De website is www.altruists.orgquote:1. What is Altruistic Economics? Why should I be interested?
Altruistic Economics is an alternative method of accounting that turns existing economics on its head. By separately measuring what is given and what is taken, it liberates economic interchanges from the zero-sum paradigm that has entrenched the competition metaphor so deeply in modern societies. It is a mathematical basis for an alternative transaction system to motivate cooperation instead of competition and encourage altruism and long-term relationships rather than selfishness and short-term gain. It can change the way we live.
2. How is it fundamentally different from standard economics?
Perhaps the biggest single innovation is that it accepts that people's welfare is interconnected. By modelling the relationships between people, it allows for notions such as community and solidarity. This contrasts sharply with the assumption of traditional economics that people are unconcerned about one another's welfare – that everyone can be successfully modelled as self-maximising individuals.
19. When did this field start? Who is working on it? Where can I get more information?
Altruistic Economics was started after a presentation by Robin Upton to the European Social Forum in Autumn 2004, held at the London School of Economics. The Altruistic Economics homepage is at http://www.altruists.org/ae, where a collection of materials is available. Communications are taking place on a mailing list which as of Feb 2005 had a couple of dozen members.
Natuurlijk. Onredelijke vasthoudendheid aan vernieuwende ideeën is de basis van alle vooruitgang.quote:Op zondag 5 juni 2005 22:15 schreef Tup het volgende:
Ik vind het altijd verfrissend als slimme mensen proberen buiten de geijkte paden te treden, óók als later zou blijken dat een theorie niet houdbaar is (zoals nonzero sum).
Precies, de idee van deze organisatie lijkt nogal op de gedachtengang van de kritische theorie van de (neo-)marxisten, waarin de economie niet waardevrij benaderd werd, maar vooral gezien werd als een normatieve wetenschap die bepaalt wat goed is voor een samenleving en wat niet. Ik geloof dat de economische wetenschap altijd waardevrij moet blijven en enkel de samenleving hoort te beschrijven; het is niet voor niks een wetenschap.quote:Op maandag 6 juni 2005 10:27 schreef LibertarianX het volgende:
Tup, dit is een stelsel zoals jij vind (?) dat het zou moeten zijn in de wereld, niet een systeem dat zich bezig houd met een studie naar hoe zaken functioneren. Ergo, het is geen economie, maar poltiek.
Dit presenteren als Economie is alsof je religie presenteerd als biologie of natuurwetenschap.
maar zou die fanaticus jou nog dood willen hebben, als hij op een bepaald welvaartsniveau zou zitten?quote:Op maandag 6 juni 2005 05:55 schreef Nickthedick het volgende:
Hmmm, zou arme 3e wereld landen die een schijt hekel aan ons hebben dingen 'verkopen' op hun eigen economisch niveau een goed idee zijn? Ik denk het niet (tuurlijk zou het wel wat goodwill kweken bij een gedeelte maar I'll be damned als ik spullen ga geven aan een fanaticus die mij dood wil hebben).
Great minds think alike.quote:Op zondag 5 juni 2005 23:27 schreef Pool het volgende:
Whehe, mijn link uit het andere topic, wat doe je?!![]()
Ik zal het morgen ook nog eens nader bekijken en proberen er iets zinnigs over te zeggen.
Ik zeg geenszins dat alles wat hier staat voor zoete koek moet worden aangenomen. De mate waarin echter de geconditioneerde ideeën van de economische wetenschap, of voor wat dat aangaat alle wetenschap, zonder enig kritisch geluid te vertonen. IMO heeft de economische wetenschap één grote blinde vlek, nl. de verduidelijking en erkenning van de gebruikte aannames. David Ricardo was met zijn "comparitive advantages" duidelijk toen hij ook een overzicht van aannames gaf. Deze aannames zijn een kwestie van "geloof". Geloof je er wel in of vind je de bewijzen overtuigend genoeg. Ook bij altruistische economie worden aannames gedaan. Gezien bovenstaande posts delen jullie deze niet, die van de traditionele economie wél, maar dan nog is het een kwestie van geloof.quote:Op maandag 6 juni 2005 11:01 schreef Bolkonsky het volgende:
Precies, de idee van deze organisatie lijkt nogal op de gedachtegang van de kritische theorie van de (neo-)marxisten, waarin de economie niet waardevrij benaderd werd, maar vooral gezien werd als een normatieve wetenschap die bepaalt wat goed is voor een samenleving en wat niet. Ik geloof dat de economische wetenschap altijd waardevrij moet blijven en enkel de samenleving hoort te beschrijven; het is niet voor niks een wetenschap.
www.parecon.org, ik lees nu http://www.zmag.org/books/pareconv/parefinal.htm en http://www.zmag.org/books/quiet.htmquote:Participatory Economics (Parecon for short) is a type of economy proposed as an alternative to contemporary capitalism. The underlying values are equity, solidarity, diversity, and participatory self management. The main institutions are workers and consumers councils utilizing self managed decision making, balanced job complexes, remuneration according to effort and sacrifice, and participatory planning. This page links to articles, interviews, talks, instructionals, Q/A sessions, and books about parecon and closely related matters.
