Ja jij gaat meedoen en schrijfkramp ontwikkelenquote:Op zaterdag 13 november 2004 06:23 schreef Isabeau het volgende:
Ga ik meedoen?![]()
Voorrondes vandaag in de Volkskrant.
We doen ieder jaar meequote:Op zaterdag 13 november 2004 06:23 schreef Isabeau het volgende:
Ga ik meedoen?![]()
Voorrondes vandaag in de Volkskrant.
Ik schaam me ieder jaar weer voor de uitkomstquote:Op zaterdag 13 november 2004 06:26 schreef yvonne het volgende:
We doen ieder jaar mee
Ontkenningsfasequote:Op zaterdag 13 november 2004 06:34 schreef Isabeau het volgende:
[..]
Ik schaam me ieder jaar weer voor de uitkomst
En dat is één woord?quote:Op zaterdag 13 november 2004 06:35 schreef yvonne het volgende:
Ontkenningsfase
Jaquote:Op zaterdag 13 november 2004 06:37 schreef Isabeau het volgende:
[..]
En dat is één woord?
quote:We gaan erop uit?
Hoe zit het met combinaties van er met voorzetsels? Waar moeten bijvoorbeeld de spaties staan in er + op + uit + gaan ('een uitstapje maken')?
Onze voorkeur gaat uit naar de schrijfwijze eropuit gaan, maar ook voor erop uitgaan is wel iets te zeggen.
De hoofdregel voor dit soort combinaties (er + voorzetsel(s) + werkwoordsvorm) luidt: schrijf voorzetsels die geen onderdeel vormen van het werkwoord, aan er vast. Raadpleeg een goed woordenboek om na te gaan of een voorzetsel deel uitmaakt van een (samengesteld) werkwoord. Let er daarbij wel op dat het samengestelde werkwoord de betekenis moet hebben die in de desbetreffende context bedoeld is.
Op in er( )op( )uit( )gaan hoort niet bij het werkwoord; opuitgaan bestaat niet. Op moet daarom aan er worden gekoppeld. Uitgaan treffen we wel in de woordenboeken aan, maar niet (precies) in de hier bedoelde betekenis. Van Dale (1999) geeft bij uitgaan wel een omschrijving die dicht in de buurt komt: "zich op weg begeven, op pad gaan om het genoemde te doen, halen e.d."; deze betekenis is van toepassing in bijvoorbeeld 'Hij zegt dat hij op een bos bloemen uitgaat.' Velen zullen er( )op( )uit( )gaan onder deze betekenis scharen, maar volgens ons ontbreekt hier het doelgerichte aspect van uitgaan: met er( )op( )uit( )gaan zeg je niet dat je doelbewust iets gaat halen of kopen. Bovendien zou dan een zin als 'Hij zou erop moeten uitgaan' mogelijk moeten zijn (vergelijk 'Hij zegt dat hij op een bos bloemen moet uitgaan'), maar zo'n zin klinkt volgens ons erg slecht. Daarom geven wij er de voorkeur aan om uit los van gaan te schrijven. Net als op moet uit dan aan er vast worden geschreven: eropuit.
Onze voorkeur wordt bevestigd als we in zinnen met er( )op( )uit( )gaan een paar hulpwerkwoorden toevoegen. Bijvoorbeeld:
* Je weet dat ik er vandaag opuit had willen gaan.
* Je weet dat ik er vandaag op had willen uitgaan.
Uitgaande van het samengestelde werkwoord uitgaan zou de tweede zin goed moeten klinken. Maar de eerste zin, waarin uit van gaan gescheiden is, is toch duidelijk beter.
De schrijfwijze eropuit gaan leidt tot de volgende mogelijke zinnen:
* Ik ga er in het weekend altijd opuit.
* Je weet dat ik er in het weekend altijd opuit ga.
* Je weet dat ik in het weekend eropuit ga.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 12:49 schreef Insomaniac het volgende:
Hoe zat het ook al weer met beide(n)? Bij mensen een -n en bij dingen geen -n?
Dat bedoelde ik idd.quote:Op zaterdag 13 november 2004 12:51 schreef Lord_Vetinari het volgende:
[..]
Betrekking hebbend op personen krijgt -n, op zaken geen -n.
Van alle mensen zijn de meesten wel slim
Van alle dieren zijn de meeste dom
Zoiets..
Geweldige zin uit het dictee van vorig jaar. Zeg het maar per geval: d, t of dt ?quote:Goedbeschouwd/dt/t snakten we kortgeleden nog naar Siberische vrieskou, maar inmiddels word/dt/t je door een bijdehand/dt/te havo-leerling die halverwege juli nog spectaculair in de rond/dt/te skateboardde, alweer ontactisch toegesnauwd/dt/t dat hij een zonovergoten pinksterdag verbeid/dt/t; het is ook nooit goed!
Goedbeschouwdquote:Op zaterdag 13 november 2004 13:03 schreef Arcee het volgende:
[..]
Geweldige zin uit het dictee van vorig jaar. Zeg het maar per geval: d, t of dt ?
Niet spieken!
December is zonder hoofdletter.quote:Op zaterdag 13 november 2004 06:22 schreef Dagonet het volgende:
[afbeelding]
Stel hier je vragen om 13 December zo goed mogelijk te kunnen schrijven.
Huiver alvast in spanning om de stotteringen en verhaspelingen van Philip Freriks.
Haal herinneringen op aan het prezwalskipaard en de bonneterieën
Pats met je scores (en verklap niemand de waarheid)
Wees beter dan de gemiddelde Belg!
Okay, wie gaan er allemaal meedoen?Dagonet Isabeau Yvonne ...
[afbeelding]
Dat heb ik ook.quote:Op zaterdag 13 november 2004 13:18 schreef yvonne het volgende:
Goedbeschouwd/dt/t snakten we kortgeleden nog naar Siberische vrieskou, maar inmiddels word/dt/t je door een bijdehand/dt/te havo-leerling die halverwege juli nog spectaculair in de rond/dt/te skateboardde, alweer ontactisch toegesnauwd/dt/t dat hij een zonovergoten pinksterdag verbeid/dt/t; het is ook nooit goed!
Goedbeschouwd,
word
bijdehandte
rondte
toegesnauwd
verbeidt.
Als er een minzame godheid bestaat, zijn die twee zaken niet hetzelfde.quote:Op zaterdag 13 november 2004 13:32 schreef I.R.Baboon het volgende:
de gemiddelde Nederlander (lees: fokker)
Gelet op de onzin die de afgelopen anderhalve week is gepost, ondersteun ik deze vrome wens van hartequote:Op zaterdag 13 november 2004 13:34 schreef Karboenkeltje het volgende:
[..]
Als er een minzame godheid bestaat zijn die twee zaken niet hetzelfde.
Stop met dromen. Ik heb alle hoop in een menselijke mensheid opgegeven, en ik vrees zelfs dat de fokkers nog de creme de la creme zijn van het schorriemorrie (mooi woord) dat zich op de straten begeeft.quote:Op zaterdag 13 november 2004 13:34 schreef Karboenkeltje het volgende:
[..]
Als er een minzame godheid bestaat zijn die twee zaken niet hetzelfde.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 13:14 schreef Bupatih het volgende:
Goedbeschouwd
word
bijdehandte
rondte
toegesnauwd
verbeidt
quote:Op zaterdag 13 november 2004 13:18 schreef yvonne het volgende:
Goedbeschouwd,
word
bijdehandte
rondte
toegesnauwd
verbeidt.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:20 schreef I.R.Baboon het volgende:
Goedbeschouwd snakten we kortgeleden nog naar Siberische vrieskou, maar inmiddels word je door een bijdehante havo-leerling die halverwege juli nog spectaculair in de rondte skateboardde, alweer ontactisch toegesnauwd dat hij een zonovergoten pinksterdag verbeidt; het is ook nooit goed!
Ik ga spieken, ik kom op exact hetzelfde uit als I.R. ...quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:27 schreef Arcee het volgende:
[..]
Bijdehandte?quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:31 schreef Lord_Vetinari het volgende:
bijdehande
Tja het leek mij ook wel goed, maar hij bleef maarquote:Op zaterdag 13 november 2004 14:32 schreef Karboenkeltje het volgende:
[..]
Ik ga spieken, ik kom op exact hetzelfde uit als I.R. ...
quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:31 schreef Lord_Vetinari het volgende:
Goedbeschouwd snakten we kortgeleden nog naar Siberische vrieskou, maar inmiddels word je door een bijdehande havo-leerling die halverwege juli nog spectaculair in de rondte skateboardde, alweer ontactisch toegesnauwd dat hij een zonovergoten pinksterdag verbeit; het is ook nooit goed!
Ik denk dat ik het al weet.quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:18 schreef Arcee het volgende:
[..]
[..]
Ik zeg nog niet wat er wel en niet goed is.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:35 schreef ranja het volgende:
Goedbeschouwd snakten we kortgeleden nog naar Siberische vrieskou, maar inmiddels wordt je door een bijdehandte havo-leerling die halverwege juli nog spectaculair in de rondte skateboardde, alweer ontactisch toegesnauwd dat hij een zonovergoten pinksterdag verbeidt; het is ook nooit goed!
Nope.quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:38 schreef Biancavia het volgende:
Goedbeschouwd snakten we kortgeleden nog naar Siberische vrieskou, maar inmiddels word je door een bijdehandte havo-leerling die halverwege juli nog spectaculair in de rondte skateboardde, alweer ontactisch toegesnauwd dat hij een zonovergoten pinksterdag verbeidt; het is ook nooit goed!
Toch?
Het is ook nooit goed!quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:41 schreef Arcee het volgende:
[..]
Nope.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:37 schreef Bupatih het volgende:
[..]
Ik denk dat ik het al weet.
1 fout zeker?![]()
Waarom niet?quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:41 schreef Arcee het volgende:
[..]
Nope.
snap ik ook nietquote:Op zaterdag 13 november 2004 14:44 schreef Biancavia het volgende:
[..]
Waarom niet?
Je tweede fout zou je onlogisch kunnen vinden, je eerste is echter gewoon echt fout.quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:53 schreef Biancavia het volgende:
Okee, ik heb gespiekt, maar ik snap niet waarom die beide dingen zo geschreven moeten worden. Ik vind het allebei niet logisch.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:55 schreef Arcee het volgende:
[..]
Je tweede fout zou je onlogisch kunnen vinden, je eerste is echter gewoon echt fout.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Ja, die met de ballen in de bek.
Die vind ik inderdaad erg onlogisch.quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:55 schreef Arcee het volgende:
[..]
Je tweede fout zou je onlogisch kunnen vinden
quote:Op zaterdag 13 november 2004 14:57 schreef Biancavia het volgende:SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Never in the entire history of calming down did anyone ever calm down after being told to calm down.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:03 schreef Arcee het volgende:
[..]SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Clementine: Are you nuts?
Joel: It's been suggested...
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:03 schreef Arcee het volgende:
[..]SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Ja, die met de ballen in de bek.
Herstel, ik maak er wordt van.quote:Op zaterdag 13 november 2004 13:18 schreef yvonne het volgende:
Goedbeschouwd/dt/t snakten we kortgeleden nog naar Siberische vrieskou, maar inmiddels word/dt/t je door een bijdehand/dt/te havo-leerling die halverwege juli nog spectaculair in de rond/dt/te skateboardde, alweer ontactisch toegesnauwd/dt/t dat hij een zonovergoten pinksterdag verbeid/dt/t; het is ook nooit goed!
Goedbeschouwd,
word
bijdehandte
rondte
toegesnauwd
verbeidt.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:06 schreef Bupatih het volgende:
[..]SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Ja, die met de ballen in de bek.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:08 schreef Biancavia het volgende:SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Ik vind het een geweldige zin.
Never in the entire history of calming down did anyone ever calm down after being told to calm down.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:11 schreef Arcee het volgende:
[..]SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Ik vind het een geweldige zin.Die heb ik gecopy-paste uit het oefendictee.
Ja, die met de ballen in de bek.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:10 schreef yvonne het volgende:
Goedbeschouwd,
wordt
bijdehandte
rondte
toegesnauwd
verbeidt.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Never in the entire history of calming down did anyone ever calm down after being told to calm down.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:10 schreef Biancavia het volgende:SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Never in the entire history of calming down did anyone ever calm down after being told to calm down.
'Doe niet zo bijdehand' is de juiste schrijfwijze.quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:15 schreef ranja het volgende:
Is het nou: doe niet zo bijdehand of doe niet zo bijdehant
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:15 schreef ranja het volgende:Het is een spoiler.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Never in the entire history of calming down did anyone ever calm down after being told to calm down.
Bijdehand.quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:15 schreef ranja het volgende:
Is het nou: doe niet zo bijdehand of doe niet zo bijdehant
Vind/dt/t jequote:Op zaterdag 13 november 2004 15:17 schreef Arcee het volgende:
[..]
Het is een spoiler.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:17 schreef Arcee het volgende:
[..]
Het is een spoiler.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Ja, die met de ballen in de bek.
Enigszins.quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:18 schreef ranja het volgende:
Vind/dt/t je
4 goedquote:Op zaterdag 13 november 2004 15:29 schreef Bupatih het volgende:
http://www.volkskrant.com/grootdictee/quiz/
Ik had 9 goed, 1 fout.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Precies. Ik vind het belangrijker dat iedereen de basisregels van de Nederlandse spelling kent.quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:33 schreef ranja het volgende:
[..]
4 goed
Maar wel de belangrijkste 2, kontrijnen en richoreuscheNou ja, de meeste van deze woorden zijn toch totaal niet interessant? Wat is een soapzootje?
quote:Uw heeft 878 punten behaald.
De volgende woorden waren goed:
* gepiercete
* hogesnelheidstreinen
* toejuichen
* freudiaanse
* in spe
* syllaben
* protagonisten
* illusoire
* bikinietjes
* stichtelijke
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:33 schreef ranja het volgende:
[..]
4 goed
Maar wel de belangrijkste 2, kontrijnen en richoreuscheNou ja, de meeste van deze woorden zijn toch totaal niet interessant? Wat is een soap zootje?
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Ik kende het woord niet eens. En volgens mij wordt het tegenwoordig niet meer gebruikt.
Clementine: Are you nuts?
Joel: It's been suggested...
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:35 schreef Biancavia het volgende:
[..]Uw heeft!!!!
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:36 schreef J.Aap het volgende:
Goedbeschouwd snakten we kortgeleden nog naar Siberische vrieskou, maar inmiddels wordt je door een bijdehandte havo-leerling die halverwege juli nog spectaculair in de rondte skateboardde, alweer ontactisch toegesnauwd dat hij een zonovergoten pinksterdag verbeit; het is ook nooit goed!
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Ik had hem net gewijzigd. Maar zo had ik hem vorig jaar dus gespeld, zonder d.quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:36 schreef Bupatih het volgende:
[..]
En grammatica en wat je niet weet dat zoek je op zodat je het de volgende keer wel weet.quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:34 schreef Bupatih het volgende:
Precies. Ik vind het belangrijker dat iedereen de basisregels van de Nederlandse spelling kent.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:36 schreef J.Aap het volgende:
Goedbeschouwd snakten we kortgeleden nog naar Siberische vrieskou, maar inmiddels wordt je door een bijdehandte havo-leerling die halverwege juli nog spectaculair in de rondte skateboardde, alweer ontactisch toegesnauwd dat hij een zonovergoten pinksterdag verbeidt; het is ook nooit goed!
Ik heb het bij de reacties gezet, maar iemand anders had het er ook al ingezet...quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:36 schreef Bupatih het volgende:
[..]![]()
Stuur ze een mailtje en zeg dat je heel boos bent.
De eerste keer dat ik het woord wandeltracees of soapzootje spontaan wil gebruiken moet nog gebeurenquote:Op zaterdag 13 november 2004 15:40 schreef Arcee het volgende:
[..]
En grammatica en wat je niet weet dat zoek je op zodat je het de volgende keer wel weet.
Inderdaad. Ik wijs heel veel menser er ook op als ze een stijl- of spelfout maken. Ik kan dan wel zeurderig zijn, maar als ik een fout maak mogen ze mij er ook op wijzen.quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:40 schreef Arcee het volgende:
[..]
En grammatica en wat je niet weet dat zoek je op zodat je het de volgende keer wel weet.
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:42 schreef ranja het volgende:
[..]
De eerste keer dat ik het woord wandeltracees of soapzootje spontaan wil gebruiken moet nog gebeuren
fin de siècle = letterlijk einde van de eeuw, maar bekend als het einde van de negentiende eeuwquote:Op zaterdag 13 november 2004 15:46 schreef ranja het volgende:
Ok, ik blijf bezig, maar bij de 3e kom ik echt woorden tegen waarvan ik geen idee heb wat het is.
fin de siècle, apocrieve, claire-obscurWat heb je hieraan?
(en ik heb 1 van die 3 nog goed gespeld ook)
Het zijn alledrie woorden die je vaker tegenkomt dan watjekouw en guichelheil. Fin de siècle betekent "einde van de eeuw" en duidt grofweg het tijdvak 1890-1910 aan, dat om vele redenen een nogal bijzondere positie inneemt in de westerse geschiedenis. Clair-obscur (is dit goed gespeld?) duidt de wisselwerking/het gezamenlijk effect van licht- en schaduwpartijen in beeldende kunst aan. Apocrief heet iets als het niet authentiek is, niet geautoriseerd is of simpelweg berust op fabeltjes.quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:46 schreef ranja het volgende:
Ok, ik blijf bezig, maar bij de 3e kom ik echt woorden tegen waarvan ik geen idee heb wat het is.
fin de siècle, apocrieve, claire-obscurWat heb je hieraan?
(en ik heb 1 van die 3 nog goed gespeld ook)
Ik ook.quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:29 schreef Bupatih het volgende:
http://www.volkskrant.com/grootdictee/quiz/
Ik had 9 goed, 1 fout.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.-edit-
Ik moet wel zeggen dat ik persoonlijk vind dat zo'n multiple choice het echt veel makkelijker maakt. Ik herken zelf namelijk wel snel spelfouten (van een ander), maar als ik het zelf moet schrijven ga ik vaak twijfelen en doe ik het regelmatig fout.
Lying awake, wondering if there is a Dog...
Tijn won het Morlvision Songfestival 2023
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:52 schreef J.Aap het volgende:
Clair-obscur (is dit goed gespeld?
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.dank voor de uitleg trouwens![]()
quote:Op zaterdag 13 november 2004 15:53 schreef De-oneven-2 het volgende:
Goedbeschouwd snakten we kortgeleden nog naar Siberische vrieskou, maar inmiddels wordt je door een bijdehante havo-leerling die halverwege juli nog spectaculair in de rondte skateboardde, alweer ontactisch toegesnauwd dat hij een zonovergoten pinksterdag verbeidt; het is ook nooit goed!
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |