abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_221625039
quote:
Plan Overijssel om zwerfkatten af te schieten stuit op groot verzet



Verzet tegen afschieten zwerfkatten groeit: 'jager ziet geen verschil met huiskat'

Het verzet tegen het mogelijk afschieten van zwerfkatten in Overijssel groeit. Een petitie tegen de maatregel is inmiddels bijna 40.000 keer ondertekend door dierenbeschermingsorganisaties, dierenartsen en particulieren. Zij vrezen dat jagers op afstand geen onderscheid kunnen maken tussen een verwilderde kat en een huisdier. De provincie overweegt de maatregel om weidevogels te beschermen, maar heeft nog geen definitief besluit genomen.

Petitie tegen afschieten van zwerfkatten groeit snel
De petitie 'Stop het doodschieten van katten' is een initiatief van dierenbeschermingsorganisaties en dierenartsen. Ook het dierenasiel en Stichting Flappus uit Zwolle steunen de actie. De initiatiefnemers wijzen naar Friesland, waar afschieten al is toegestaan, en waarschuwen dat Overijssel dat voorbeeld dreigt te volgen. In de Tweede Kamer stelde de Partij voor de Dieren al vragen aan de minister over de kwestie.

"Jager kan wild niet van tam onderscheiden"
Fractievoorzitter Mirjam Fagel van de Partij voor de Dieren in Overijssel noemt de overweging om verwilderde katten af te schieten onwerkbaar. "Hoe kan een jager op afstand zien of een kat wild is, of van een baasje?" Ze wijst erop dat de grootste bedreiging voor weidevogels niet in predatie zit, maar in het leefgebied: te weinig insecten, een te laag waterpeil en te vaak maaien.

Ook binnen de Overijsselse politiek klinkt kritiek. Toch is BBB-fractievoorzitter Tjalle Morsink niet ongevoelig voor het verzet: "Als die 40.000 mensen allemaal een wilde kat in huis willen nemen, ben je al een heel eind." Hij noemt afschieten desondanks een logische optie, omdat vos en kat geen natuurlijke vijand hebben.

Provincie: nog geen besluit over afschieten van katten
Provinciebestuurder Maurits von Martels benadrukt dat afschieten op dit moment niet is toegestaan. "De grootste predatoren hebben we in beeld: de vos, de marter en de kat. De mogelijkheid bestaat dat we voorstellen om toestemming te geven om verwilderde katten af te schieten." Een concreet voorstel volgt pas in 2027. Volgens de provincie betekent "beheer" niet automatisch afschieten, en moet nog worden uitgezocht welke aanpak juridisch mogelijk is.

Von Martels erkent dat het landschap in de landbouw ook moet veranderen, maar stelt dat de zwakste schakel in de keten het succes van weidevogelbeleid bepaalt. "Als predatie de zwakke schakel is, moeten we daaraan werken. Het is én, én, én."

Ervaringen in Friesland en Utrecht voeden het verzet
Overijssel kijkt nadrukkelijk naar Friesland, waar afschieten van zwerfkatten al is toegestaan. Tegenstanders wijzen juist naar Utrecht, waar zowel het afschieten als de vang-, castratie- en herplaatsingsmethode inmiddels zijn gestopt. Uit een evaluatie in Utrecht bleek vorig jaar dat bijna alle 1249 gevangen katten een eigenaar hadden, meldde RTV Utrecht.

Universitair onderzoek naar de uitwerpselen van de katten wees uit dat ze vooral muizen en fazanten aten, in plaats van weidevogels. Ook onderzoek van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur uit 2023 wijst vooral vossen en steenmarters aan als de grootste bedreiging voor weidevogels. Fagel ziet daarin haar gelijk: "Het afschieten van wilde katten zou nauwelijks effect hebben op de weidevogelpopulatie. Wij willen dat die optie absoluut wordt uitgesloten."

Op het provinciehuis blijft de optie voorlopig op tafel liggen. Of het daadwerkelijk tot een voorstel komt, moet volgend jaar blijken.

Ook elders in het land worstelen bestuurders met de vraag hoe om te gaan met de populatie zwervende katten. Zo gaat Schiermonnikoog drones inzetten om de dieren te vangen en over te plaatsen naar het vasteland. De katten vormden volgens de gemeente een bedreiging voor konijnen en de tapuit, een beschermde trekvogel.
Bron

Houd die kutdieren toch binnen. Er zijn miljoenen van die beesten in Nederland en als ze allemaal iedere week een vogel vangen, hebben we het over een ware holocaust onder die dieren. Niet iedere vogelsoort kan dat met voldoende voortplanting compenseren. Afschieten die hele bende. Pech voor de eigenaren als ze die mormels niet binnenhouden. Als ze geen natuurlijke vijanden hebben, dan moet de mens die rol maar op zich nemen. Wie heeft zin in kattenvlees?

[ Bericht 10% gewijzigd door Jippie op 23-08-2026 22:24:38 ]
pi_221625073
Steriliseer die katten dan. Probleem opgelost.
pi_221625079
quote:
0s.gif Op zaterdag 22 augustus 2026 00:20 schreef Hiddendoe het volgende:
Steriliseer die katten dan. Probleem opgelost.
Het probleem is natuurlijk wel welk effect dit gaat hebben op de muizen- en rattenpopulatie.
pi_221625121
quote:
0s.gif Op zaterdag 22 augustus 2026 00:21 schreef Peppert het volgende:

[..]
Het probleem is natuurlijk wel welk effect dit gaat hebben op de muizen- en rattenpopulatie.
Dus je wil niet dat ze vrij rondlopen, maar je wil wel dat ze zich voortplanten?
Jaja :?
  FrontpagER /Mod / Grootste Vredestichter zondag 23 augustus 2026 @ 22:26:35 #5
485843 crew  Jippie
pi_221640759
quote:
2s.gif Op zaterdag 22 augustus 2026 00:14 schreef Peppert het volgende:

[..]
Bron

Houd die kutdieren toch binnen. Er zijn miljoenen van die beesten in Nederland en als ze allemaal iedere week een vogel vangen, hebben we het over een ware holocaust onder die dieren. Niet iedere vogelsoort kan dat met voldoende voortplanting compenseren. Afschieten die hele bende. Pech voor de eigenaren als ze die mormels niet binnenhouden. Als ze geen natuurlijke vijanden hebben, dan moet de mens die rol maar op zich nemen. Wie heeft zin in kattenvlees?
Bron Volkskrant is ongewenst. OP grotendeels aangepast van andere bron, zodat topic open kan blijven.
  Moderator zondag 23 augustus 2026 @ 22:56:26 #6
500105 crew  vul_maar_in
Doe je toch wel...
pi_221640923
@Peppert Afnemende biodiversiteit, landbouw en industrie giffen in de keten, honderden andere wilde dieren die vogels en hun eitjes eten....Maar het zijn de huiskatten die alle vogeltjes doodmaken.

vang + steriliseer zwerfkatten kolonies (ga niet "jagen" op loslopende katten dat is ws niet eens een zwerfkat)
Hou je kat 's avonds binnen.

[ Bericht 4% gewijzigd door vul_maar_in op 23-08-2026 23:28:42 (duiding) ]
- vmi voor intimi -
pi_221640949
Steriliseren werkt prima. Minder muizen en ratten is geen ramp. Het valt in Nederland gigantisch mee met zwerfkatten ten opzichte van andere landen (waar ze soms zelfs verzorgd worden) :P
pi_221645950
quote:
0s.gif Op zondag 23 augustus 2026 22:56 schreef vul_maar_in het volgende:
@:Peppert Afnemende biodiversiteit, landbouw en industrie giffen in de keten, honderden andere wilde dieren die vogels en hun eitjes eten....Maar het zijn de huiskatten die alle vogeltjes doodmaken.

vang + steriliseer zwerfkatten kolonies (ga niet "jagen" op loslopende katten dat is ws niet eens een zwerfkat)
Hou je kat 's avonds binnen.

Ja, een deadline van een paar maanden om die mormels in huis te halen is wel op zijn plaats.
pi_221645972
quote:
0s.gif Op zaterdag 22 augustus 2026 00:41 schreef marc0871 het volgende:

[..]
Dus je wil niet dat ze vrij rondlopen, maar je wil wel dat ze zich voortplanten?
Jaja :?
Ze mogen zich zoveel voortplanten als ze willen, zolang hun eigenaren ze maar binnenshuis houden.
pi_221646023
Liep hier al niet een topic over?

NWS / Zwerfkatten afschieten
pi_221646074
quote:
Ze somt op: intensieve landbouw met pesticiden, droogte en een teruglopende insectenstand. „De kat veroorzaakt maar voor een fractie de slechte weidevogelstand.”

Neem de ooievaar, briest ze. „We zijn allemaal zo blij dat die er weer is, toch? Die hebben ook graag weidevogelkuikens op het menu hoor.” Toch wordt onder de noemer ‘predatiebeheer’ in de buurt van broedgebieden in Friesland niet op ooievaars maar wél actief op katten gejaagd. „Volgens jagers zijn dat allemaal schuwe zwerfkatten, maar hoe weet je dat als je ze niet eerst controleert?”, vraagt Radstake. „Je kan van een afstand niet zien of een kat een chip heeft.”
https://www.nrc.nl/nieuws(...)afgeschoten-a4934789

Beetje de jagers bezig houden..tssssk
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')