Hoezo? Omdat je drie gevallen hebt waarbij het voorkomt? Dat is onvoldoende om toeval uit te sluiten. Kan net zo goed statistisch verklaarbaar zijn. We hebben onvoldoende gegevens om toeval uit te sluiten.quote:Op dinsdag 24 januari 2006 12:05 schreef American_Nightmare het volgende:
Denk dat we ondertussen gerust kunnen stellen dat toeval uitgesloten kan worden dan. Ben benieuwd welke verklaringen ervoor te verzinnen zijn? Wetenschappelijke verklaringen zijn er niet volgens mij.
Ondanks dat de kans klein is, is de kans aanwezig.quote:Op dinsdag 24 januari 2006 13:07 schreef American_Nightmare het volgende:
Dit topic heeft 600 views. Laten we zeggen dat het 400 unieke bezoekers betreft. Stel dat een klok elk kwartier stil kan blijven staan en dat een kwartier dan ook de max. te accepteren afwijking is tov het tijdstip van overlijden, dan zijn er dus 48 momenten waarop een klok stil kan blijven staan. De gemiddelde opwindsklok kan echter makkelijk een week mee.
Hoe groot is nu de kans dat er van deze 400 bezoekers er ten minste 3 zijn die een geval hebben meegemaakt waarop een klok toevallig is stil blijven staan op de _exacte_ dag en het _exacte_ tijdstip van overlijden van een nabij persoon?
De kans dat zo'n klok op 1 vooraf gekozen willekeurig tijdstip stil gaat staan is met bovengestelde aannames 1/48 * 1/7 = 0,003 dus 0,3 %
Dat dus met de standaardafwijking van een kwartier. Nemen we 5 minuten dan wordt de kans alweer 3x zo klein.
Daarbij komt dat in bepaalde gevallen de klok niet opgewonden hoefde te worden. Hoe groot is de kans dat een dergelijke klok stil gaat staan, terwijl ze nog niet afgelopen is? Volgens mij nog veel kleiner.
Verder worden na overlijden van een persoon niet altijd alle klokken automatisch gecontroleerd, dus het is zeer aannemelijk dat er vaker klokken stil gaan staan, die niet opgemerkt worden.
Kortom, volgens mij valt toeval hier wel degelijk uit te sluiten.
Nee, met een dergelijk voorbeeld zou ik kunnen aantonen dat het niet mogelijk is om de staatsloterij 3x achter elkaar te winnen.quote:Op dinsdag 24 januari 2006 13:09 schreef Wombcat het volgende:
[..]
Ondanks dat de kans klein is, is de kans aanwezig.
Met een soortgelijk voorbeeld als dat jij geeft, kun je aantonen dat je de staatsloterij niet kunt winnen. Terwijl elke maand bewezen wordt dat het wel kan.
Als het veelvuldig voorkomt is het idd geen toeval meer. Je kent nu alleen nog maar een paar gevallen, en weet verder niets van de omstandigheden en de kansen dat de klok stil komt te staan. Om dan nu al de conclusie te trekken dat het dus geen toeval is, is voorbarig. Daarvoor heb je meer onderzoek nodig.quote:Op dinsdag 24 januari 2006 13:12 schreef American_Nightmare het volgende:
[..]
Nee, met een dergelijk voorbeeld zou ik kunnen aantonen dat het niet mogelijk is om de staatsloterij 3x achter elkaar te winnen.
Ik geloof best dat het (bijv door een defect) mogelijk is dat een klok stil blijft staan op het moment van overlijden van de eigenaar en dat dit op toeval berust. Als dit echter veelvuldig voorkomt, dan weiger ik te geloven dat toeval hier een rol speelt.
We hebben het niet over een willekeurige gebeurtenis maar over sterfgevallen. Hoe groot is de kans dat iemands klok blijft stilstaan op het exacte moment dat deze persoon sterft? Volgens mij niet zo groot. Jij doet net alsof de gemiddelde klok om de haverklap stil staat. Volgens mij staat de gemiddelde klok nauwelijks of nooit stil.quote:Op dinsdag 24 januari 2006 14:02 schreef onemangang het volgende:
De kans dat het tijdstip van zo'n klok op hetzelfde tijdstip stil staat als een gebeurtenis die dan plaatsvindt is heel erg groot als je met een marge van 5 minuten werkt. Vooral als je dit gaat uitsmeren over een groot aantal mensen. Immers, er gebeurt altijd wel wat. Als de klok nu stil staat en er belt iemand aan, heeft dat dan ook met elkaar te maken? Bedenk je eens verder dat je de momenten dat de klok ook stilstond en er gebeurde niets noemenswaardig? Die gebeurtenissen worden in dit soort gevallen altijd niet meegerekend terwijl momenten dat er niets gebeurt natuurlijk net zo toevallig zijn.
