quote:Je kunt een petitie tekenen op http://www.msf.org/arjan/petition/holland.htm
Arjan Erkel, algemeen coördinator van Artsen zonder Grenzen, werd op 12 augustus 2002 ontvoerd in Machatsjkala, Dagestan.Zes maanden later is Arjan nog steeds vermist. Tot nu toe hebben alle inspanningen van de Russische en Dagestaanse autoriteiten om de ontvoering op te lossen nog geen resultaat opgeleverd.
quote:
de loon van goedheid is een shop onder je gat
quote:inderdaad ja. Ik ben bang dat Arjan niet meer terugkomt.
Op donderdag 27 februari 2003 11:35 schreef Ronhui het volgende:
Je houd niet iemand 6 maanden gevangen en vraagt dan om niets
quote:bron
Al 105.000 handtekeningen voor Erkel
De wereldwijde petitie-actie voor de vermiste Nederlandse hulpverlener Arjan Erkel heeft in ruim twee weken tijd al 105.000 handtekeningen opgeleverd. Een woordvoerder van Artsen zonder Grenzen (AzG) spreekt van een ,,heel mooi'' tussenresultaat.
Gewapende mannen ontvoerden Erkel, algemeen coördinator voor AzG in de Russische deelrepubliek Dagestan, op 12 augustus vorig jaar in de hoofdstad Machatsjkala. AzG en Erkels familie hebben nog altijd geen informatie over Erkels verblijfplaats, het motief voor zijn ontvoering of wie daarvoor verantwoordelijk is. Het is ook nog onduidelijk of Erkel nog in leven is.Bijna de helft van de handtekeningen komt uit Nederland, maar ook uit België en Duitsland komen veel steunbetuigingen. De petitie-actie begon op 12 februari en duurt nog tot half maart. Daarna wil Artsen zonder Grenzen de handtekeningen aanbieden aan president Poetin van Rusland. De hulporganisatie wil daarmee de druk op Poetin verhogen om het onderzoek van de autoriteiten in de zaak-Erkel te intensiveren en het de hoogste prioriteit te geven.
quote:Het is ook niet voor Arjan, maar voor de mensen zelf die een handtekenin zetten. Om hun geweten op te schonen; "Zo, ik heb mijn best gedaan"
Op donderdag 27 februari 2003 11:39 schreef Poepoog het volgende:
Nou denk dat die "ontvoerders" gigantisch onder de indruk zullen zijn van de online handtekeningen.
Waarom denk je dat ik nooit meedoen met handtekeningenacties. Hypocriete laffaards.
[Dit bericht is gewijzigd door kwib op 27-02-2003 12:02]
quote:Jij gaat er zelf naartoe neem ik aan?
Op donderdag 27 februari 2003 11:56 schreef kwib het volgende:[..]
Het is ook niet voor Arjan, maar voor de mensen zelf die een handtekenin zetten. Om hun geweten op te schonen; "Zo, ik heb mijn best gedaan"
Waarom denk je dat ik nooit meedoen met handtekeningenacties. Hypocriete laffaards.
quote:doe meteen de groeten aan de ontvoerders, voordat ze je keel doorsnijden
Op donderdag 27 februari 2003 12:59 schreef -Mk- het volgende:[..]
Jij gaat er zelf naartoe neem ik aan?
DEN HAAG - De Russische autoriteiten in de deelrepubliek Dagestan hebben geen concreet bewijs dat Arjan Erkel nog in leven is. Noch is er sprake van een concreet teken van leven. Dat stelde woensdag het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag.
Woensdag ontstond er hoop op een teken van leven van Erkel die op 12 augustus vorig jaar in Dagestan ontvoerd werd en sindsdien vermist is. Twee Russische persbureau's citeerden de minister van Binnenlandse Zaken van Dagestan met de uitspraak dat uit onderzoek was gebleken dat Erkel nog in leven is.
Navraag bij minister Adilgerej Magomedtagirov leerde de Nederlandse ambassade in Moskou echter dat er geen bewijs is. Magomedtagirov zegt dat hij verkeerd is geciteerd. Volgens zijn uitleg is er geen bewijs van de dood van Erkel, en gaan de autoriteiten er daarom vanuit dat hij nog leeft.
Arjan Erkel werkte voor Artsen zonder Grenzen als algemeen coördinator in Dagestan, toen hij vorig jaar op 12 augustus in de hoofdstad Machatsjkala door drie gewapende mannen werd ontvoerd. Sindsdien is niets vernomen van de ontvoerders. Op 12 februari, een halfjaar na de verdwijning van zijn zoon, deed zijn vader in Moskou een oproep op de ontvoerders om Arjan vrij te laten.
quote:Beetje kort door de bocht...
Op donderdag 13 maart 2003 01:30 schreef ilona-scuderia het volgende:
Nee, die leeft niet meer...
Na Colombia hebben de voormalige Sovjet-republieken wel een reputatie opgebouwd van langdurige ontvoeringen.
Teken die petitie !
quote:Ik wil die petitie best tekenen, maar ik heb gewoon een zwaar voorgevoel dat ie niet meer leeft na een dik half jaar...
Op donderdag 13 maart 2003 02:01 schreef sooty het volgende:[..]
Beetje kort door de bocht...
Na Colombia hebben de voormalige Sovjet-republieken wel een reputatie opgebouwd van langdurige ontvoeringen.
Teken die petitie !
quote:Ach je weet maar nooit
Op donderdag 13 maart 2003 02:09 schreef ilona-scuderia het volgende:[..]
Ik wil die petitie best tekenen, maar ik heb gewoon een zwaar voorgevoel dat ie niet meer leeft na een dik half jaar...
quote:Yep, begrijpelijk.
Op donderdag 13 maart 2003 02:09 schreef ilona-scuderia het volgende:[..]
Ik wil die petitie best tekenen, maar ik heb gewoon een zwaar voorgevoel dat ie niet meer leeft na een dik half jaar...
Ik verbaas me er wel over dat jij met een 'excusez-le-mot' volgevreten-pens achter een veilige internetverbinding, waarachter een lekker door de verwarming in de slaapkamer verwarmd bedje klaarstaat, jezelf afvraagt of je een dergelijke petitie nog moet tekenen.
quote:Ja, onvoorstelbaar dat iemand die juist goed werk verricht in een ander land, gegijzeld/ontvoerd word. En dan hoor ik om me heen dat het voor losgeld is, nou vraag me af... Anders had je toch wel het een en ander gehoord, een teken van leven van Arjan...
Op donderdag 27 februari 2003 11:38 schreef boebiedoe het volgende:
En zulke mensen proberen de wereld te helpen...
Natuurlijk komt hij er niet mee vrij en natuurlijk is het vrij waarschijnlijk dat hij niet meer in leven is (anders zou er inmiddels wel losgeld gevraagd zijn, het leven is niet gratis) maar het zal ongetwijfeld een steun zijn aan de familieleden en vrienden van deze man als ze merken dat ze niet alleen staan.
quote:Dat is wel een goed punt inderdaad. Heb 'm dus maar even ondertekend.
Op maandag 31 maart 2003 11:52 schreef sp3c het volgende:
je zet die handtekening niet om die gozer vrij te krijgen maar als steun aan de familie en vrienden ...Natuurlijk komt hij er niet mee vrij en natuurlijk is het vrij waarschijnlijk dat hij niet meer in leven is (anders zou er inmiddels wel losgeld gevraagd zijn, het leven is niet gratis) maar het zal ongetwijfeld een steun zijn aan de familieleden en vrienden van deze man als ze merken dat ze niet alleen staan.
Uitgegeven: 31 maart 2003 09:41
Laatst gewijzigd: 31 maart 2003 09:49
DEN HAAG - De familie van de ontvoerde Arjan Erkel is dit weekeinde spoorslags teruggekeerd uit Moskou voor overleg maandag op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dat zei een woordvoerster van het ministerie.
Buitenlandse Zaken wil inhoudelijk nog niets zeggen over het spoedoverleg met de familie van Arjan Erkel.
Bron: www.nu.nl
naja, een condeolance register met 105000 namen is ook weer eens wat anders
Van de site van Artsen zonder Grenzen:
"Petitie Arjan Erkel is overhandigd
Vanmorgen hebben Roos Erkel, zus van Arjan en Lisette Luykx, voorzitter van Artsen zonder Grenzen, in het bijzijn van medewerkers van Artsen zonder Grenzen, een spandoek overhandigd aan een vertegenwoordiger van de Russische ambassade in Den Haag. Het 12 meter lange spandoek was bedrukt met namen van mensen die de petitie van Artsen zonder Grenzen voor Arjan Erkel hebben ondertekend. Daarnaast werden symbolisch witte ballonnen opgelaten met de tekst "Arjan moet vrij"
Wereldwijd hebben 339.069 mensen de petitie getekend waarin Artsen zonder Grenzen president Poetin en zijn Dagestaanse collega Magomedow oproept al het mogelijke te doen om Arjan ongedeerd vrij te krijgen en hem te laten terugkeren naar zijn familie, vrienden en collegas
Arjan Erkel is algemeen coördinator van AzG in de Russische deelrepubliek Dagestan, waar hij 7 maanden geleden is ontvoerd.
