Maar toch nog even reageren
![]()
In de Koude Oorlog was er sprake van een zogenaamd bipolair stelsel waarin we konden spreken van twee
militaire supermachten. De Verenigde Staten tegenover de Sovjetunie. Puur militair gekeken waren de staten redelijk aan elkaar gewaagd, met Europa als het meest waarschijnlijke slagveld in de toekomst.
Economisch gezien waren de staten echter niet aan elkaar gewaagd. Het afzonderlijk functionerende economisch systeem van de Sovjets bleek niet in staat om de boel genoeg en op de juiste plaatsen te bedruipen zodat het in stand bleef.
Daardoor onderandere ontstond er ook intern steeds meer onvrede en zoals bekend viel de boel in duigen. Amerika blijft over als enige pool in het bipolaire stelsel en wordt zodoende een unipolaire grootmacht.
Dit beeld is teneerste dus gebaseerd op 'ons' idee dat de VS de Koude Oorlog in zekere zin gewonnen heeft, en ten tweede dat Amerika de afgelopen decennia veel macht in de wereldpolitiek, zowel actief als passief, heeft toegeëigend.
Maar ons beeld van grootmacht is dus nog steeds bepaald op dat militaire Koude Oorlogs beeld, waarin economie een zeer ondergeschikte rol speelt.
In een nieuw wereld beeld is er toch veel ruimte voor andere economische grootmachten en binnen dat beeld is het, lijkt mij, niet bijzonder onterecht om te verwachten dat de snelle groeiers uit Azië, China en India, steeds meer economische belangen en productie activiteiten naar zich toe kunnen trekken. Hierdoor groeit ook weer de interne markt, samen met de buitenlandse valuta die op deze wijze het land binnenkomen.
Het lijkt mij dan ook waarschijnlijk dat hoewel deze opkomende naties misschien een enorme achterstand hebben op de VS, welke waarschijnlijk nooit helemaal ingelopen wordt, toch een steeds grotere stem in de wereldpolitiek kunnen ontwikkelen.
Bovendien zou een nieuwe koude oorlog zich niet op het strijdtoneel europa afspelen, maar rondom de Stille Oceaan waar handelsbelangen geclaimd en verdedigd worden. Voor een dergelijk strijdtoneel kan men af met veel simpeler en goedkoper wapentuig. Kruisraketten etc.
Dit is toch niet bijzonder ondekbaar, lijkt mij dan.
** Die nacht ist vorbei, ein neuer Tag beginnt. Alles sprung. Stadtkind. Berlin. **