abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_222064687
quote:
Wie op oudejaarsavond ondanks het vuurwerkverbod toch wat afsteekt, heeft nauwelijks kans te worden gepakt.
Dat blijkt uit onderzoek van RTL Nieuws.

Er wordt niet meer politie ingezet dan vorig jaar, en boa’s worden vaak al uren voor de jaarwisseling van straat gehaald, vanwege de veiligheid. Meerdere burgemeesters noemen het verbod "praktisch onuitvoerbaar".

Sinds de invoering van het landelijke vuurwerkverbod is iedereen die op eigen houtje vuurwerk afsteekt strafbaar. Wie besluit om tijdens de jaarwisseling toch een paar potten de lucht in te laten schieten, krijgt een boete.

Zo gaat het tenminste op papier. In werkelijkheid zullen mensen zelden worden bestraft. Dat zeggen meerdere burgemeesters tegen RTL Nieuws. Het blijkt ook uit documenten die de politie en het OM vóór de invoering van het verbod uitbrachten.

Het grootste knelpunt is het aantal beschikbare agenten. Dat is niet groter dan in de jaren voor het vuurwerkverbod. Toen was er al maximale inzet nodig voor het bestrijden van geweld, opstootjes en onveilige situaties. Het verbod komt daar dus bovenop. De mogelijkheden om te handhaven zijn daardoor 'zeer beperkt', schreef het OM eind vorig jaar in een advies aan het ministerie.

Voor burgemeesters is het een hoofdpijndossier. "Als je een algeheel verbod instelt, zou je verwachten dat je dat zo goed mogelijk kunt naleven", zegt Roel Wever, burgemeester van Heerlen. "Maar ik ben bang dat we dat niet kunnen. Dan heb ik meer mensen nodig, en die zijn er gewoon niet." Wever wil wel handhaven, maar noemt het "praktisch onmogelijk".

Verbod 'niet uitvoerbaar'
Afgelopen zomer schreef Wever namens 26 Limburgse burgemeesters een open brief aan het ministerie van Justitie en Veiligheid. De burgemeesters waarschuwden dat het vuurwerkverbod in hun gemeenten niet uitvoerbaar is, onder meer vanwege de nabijheid van de grens. In Duitsland en België is vuurwerk nog gemakkelijk verkrijgbaar.

De Limburgse gemeenten wilden graag met de minister in gesprek. "We hebben wel een brief terug gekregen, maar op ons verzoek om overleg is niet eens geantwoord." Extra capaciteit is er ook niet gekomen.

Andere burgemeesters zien ook problemen. "Ons dorp is 18 kilometer lang", zegt burgemeester Jaap Kuin van Pekela. "Ik zeg niet: we gaan het niet doen. Maar wel: het gaat ons niet of nauwelijks lukken." De gemeente Tilburg noemt het verbod "praktisch onuitvoerbaar". "De politie heeft andere prioriteiten", zegt een woordvoerder. "Die gaan niet bekvechten met iemand met wat vuurwerk."

Als de politie wel in actie komt, ontstaat een volgend probleem. In beslag genomen vuurwerk moet worden afgevoerd door een gespecialiseerd transportbedrijf, Antonisen. Het kan een uur duren voordat het bedrijf ter plaatse is. “Al die tijd staat de politie stil”, zegt Ko Minderhoud, landelijk projectleider vuurwerk bij de politie.

Veel politieagenten besluiten vuurwerk zelf naar het bureau te brengen. Vanwege de veiligheid mag dat alleen bij noodzaak. "Als er een situatie is waar je moet ingrijpen, kun je niet wachten", zegt Minderhoud. Maar uit politiedocumenten blijkt het veel vaker te gebeuren. Het meeste vuurwerk wordt door agenten zelf afgevoerd. De politie verwacht dat dit probleem zal verergeren. Antonisen kan namelijk niet meer mensen of voertuigen inzetten dan vóor het vuurwerkverbod.

Boa's gaan van straat
Om de politie te ontlasten, hebben boa's sinds dit jaar de bevoegdheid om mensen met vuurwerk te beboeten. Maar vanwege het gevaar halen veel gemeenten hun boa's al uren voor de jaarwisseling van straat. De meeste boa's hebben geen wapenstok of andere geweldsmiddelen. "Als het uit de hand loopt, moeten we de politie oproepen", zegt Koen Vermooten, bestuurder bij FNV Overheid. "Die hebben hun handen vol. Wat doe je als er geen versterking komt?"