Een delegatie van Artsen zonder Grenzen en de vader en broer van Arjan Erkel hebben de petitie vanmorgen ook aan de Russische autoriteiten overhandigd. De overhandiging in Rusland vond plaats op het Plein van de Revolutie in Moskou. Naast de acties in Nederland en Rusland, heeft Artsen Zonder Grenzen ook aanvullende activiteiten georganiseerd bij Russische ambassades over de hele wereld.
Zowel in den Haag als in Moskou was er veel belangstelling van de media voor de overhandiging van de petitie.
Artsen zonder Grenzen bedankt alle ondertekenaars van de petitie.
Tevens is Artsen zonder Grenzen heel dankbaar voor de overweldigende steun die zij kregen om bekendheid te geven aan deze petitie in Nederland: tal van bedrijven en personen stelden gratis advertentieruimte, posters en reclamespots, spandoeken, T-shirts en vele andere materialen beschikbaar. "
Ik vind het erg dat hij ontvoerd is maar het is gewoon naief om te denken dat het zou werken
quote:Ja, stop je kop in de grond en zing een liedje "alles komt goed, er is niets aan de hand, overal vriendjes en bloemetjes .."
Op vrijdag 4 april 2003 18:13 schreef Vampier het volgende:
Het is inderdaad verschrikkelijk... maar blijf dan ook uit dat soort regionen weg.
Bekrompen wereldje hoor.
quote:Hij was er niet op vakantie hoor
Op vrijdag 4 april 2003 18:13 schreef Vampier het volgende:
Het is inderdaad verschrikkelijk... maar blijf dan ook uit dat soort regionen weg.
quote:Precies...
Op zaterdag 5 april 2003 22:19 schreef FluxC5 het volgende:
Hij is nog steeds weg, heel erg, ik vind dat deze man niet vergeten/opgegeven mag worden!
quote:Niet zeer waarschijnlijk als hij daar gewoon zijn werk deed voor het Rode Kruis...
Op woensdag 2 april 2003 22:01 schreef RausMauz het volgende:
Ik denk dat die kerel nooit gevonden word
wie zegt dat ie ontvoerd is, niemand weet waar ie is
nooit meer iets van hem gehoord
misschien wil ie wel niet gevonden worden!
quote:Naar de regering ofzo... ik zag vandeweek Arjans' vader die al die handtekeningen bij het Rode Plein afgaf aan een minister geloof ik... Volgde het niet helemaal omdat ik aan de telefoon zat
Op zondag 6 april 2003 12:17 schreef Tizmo het volgende:
hoe kan je nou een petitie tekenen terwijl er al een half jaar niks meer van hem vernomen is? waarnaartoe gaan ze sturen dan?
En ik denk zeker dat als je familie bent en je hoort dat zulke dingen ook gebeuren dat je toch enigszins blijft hopen dat hij nog leeft en dat ze een keer van zich laten horen. Je probeert toch elke strohalm te grijpen zolang je geen daadwerkelijk bewijs/bericht hebt dat Arjan dood is... Ook al zullen ze heus wel in hun achterhoofd houden dat dat wel zo kan zijn.. Maarja, wat moet je als familie? Denk maar eens in
En als we een petitie tekenen schijnt dat toch te helpen..
Ik snapput nog steeds niet.
quote:Zijn ontvoerders hadden contact opgenomen met lokale autoriteiten, er is dus nog steeds hoop..
Op dinsdag 6 mei 2003 20:20 schreef -Mk- het volgende:
Er zou contact zijn geweest met hem(bron: NOS Journaal)
The majority of witnesses summoned to the trial of the alleged Chechen kidnappers of American aid worker Kenneth Gluck failed to show up in court Wednesday, and the sole witness present could not testify because there was no translator.
Magomed Gakayev and Ayub Katayev face charges of kidnapping, terrorism and participation in illegal armed groups in connection with the 2001 abduction of Gluck, then head of the North Caucasus mission of the Dutch branch of Medecins sans Frontieres. If convicted, the two face up to 25 years in prison.
Gluck, of New York City, was held for 25 days before his sudden release. His captors never made any demands.
Russia's Federal Security Service said its agents freed Gluck in a special operation. But Chechen rights activists and some Russian media claimed Gluck had been abducted by forces linked to the security service in order to punish him for his criticism of the military campaign in Chechnya, intimidate humanitarian groups trying to work independently there, or demonstrate to European observers that the war was justified.
Twenty witnesses were called to testify Wednesday at the second session of the trial, which began Monday. Three said they were sick, and one, Khamind Nadzhubayev, sent an affidavit stating that he had seen Gluck's abduction, that Gakayev was at the wheel of the getaway car and that Katayev was with him. Other witnesses may fear retribution for testifying.
Gakayev's mother Rozet, the only witness who came to the court, could not testify because she does not speak Russian and no Russian-Chechen translator was there.
Judge Yuri Minko said Monday that Gluck could not legally be required to attend the trial because he had not signed a Russian translation of his testimony to prosecutors, and that he could not be expected to shine new light on the case. However, Minko said Wednesday that he would call on Gluck, who is now overseeing MSF aid operations in Iraq, to attend the next court session on May 19 since "without him the hearing cannot proceed in a normal way."
He also said the remaining witnesses must come on their own or be brought to the court in a police convoy.
Gluck's kidnapping prompted many aid agencies to suspend work in Chechnya. MSF, known in English as Doctors Without Borders, later returned to Chechnya, but suspended work there again in July after the kidnapping of Russian aid worker Nina Davidovich. She was released in January.
In August, Arjan Erkel, a Dutch citizen working for MSF, was kidnapped in Dagestan, a Russian region bordering Chechnya. Erkel has not been released, and MSF has accused authorities of dragging their feet in the investigation.
http://www.russiajournal.com/news/cnewswire.shtml?nw=37666#n37666
Krijg niet echt veel in de autoriteiten daar in Rusland
quote:
Ontvoerders Arjan zoeken contact
MOSKOU, woensdag
Ontvoerders van de in de Russische deelrepubliek Dagestan verdwenen Nederlander Arjan Erkel hebben via diens mobiele telefoon contact opgenomen met de lokale autoriteiten.
Dat gebeurde half maart al, zo bevestigen bronnen bij justitie in de Dagestaanse hoofdstad Machtasjkala tegenover deze krant. Hierdoor is de hoop dat de in augustus vorig jaar gekidnapte hulpverlener van Artsen zonder Grenzen (AZG) nog leeft, verder gegroeid.
Voorts zou een in Nederland woonachtige Georgiër inmiddels als bemiddelaar optreden. Over een eventueel losgeld is echter niets bekend.
Dat hij nog leeft, staat voor mij buiten kijf. We werken dag en nacht aan zijn zaak, zegt Imamoetdin Temirboelatov van de Dagestaanse politie.
ARJAN ERKEL
We zitten nu echt op een zeer warm spoor. Het is heel wel mogelijk dat Erkel binnen een maand, of wellicht sneller al, vrijkomt, aldus Temirboelatov.
De 33-jarige Erkel, die komende maandag exact negen maanden geleden op een landweggetje nabij het huis van zijn vriendin iets buiten Machtasjkala door gewapende mannen in een Lada werd getrokken en verdween, zou onder relatief goede omstandigheden worden vastgehouden.
Pottenkijkers
De onderzoeksjournalist en ex-militair Vjatjeslav Izmailov, die door de voormalige sovjetleider Michail Gorbatsjov vorige maand werd verzocht om de zaak-Erkel ter plekke te onderzoeken, denkt dat Erkel wordt vastgehouden door de Russische veiligheidsdiensten: Ik ben daar honderd procent van overtuigd. De Russische geheime dienst ziet alle buitenlandse hulporganisaties als pottenkijkers en wil deze liever weg hebben. Voordat ik naar Machtasjkala afreisde, was ik sceptisch of Arjan Erkel nog wel leefde. Nu ben ik veel positiever. Izmailov heeft in het verleden al vele tientallen in Tsjetsjenië en Dagestan ontvoerde mensen vrij gekregen.
quote:Idd.
