www.weather.co.ukquote:Op vrijdag 30 december 2005 17:04 schreef geeha het volgende:
weet er iemand een link waar je wereldwijd van diverse, zo veel mogelijk steden of landen, de aktuele weerbeelden op een rij hebt staan ? alle temperaturen, teletekst heeft het ook, maar dan alleen van Europa. Net als CNN met de weerbeelden voorbij komt, maar dan dus wereldwijd...
is toch zo, stond op onze thermometerquote:Op donderdag 29 december 2005 21:19 schreef highway101 het volgende:
-6? Dat lijkt me sterk. Volgens KNMI actueel is het koudste momenteel -3,3 bij Leeuwarden. Andere koude plekken: Amsterdam -2,4 Lelystad -1,4 Ojmjakon -56°C
Ik ga ook snel van de straat als er geschoten wordt.quote:Op vrijdag 30 december 2005 19:20 schreef i-spy24 het volgende:
[afbeelding]
zojuist geschoten en echt geen marokkaan op straat![]()
Klopt, hier lag nogsteeds een aardig pak sneeuw van zondagnacht, vanavond is er zeer fijna sneeuw bijgekomen, ben benieuwd of het morgen blijft liggen...quote:Op vrijdag 30 december 2005 23:02 schreef Sterke_Yerke het volgende:
Hier (friesland) een uiterst opmerkelijke vorm van sneeuw. Zeer fijn van korrel, doch redelijk hard, bijna zoals hagel, en het gedraagt zich zo als zand. Tegen muren en dergelijke obstakels vormen zich sneeuw duinen van zo'n 15 cm hoog, maar op openplekken zoals de straat is er niks bijgekomen
bronquote:In januari winterde het al wat, maar het aantal ijsdagen was nog maar gering geweest. In Groningen werd op 21 januari zelfs nog een temperatuur van 7,5 0 boven het vriespunt gemeten. De laatste zes dagen in deze maand brachten overwegend lichte vorst met zich mee maar in februari nam de kou toe.
Op 3 en 4 februari vroor het streng, ruim - 11 0C en dat zou de aanloop zijn tot de latere kou-inval, zo bleek. Op zondag 10 februari liet deze strenge winter zich feitelijk echt voelen.
Het ijs was sterk en bij een prettig zonnetje begaven veel schaatsers zich die zondagochtend op het ijs om tochten te schaatsen. Voor velen van hen zou het rijden van de tocht later op die dag slecht bekomen.
Met de wind mee is het natuurlijk makkelijk rijden en is men zonder erg zomaar een eind van huis. Maar doordat de oostenwind in de loop van de dag flink aanhaalde was de terugreis
voor velen een martelgang.
In de navolgende zes dagen werden historische temperaturen geregistreerd waarbij Akkrum het bracht tot een temperatuur van - 18,8 0C op 14 februari.
Zo'n koude dag als de 14e februari komt slechts zeer sporadisch voor hier in Nederland. Het etmaal gemiddelde die dag was in De Bildt - 13,9 0C.
In februari 1956 zijn er in de 'een dag categorie' nog twee koudere dagen geweest en wel op 1 en 16 februari met respectievelijk -14 0 en -14,9 0C. Op 21 januari 1850 was het etmaalgemiddelde zelfs nog ruim 2 graden kouder.
De Alvestêdentocht van 1929 werd niet op de allerkoudste dag verreden maar op dinsdag 12 februari, toen het overigens al bar genoeg was met 's morgens een temperatuur van -18,4 0C.
Uit de oude kranten kan worden vast gesteld dat in de jaren twintig geen andere strenge winters zijn voor gekomen, alleen het winterseizoen van 1921-22 leek er enigszins op.
Na een gewenning van altijd zachte winters kwam deze strenge winter vrijwel onverwacht en dat bracht met zich mee dat zo'n winter grote gevolgen had op het economisch leven.
De trams en treinen sukkelden met de watervoorziening voor de locomotieven in die tijd en de postbodes hadden het ook hard te verduren. Een krantenbericht geeft aan dat er in Maastricht vier postlopers met bevroren oren op hun basis terugkeerden.
Twee bejaarde personen buiten Friesland waren doodgevroren en het ontzielde lichaam van een alleenstaande schoenmaker in Dantumadeel werd op 14 februari gevonden. In de omgeving van Kampereiland waren al honderden eenden door de ijzige kou doodgevroren. De NS deed toen een sympathieke geste en bood hun personeel 's nachts warm eten aan.
De radio maakte zich in die tijd al erg verdienstelijk door iedere dag in een vijf minuten durende gesprekje de loodgieters te instrueren over de te volgen procedure bij het ontdooien van waterleidingen en het repareren van gesprongen buizen.
Ondanks alle ongemakken die de winter met zich mee bracht was er ook veel vertier op het ijs te vinden. Op 7 februari werden er wedstrijden met arrensleden op het Pikmeer georganiseerd en 13 februari kon men te voet van Enkhuizen naar Urk over de sterk stromende Val van Urk.
De krant melde de 15e februari dat men met auto's over de rivier bij Gorkum ging en dat men een dag later te voet over de Waddenzee kon. Op 17 februari werd er een arrensleetocht gehouden tussen Ameland en Holwerd die langs ijsbergen voerde en dat ook een auto de oversteek had gemaakt.
Deze oversteek in een 'luxe-auto' was gedaan door de Minnertsgaasters Jan Heeringa en Lammert Brouwers. De beide mannen waren 's morgens om half elf vertrokken vanuit Holwerd met de auto van Heeringa en kwamen na bijna twee uren rijden aan op Ameland.
Op het eiland werden de beide mannen door een enthousiaste menigte ontvangen. Over de reis waren Heeringa en Brouwers vol lof uitgezonderd een paar moeilijkheden die men onderweg ondervond vanwege wat opschuiving van ijs.
Later kwam er nog een motorfiets over het ijs naar Ameland en reed er een auto van het eiland naar de vaste wal.
Steeds meer auto's kwamen op het ijs. Ook tussen Enkhuizen in de richting Lemmer en Stavoren reed men steeds meer met auto's over het ijs.
Begin maart waren er nog steeds veel ijstochten, maar de winter liet het bij de steeds in kracht en warmte toenemende zon toen toch geleidelijk aan zitten.
quote:
dat is het enige jammer aan sneeuw, dat het zo'n rotzooi wordtquote:Op zaterdag 31 december 2005 09:51 schreef Wie_zal_het_weten het volgende:
Waarom is sneeuw zo vies, als het smelt..![]()
Graag gedaan, ik had alleen niet begrepen dat je alles op een rijtje wilde hebben. Volgens mij kan dat daar niet, misschien op andere websites.quote:Op zaterdag 31 december 2005 16:16 schreef geeha het volgende:
nog bedankt wie-zal het-weten, maar moet je, net zo als op de meeste andere sites, niet eerst een voor een kiezen ? in dit geval met postcode, stad of top 20 stad ? Zo heb je ze nog niet allemaal op een rijtje...de sneeuw is hier trouwens al mooi weggeregend
Nou inderdaad, zonde van al die sneeuwquote:Op vrijdag 30 december 2005 23:23 schreef Keromane het volgende:
De dooi komt er nu in. Morgen heb je papresten bij 4 tot 8 graden.
En wat gaat dat met betrekking tot neerslag enzo betekenen?quote:Op zondag 1 januari 2006 11:46 schreef Finchy het volgende:
Het ziet er erg goed uit! Vanaf woensdag al wat kouder, komend weekend nog kouder.
Er komt een hoop kou aan vanuit het noordoosten!
quote:Op zondag 1 januari 2006 11:46 schreef Finchy het volgende:
Het ziet er erg goed uit! Vanaf woensdag al wat kouder, komend weekend nog kouder.
Er komt een hoop kou aan vanuit het noordoosten!
En sinds 30 december zien we Tropische Storm Zeta in de Atlantische Oceaan!quote:Op zondag 1 januari 2006 15:15 schreef Keromane het volgende:
Aan de andere kant van de oceaan worden nu mensen geevacueerd i.v.m. overstromingen. San Fransisco wordt geteisterd door overvloedige regenval.
Controle-run is dezelfde als de oper, maar dan op die lagere resolutie. Het is dus ook een onverstoorde verwachting. Dit wordt gedaan om te controleren of de lagere resolutie ook nog een rol speelt in de ensembles. Soms wijkt de controle run heel veel af van de operationele en dat heeft dan te maken met die lagere resolutie. Eigenlijk kan je in dat geval zeggen dat de pluim iets minder waard is.quote:Op zondag 1 januari 2006 19:38 schreef Keromane het volgende:
Op basis van meetgegevens over heel de wereld gaan computers rekenen. Soms een paar keer per dag, GFS doet het 4 keer. Dat zijn de 'runs'. Omdat metingen altijd een benadering zijn worden er wat variabelen in de data gestopt. Dan wordt het zaakje opnieuw berekend, maar dan in een lagere resolutie. Je ziet dan verschillende grafiekjes ontstaan. De 'oper' is de operationele run, de basisrun, gemaakt op basis van de meest nauwkeurige metingen. Op de uiteindelijke gegevens worden verder nog wiskundige formules losgelaten om tot een wat betrouwbaarder beeld te komen.
Hoe het zit met die control weet ik niet, het is waarschijnlijk een statistisch dingetje. Ik kijk meestal naar de ensemblegemiddelden omdat die een trend kunnen vertonen. Als veel lijntjes zeggen dat het kouder wordt kun je nog niet zeggen hoe koud precies, maar wel d└t het waarschijnlijk kouder zal worden. Naar langetermijnverwachtingen (meer dan een week vooruit) kijk ik nauwelijks, behalve als er zich een klassieke trend lijkt af te tekenen en je een blik op een mogelijk verder verloop kunt werpen.
PS: http://sassiessite.endoria.net/wzkaarten.htm
Bron: http://www.weerwoord.be/includes/forum_read.php?id=368450&tid=368450&exp=1quote:1. Spreiding in de pluim:
Spreiding in de pluim betekend onzekerheid. Als pakweg 30% voor koud weer gaat, 30% voor normaal weer en 30% voor warm weer, dan is er niks zinnigs te zeggen over wat het nu werkelijk gaat worden. De kans op een willekeurig getal is dan zeg maar ook even groot (namelijk 1/6e). Wanneer er minder spreiding is betekend dit dat het weer zich op dat moment iets beter laat voorspellen en in sommige gevallen kan je dan best veel zeggen over de lange termijn (bijv. t/m maandag droog of temps van 7 graden overdag en 3 graden 's nachts)
2. Oper alleen gebruiken bij goeie pluim
De pluim is eigenlijk een correctie op de oper. Zie het maar als een toetsing voor de oper, deze toets wijst uit of de oper een hoog of een laag slagingspercentage heeft. Wanneer de pluim weinig spreiding vertoont, is de oper een redelijk betrouwbare uitvoer. Maar bijv. vandaag stelt de oper vanaf donderdag niks meer voor, omdat de spreiding vanaf die dag dermate groot is dat er niks over te zeggen valt.
3. Consistentie
GFS komt iedere 6 uur met nieuwe runs. Deze runs zijn lang niet altijd consistent. Wanneer er 8 runs achter elkaar warm weer is voorspelt en de 06 run komt opeens met een zeer koude uitvoer, dan kan je bij jezelf eerst eens te rade gaan: "Goh, wel gek dat de oper opeens zo koud is, misschien is het een uitschieter?". Op het moment springen de verschillende runs van de hak op de tak, dus de uitvoer is niet consistent en het is moeilijk (danwel onmogelijk) om iets te zeggen over de lange termijn.
4. Lange termijn is niet (altijd) voorspelbaar
Het geeft niet als je niet weet wat voor weer het over 1 tot 2 weken wordt. Dat is een redelijk normaal verschijnsel. Probeer de bovenstaande tips te gebruiken... stel dat het heel onzeker is, vermeld dat dan ook gewoon, dat is de normaalste zaak van de wereld. Ook professionele meteorologen en weersinstituten wagen zich niet aan verwachtingen voor 2 weken vooruit. Het weer is namelijk zelden tot op die termijn voorspelbaar.
5. Stromingspatroon
Wanneer de oper een representatieve uitvoer is, kijk dan goed naar het stromingspatroon, de windrichting, de temperaturen in de lucht, de temperaturen uit het brongebied (daar waar de lucht die naar onze contreien stroomt vandaan komt). Je kan op die manier een goed onderbouwde voorspelling maken.
Dat weet ik nog heel goed, ik was toen een jaar of 17 en het ging om 'dagen' niet om 1 dag.quote:Op zondag 1 januari 2006 15:15 schreef Keromane het volgende:
het KNMI adviseerde op een dag de mensen zelfs binnen te blijven door de extreme kou. Een gierende ijskoude wind liet het kwik overdag in de buurt van de -13 steken, met -20 was rekening gehouden.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |