Staalgigant Tata Steel wordt voor de rechter gesleept wegens opzettelijk vervuilen: ‘We zijn bijzonder geraakt’
Staalproducent Tata Steel wordt strafrechtelijk vervolgd. Meer dan vijf jaar na de aangifte van omwonenden tegen het bedrijf wegens ‘het opzettelijk in de lucht brengen van schadelijke stoffen’ hakt het Openbaar Ministerie de knoop door: het bedrijf wordt voor de rechter gesleept.
De strafrechtelijke vervolging is een klap voor het bedrijf en een overwinning voor al die omwonenden die zich vanaf februari 2021 aansloten bij advocaat Bénédicte Ficq. Zij deed destijds aangifte namens achthonderd omwonenden. Daar kwamen in de loop der jaren nog tal van omwonenden en instanties bij.
„Ik ben ontzettend blij voor de omgeving, voor al die mensen in de omgeving die hiervoor strijden en voor Nederland,” zegt Ficq in een eerste reactie. „Want dit is echt een heel zwaar misdrijf en ik ben het Openbaar Ministerie ontzettend dankbaar dat ze er nu zo serieus op inzetten.”
Het OM verdenkt Tata Steel van meerdere strafbare feiten, waaronder het ‘opzettelijk en wederrechtelijk in de lucht brengen van schadelijke stoffen, met mogelijke nadelige gevolgen voor de openbare gezondheid’.
Ook wordt Tata Steel verdacht van het schenden van haar zorgplicht, onder meer door onvoldoende onderhoud uit te voeren, het handelen zonder vergunning en het verzwijgen van aantal incidenten met rauwe kooks (een product dat ontstaat na verhitting van steenkool).
Tata: ‘Bijzonder geraakt, strafzaak onnodig’
Tata Steel zegt in een reactie ‘bijzonder geraakt’ te zijn door de dagvaarding maar ‘onverminderd door te gaan met maatregelen ter verbetering’. Over de ‘rauwe kooks’ zegt het bedrijf al jaren een discussie te hebben met de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied, de toezichthouder. Tata vindt het ‘onnodig’ dat er een strafzaak wordt gestart na incidenten die juist de aanleiding waren voor verbeteringen.
Ook directieleden mogelijk vervolgd
Naast de vervolging van Tata Steel als rechtspersoon, het bedrijf zelf dus, wordt er ook nog gekeken of er mensen met een leidinggevende rol mogelijk persoonlijk strafbaar zijn. Dat zou betekenen dat (oud-)directieleden persoonlijk voor de rechter kunnen worden gesleept en vele jaren de cel in zouden kunnen draaien. De beslissing daarover kan nog enige tijd op zich laten wachten. Ficq heeft goede hoop dat ook de verantwoordelijken voor de rechter zullen komen. „Een bedrijf kan niet uit zichzelf vervuilen. Er zitten mensen aan de knoppen.”
De rechtszaak die er nu aan zit te komen is dus tegen het bedrijf Tata Steel. Een eventuele straf zal dan hoogstwaarschijnlijk een enorme boete met mogelijk andere sancties zijn. Dat kan overigens verstrekkende gevolgen hebben voor het bedrijf dat toch al onder zware druk staat en beursgenoteerd is.
Het Openbaar Ministerie heeft besloten om het bedrijf zelf nu al voor de rechter te slepen om voortgang in de strafzaak te houden. Een eerste regiezitting (nog niet inhoudelijk) staat gepland op 20 november 2026 bij rechtbank Amsterdam. Het Openbaar Ministerie zal dan bekendmaken wat Tata Steel exact ten laste wordt gelegd.
Bekend is al jaren dat Tata Steel de omgeving gezondheidsschade toebrengt. Het RIVM brengt het ene na het andere rapport daarover uit. Ook krijgt het bedrijf regelmatig boetes opgelegd voor het overtreden van de milieuregels.
Twee miljard subsidie
Tata Steel aast momenteel op 2 miljard subsidie van de overheid om plannen om het bedrijf ‘schoner’ te maken te kunnen uitvoeren. Omwonenden proberen dat te verhinderen via een kort geding, dat geheel losstaat van de strafzaak die er nu zit aan te komen. Dat kort geding diende kort geleden en de uitspraak wordt 24 juli verwacht.
Bron:
https://www.ad.nl/binnenl(...)er-geraakt~abf82b63/