Op woensdag 7 mei 2003 20:13 schreef Toffe_Ellende het volgende:
offtopic... de topictitel kan opgeschroefd worden naar 9 maanden als ik me niet vergis...
is er al meer nieuws?
verander het aantal maanden in de topictitel eens snel!
quote:Plaats het anders even in GC feedback.
Op zondag 25 mei 2003 00:58 schreef Phynny het volgende:
bannertje herinnerde me aan zijn ontvoering.is er al meer nieuws?
verander het aantal maanden in de topictitel eens snel!
Hulpverlener Arjan Erkel van Artsen zonder Grenzen (AzG) had kort voor zijn ontvoering op 12 augustus vorig jaar in Dagestan een ontmoeting met twee Amerikaanse militaire attachees. Dat heeft een woordvoerder van de hulporganisatie woensdag gezegd. Erkel dacht te spreken met humanitaire medewerkers van de Amerikaanse ambassade in Rusland.
De ambassade heeft AzG kort erna zijn excuses aangeboden voor het misverstand. NRC Handelsblad bericht woensdag dat de ontmoeting van Arjan Erkel en de twee Amerikanen de interesse heeft gewekt van de Russische geheime dienst FSB. Uit onderzoek in samenwerking met de Russische krant Novaja Gazetta zou blijken dat de geheime dienst de ontvoering van Erkel volgde. "De agenten in de volgauto waren ongewapend", zegt een bron bij de politie in antwoord op de vraag waarom niet is ingegrepen.
Artsen zonder Grenzen in Nederland heeft geen enkele reden om aan te nemen dat de Russische geheime dienst betrokken is bij de ontvoering van Arjan Erkel. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag weigert "in het belang van Arjan Erkel en zijn familie" in te gaan op het artikel in NRC Handelsblad.
Voorts bericht de krant over twee recente foto's van de hulpverlener die door zijn ontvoerders aan de autoriteiten in Dagestan zijn gestuurd. Francien van Erkel bevestigt dat de foto's eind maart de aanleiding vormden voor een spoedoverleg op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Tot op heden werden over het spoedberaad geen mededelingen gedaan.
De foto's zijn gemaakt in januari van dit jaar. Ze tonen een enigzins vermagerde Arjan Erkel. Het is het eerste echte bewijs dat Erkel destijds nog in leven was.
Bron: Telegraaf
quote:
Er is een levensteken ontvangen van Arjan Erkel, de medewerker van Artsen zonder Grenzen die op 12 augustus 2002 in Dagestan werd ontvoerd. Op een videoband, die is afgeleverd bij de Nederlandse ambassade in Moskou, is Erkel te zien. Hij doet daarop in het Russisch een oproep om zijn ontvoerders te betalen. Eerder waren al twee foto's opgestuurd.Het is onbekend wie de ontvoerders van Erkel precies zijn. Het kunnen criminelen zijn, maar mogelijk is ook de Russische geheime dienst FSB in het spel.
quote:bron: Trouw
'Nederland liet zaak van Arjan sloffen'
van onze verslaggever
2003-08-13DEN HAAG, MOSKOU - Ook Nederland heeft de ontvoeringszaak van Arjan Erkel laten sloffen. Dat vindt Artsen zonder Grenzen, de organisatie waarvoor Erkel in Rusland werkt.
In gesprekken met Russische en Nederlandse autoriteiten eisten familie, vrienden en collega's van Erkel gisteren in Den Haag en Moskou dat er harder moet worden getrokken aan snelle vrijlating. Totnogtoe is de aanpak van alle betrokkenen een 'compleet fiasco' geweest, zei internationaal voorzitter van Artsen zonder Grenzen, Morten Rostrup. Hij vindt dat Nederland te onzeker en bedeesd doet. Het was gisteren precies een jaar geleden dat Arjan Erkel werd ontvoerd in de zuidelijke deelrepubliek Dagestan.
Vader Dick Erkel en zus Roos hebben vandaag een afspraak op het Russische ministerie van buitenlandse zaken in Moskou. Broer Diederik probeerde gisteren met vijftig demonstranten die in Den Haag vergeet-mij-nietjes uitdeelden, wat meer actie in de zaak te krijgen. Maar premier Balkenende, die even te voorschijn kwam op het Binnenhof, zei dat hij het blijft proberen met stille diplomatie. Wel beloofde hij dat hij de zaak ook zal noemen tijdens zijn ontmoeting met president Bush volgende maand.
Op de Russische ambassade in Den Haag kreeg Diederik Erkel, die zich ondanks de hitte in een diplomatiek pak met krijtstreepje had gehuld, te horen dat Rusland alles in het werk stelt om Arjan vrij te krijgen. De tweede man van de ambassade, Aleksandr Borisov, wees erop dat zijn land wel meer aan zijn hoofd heeft. Het was gisteren niet alleen een jaar geleden dat Erkel werd ontvoerd, maar ook de tweede verjaardag van de ondergang van de onderzeeboot Koersk. Volgens de Russische diplomaat onderschatten familie en Artsen zonder Grenzen hoe ingewikkeld de situatie in de Kaukasus is, waar ontvoeringen alledaagse handel zijn.
Maar AzG worstelt vooral met het onbegrijpelijke optreden van de Russische overheid. Gebleken is dat het justitieel onderzoek naar de verdwijning van Erkel al in februari is stilgelegd. In mei, nadat premier Balkenende in het openbaar een oproep had gedaan aan president Poetin om meer te doen, werd het onderzoek formeel hervat.
Met de mobiele telefoon van Arjan Erkel blijkt in februari zeker vijftig keer te zijn gebeld. AzG, die de telefoonrekening betaalt, heeft de gebelde nummers doorgegeven voor onderzoek aan de Russen. Wat dat heeft opgeleverd, is onduidelijk.
Mysterieus blijft de rol van de Russische inlichtingendienst FSB, de opvolger van de beruchte KGB. Pas onlangs werd door journalistiek onderzoek bekend dat twee FSB-medewerkers getuige zijn geweest van de ontvoering. Zij hielden Arjan Erkel in de gaten omdat hij een ontmoeting had gehad met twee Amerikaanse diplomaten, van wie Erkel dacht dat het hulpverleners waren. Toen Erkel door de ontvoerders uit zijn auto werd gesleurd, grepen de FSB-spionnen niet in.
Alle goede bedoelingen terzijde, maar is er geen sprake van een overkill mbt het verspreiden van zijn beeltenis, zeker met oog op zijn terugkeer in de maatschappij straks?
quote:Mja het is een vreemde zaak.
Op donderdag 14 augustus 2003 03:38 schreef Cronus het volgende:
Waarom zouden mogelijke ontvoerders eingenlijk een jaar wachten om losgeld te vragen?
quote:Bron: http://edition.cnn.com/2003/SHOWBIZ/News/08/24/jolie.chechnya.reut/index.html
Jolie makes Chechen pleaMOSCOW, Russia (Reuters) -- Oscar-winning actress and "Tomb Raider" star Angelina Jolie made a personal plea to the Russian government on Sunday not to force thousands of Chechen refugees in Ingushetia to return to their war-torn homeland.
"Jolie holds a baby during her visit Friday to a Chechen refugee camp."
Jolie, a Goodwill Ambassador for the U.N. High Commissioner for Refugees, also added her voice to appeals for the release of a Dutch aid worker kidnapped a year ago in Dagestan, just east of Chechnya.
[...]
She also raised the case of Dutchman Arjan Erkel, abducted a year ago by armed men while heading operations for international charity Medecins Sans Frontieres in the North Caucasus region.
"I urge the people who are holding him to let him go immediately and return him unharmed to his family and friends," Jolie said.
quote:Nee joh, Lara Croft komt um nu redden.
Op zondag 24 augustus 2003 19:57 schreef Vampier het volgende:
Die gozer is allang de strot doorgesneden...
quote:Moet lukken dacht ik zo:
Op zondag 24 augustus 2003 20:03 schreef ThE_ED het volgende:[..]
Nee joh, Lara Croft komt um nu redden.
quote:NRC
Ontvoerder Arjan Erkel is bekendMOSKOU, 5 NOV. De Nederlandse hulpverlener Arjan Erkel werd op 12 augustus vorig jaar ontvoerd in opdracht van een Dagestaanse parlementariër en zakenman.
In de lente lieten zijn kidnappers weten spoedig met eisen te komen, sindsdien circuleert in Dagestan het verhaal dat Erkel vijf miljoen dollar moet opbrengen. De identiteit van de ontvoerder is bekend bij Russische onderzoekers. Arjan Erkel zou zich op dit moment weer in Dagestan bevinden, in de regio Sjamilski.
Dit is de uitkomst van een onderzoek van de journalist en majoor b.d. Vjateslav Izmailov, die recentelijk de Zuid-Russische deelrepubliek Dagestan bezocht. Izmailov komt zelf uit Dagestan en bemiddelde in de jaren negentig in vele ontvoeringszaken. De kidnapper voert hij in zijn krant Novaja Gazeta op onder de schuilnaam Imam, maar op zo'n manier dat elke Dagestaan meteen weet wie hij bedoelt. NRC Handelsblad beschikt ook over zijn naam.
Volgens Izmailov is Arjan Erkel in de Dagestaanse hoofdstad Machatsjkala ontvoerd door de bende van Imam en keken twee agenten van de Russische geheime dienst FSB toe zonder in te grijpen. Maar het verhaal begint eerder. Op 23 april 2002 maakte de FSB triomfantelijk bekend de Jordaanse krijgsheer Chattab te hebben vermoord. Chattab gold als leider van de Arabische vrijwilligers in Tsjetsjenië en onderhield nauwe banden met het Al-Qaeda-netwerk. De krijgsheer stierf na het openen van een vergiftigde brief die hij had gekregen via een neef van Imam, ‘Ibrahim', die in Baku (Azerbajdzjan) woonde. Deze tandarts en voormalige strijdmakker van de Tsjetsjeense leider Doedajev handelde in goud in Baku. Ibrahim was lid van Imams criminele netwerk, dat zijn geld vooral verdiende met hand- en spandiensten aan Chattabs Arabische legioen. Sommige leden van Imams bende waren ‘mollen' van de FSB. Zij stuurden, mogelijk buiten zijn medeweten, via Ibrahim de vergiftigde brief naar Chattab. De Tsjetsjeense rebellen beschouwden Ibrahim als een collaborateur.
Op 14 mei meldde de Arabische zender Al Jazira dat een Tsjetsjeense rechtbank de man ter dood had veroordeeld. In september 2002 werd hij vermoord. Bendeleider Imam zou de moord hebben laten uitvoeren, aldus Izmailov. Imam had alle reden om woedend te zijn. Na de dood van Chattab verloor hij het lucratieve contact met diens Arabische geldschieters.
Zijn bende besloot zich weer meer te concentreren op een oudere specialiteit: ontvoeringen. Imam wilde een buitenlander, want dat bracht veel geld op.
Begin augustus kreeg Erkel in Chasavjoert bij de Tsjetsjeense grens van de FSB het bericht dat er gevaar dreigde. Hij evacueerde de buitenlanders van AzG - een arts en een logistiek medewerker - naar de Dagestaanse hoofdstad Machatsjkala.
In Machatsjkala maakte Erkel vervolgens de inschattingsfout door te gaan dineren met twee Amerikaanse militaire waarnemers, die in Dagestan waren om Russische vlootoefeningen te observeren. Dit en ander ‘verdacht' gedrag van Arjan Erkel deed bij de lokale politie en geheime dienst de mening postvatten dat hij een westerse spion was. En daar zijn de bronnen van Izmailov nu ook nog unaniem van overtuigd. ,,Zeker is: Arjan Erkel had geheimen'', zeggen zij.
Het feit dat de hulpverlener een gewapende lijfwacht afsloeg toen de politie hem rond diezelfde tijd waarschuwde voor dreigend gevaar, vinden zij al even verdacht. De hulpverlener wilde geen pottenkijker, concluderen ze.
De bende van Imam had informanten in de corrupte politie en geheime dienst FSB van Dagestan. Het is mogelijk dat de verdenkingen tegen Arjan hem nog aantrekkelijker maakte als kidnap-object: ook in Dagestan is het verhaal doorgedrongen dat de de CIA diepe zakken heeft en altijd zijn mensen vrijkoopt.
Op de vraag waarom de Dagestaanse FSB, die Erkel schaduwde, niet ingreep op 12 augustus en Imam nadien nauwelijks onder druk zette, bleven zijn bronnen het antwoord schuldig. ,,Vraag maar aan Vladimir Soeratov (het lokale hoofd van de FSB), zeggen ze bij de Dagestaanse politie,'' aldus Izmailov.
Izmailov baseert zijn relaas op veertien bronnen: tien politiemensen, twee FSB'ers in Dagestan en Moskou, en twee bemiddelaars in gijzelingszaken. Het team dat namens AzG met de zaak-Erkel is belast, zegt dat het een ,,zeer plausibele versie betreft'' en ook een ,,heel goede analyse'', maar niet noodzakelijkerwijs ,,de enige juiste versie, want je weet nooit wie wie manipuleert''.
Jean Christophe van AzG: ,,Dat de autoriteiten in Dagestan nu opeens zo vrijuit praten tegen een journalist, bewijst voor mij dat er iets gaande is. Het lijkt op een één-tweetje om de ontvoerders verder onder druk te zetten. Dat is positief, hoop ik.''
Want in Dagestan is inmiddels een geheel nieuwe dynamiek ontstaan. In juni, na een onderhoud tussen premier Balkenende en president Poetin, stuurde de FSB in Moskou een onafhankelijk team agenten naar het zuiden om de zaak-Erkel op te lossen. Zij leggen de ‘locals' het vuur na aan de schenen. Christophe, AzG: ,,Het draait al lang niet meer om losgeld. Iedereen wil van deze zaak af, maar de daders wensen de garantie van immuniteit, willen achteraf niet gestraft worden.''
AzG ontkent in contact te staan met de ontvoerders: dat zij vijf miljoen dollar losgeld eisen ,,horen we sinds mei alleen in de geruchtensfeer''. Christophe zijn slechts drie levenstekens van Erkel bekend, twee foto's en brieven en daarna een videoband. ,,Omdat er op die videoband van een soort ultimatum sprake lijkt, hebben we een nieuw teken van leven gevraagd. Dat hebben we gekregen.''
Volgens Izmailov verliest de Dagestaanse politie momenteel het geduld met Imam en bestaan er plannen om hem te vermoorden. ,,Men laat dat alleen na om Arjan niet in gevaar te brengen. Maar in elk geval weet Imam zeker dat hij sterft als Arjan sterft.''
Christophe van Artsen zonder Grenzen erkent dat ook dit hem bekend is. ,,De Dagestaanse politie had het tegen ons over een bestorming, wij zijn daar erg huiverig over. Als ze de opdrachtgever van de ontvoering vermoorden, zijn we bang dat zijn mannen Arjan doden.''
Is de zaak-Erkel in het eindspel beland? Izmailov weet dat zijn publicatie de zaak op scherp zet. Hij denkt daarbij overigens ook aan zijn eigen veiligheid. ,,Imam weet dat ik veel weet, ik acht het nu erg gevaarlijk om deze informatie voor mezelf te houden. Via mijn Dagestaanse bronnen heb ik hem laten weten dat alle gegevens, waaronder de namen van degenen die de ontvoering van Arjan uitvoerden, op een veilige plaats zijn opgeborgen en worden gepubliceerd als mij iets overkomt.''
Ook over de plaats waar Arjan Erkel wordt vastgehouden, doet Izmailov nu nog vaag. Maar mocht de publicatie in zijn krant Novaja Gazeta niet tot de vrijlating van Arjan Erkel leiden, dan overweegt Izmailov over twee weken meer details vrij te geven.
Het Nederlandse ministerie Buitenlandse Zaken laat weten geen commentaar te geven over operationele zaken.
quote:www.nieuws.nl
Politiechef zaak-Erkel opgepakt
13-12-2003
De man die in Dagestan het politieonderzoek naar de ontvoering van Arjen Erkel leidt, Imamoetdin Temirboelatov, is opgepakt op verdenking van de ontvoering van een elfjarige jongen. Dat meldt NRC Handelsblad.Temirboelatov zou samen met twee handlangers het jongetje in juni 2000 ontvoerd hebben, en hem afgelopen woensdag weer vrijgelaten hebben. Het jongetje was zwaar verwaarloosd, en woog nauwelijks vijftien kilo.
Eerder dit jaar bepleitte Temirboelatov nog een mediastilte rond de zaak van Rode Kruis-medewerker Erkel, omdat diens ontvoerders pas contact hadden opgenomen, nadat de media-aandacht voor de zaak was weggeëbt.
Het is nog niet duidelijk wat deze ontwikkeling voor gevolgen heeft voor de zaak-Erkel. Alle betrokkenen zeggen compleet verrast te zijn door de arrestatie van Temirboelatov, die het aanspreekpunt was voor de Nederlandse contacten. Inmiddels is in Dagestan een nieuw Erkel-team gevormd.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |