even dit stukje er uit halenquote:Mensen met een migratieachtergrond worden bij fraudeonderzoeken vaker en zwaarder beboet. Dat blijkt uit vertrouwelijke documenten en gesprekken met een tiental UWV-medewerkers, onder wie leidinggevenden, schrijven het AD en EenVandaag. Ze schetsen een beeld van discriminatie en racisme binnen de afdeling handhaving van uitkeringsorganisatie UWV.
Het AD en EenVandaag schrijven dat in 2025 meerdere werknemers aandrongen op een intern onderzoek binnen het UWV nadat zij de indruk kregen dat mensen met een migratieachtergrond vaker en hogere boetes kregen dan anderen in vergelijkbare gevallen. De eigen controle-afdeling van het UWV begon vervolgens een onderzoek naar de afdeling handhaving.
Veel vaker onder de loep
Hieruit bleek dat deze afdeling, verantwoordelijk voor het voorkomen en opsporen van misbruik en fraude met uitkeringen, inderdaad verschil maakt. Zo had bijvoorbeeld in Alkmaar, Amsterdam en Utrecht 44 procent van de onderzochte mensen een migratieachtergrond. Zij kregen 74 procent van alle boetes opgelegd.
In het gebied waar onder meer Eindhoven onder valt is hetzelfde beeld te zien: daar heeft 36 procent van de gecontroleerde dossiers betrekking op met mensen een migratieachtergrond en zij kregen 71 procent van de boetes. Het AD schrijft dat een onderzoeker stelt dat dit "substantieel vaker" is dan bij andere achternamen.
Doordat de boetes ook nog eens fors hoger waren, betaalde deze groep 98 procent van de totaalsom van alle boetes. In totaal werden 1682 dossiers gecontroleerd. De uitkomsten van het onderzoek liggen sinds eind 2025 bij de raad van bestuur van het UWV.
Arabische Liga
Ook op de werkvloer zelf gaat een hoop mis, melden het AD en EenVandaag op basis van gesprekken met (oud-)medewerkers. Zo worden leidinggevenden en cliënten die niet in Nederland zijn geboren de "Arabische Liga" genoemd. Een leidinggevende zou bij het bespreken van een cliënt hebben gezegd: "De oplossing is niet handhaven, de oplossing is alle Marokkanen het land uittrappen". En bij onderzoek naar malafide uitzendbureaus wordt gesproken van "aanpak malafide Turken".
Twee voormalig medewerkers van de afdeling handhaving stellen dat mensen op basis van hun afkomst geregeld niet worden uitgenodigd voor sollicitatiegesprekken. En wanneer dat wel gebeurt, is de kans groot dat ze om hun afkomst worden afgewezen.
"We zaten aan tafel met een superleuke meid", zegt een oud-medewerker van het UWV hierover. "Ze had echt de ervaring, maar was van Marokkaanse afkomst. Na afloop werd gezegd: 'Ik kan niet met dat soort mensen communiceren'. Ik klapte dicht." De giftige sfeer op de werkvloer zou voor medewerkers van kleur reden zijn om bij het UWV te vertrekken.
'Verwerpelijk'
De voorzitter van de raad van bestuur van het UWV, Abdeluheb Choho, heeft gereageerd op de uitkomsten van het onderzoek. "Het is verwerpelijk dat door enkele medewerkers binnen UWV nog onderling discriminerende uitspraken worden gedaan. Wij bieden onze excuses aan aan iedereen die zich gediscrimineerd voelt of racistisch is bejegend."
Tegelijkertijd benadrukt het UWV dat het geen harde conclusies wil verbinden aan de uitkomsten, omdat het geen wetenschappelijk onderzoek is. Er loopt inmiddels een extern onderzoek naar de uitkeringsinstantie, zegt Choho. Daar zouden racisme en discriminatie onderdeel van zijn.
Het AD schrijft dat minister Vijlbrief van Sociale Zekerheid en Werkgelegenheid pas op de hoogste gesteld van het interne onderzoek na vragen van de krant. Het UWV zegt het ministerie al in januari te hebben geïnformeerd. In een reactie zegt Vijlbrief tegen persbureau ANP dat hij dit tot op de bodem wil hebben uitgezocht.
Je kan eigenlijk helemaal niets met deze gegevens, komt fraude vaker voor bij mensen met een migratieachtergrond en is deze fraude groter zodat de boetes hoger uitvallen? of mag je deze logische vervolg vragen helemaal niet stellen en de olifant in de kamer niet benoemen?quote:Zo had bijvoorbeeld in Alkmaar, Amsterdam en Utrecht 44 procent van de onderzochte mensen een migratieachtergrond. Zij kregen 74 procent van alle boetes opgelegd.
In het gebied waar onder meer Eindhoven onder valt is hetzelfde beeld te zien: daar heeft 36 procent van de gecontroleerde dossiers betrekking op met mensen een migratieachtergrond en zij kregen 71 procent van de boetes. Het AD schrijft dat een onderzoeker stelt dat dit "substantieel vaker" is dan bij andere achternamen.
Doordat de boetes ook nog eens fors hoger waren, betaalde deze groep 98 procent van de totaalsom van alle boetes. In totaal werden 1682 dossiers gecontroleerd.
Nee, je hoeft ze an sich niet harder aan te pakken. Je pakt iedereen net zo hard aan. Maar als je meer allochtone fraudeurs vindt is dat geen reden het onderzoek ongeldig te verklarenquote:Op maandag 5 oktober 2026 12:20 schreef HowardRoark het volgende:
Is het ook gewoon niet zo dat mensen met een migratieachtergrond veel vaker fraude plegen? Dan is het niet meer dan logisch dat die groep ook harder wordt aangepakt.
