quote:Remkes omarmt voorstel Dijkstal
´Bij volgend kabinet loon van ministers omhoog´
Van onze parlementaire redactie
DEN HAAG, woensdag
Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) vindt dat de salarissen van de ministers in de toekomst met tenminste 30 procent omhoog moeten om de ´scheefgroei´ met de beloning van topambtenaren recht te trekken. De minister-president krijgt nog eens 10 procent extra vanwege diens grote verantwoordelijkheden. Staatssecretarissen krijgen straks waarschijnlijk 10 procent minder dan hun minister.
De VVD-bewindsman omarmde gisteren in grote lijnen de voorstellen van de commissie-Dijkstal, die het kabinet adviseerde over de toekomst van de salarissen in de publieke sector.
Remkes wil niet over zijn eigen salaris en dat van het zittende kabinet besluiten, maar denkt wel dat de volgende ministersploeg financieel ruimer in zijn jasje komt te zitten. Het kabinet komt nog voor de zomer met een officiële reactie.
Remkes zei gisteren in een reactie dat het loon van de ministers straks de top moet zijn van wat kan worden verdiend in de publieke en de semi-publieke sector.
Dijkstal adviseerde tevens om bovenop de 30 procent salarisstijging gefaseerd nog eens 20 procent te zetten om ook de ongelijkheid met de lonen in de marktsector aan te pakken. Hierover wil Remkes eerst nader advies hebben.
Wel is Remkes het eens met de versobering van de wachtgeldregeling. Zo moet er een sollicitatieplicht komen voor alle voormalige publieke ambtsdragers onder de 57,5 jaar. Verder wordt de wacht geldperiode voor mensen onder de 50 jaar verkort tot vier jaar. Ook de regeling dat Kamerleden boven de 50 die al tien jaar lang een publieke functie bekleden tot aan hun pensioen wachtgeld krijgen, gaat op de schop. De leeftijd wordt verhoogd naar 55 jaar.
Commissievoorzitter Dijkstal benadrukte dat het afgelopen moet zijn met de soms riante toeslagen voor ambtenaren. De hoogste ambtenaar op een ministerie, de secretarisgeneraal, mag nooit meer verdienen dan zijn minister.
Verder moet er voor directeuren-generaal een gedeeltelijke prestatiebeloning worden ingevoerd. Bonussen zijn alleen nog maar toegestaan als een eenmalige waardering van een bijzondere prestatie. Dan kan het in een bepaald jaar zo zijn dat een ambtenaar meer verdient dan een minister.
De Tweede Kamer is nog niet van mening dat de ministerssalarissen omhoog moeten. GroenLinks en SP zijn faliekant tegen. Volgens het CDA-Kamerlid De Pater moeten de salarissen van topambtenaren omlaag. De PvdA denkt daar ook zo over. De VVD vindt wel dat op termijn de lonen van het kabinet omhoog mogen met 30 procent.
Welke verantwoordelijkhedenquote:De minister-president krijgt nog eens 10 procent extra vanwege diens grote verantwoordelijkheden.
Kabinetten vallen anders geregeld. Sinds 1973 zijn er in totaal 10 kabinetten geweest. In 1977 viel het kabinet-Den Uyl, in 1982 Van Agt-II, in 1986 Lubbers-II, in 2002 Paars-II en Balkenende-I. Dat is dus de helft. Het controlerend orgaan is overigens eerder de Tweede Kamer.quote:Op woensdag 14 april 2004 08:44 schreef -PatrickO- het volgende:
Ten tweede, directeuren in het bedrijfsleven kunnen ieder jaar afgestraft worden voor hun daden door de aandeelhouders of de raad van bestuur. Iets wat in de politiek nauwelijks aanwezig is. Verkiezingen (aandeelhouders) zijn er namelijk maar eens in de vier jaar, en de aandeelhouders hebben ook nog eens geen verstand van beleggen. Het controlerend orgaan (de eerste kamer) is slechts een papieren tijger en doet in de praktijk niet zo heel veel.
Geldt dat argument ook voor Denemarken, Belgie en Luxemburg?quote:Daarnaast is Engeland een flink aantal keren groter dan Nederland (ook qua belangrijkheid in de wereldpolitiek) en is het dus logisch dat Blair meer krijgt dan Balkenende.
Wat is het werkelijk als we uitgaan van per hoofd van de bevolking,quote:Op woensdag 14 april 2004 07:41 schreef SunChaser het volgende:
[..]
Ik denk dat het verkeerd is om uit te gaan van betalen per hoofd van de bevolking. Anders zou de burgemeester van Amsterdam 750x het salaris van de burgemeester van Schiermonnikoog verdienen.quote:Op woensdag 14 april 2004 11:15 schreef leendert het volgende:
[..]
Wat is het werkelijk als we uitgaan van per hoofd van de bevolking,
ten opzichte van de andere europeese landen?
Ik denk dat we ze dan te veel betalen.
Sinds wanneer hebben we in Nederland part-time ministers dan? Het zijn geen wethouders. Ik kan mij eigenlijk ook geen ministers voor de geest halen met een bijbaan.quote:Op woensdag 14 april 2004 12:12 schreef Gia het volgende:
Vind het prima, als ze dan ook fulltime minister zijn en niet daarnaast ook nog eens een ander baantje hebben.
Topambtenaren werken tenslotte ook fulltime.
Als een minister parttime werkt, dan krijgt hij een vergelijkbaar percentage van dat loon.
Vind ik.
Dat lijkt mij lastig, zeker de Nederlandse economie is erg afhankelijk van het buitenland. Er is nu eenmaal conjunctuur, het kabinetsbeleid heeft daar niet gek veel invloed op.quote:Op woensdag 14 april 2004 12:25 schreef Pietverdriet het volgende:
- Economische groei tijdens hun regeerperiode
Een CDA minister op landbouw die ook boer is.....quote:Op woensdag 14 april 2004 12:51 schreef freako het volgende:
Veerman heeft een akkerbouwbedrijf in Goudswaard
Nee, ik ook niet. Ze hadden nogal moeite om ministers te vinden, omdat er veel weigerden. O.a. omdat ze, als ze moesten leven van een ministerssalaris, de hypotheek niet meer konden betalen. En het is natuurlijk een eer om minister te worden, maar om daarvoor nou naar een kleiner huis te moeten verhuizen is ook wat overdreven.quote:Op woensdag 14 april 2004 12:53 schreef doemaardrie het volgende:
Sta er trouwens niet van te kijken dat juist dit kabinet de opdracht heeft gegeven om dit eens een keer uit te zoeken.
Tenminste iemand met kennis van zaken. Brinkhorst, Apotheker en Van Aartsen moesten zich eerst maandenlang inlezen.quote:Op woensdag 14 april 2004 12:55 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Een CDA minister op landbouw die ook boer is.....
Kijk alleen daarom vond ik paars al zo goed
Om vervolgens die lui keihard aan te pakken waar het allemaal niet deugde, voor het eerst bij landbouw.quote:Op woensdag 14 april 2004 12:57 schreef freako het volgende:
[..]
Tenminste iemand met kennis van zaken. Brinkhorst, Apotheker en Van Aartsen moesten zich eerst maandenlang inlezen.
Ik dacht van g.zalm iets met een film of zoiets?quote:Op woensdag 14 april 2004 12:41 schreef freako het volgende:
[..]
Sinds wanneer hebben we in Nederland part-time ministers dan? Het zijn geen wethouders. Ik kan mij eigenlijk ook geen ministers voor de geest halen met een bijbaan.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |