quote:De grootste bank van Italië, Intesa Sanpaolo, is het slachtoffer geworden van zogenaamde 'CEO-fraude'. Oplichters zijn er met behulp van artificiële intelligentie in geslaagd om 95 miljoen euro buit te maken bij Fideuram, een private banking-tak van de bank. De oplichters deden zich voor als topfunctionarissen van de bank aan de hand van WhatsApp-berichten en een deepfake-stem.
De oplichters maakten zich schuldig aan zogenaamde 'CEO-fraude': een oplichtingspraktijk waarbij criminelen zich voordoen als bedrijfsleider of gezagsdrager om werknemers te overtuigen om dringende betalingen te verrichten.
Met behulp van geavanceerde identiteitsvervalsingstechnieken deden ze zich voor als de CEO van Intesa Sanpaolo, Carlo Messina.
Hun doelwit was de voorzitter van dochteronderneming Fideuram, Paolo Molesini. Hij kreeg via WhatsApp een dringende vraag om hulp bij een transactie in het buitenland. Een vraag die leek te komen van zijn overste, Messina. Maar niets bleek minder waar.
Stem nagebootst met AI
De oplichters gingen nog een stap verder. Ze namen vervolgens contact op met de nietsvermoedende Messina via een telefoongesprek. Volgens Italiaanse nieuwsbronnen gebruikten de bellers AI-technologie om de stem van een bekende advocaat na te bootse
die gespecialiseerd is in durfkapitaal.
Molesini, die dacht dat hij handelde in opdracht van het topmanagement van de bank, keurde daarop een reeks internationale overschrijvingen goed ter waarde van zo'n 95 miljoen euro. De transfers waren voornamelijk bestemd voor rekeningen in China en Hongkong.
Fideuram, dat ook in België actief is, merkte de onregelmatigheden al snel op en verwittigde de overheden en banken waar het geld naartoe was gesluisd. Op die manier kon nog 59 miljoen euro worden gerecupereerd.
36 miljoen spoorloos
De rest van het geld, zo'n 36 miljoen euro, is nog niet teruggevonden. Het geld is moeilijk te traceren, omdat het wellicht via een netwerk van buitenlandse rekeningen in cryptomunten is omgezet. Het onderzoek loopt nog.
Molesini, de gedupeerde Fideuram-voorzitter, heeft in maart, een maand na de oplichting, ontslag genomen. Fideuram gaf destijds geen verdere uitleg over zijn vertrek, dat zou zijn ingegeven door 'persoonlijke redenen'. Volgens Italiaanse bronnen worden noch Molesini, noch andere leidinggevenden van Fideuram onderzocht.
Het openbaar ministerie in Milaan zou wel een onderzoek zijn opgestart naar een verdachte die buiten Europa woont, op verdenking van computerfraude.
Tal van video's met nep-CEO
De bank Intesa Sanpaolo verduidelijkt dat de IT-systemen van de bank nooit zijn gehackt. Het hoofd van security van de bank heeft intussen bekendgemaakt dat het heel vaak te maken krijgt met pogingen tot CEO-fraude.
Sinds het begin van het jaar zou de bank al zo'n 5.000 nepvideo's hebben geïdentificeerd en verwijderd die werden gemaakt met behulp van artificiële intelligentie. In veel van die video's werd de beeltenis van CEO Carlo Messina gebruikt voor frauduleuze doeleinden.
Als de CEO van een groot concern contact met je opneemt als een doodnormale werknemer dan kruip je. Als hij zegt dat er geld moet worden overgemaakt weet je niet hoe snel je moet bewegen. Een stevige loonslaaf die nee zegt tegen een CEO. De kans is zowat nihil. Ik ben hier niet verbaast over. Het nieuws zit hem meer in het innovatieve gebruik van Al.quote:
Ik krijg letterlijk tien van dat soort mails per dag. Bellen is altijd een vraag stellen.quote:Op zaterdag 26 september 2026 00:11 schreef Peppert het volgende:
Als de CEO van een groot concern contact met je opneemt als een doodnormale werknemer dan kruip je. Als hij zegt dat er geld moet worden overgemaakt weet je niet hoe snel je moet bewegen.
Zo doodnormaal zal deze man niet geweest zijn aangezien hij bij machte was om 95 miljoen euro over te makenquote:Op zaterdag 26 september 2026 00:11 schreef Peppert het volgende:
[..]
Als de CEO van een groot concern contact met je opneemt als een doodnormale werknemer dan kruip je. Als hij zegt dat er geld moet worden overgemaakt weet je niet hoe snel je moet bewegen. Ik vind het niet raar. Een stevige loonslaaf die nee zegt tegen een CEO.
Totdat je er zelf in trapt.quote:Op zaterdag 26 september 2026 09:06 schreef Jahr00n het volgende:
Je wordt op dit moment wel zo ontzetend doodgegooid met dit soort verhalen dat ik persoonlijk vind dat je mensen die hier in trappen strafrechtelijk moet vervolgen.
Knap stom inderdaad. Hebben die gasten intern geen 'code wachtwoorden' of ander soorts?quote:
Mensen die verder van het 'vuur' zitten en zoiets zeggen moet je wantrouwen.quote:Op zaterdag 26 september 2026 13:15 schreef stavromulabeta het volgende:
[..]
Totdat je er zelf in trapt.
Degenen die denken dat ze er nooit zelf in trappen zijn juist degenen die het grootste risico lopen om er in te trappen.
Lol. Ik krijg regelmatig hertrainingen op dit soort zaken. En wat ze er in blijven hameren is wanneer je zo'n verzoeken krijgt, dan bél je diegene even op het telefoonnummer wat bij het bedrijf bekend is. Hoe 'urgent' het 'gesprek' ook mag zijn.quote:Op zaterdag 26 september 2026 00:00 schreef the-eye het volgende:
https://www.vrt.be/vrtnws(...)lie-voor-95-miljoen/
Grootste bank van Italië verliest 95 miljoen euro aan oplichters die met AI de stem van CEO nabootsten
[..]
Blijkbaar ook niet kunnen herkennen van een valse email...quote:Het slachtoffer dacht dat het verzoek echt was en gaf, nadat er ook nog wat vervalste e-mails waren gestuurd, de financiële afdeling de opdracht om een reeks overboekingen naar het buitenland te doen, voornamelijk naar China en Hongkong.
Nu wordt er geschermd dat het door dat gevaarlijke AI komt maar dit had iemand die goed kan imiteren 25 jaar terug ook kunnen doenquote:Op zaterdag 26 september 2026 14:13 schreef PurifieR het volgende:
[..]
Lol. Ik krijg regelmatig hertrainingen op dit soort zaken. En wat ze er in blijven hameren is wanneer je zo'n verzoeken krijgt, dan bél je diegene even op het telefoonnummer wat bij het bedrijf bekend is. Hoe 'urgent' het 'gesprek' ook mag zijn.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |