quote:
Jan-Joost van Gangelen in Portugal met Jong Oranje
’Café Oranje’ op eerste rij bij jeugd-EK
TALPA, 20.30 UUR
door GERARD SMIT
„Het ultieme voorgerecht!” Zo kwalificeert Jan-Joost van Gangelen het EK voetbal onder 21 dat vandaag in Portugal begint. „Met het échte WK voor de deur is dit hét moment om Nederland langzaamaan oranje te kleuren. En de verwachtingen zijn behoorlijk hooggespannen”, grijnst de Talpa-presentator, die de krijgers van Jong Oranje op de voet volgt in en rond de havenstad Porto.
„Ze staan allemaal te trappelen. De mix van ervaring (Huntelaar, Castelen en Vlaar) en jeugdige onbevangenheid maakt van dit Jong Oranje een geduchte tegenstander”, vertrouwt Van Gangelen.
„Het grote verschil met het échte Oranje is dat het hier allemaal zo lekker ongedwongen is. Deze jongens vinden het al hartstikke leuk als je ze komt interviewen. En ook bondscoach Foppe de Haan staat altijd klaar voor een reactie of een praatje. Hij komt trouwens elke avonduitzending bij ons afsluiten.”
Prachtige herinneringen bewaart Van Gangelen aan het WK voetbal onder 21, dat vorig jaar in eigen land uitgroeide tot een regelrechte kijkcijferhit. Het NOS/BNN-presentatietrio Jan-Joost van Gangelen, Sophie Hilbrand en Filemon Wesselink verraste vriend en vijand met een spontane voetbalshow. Brede grijns: „De Oranjejongens vragen nog steeds waar die lekkere blonde stoot is gebleven met haar grappige vragen en leuke kwinkslagen. Dan zeg ik: je zult het nu moeten doen met deze krullenkop. Wen er maar aan!”
Dat sfeertje van toen streeft Van Gangelen ook dit jaar na. „Professioneel waar het de duels betreft, maar lekker luchtig in de sfeerreportages. Wat dat betreft is het hier soepeler werken dan bij het grote Oranje, waar alles heel streng geregeld is.”
Talpa trapt vanavond af met het live programma Café Oranje. In Hilversum zijn Wilfred Genee en Humberto Tan afwisselend de gastheer van een gemêleerd Oranjelegioen, zoals familie en vrienden van de EK-jonkies, en actuele gasten uit de voetbalwereld. JanJoost van Gangelen en Sierd de Vos verzorgen de inbreng vanuit Portugal.
Aan het jeugd-EK nemen acht landen deel in twee poules. In groep A zitten Frankrijk, Duitsland, Portugal en Servië-Montenegro, in groep B Nederland, Italië, Denemarken en Oekraïne.
Van Gangelen: „Ondanks het wat teleurstellende oefenresultaat tegen Jong Duitsland vorige week (2-2), kan Jong Oranje ver komen. De halve finale is haalbaar, omdat ik onze jongens hoger inschat dan Oekraïne en Denemarken. Morgenavond weten we meer, want dan speelt Oranje zijn eerste duel tegen Oekraïne (Talpa, 18.00 uur). Wij zenden negen wedstrijden uit, tot en met de finale op 4 juni. Om kampioen te worden, moet je vijf duels op rij winnen.” Met een knipoog: „Uiteraard hopen wij vurig dat Foppe en zijn mannen de vijf volmaken. Dat zal de Oranjekoorts alleen maar verder aanwakkeren.”