Dat vind ik niet. Als je groepen hebt die zich disproportioneel misdragen op dit gebied. Kortom: enorm veel fraude plegen, dan kan die groep ook harder worden aangepakt.quote:Op maandag 5 oktober 2026 12:21 schreef LXIV het volgende:
[..]
Nee, je hoeft ze an sich niet harder aan te pakken. Je pakt iedereen net zo hard aan. Maar als je meer allochtone fraudeurs vindt is dat geen reden het onderzoek ongeldig te verklaren
Rechtsongelijkheidquote:Op maandag 5 oktober 2026 12:24 schreef HowardRoark het volgende:
[..]
Dat vind ik niet. Als je groepen hebt die zich disproportioneel misdragen op dit gebied. Kortom: enorm veel fraude plegen, dan kan die groep ook harder worden aangepakt.
Het stond jaren terug al in de krant dat veel migranten nog wel eens wilde leigen over allerlei zaken, zoals het aantal kinderen in het thuisland bijvoorbeeld. Meer strafbare feiten binnen een groep leidt ook tot meer (stevige) boetes.
Niet eens hiermee. Nota bene dat het nu zo is dat allochtonen vaak wegkomen met fraude omdat hun groep het buitenproportioneel vaak pleegt. Het zou al heel wat zijn als het gelijkgetrokken werd!quote:Op maandag 5 oktober 2026 12:24 schreef HowardRoark het volgende:
veel fraude plegen, dan kan die groep ook harder worden aangepakt.
Het stond jaren terug al in de krant dat veel migranten nog wel eens wilde leigen over allerlei zaken, zoals het aantal kinderen in het thuisland bijvoorbeeld. Meer strafbare feiten binnen een groep leidt ook tot meer (stevige) boetes.
Er is naar alle waarschijnlijkheid gewoon sprake van een (flinke) oververtegenwoordiging. Je kunt niet verwachten dat de uitkomsten qua straffen hetzelfde zijn binnen de groepen allochtonen en autochtonen als een groep veel meer fraude pleegt.quote:
Deze ‘affaire’ bestaat (inderdaad) niet.quote:Op maandag 5 oktober 2026 12:20 schreef LXIV het volgende:
Over de toeslagaffaire wil ik niet eens beginnen
Wat staat hier?quote:Op maandag 5 oktober 2026 12:29 schreef locoG het volgende:
Verbaasd niemand meer in deze racistische land van de wereld
HR pleit onomwonden voor een hardere aanpak van bepaalde groepen. Gelijke berechting is een groot goed. Ook bij frauderen.quote:
Verbaasdquote:Op maandag 5 oktober 2026 12:29 schreef locoG het volgende:
Verbaasd niemand meer in deze racistische land van de wereld
Nee, mijn punt is dat je geen gelijke uitkomsten kunt verwachten, dat is schijnbaar wel het geval. En ook wordt het geproblematiseerd dat sommige groepen strenger wordt gescreend. Dat is juist uitstekend als er binnen die groep disproportioneel fraude wordt gepleegd.quote:Op maandag 5 oktober 2026 12:31 schreef Koekoekmakto het volgende:
[..]
HR pleit onomwonden voor een hardere aanpak van bepaalde groepen. Gelijke berechting is groot goed. Ook bij frauderen.
Dat groepen meer kunnen frauderen is akkoord. En dat er dan absoluut gezien meer straffen uitgedeeld worden is logisch. Maar strenger beoordelen tov andere groepen is discriminatie. Zo werkt het strafrecht.quote:Op maandag 5 oktober 2026 12:29 schreef HowardRoark het volgende:
[..]
Er is naar alle waarschijnlijkheid gewoon sprake van een (flinke) oververtegenwoordiging. Je kunt niet verwachten dat de uitkomsten qua straffen hetzelfde zijn binnen de groepen allochtonen en autochtonen als een groep veel meer fraude pleegt.
Maar dat is schijnbaar wel de verwachting. Dus dat bij autochtonen misschien 2 op de 100 mensen fraude pleegt, en bij allochtonen 20 op de 100 mensen, maar dat beide groep dezelfde hoeveelheid sancties, boetes en strafmaat heeft.
Zo werkt de wereld gewoon niet. Tenzij bijvoorbeeld een aanzienlijk deel van fraude door allochtonen simpelweg niet meer bestraft moet worden.
Er is niemand bezig met gelijke uitkomsten. Dat is een verzinsel. Strengere screening obv patronen is ook discutabel. Zolang dat gaat op basis van financiële transacties, akkoord. Op basis van etniciteit, niet akkoord.quote:Op maandag 5 oktober 2026 12:33 schreef HowardRoark het volgende:
[..]
Nee, mijn punt is dat je geen gelijke uitkomsten kunt verwachten, dat is schijnbaar wel het geval. En ook wordt het geproblematiseerd dat sommige groepen strenger wordt gescreend. Dat is juist uitstekend als er binnen die groep disproportioneel fraude wordt gepleegd.
Hmm, nee, zo werkt het niet.quote:Op maandag 5 oktober 2026 12:35 schreef Koekoekmakto het volgende:
[..]
Dat groepen meer kunnen frauderen is akkoord. En dat er dan absoluut gezien meer straffen uitgedeeld worden is logisch. Maar strenger beoordelen tov andere groepen is discriminatie. Zo werkt het strafrecht.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |