewoording berispt: Mijnheer, het volk van dit land zal u hiervoor veroordelen!.
Nog in 1991 werd Van Rossem tot 5 jaar cel veroordeeld. In de cel begon hij te schrijven; zijn autobiografie 'Dag van de nachtschade' werd een bestseller. Na zijn gevangenisstraf belandde hij in het circuit van Bekende Vlamingen. Naar verluidt had hij een kortstondige relatie met ex-Miss België Brigitta Callens, dit ontkent Van Rossem echter, en wimpelt het verhaal als roddels af. Hij was regelmatig op televisie te zien. Zijn inkomsten haalt hij vooral uit het PR-werk dat hij doet voor een dancing en uit artikels over autosport. In 1989 was hij eigenaar van een F1-team (Onyx), dat 10de op 21 raceteams eindigde.
Van Rossem was gehuwd met Nicole Annys, die in 1989 overleed. Hij vermoedde kwaad opzet en heeft haar in een diepvriesgraf laten begraven, tot hij een lijkschouwer zou vinden die bereid was een autopsie te doen. Helaas belandde hij in de gevangenis en is er kortsluiting in de motor ontstaan door de vochtige ondergrond, waardoor het diepvriesgraf niet meer werkte en werd verwijderd. Zij was moeder van zijn oudste zoon. Later hertrouwde hij met Rachida Bettar, met wie hij een zoon, Youri heeft, voetballer bij de kadetten van Grimbergen en Supporter van Cercle Brugge.
Tegenwoordig heeft hij z'n oude passie als repetitor hervat voor de studenten in Gent, z'n slogan is: "Fuif maar rustig verder, ik sleur je er wel door!". Naar eigen zeggen, ratelen de meeste professoren hun cursus toch maar af, Van Rossem raadt zijn studenten dan ook aan overdag te studeren en zich 's avonds rustig te ontspannen.
Mart Smeets :"In alle drukte heb ik rust."