Je had het er over dat toen een oud vrouwtje in de straat stierf er een klok opeens stil stond. Wiens klok was dat? Die van jou? Of die van haar?quote:Op dinsdag 24 januari 2006 14:16 schreef American_Nightmare het volgende:
[..]
We hebben het niet over een willekeurige gebeurtenis maar over sterfgevallen. Hoe groot is de kans dat iemands klok blijft stilstaan op het exacte moment dat deze persoon sterft? Volgens mij niet zo groot. Jij doet net alsof de gemiddelde klok om de haverklap stil staat. Volgens mij staat de gemiddelde klok nauwelijks of nooit stil.
Haar klok.quote:Op dinsdag 24 januari 2006 15:44 schreef Wombcat het volgende:
[..]
Je had het er over dat toen een oud vrouwtje in de straat stierf er een klok opeens stil stond. Wiens klok was dat? Die van jou? Of die van haar?
Ik ben ook niet super zweverig, maar het gebeurde inderdaad ook bij ons toen mijn oma overleed. De keukenklok bleef op dat tijdstip stilstaan, en mijn moeders horloge. En verder hoor ik het klok verhaal heel vaak. Ik geloof lang niet alle verhalen die verteld worden, maar als mijn moeder, die ook helemaal niet zweverig is mij verteld dat haar horloge en de keukenklok bleven stil staan geloof ik dat wel degelijk. En ik geloof ook niet echt dat het toeval was. Wat het wel was weet ik niet, maar aangezien ik er vaker van hoor is het misschien een soort van laatste groet.quote:Op dinsdag 24 januari 2006 10:24 schreef American_Nightmare het volgende:
Ik ben absoluut geen zweverig type en ik geloof ook niet in 99% van de verhalen die hier voorbij komen, maar _exact_ hetzelfde is gebeurd, toen er een oud vrouwtje hier schuin tegenover is gestorven een paar jaar geleden.
Omdat haar dochter, bij wie zij inwoonde dat vertelde.quote:Op dinsdag 24 januari 2006 16:00 schreef Wombcat het volgende:
[..]
Hoe weet je zo zeker dat die normaal nooit stilstond?
En hoe weet je zo zeker dat de klok op exact dezelfde tijd stilstond.quote:Op dinsdag 24 januari 2006 16:33 schreef American_Nightmare het volgende:
[..]
Omdat haar dochter, bij wie zij inwoonde dat vertelde.
Da's wel erg toevallig idd. Twee klokken die stil blijven staan vind ik ook wel een wat ander verhaal als 1 klok. (da's te vergelijken met 2 grote prijzen winnen in loterij ipv 1).quote:Zie ook de verhalen van Hugo. Maar een horloge en een klok die tegelijkertijd stil blijven staan is natuurlijk nog steeds toeval he.
Dus als er volgende maand 500 mensen in Nederland door de bliksem worden getroffen dan schaar je dat ook onder 'toeval' zonder te gaan kijken of er wellicht een oorzakelijk verband aanwezig is?quote:Op dinsdag 24 januari 2006 16:46 schreef Murray het volgende:
Volgens mij hebben sommigen ook wat moeite met het begrip 'toeval'.
Als de kans op een gebeurtenis héél klein is en niet te voorzien is, maar vervolgens gebeurt het toch dan zeggen ze "dat kan geen toeval zijn!!"
Nee, dat is juist toeval.
Klokken bleven wel op de tijd van overlijden stil staan geloof ik, of dat precies tegelijk gebeurde weet ik niet. Ik was toen nog jong en heb het nooit opgemerk, was natuurlijk veel meer bezig met het verlies van mijn oma, mijn moeder vertelde het later. Mijn moeder vertelde het namelijk omdat ze van iemand gehoord had bij wie dit ook gebeurd was. En ik ben absoluut geen zweverig typje, en het zou inderdaad ook gewoon toeval kunnen zijn. Maar ik vind het zelf ook mooi om te denken dat het toch iets meer is.quote:Op dinsdag 24 januari 2006 16:38 schreef Wombcat het volgende:
[..]
En hoe weet je zo zeker dat de klok op exact dezelfde tijd stilstond.
Toen mijn vader overleed, dacht ik ook op ongeveer het tijdstip dat hij overleed aan 'm. Maar ik kan absoluut niet nagaan of dat dezelfde tijd was, al was het alleen maar omdat de tijd van overlijden niet exact bekend is.
[..]
Da's wel erg toevallig idd. Twee klokken die stil blijven staan vind ik ook wel een wat ander verhaal als 1 klok. (da's te vergelijken met 2 grote prijzen winnen in loterij ipv 1).
Nog wel de vraag dan (niet aan jou, maar aan Hugo) of die idd op precies dezelfde tijd stil bleven staan, en hoe precies dat overeenkomt met de dood.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |