What's next? Personen aanklagen die de maden in een container aan het verdelgen zijn met kokend water en erger.quote:Klacht ingediend tegen grootste insectenfabriek ter wereld: ‘Miljarden dieren gekweekt en gedood op basis van lariekoek’
De grootste insectenfabriek ter wereld is niet eerlijk in haar duurzaamheidclaims, stelt Wakker Dier. De actieclub heeft een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie. Het gaat om kwekerij Protix in Bergen op Zoom. Protix produceert larven van de zwarte soldatenvlieg en verkoopt die als diervoeding voor kippen en garnalen.
„Op basis van lariekoek worden miljarden dieren gekweekt en gedood”, klaagt directeur Anne Hilhorst van Wakker Dier. Via een woordvoerder laat Protix weten de klacht van Wakker Dier ‘serieus’ te nemen, maar verder op dit moment niet inhoudelijk te willen reageren.
De klacht van Wakker Dier bij de Reclame Code Commissie (RCC) volgt op eerdere aantijgingen van de kritische organisatie dat vliegen en larven een miserabel leven leiden in de larvenindustrie. Protix is jaarlijks goed voor 70 miljard zwarte soldatenvliegen en 14.000 ton aan larven.
Wil je iedere week op de hoogte zijn van nieuws over personal finance?
Verstuur
„De insectenfabriek wekt de indruk dat haar producten de oplossing zijn voor een duurzaam voedselsysteem. Het belangrijkste wapenfeit - onbruikbare afvalstromen via insecten omzetten naar goede voedingsstoffen - blijkt echter een stevige overdrijving”, meent Hilhorst.
Leven op reststromen
In plaats van ‘onbruikbare afvalstromen’ zou Protix ook gebruikmaken van gewone reststromen uit de voedingsmiddelenindustrie. Die hadden ook als voeding kunnen dienen voor varkens, koeien en kippen, meent Hilhorst. „Daarmee is Protic gewoon een onderdeel van de niet-duurzame intensieve veehouderij in Nederland.”
Protix is een Nederlands bedrijf dat eiwitten en vetten produceert uit insecten met als doel de verduurzaming van diervoeding © arie kievit
Wakker Dier gelooft evenmin in de claim van een ‘uiterst geringe ecologische voetafdruk’. De organisatie wijst op Zweedse wetenschappelijke studies waaruit blijkt dat insectenmeel vergeleken bij sojameel slechter scoort op waterverbruik en CO2-uitstoot.
Protix stelt dat ze alle benodigde onderbouwingen van haar beweringen over duurzaamheid bij de Reclame Code Commissie zal neerleggen. „Onze milieu-impact is onderzocht op basis van productiegegevens uit onze fabriek en de resultaten zijn wetenschappelijk gepubliceerd”, stelt de woordvoerder.
Tegelijkertijd zegt Protix toe dat ze zal beoordelen of formuleringen op de website van de insectenfabriek ‘nog preciezer kunnen worden weergegeven’. „Het is belangrijk onderscheid te maken tussen algemene discussies over de insectensector en de gemeten impact van specifieke Protix-producten.”
Volgens veel wetenschappers is de introductie van insecten in ons voedselsysteem een manier om onze klimaatafdruk te verminderen en zuiniger om te gaan met grondstoffen. Het direct nuttigen van meelwormen of sprinkhanen is voor velen nog een stap te ver, maar kippen reageren bijvoorbeeld erg enthousiast als ze levende larven in hun voerbak vinden.
Wiens welzijn is belangrijker?
Het zorgt wel voor een nieuw dilemma: want levende larven verbeteren misschien het welzijn van de kip, maar hoe zit het met het welzijn van gekweekte insecten? Voor Wakker Dier is dat een angstbeeld. Alles wijst erop dat ook insecten pijn kunnen voelen, meent Hilhorst. Volgens haar zouden daarom ook voor insectenfabrieken strenge regels moeten gelden.
Woensdagochtend voeren critici van Protix actie in Amsterdam bij Invest-NL, dat ruim 10 miljoen euro overheidssubsidie heeft verleend aan Protix.
Je laat een belangrijk deel van de quote weg.quote:Op dinsdag 4 augustus 2026 19:45 schreef inslagenreuring het volgende:
Op naar de scharrellarve.
Maar in de basis is dit natuurlijk weer een jankverhaal over „Daarmee is Protic gewoon een onderdeel van de niet-duurzame intensieve veehouderij in Nederland.”
En:quote:Die hadden ook als voeding kunnen dienen voor varkens, koeien en kippen, meent Hilhorst. „Daarmee is Protic gewoon een onderdeel van de niet-duurzame intensieve veehouderij in Nederland.”
quote:Wakker Dier gelooft evenmin in de claim van een 'uiterst geringe ecologische voetafdruk'. De organisatie wijst op Zweedse wetenschappelijke studies waaruit blijkt dat insectenmeel vergeleken bij sojameel slechter scoort op waterverbruik en CO2-uitstoot.
Ja dat claimt die mevrouw van Wakker Dier. Op basis van het gegeven dat een 'deel' uit de voedingsindustrie komt.quote:Op dinsdag 4 augustus 2026 20:11 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Je laat een belangrijk deel van de quote weg.
[..]
En:
[..]
Ze kunnen ook niet echt andersquote:Op dinsdag 4 augustus 2026 20:11 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Je laat een belangrijk deel van de quote weg.
[..]
En:
[..]
Maarja daarom gaan ze ook wegquote:De restricties rond insectenvoer in Europa maken het moeilijk om een duurzaam verdienmodel rond te krijgen, vertelt Maiko van der Meer aan AgFunderNews. In de EU gelden strenge regels voor substraat (de voedingsbodem voor de insecten). Gebruik van bepaalde categorieën dierlijke bijproducten, keukenafval en mest is verboden; alleen toegestane reststromen mogen dienen als voer voor insecten die weer als voer dienen.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |