quote:
ik zal eerst wat zeggen over je vraag over het wel of geen plagiaat. Wat het dus niet is want je hebt zoiets als: "Artist impression" en dat mag. Het ligt wel anders als je er daarna reproducties van gaat maken geloof ik, maar dat doe ik niet.
Volgens mij heb je gelijk, volgens mij is de crux of het legaal is inderdaad of er reproducties van gemaakt worden.
quote:
Verder schilder ik vrijwel nooit een foto zo klakkeloos na. Ik voeg er wat aan toe of ik haal wat weg of ik combineer dingen en maak de uitsnede anders. Wat betreft de oude meesters: neem nu bv. "Het naakt naar Manet" dat schilderij heb ik gekozen omdat ik een naakt wilde schilderen. Dat was gedachte 1, ten tweede wilde ik de de doeken niet wit hebben zoals bij Manet, maar allemaal verschillend, dan ten derde heb ik de achtergrond veranderd in wat jij "het schaakbord" noemt, maar wat in veel van mijn werk terugkomt.
Dat is misschien jouw ding, maar ik vind het een nogal makkelijk devies, vooral als dat dan deel uit maakt van jouw artist's impression is van ander werk, het komt een beetje inspiratieloos over. Ik vind de Olympia eigelijk wel degelijk als kopie. Maar toch krijg ik een beetje het gevoel alsof je het 'ver-kitscht' door allerlei toeters en bellen toe te voegen. Witte lakens gaan bedekken met motieven is een beetje als een snorretje tekenen bij de Mona Lisa. Ik vind ook dat het beeld
vertroebelt, doordat het te druk wordt en de aandacht af leidt van het model. Ik zie trouwens geen verwijzing naar de originele schilders van een paar andere werken.
quote:
Voor de rest vind ik dat je in jouw kritiek moet oppassen zoals je de dingen zegt. Je kunt beter zaken als Britney Spears erbuiten laten.......
Voor mijn part laat je Britney eruit, het was gewoon een voorbeeld om mijn punt te illustreren. En die heb je eigelijk niet weerlegt.
quote:
Dan jouw werk. Kijk voor mij was het makkelijker geweest als het gewoon kut was, dan had ik er verder geen woorden aan hoeven vuilmaken.
Maar dat maakt inhoudelijk niet zoveel uit over wat ik gezegd heb of mijn werk nu kut was of niet?.
En waarom zou je zoiets uberhaupt op merken? Had je liever gehad dat ik een prutser was?
quote:
Over je stijl: ik weet niet waar je woont, maar hier in Amsterdam heb je honderden schilders met deze stijl. In begin jaren '90 had je de groep "After Nature" met o.a. Jurriaan van Hall en Peter Klashorst en die schilderden in deze stijl in reactie op de toen gangbare abstracte manier van schilderen. Sindsdien zijn er hier in Amsterdam dus echt heel veel schilders die dat doen. Dat hoeft niet persé een waardeoordeel in te houden, want ik ben dol op het werk van Jurriaan, maar of het nog origineel is?
Mijn stijl zou ik zelf beschrijven als gedetailleerd naturalisme, beetje een subset van realisme dus. Ik weet niet in hoe verre je dat kunt bestempelen als onorigineel of achterhaald, want mij lijkt realisme altijd wel een relevantie hebben, aan gezien heel veel stijlen een deviatie hier van zijn. Naturalisme is gewoon realisme met een voorkeur voor het 'gewone' in een natuurlijke omgeving zonder te idealiseren, dit gegeven is vrij tijdloos. Verder vind ik het fundament veel belangrijker, en daar ben ik ook veel meer mee bezig, stijl dat komt er achteraf bij.
Ik woon heel ver van Amsterdam en ik heb ook nog nooit gehoord van de stroming en diens schilders die je nu op noemt. Maar ik kan je wel vertellen dat er wel veel meer dan 'honderden schilders' zijn die ook in de naturalistische stijl werken, het gaat erom wat je er mee doet. Ik vind mijn werk in essentie integer en authentiek genoeg dat ik mij totaal niet druk maak over het feit of mijn werk wel 'baanbrekend genoeg' is qua stijl.
En het is ironisch dat je het over originaliteit hebt, omdat het gros van je eigen werk als uitgangspunt al derivatief is omdat het leentjebuur speelt met het werk van andere artiesten.
(...)
Okay, ik heb wat research gedaan en nu vraag ik me nu zelfs nog meer af waarom je die vergelijking maakt tussen mij en die stroming. Ten eerste zijn hun uitgangspunten zo breed invoerbaar dat ik niet snap waarom mijn stijl onorigineel zou zijn omdat een kleine stroming 20 jaar geleden schilderde naar waarneming met als onderwerpen als landschappen, stillevens, naaktstudies en portretten. Dit soort dingen zijn over de hele wereld gangbaar, door vele eeuwen heen. En het wordt nu nog op deze manier geleerd, omdat het tijdloos is. Impliceren dat zoiets onorigineel of
achter haalt zou zijn, lijkt mij een beetje een zinloze redenatie.
Okay, als ik het goed heb is dit van Jurriaan van Hall:
![]()
Hoe lijkt dat qua stijl op het werk van mij?
quote:
Over het portret met je hand bij je schouder: daarvan vind ik de tekening nog het mooist: de achtergrond van het uiteindelijke resultaat heeft imo geen lekkere penseelstreken en de kleur vind ik ook niet mooi. (dat laatste is dan weer persoonlijk)
De tekening was niet meer bedoelt dan als ondertekening voor het schilderij, maar ik werkte het uit gewoonte toch wat meer uit dan echt nodig was. Ik zat destijds te twijfelen of ik er nog met verf over zou gaan uit angst om het te 'verprutsen', zoals je kunt zien ben ik toch gaan schilderen en ik heb er geen spijt van gehad. En ik heb altijd nog de foto's van de vorige stappen. En niet om beidehand te doen, maar zwart en wit zijn niet echt kleuren. Subjectief of niet, kritiek hebben op het kleurgebruik van een schilderij dat zwart/wit bedoelt is (en waar het dus vooral om
de tonen gaat, niet kleur), is een beetje hetzelfde als een fiets niet mooi vinden omdat het geen 2 fietsbellen heeft, maar dat mag natuurlijk.
quote:
Het bovenste schilderij: je gezicht vind ik echt goed gedaan, je torso en de hand vind ik ook interessant, maar voor mij is de rest eromheen loze info, het voegt voor mij niets toe.
Daar kan ik maar voor een heel klein deel in mee gaan, zoals bv de touwtjes met de knopjes van het rolgordijn, dat zijn idd nutteloze toevoegingen. Maar ik denk dat de achtergrond een logische setting is waar ik in zit en toch duidelijk functioneel is. Het koelere blauw van de nacht zet zich af tegen het warmere oranje van mijn lichaam, waardoor je sfeer en dieptewerking krijgt. De reflectie van de lamp bv geeft aan dat er een lamp schuin voor mij staat, hoewel de toeschouwer de daadwerkelijke lamp niet kan zien, wordt er toch een ruimte voor 'mij', buiten het schilderij
gecreerd, waardoor het beeld ook ruimtelijker wordt. En veel van de wat kleinere details hebben als functie de geloofwaardigheid van de omgeving te verhogen, zoals bv. het stukje verf dat weg is bij het witte raam-kozijn zodat je het hout eronder ziet, ik vind dit soort dingen niet triviaal, want ze zijn sfeerverhogend, zonder af te leiden.
quote:
Ik weet ook niet met welk idee je dit allemaal maakt, voor je zelf als studie, of om het te verkopen?
Waarom zou ik mijn zelfportretten aan iemand anders willen verkopen?
En zijn er ook nog andere keuzes behalve studie en verkopen?
![]()
Mijn schilderijen zitten op dit moment een beetje tussen een 'werk' en een studie in, met de nadruk op studie. Mijn voornaamste doel is ervaring op doen, het schilderen leren. Verder maak ik nooit werk met het idee om het te verkopen.
quote:
En dan nog een vraagje, als je op mijn site bent geweest dan heb je dus ook andere schilderijen gezien. Is er daar een van die je wel goed vindt? En zo ja welke?
Eerlijk gezegd vind ik de meeste eigelijk niet zo interessant, ik heb je al verteld waarom.
Maar ik zal er een paar kort bespreken, puur als mede-schilder, niet als leraar ofzo hoor.
Dieren:- Ik vind je olifantenschilderij wel mooi geschilderd.
- De koe-tekening : de uitsnede is een beetje ongelukkig, de oren worden zo ongemakkelijk af gekapt. De rand van de snuit en je canvas lopen vrijwel parallel, dat is meestal een big no-no en in dit geval zie ik geen uitzondering daarop. Sommige dingen hadden ook wel iets beter uitgewerkt kunnen worden, zoals het stuk boven op zijn kop en bv de slordigr zwarte gedeelte op de brug van zijn neus.
- Hondje+schaakbord+rode achtergrond: Gevaarlijk dicht in de buurt van kitsch naar mijn mening. Veel te sentimenteel. Dat iets 'cute' is vind ik niet automatisch integere expressie, en het is een beetje makkelijk scoren bij leken. Het schaakbord is een zwakke oplossing voor de ondergrond. Ik vind het totaalbeeld niet werken doordat de 3 hoofdelementen in beginsel zwak zijn en verder ook niet op een interessante manier wat met elkaar doen.
Kippen: Mooi kleurgebruik. De tonen op het vacht van de kippen is erg mooi gedaan, vooral bij de linker kip. Ik heb wel dat ik wederom me af vraag wat een schaakbord daar doet.
Stillevens :Ik vind de soepjes 1 van de betere dingen op je site. Mooi, helder beeld. En je hebt het acryl blijkbaar zo verdunt dat het op waterverf lijkt, dat heeft wel wat.
Portretten:Mooi en rauw verfgebruik bij de Marilyn Monroe. Het felrode van de lippen tegen de zachte pasteltinten van de rest van het schilderij werkt ook krachtig.
quote:
Als dat niet zo is, dan heeft het gewoon toch met plain old smaak te maken I guess!
Nou, zoals ik al eerder hebt gezegd, smaak moet niet altijd de discussie-stopper zijn, vooral omdat 'goed' en 'mooi' niet altijd inwisselbaar zijn. Neem je Vermeer schilderij bv, ik vind dat gewoon een slechte kopie, het origineel toont een superieure beheersing van het schilderen en veel meer aandacht en gevoel, ik vind zoiets toch wel enigszins objectief te bepalen omdat we het dan over techniek hebben, dus smaak heeft daar niet zoveel mee te maken.
En je uitspraak heeft wat egocentrisch, is je werk zo subliem dat als iemand anders je niet een top-schilder zou vinden automatisch een kwestie van smaak moet zijn? Ik heb zelf meer een voorkeur voor werk dat wat meer substantie heeft in de vorm van een boodschap en authentieker is, dat zou je een kwestie van smaak kunnen noemen. Maar technische aspecten zoals beheersing van contouren en lichtspeling, dat zou nog veel beter kunnen. Ik zou zoiets niet simpelweg
trivialiseren als een 'andere smaak'.
Poeh, wat een lange post.
Ramen was. Hond klop.