Wauw.. dat is een mooie voorstelling..quote:Op donderdag 26 januari 2006 01:43 schreef Clairvaux het volgende:
Voor mij is het leven een schilderij en ik ben de schilder die bij geboorte niet
wist(weet) wat hij wil gaan schilderen. Op jongere leeftijd heb ik al wel voorzichtig
een schets gemaakt van hoe ik hoop dat het eruit zal gaan zien.
Naarmate de jaren vorderen begint mijn schilderij vorm te krijgen. Daarbij doe ik regelmatig
een stapje terug om het resultaat te zien. Aanpassen en zelfs veranderen kan altijd.
Soms steekt twijfel de kop op over de te volgen richting en soms is er een
algeheel gebrek aan inspiratie. Dat zijn de momenten om er even tussenuit te gaan en
inspiratie op te doen.
Pas als het leven voltooid is zal blijken of je een "brood"of een "Nachtwacht" van jouw
schilderij gemaakt hebt. Tot die tijd maakt twijfel en denken deel uit van het leven.
Op tijd afstand nemen om het denken tot rust te brengen is daarom voor
mij zeer belangrijk.![]()
ja hahaquote:Op donderdag 26 januari 2006 08:32 schreef Mirage het volgende:
[..]
Wauw.. dat is een mooie voorstelling..
Ik vind alleen dat die voorbijgangers eens met hun tengels van mijn verf en kwasten af moeten blijven...![]()
daar stuit je gewoon op existentiele filosofie. of om met heidegger te praten, je komt erachter dat het bestaan grondeloos is. ik denk dat je daar zult moeten erkennen dat er behalve de rationele geest ook een niet-rationele kracht is. je kunt dit geloof noemen, zou ik niet zo snel doen, of intuïtie, of apollinisch en dyonisch. ik denk dat daaruit uiteindelijk wel je overtuigingen komen.quote:Op donderdag 26 januari 2006 00:27 schreef soulsurvivor het volgende:
En dat laatste is de essentie van dit topic.
wat doet iemand indiscutabele aannames maken?
Aangezien elke redenatie en toegepaste logica uitgaat van aannames die in de grond subjectief zijn, blijf ik alles bevragen en kan ik nergens zeker van zijn.
Ik kan een uitspraak doen, een stelling plaatsen, maar die uitspraak of stelling zonder argumentatie van mijn uitgangspunten en aannames is inhoudsloos.
En aangezien de aannames en uitgangspunten per definitie discutabel zijn ten aanzien van de gewenste conclusie en wanneer je je niet beperkt tot een beperkt denkkader, is alles los zand.
Ik kan me voorstellen dat die stelling omstreden is.quote:Op donderdag 26 januari 2006 12:05 schreef egoipse het volgende:
[..]
om nog even een zijstukje te plaatsen over die dingen die je bij mij hebt doorgestreept, en die je stelliger hebt gemaakt wat de denkkaders betreft: er is een, wat omstreden, stelling dat taal in zekere zin je denken vormt. er is een indianenstam die geen woorden heeft voor getallen. ze hebben alleen iets als 'een beetje' en 'wat meer'. dus drie visjes zijn net zoveel vis als een grote vis. en ze kunnen ook domweg niet, als ze zeven dingen krijgen, er twee keer zoveel van maken door er zeven bij te plaatsen. ook figuurtjes die gerangschikt zijn in dezelfde vorm, maar de ene keer met 4 en de andere keer met 5 kraaltjes kunnen ze niet goed onderscheiden. taal vormt daar hun denkkader, en daar kunnen ze niet aan ontsnappen. wij kunnen wel tellen, maar wie weet met welke begrippen wij niet om kunnen gaan? wie weet hoe de structuur van onze taal, waarbij werkwoorden altijd een onderwerp hebben ons dat ook niet laat toepassen op de werkelijkheid? 'ik denk'. is dat zo? of komt de gedachte eigenlijk omhoog? hoe werkt dat met een geniale inval? dan kun je toch moeilijk zeggen: 'ik denk', want dan was het geen inval. later zul je wel zeggen dat jij het bedacht hebt.
Ik erken die niet-rationele kracht ook, die ik in de loop van het topic de waarnemer op spirituele mens is gaan heten.quote:daar stuit je gewoon op existentiele filosofie. of om met heidegger te praten, je komt erachter dat het bestaan grondeloos is. ik denk dat je daar zult moeten erkennen dat er behalve de rationele geest ook een niet-rationele kracht is. je kunt dit geloof noemen, zou ik niet zo snel doen, of intuïtie, of apollinisch en dyonisch. ik denk dat daaruit uiteindelijk wel je overtuigingen komen.
Absoluut!quote:is het een soort van morele code in je? misschien.
dat is een broodje aap verhaal.quote:Op vrijdag 27 januari 2006 17:04 schreef soulsurvivor het volgende:
Ik kan me voorstellen dat die stelling omstreden is.
Ik heb ook wel eens gehoord dat de eskimo?s ik weet niet hoeveel verschillende benamingen hebben voor soorten sneeuw. Wij kennen er maar een paar [ natte sneeuw, sntuifsneeuw, paksneeuw? ]
nee, nee, dat is niet de inhoud van de stelling. het is niet een manier van observeren, dat speelt ook wel mee, sommige talen schijnen spatiale relaties meer te benadrukken dan temporele. waardoor als mensen foto's moeten kiezen ze afhankelijk van hun taal andere foto's op elkaar vinden lijken. getallen zijn iets wat die indianentaal dus überhaupt niet heeft. en zij kunnen dan ook domweg niet rekenen. sommen als 1+1=2 zijn gewoon te veel voor ze. daar kunnen ze niet bij. dat is veel fundamenteler dan het onderscheiden van sneeuw. het is een concept, een manier van denken die ze zich niet eigen kunnen maken.quote:Ik weet het niet hoor maar het lijkt me sterk dat wanneer ik die verschillende sneeuwsoorten zou observeren ik er toch wel onderscheid in zal zien ook al heb ik er geen benaming voor.
Ik denk meer dat het een aangeleerde manier van observeren is waar de taal zich aan aanpast.
Dus taal niet is niet de oorzaak maar gevolg. Maar dat zal ook wel omstreden zijn.
Wel een grappig verhaal overigens.
Zo zie je maar weer dat je niet alles zomaar voor waar aan moet nemen.quote:Op vrijdag 27 januari 2006 17:14 schreef egoipse het volgende:
[..]
dat is een broodje aap verhaal.
[..]
bedoel je dat iemand bv een foto van een mooie man en een mooie vrouw meer op elkaar vindt lijken dan een ander die een lelijke man en een mooie vrouw met allebij grote ogen meer opelkaar vindt lijken?!quote:nee, nee, dat is niet de inhoud van de stelling. het is niet een manier van observeren, dat speelt ook wel mee, sommige talen schijnen spatiale ruimtelijke
relaties meer te benadrukken dan temporele betrekking op de tijd van werkwoorden. waardoor als mensen foto's moeten kiezen ze afhankelijk van hun taal andere foto's op elkaar vinden lijken.
omdat ze het niet hebben aangeleerd volgens mij, dan blijft de vraag of de taal daar de oorzaak van is of cultuur en opvoeding.quote:getallen zijn iets wat die indianentaal dus überhaupt niet heeft. en zij kunnen dan ook domweg niet rekenen. sommen als 1+1=2 zijn gewoon te veel voor ze. daar kunnen ze niet bij. dat is veel fundamenteler dan het onderscheiden van sneeuw. het is een concept, een manier van denken die ze zich niet eigen kunnen maken.
Ik denk het wel, alleen dan in een vorm van beelden, gevoelens, verbanden in herkenning.quote:de vraag of er überhaupt denken zonder taal is, en hoe ver dat kan gaan, is heel moeilijk. zie ook, op wikipedia het stuk over de Sapir-Whorf Hypothese.
wikipedia, met onderaan meer bronnen.quote:Op vrijdag 27 januari 2006 20:22 schreef soulsurvivor het volgende:
[..]
Zo zie je maar weer dat je niet alles zomaar voor waar aan moet nemen.
Dit geldt nu ook voor jou claim[heb je een bron?]
nee, ik geloof dat het zo zat, er waren drie foto's. iemand die z'n voet tegen een bal heeft, op de wreef, dus vlak voor het schoppen. en dan een foto dat de bal verder is. en eentje dat de voet ook tegen de bal zit, maar dan erop of zo. sommigen vinden dat de twee foto's van het schop proces (dus verloop in de tijd) bij elkaar horen, en anderen dat die met bal-tegen-voet bij elkaar horen. en dat afhankelijk van de structuren van hun moedertaal.quote:bedoel je dat iemand bv een foto van een mooie man en een mooie vrouw meer op elkaar vindt lijken dan een ander die een lelijke man en een mooie vrouw met allebij grote ogen meer opelkaar vindt lijken?!
maar het valt ze dus ook niet aan te leren. ze zitten een beetje in een cirkel: de taal die ze spreken heeft de woorden er niet voor, maar doordat de taal die ze spreken de woorden niet heeft, kunnen ze het ook niet vatten. ze ontsnappen hier niet aan de grenzen die hun taal ze oplegt, althans, dat is de hypothese.quote:omdat ze het niet hebben aangeleerd volgens mij, dan blijft de vraag of de taal daar de oorzaak van is of cultuur en opvoeding.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |