quote:
Op zaterdag 3 december 2005 00:00 schreef SuperMOM het volgende:Op vrijdag 2 december 2005 23:51 schreef SuperMOM het volgende:
Volgens Lieske is kapoentje een ander woord voor varkenslul (of stijve lul nadat Joost heeft gezegd dat het heilige betekend)
[..]
Dus geen varken?
![]()
(trouwens ook raar in een kinderliedje, mama wat is gecastreerd?????_
Waarom is 'Sinterklaas Kapoentje' een oneerbiedig lied?
Een kapoen, of kapoentje is een term voor een gecastreerd haantje. De term is dus een scheldwoord, dat waarschijnlijk in de negentiende eeuw met Sinterklaas werd gecombineerd. Het verband werd geboren door de naam 'Klaes Kapoen', een personage uit volksprenten dat niet wou deugen.
Moraal
De term kapoen is vooral bekend geworden dankzij het figuurtje Klaes Kapoen uit volksprenten van omstreeks 1800. Deze Klaes was een type dat vanaf zijn vroegste jeugd niet wou deugen. Hij werd van school getrapt en door zijn baas, een bakker, ontslagen. Later deserteerde hij uit het leger en belandde in de gevangenis. Na zijn vrijlating schakelde hij over op moord en doodslag. Uiteindelijk liep het slecht af met Klaes Kapoen: hij werd onder de guillotine gelegd.
Het verband tussen de term kapoen en een onverlaat is niet uniek. In de Franse versie van Tijl Uylenspiegel heet deze: Frans Thyl Capon.
Meer informatie:
J. Berns en I. Strouken, Joepie Joepie, Berend Botje, Tante Betje en andere bekende Nederlanders (Den Haag 1993)
Tracker