Vermooten is kritisch op het ministerie. "Bij de invoering van een wet moet je wel kijken: kunnen we dit handhaven? Wat voor signaal geef je af met een verbod waar je geen consequenties aan verbindt?"

Minister Van Weel van Justitie en Veiligheid wijst in een reactie terug naar de burgemeesters, die volgens hem met de politie en het OM moeten bepalen hoe ze willen handhaven. De minister erkent dat de politie de afgelopen jaren al de handen vol had aan geweld en ongeregeldheden, maar zegt dat het verbod juist nodig is om zulke "slagvelden" te voorkomen.

Normverandering
"We willen een norm veranderen", zegt Van Weel. "Maar dat zal er niet meteen toe leiden dat er geen vuurwerk meer wordt afgestoken." Dat denkt ook Ko Minderhoud van de politie. “Niemand verwacht dat het in éen jaar klaar is.” Over de afvoer van vuurwerk schrijft de politie dat het transportbedrijf heeft aangegeven “de piekperiode aan te kunnen”. Volgens de politie is er ook geïnvesteerd in opsporing in de grensregio's.

Veel gemeenten betwijfelen of dat voldoende is. "We kunnen niet veel doen als mensen toch iets afsteken, dat is het eerlijke verhaal", zegt Hans Teunissen, burgemeester van Gennep. Hij heeft een wat tegenstrijdige boodschap voor zijn inwoners. "Ik hoop op hun gezonde verstand. Dus: niet afsteken. Maar als je het toch doet, doe het dan in elk geval veilig."

https://www.rtl.nl/nieuws(...)en-afsteken-vuurwerk


Gaat wat worden.
Maar ook niet handig om dit zo in de media te zetten
  donderdag 29 oktober 2026 @ 06:57:17 #2
503714 SebbeSwensje
Heraclied of niet?
pi_222064689
Dit is ook helemaal niet de bedoeling geweest van het vuurwerkverbod. Er kan op gehandhaafd worden en dat gaat ooit ook wel gebeuren als het nog maar een kleine minderheid is die af gaat steken. In principe heeft tot die tijd het volk de macht.
That's the drugs talking and truth be told, I like what they're saying.
pi_222064696
Zagen we niet aankomen :D
Ook in moeilijke tijden.
pi_222064714
Goh.
A Robin Redbreast in a Cage Puts all Heaven in a Rage.
pi_222064718
Dit jaar wat minder vuurwerk en wat meer auto's in de fik en rellen. We hebben dat tweede liever blijkbaar.
A Robin Redbreast in a Cage Puts all Heaven in a Rage.
pi_222064720
We zien het 1 januari wel, kan er daarna geevalueerd worden.
pi_222064725
Verrassing!
pi_222064730
quote:
boa’s worden vaak al uren voor de jaarwisseling van straat gehaald, vanwege de veiligheid.

[...]

Om de politie te ontlasten, hebben boa's sinds dit jaar de bevoegdheid om mensen met vuurwerk te beboeten. Maar vanwege het gevaar halen veel gemeenten hun boa's al uren voor de jaarwisseling van straat. De meeste boa's hebben geen wapenstok of andere geweldsmiddelen. "Als het uit de hand loopt, moeten we de politie oproepen", zegt Koen Verm
Wait, what? :') Dit is capituleren!
  donderdag 29 oktober 2026 @ 07:18:42 #9
438527 MissButterflyy
De beste dingen in het leven z
pi_222064742
Een paar brave mensen zullen wel luisteren naar zo’n verbod.
Maar de echte vuurwerkliefhebbers zullen gewoon gaan afsteken en er schijt aan hebben. En dat zullen nog best veel mensen zijn, schat ik zo in.
Wie dit leest is een lezer van dit
pi_222064744
quote:
1s.gif Op donderdag 29 oktober 2026 07:18 schreef MissButterflyy het volgende:
Een paar brave mensen zullen wel luisteren naar zo’n verbod.
Maar de echte vuurwerkliefhebbers zullen gewoon gaan afsteken en er schijt aan hebben. En dat zullen nog best veel mensen zijn, schat ik zo in.
Ik ken wel een aantal wijken in mijn woonplaats waar weinigen zich wat van het verbod zullen aantrekken.
  donderdag 29 oktober 2026 @ 07:27:56 #11
199256 kwiwi
de enige echte.
pi_222064768
quote:
Als de politie wel in actie komt, ontstaat een volgend probleem. In beslag genomen vuurwerk moet worden afgevoerd door een gespecialiseerd transportbedrijf, Antonisen. Het kan een uur duren voordat het bedrijf ter plaatse is. “Al die tijd staat de politie stil”, zegt Ko Minderhoud, landelijk projectleider vuurwerk bij de politie.
Nou, dit is helemaal mooi. Het enige dat je kunt doen om dit verbod enigszins te handhaven is elke grensovergang 24/7 bemannen en elke auto controleren. Lijkt me ook geen oplossing.

Verder is het natuurlijk gewoon een cultureel iets in Nederland om een verbod lachend te negeren. Dat krijg je er niet zomaar uit.
<a href="https://forum.fok.nl/topic/1321859/1/30" target="_blank" >HuHu en kwiwi hebben een kindje gemaakt</a> O+
  donderdag 29 oktober 2026 @ 07:30:35 #12
503714 SebbeSwensje
Heraclied of niet?
pi_222064778
quote:
1s.gif Op donderdag 29 oktober 2026 07:18 schreef MissButterflyy het volgende:
Een paar brave mensen zullen wel luisteren naar zo’n verbod.
Maar de echte vuurwerkliefhebbers zullen gewoon gaan afsteken en er schijt aan hebben. En dat zullen nog best veel mensen zijn, schat ik zo in.
En elk jaar zullen het er weer minder zijn. Na een paar jaar is het ineens net als roken helemaal uit en gaan we neerkijken op de mensen die het wel nog doen. Er zullen altijd mensen zoals ik zijn die zich er niets van aan zullen trekken en stug door blijven roken, maar zo'n select groepje is een stuk beter te managen.
That's the drugs talking and truth be told, I like what they're saying.
pi_222064779
Weet je wie uiteindelijk wel boetes gaan krijgen?

De mensen die een "normaal" potje afsteken en die met het gezinnetje buiten staan.

De jongeren met cobra's en shells blijven er toch mee wegkomen.

Politie gaat voor de "makkelijke" overtreders.
Op dinsdag 25 februari 2020 12:55 schreef Pumpalov het volgende:
een beetje zo'n lichtgetinte inteeltkop als dat filosoofert heeft.
  donderdag 29 oktober 2026 @ 07:32:59 #14
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_222064783
Joh, dat wist ik al bij de "vuurwerkloze" jaarwisseling bij COVID.

Ik zou als handhaver ook niet weten waar ik moest beginnen.
  donderdag 29 oktober 2026 @ 07:40:16 #15
38496 Perrin
Toekomst. Made in Europe.
pi_222064797
Goed voor het vertrouwen in de overheid, een wet waarvan iedereen vooraf al weet dat er niks mee gebeurt.

Doet me een beetje denken aan het internationaal recht. Een boel juristen en ambtenaren en prachtige verdragen, waar niemand zich veel van aantrekt.
Zie de wereld zoals ze is. Droom van wat ze zou kunnen zijn. Bouw wat kan. Spreek alsof je je kunt vergissen.
  Moderator / Redactie Sport donderdag 29 oktober 2026 @ 07:54:20 #16
359864 crew  Nattekat
De roze zeekat
pi_222064836
Goh
100.000 katjes
Fuck the EBU!
pi_222064840
quote:
1s.gif Op donderdag 29 oktober 2026 07:18 schreef MissButterflyy het volgende:
Een paar brave mensen zullen wel luisteren naar zo’n verbod.
Maar de echte vuurwerkliefhebbers zullen gewoon gaan afsteken en er schijt aan hebben. En dat zullen nog best veel mensen zijn, schat ik zo in.
Nou Ik denk dat brave mensen na dit bericht ook zoiets hebben van: stoken!
pi_222064862
quote:
0s.gif Op donderdag 29 oktober 2026 07:40 schreef Perrin het volgende:
Goed voor het vertrouwen in de overheid, een wet waarvan iedereen vooraf al weet dat er niks mee gebeurt.

Doet me een beetje denken aan het internationaal recht. Een boel juristen en ambtenaren en prachtige verdragen, waar niemand zich veel van aantrekt.
Vroeger begreep iedereen dit maar gedurende een jaar of 70 is men redelijk succesvol voor de gek gehouden in onder andere Nederland. Er is slechts één relevante factor in het universum, macht. Kun je wel of niet je wil opleggen aan anderen. De herontdekking van deze universele wet begint langzaam weer op gang te komen.

Zeer gevaarlijk natuurlijk voor de parasiterende managementklasse, daarom heeft men ook zo'n hekel aan bijvoorbeeld een Bukele, die toont aan dat je wel gewoon iets kunt doen aan zaken waar de bevolking last van heeft, zolang er voldoende wilskracht aanwezig is.
  donderdag 29 oktober 2026 @ 08:39:28 #19
38496 Perrin
Toekomst. Made in Europe.
pi_222064949
quote:
0s.gif Op donderdag 29 oktober 2026 08:07 schreef DrRobotnik het volgende:

[..]
Vroeger begreep iedereen dit maar gedurende een jaar of 70 is men redelijk succesvol voor de gek gehouden in onder andere Nederland. Er is slechts één relevante factor in het universum, macht. Kun je wel of niet je wil opleggen aan anderen. De herontdekking van deze universele wet begint langzaam weer op gang te komen.

Zeer gevaarlijk natuurlijk voor de parasiterende managementklasse, daarom heeft men ook zo'n hekel aan bijvoorbeeld een Bukele, die toont aan dat je wel gewoon iets kunt doen aan zaken waar de bevolking last van heeft, zolang er voldoende wilskracht aanwezig is.
Een regel zonder macht erachter blijft een wens, en dat geldt voor een vuurwerkverbod net zo goed als voor een verdrag in Genève.

Dat hele circuit van juristen en beleidsmakers heeft er volgens mij weinig last van. Ze schrijven een wet, iemand anders mag 'm handhaven. Niet hun probleem.
Zie de wereld zoals ze is. Droom van wat ze zou kunnen zijn. Bouw wat kan. Spreek alsof je je kunt vergissen.
pi_222065034
quote:
88s.gif Op donderdag 29 oktober 2026 07:31 schreef Filosoofert het volgende:
Weet je wie uiteindelijk wel boetes gaan krijgen?

De mensen die een "normaal" potje afsteken en die met het gezinnetje buiten staan.

De jongeren met cobra's en shells blijven er toch mee wegkomen.

Politie gaat voor de "makkelijke" overtreders.
Fantastisch toch, dat verbod.
Zonder wrijving geen glans
  donderdag 29 oktober 2026 @ 09:09:08 #21
38559 WheeledWarrior
More than meets the eye
pi_222065047
quote:
0s.gif Op donderdag 29 oktober 2026 07:32 schreef Hexagon het volgende:
Joh, dat wist ik al bij de "vuurwerkloze" jaarwisseling bij COVID.

Ik zou als handhaver ook niet weten waar ik moest beginnen.
Hier hebben we volgens mij ook sinds 20-21 een vuurwerkverbod, maar het lijkt wel elk jaar erger te worden qua afsteken. Zowel op oudjaarsdag zelf als de aanloop. Meer en harder.
pi_222065053
quote:
0s.gif Op donderdag 29 oktober 2026 07:32 schreef Hexagon het volgende:
Joh, dat wist ik al bij de "vuurwerkloze" jaarwisseling bij COVID.

Ik zou als handhaver ook niet weten waar ik moest beginnen.
Dat was een prachtige Oud en Nieuw _O_ Heb toen ook een hele rats de lucht in gejaagd. Politie stond erbij en keek er naar en wenste mij en omstanders nog een gelukkig nieuw jaar ook :D _O_
Ook in moeilijke tijden.
pi_222065056
Dan zetten anti-vuurwerk wappies toch burgermilities op. Kijken hoe groot dat 'draagvlak' voor een verbod daadwerkelijk is.

Veel succes met jullie hont die het tapijt in de woonkamer onderschijt bij de eerste de beste knal, gekkies. _O-
pi_222065061
Juist, precies zoals voorspeld.

Het enige wat er nu veranderd is, is dat papa geen siervuurwerkpakketje kan halen voor z'n maximaal enthousiaste zoontjes.

Het tuig wat zich niet kan gedragen met dat illegale spul heeft nog steeds de vrije hand.
  donderdag 29 oktober 2026 @ 09:15:48 #25
191317 Nobu
Nobutada Yakitori
pi_222065070
Nou en? Zaken als fietsendiefstal worden ook al tientallen jaren niet of nauwelijks aangepakt, ook maar gewoon toestaan dan?
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')