Probeer wel goed het onderscheid te zien tussen beschrijvende economie en economische plannen. De altruïsten op die website geven zelf ook aan dat het hier geen beschrijving van het huidige economische systeem betreft, maar dat zij plannen beschrijven van hoe het economische systeem idealiter zou moeten worden ingericht.quote:Op maandag 6 juni 2005 11:38 schreef Tup het volgende:
[..]
Great minds think alike.![]()
[..]
Ik zeg geenszins dat alles wat hier staat voor zoete koek moet worden aangenomen. De mate waarin echter de geconditioneerde ideeën van de economische wetenschap, of voor wat dat aangaat alle wetenschap, zonder enig kritisch geluid te vertonen. IMO heeft de economische wetenschap één grote blinde vlek, nl. de verduidelijking en erkenning van de gebruikte aannames. David Ricardo was met zijn "comparitive advantages" duidelijk toen hij ook een overzicht van aannames gaf. Deze aannames zijn een kwestie van "geloof". Geloof je er wel in of vind je de bewijzen overtuigend genoeg. Ook bij altruistische economie worden aannames gedaan. Gezien bovenstaande posts delen jullie deze niet, die van de traditionele economie wél, maar dan nog is het een kwestie van geloof.
Ik ben eigenlijk al weer uitgekeken op de altruisten: ik vind het wat weinig onderbouwd en vaag. Toch ben ik wel blij dat ik kennis heb genomen van het bestaan er van. Dat stoort me vaak het meest aan klassieke wetenschappers (en Fok! users). Bij voorbaat is het "allmaal maar niks" en als na onderzoeking en vorsing blijkt dat het inderdaad tegenvalt, dan is de reactie vaak "zie je wel". Dat geeft mij niet echt de indruk dat wetenschappers/Fok!kers (ik stel ze maar aan elkaar gelijk, hahaquote:Op maandag 6 juni 2005 12:02 schreef Pool het volgende:
Probeer wel goed het onderscheid te zien tussen beschrijvende economie en economische plannen. De altruïsten op die website geven zelf ook aan dat het hier geen beschrijving van het huidige economische systeem betreft, maar dat zij plannen beschrijven van hoe het economische systeem idealiter zou moeten worden ingericht.
Het verschil met de traditionele economie zit hem dus niet in de aannames, maar in het feit dat de traditonele economische wetenschap het huidige economische systeem verklaart en uitdiept, terwijl de altruïstische economen het huidige systeem juist willen opblazen en omvormen naar een ander systeem.
quote:Op maandag 6 juni 2005 12:15 schreef Pietverdriet het volgende:
Tup´s way : You have two cows. The state takes both, and gives you a little milk ... once.
Ja, daar is het een fanaticus voor.quote:Op maandag 6 juni 2005 11:30 schreef Byte_Me het volgende:
[..]
maar zou die fanaticus jou nog dood willen hebben, als hij op een bepaald welvaartsniveau zou zitten?
O, jawel hoor. Alleen zie je bij sommige dingen in 1 oogopslag dat het BS is.quote:Op maandag 6 juni 2005 12:12 schreef Tup het volgende:
[..]
Ik ben eigenlijk al weer uitgekeken op de altruisten: ik vind het wat weinig onderbouwd en vaag. Toch ben ik wel blij dat ik kennis heb genomen van het bestaan er van. Dat stoort me vaak het meest aan klassieke wetenschappers (en Fok! users). Bij voorbaat is het "allmaal maar niks" en als na onderzoeking en vorsing blijkt dat het inderdaad tegenvalt, dan is de reactie vaak "zie je wel". Dat geeft mij niet echt de indruk dat wetenschappers/Fok!kers (ik stel ze maar aan elkaar gelijk, haha) écht willen nadenken.
spijt me, dit kan ik niet serieus nemenquote:4. Does it have prices? How are interactions measured?
If 'price' means a mutually agreed measure of transferred value, then Altruistic Economics does not have any prices. Altruistic Economics is a non-zero sum system, so there is no assumption that the value gained by one person must equal the value lost by another.
Instead of this, everyone who is party to a transaction publishes their feelings about it digitally. This provides a natural way of dealing with non-zero sum transactions, and allows transaction parties to skip the often unhelpful step of negotiating a price. The interaction above, for example, is scored (-2hTom, +16hDick).
Maar de mening van iemand hoor.quote:[Capitalism] is not a success. It is not intelligent, it is not beautiful, it is not just, it is not virtuous—and it doesn’t deliver the goods. In short, we dislike it, and we are beginning to despise it. But when we wonder what to put in its place, we are extremely perplexed.
— John Maynard Keynes , 1883 - 1946
het gaat erom dat wij mensen vrij laten om te doen en laten wat ze willen terwijl jij met allerlei systemen aan komt zetten over hoe het zou moeten.quote:
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |