De aller-, allerlaatste níeuwe McLaren F1 te koop door Sjoerd van Bilsen
![]()
LONDON - McLaren zet voor het eerst sinds 1997 een bordje te koop op de F1 supersportwagen die in de eigen showroom aan de Londense straat Park Lane als trekpleister fungeert. Het is de aller-, allerlaatste níeuwe F1 sinds de productiestop vijf jaar geleden.
De vraagprijs bedraagt één miljoen Pound Sterling oftewel bijna twee maal de nieuwprijs uit 1993! In euro's liefst 1.506.368,80! Maar de McLaren F1 is dan ook een heel bijzondere auto. Allereerst zijn slechts 100 exemplaren van de superbolide gebouwd, waarvan 64 voor de openbare weg. Ten tweede heeft de F1 GTR een Le Mans-overwinning (1995) op zijn naam staan. Ten derde is de F1 elf jaar na zijn marktintroductie dé absolute supersportwagen. De Ferrari Enzo, Porsche Carrera GT en Mercedes SLR McLaren evenaren het totaalpakket van de sportwagen niet eens.
Op de vierde plaats haalde nooit eerder een productie-auto een officieel geregistreerde topsnelheid van
381 km/h. Ook daarna niet!
De Big Mac is een driezitter, waarbij de bestuurder in het midden zit.Het aangeboden exemplaar heeft productienummer 65 en is gespoten in de voor McLaren veelvoorkomende kleur Magnesium Silver. Liefst achttien van de nieuw afgeleverde straatversies was in deze tint gespoten, met de complete serie van nummer 62 tot en met 66 als toppunt! De teller staat op 140 mijlen. Gebruikelijk volgens de fabrikant, want nadat de sportwagen afgebouwd is voert men nog een laatste, rijdende inspectie uit, inclusief hoge snelheidstests.
Bean en Leno
De F1 LM werd in een oplage van 5 stuks gebouwd. Nog geen veertien dagen na de onthulling waren de destijds ruim 2,3 miljoen gulden kostende bolides uitverkocht. Een gebruikte McLaren deed voor 11 september 2001 zo rond de één miljoen euro, slechts een fractie minder dan de nieuwprijs (incl. belastingen). Een uitzondering vormde de aankoop van een Brit. Hij betaalde één miljoen Pound Sterling voor een F1, maar die had dan ook “een speciaal productienummer dat hij persé wilde hebben”, aldus de Duitse Authorised Service Center Schäfer Automobile. De ultieme sportwagen is speelgoed voor de gefortuneerde autoliefhebbers. Rowan Atkinson alias Mr. Bean bezit er één (nr. 63, dus Magnesium Silver van kleur!), net als Amerikaanse talkshow-host Jay Leno (nr. 15) en modegigant Ralph Lauren (nr. 55 én 74, één hiervan stond een tijdje te koop). De Sultan van Brunei bezit er naar verluidt acht, waaronder de winnende Le Mans-auto met startnummer 59. Een andere oliesjeik, McLaren maakt zijn klanten niet bekend, heeft er drie. Hij bestelde er één en was daar zo over te spreken dat hij direct zijn twee zoons er ieder een cadeau deed. De allerlaatste F1, nummer 100, is afgeleverd aan Aziz Ojjeh, broer van de TAG Group President en McLaren-aandeelhouder Mansour Ojjeh. Een handvol exemplaren, met lage productienummers, werden al verkocht nadat McLaren een persbericht de wereld instuurde met de mededeling een supersportwagen te gáán ontwikkelen. Er was op dat moment niet eens een auto, laat staan een foto. De exclusieve, en destijds ruim 600.000 Pound Sterling kostende F1 LM waarvan ter viering van de overwinning op Le Mans vijf stuks werden vervaardigd waren binnen zeven dagen vergeven. Overigens duurde het aanschafproces voor de ‘gewone’ koper zo’n anderhalf jaar, aldus de fabrikant. Van de 100 stuks bestaan niet alle exemplaren meer. Enkele F1’s zijn total-loss gereden.
Bron:
Autotelegraaf