Brussel voert druk op Beijing op: vier Chinese bedrijven riskeren sancties vanwege steun aan RuslandDe buitenlandse dienst van de EU heeft vier Chinese bedrijven in het vizier die ervan worden beschuldigd steun te leveren aan Rusland in de strijd tegen Oekraïne. De buitenlandse dienst wil nu sancties opleggen aan de bedrijven in kwestie, schrijft nieuwssite Politico op basis van officiële documenten. Mocht het zover komen, dan kan dit ervoor zorgen dat de spanningen tussen Brussel en Beijing verder oplopen.
![822838-822854.jpeg?auto=format&ixlib=react-9.11.0&w=1247]()
Het gaat om Chinese bedrijven die de Russische schaduwvloot ondersteunen door chemicaliën en onderdelen te leveren aan het Russische leger, dat door Moskou wordt gebruikt om aanvalsdrones te bouwen. Die drones worden vervolgens ingezet aan het front in Oekraïne, melden Europese functionarissen.
Daarom wil de EU-buitenlanddienst nu maatregelen nemen. De vier bedrijven zullen waarschijnlijk worden opgenomen in het nieuwste sanctiepakket. Dat pakket ligt volgende week tijdens een bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken voor ter goedkeuring.
SpanningenAls dat gebeurt, dan is volgens Politico de kans groot dat de band tussen Brussel en Beijing nog verder onder druk komt te staan. De twee grootmachten staan al met elkaar op gespannen voet. Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zoekt bijvoorbeeld steun bij EU-hoofdsteden voor een grote aanpak van gesubsidieerde Chinese import, al langer een heet hangijzer. China kondigde in reactie daarop 'resolute tegenmaatregelen en effectieve stappen' aan om 'de eigen belangen te beschermen' als de EU aanvullende handelsbeperkingen gaat opleggen.
De EU houdt Chinese bedrijven al langer scherp in de gaten, maar nu lijkt het erop dat het blok ook echt stappen gaat nemen tegen de bedrijven die Rusland steunen. Dat ondanks de waarschuwingen van China over 'consequenties' voor maatregelen die zijn opgenomen in de twintigste sanctieronde tegen Rusland.
Mini-pakketPolitico heeft een document ingezien dat deel gaat uitmaken van een 'mini-pakket' aan sancties. Twee EU-functionarissen zullen dit pakket op 15 juni tijdens een bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg naar alle waarschijnlijkheid aannemen. Later deze zomer wordt dan het 21e sanctiepakket aangenomen, dat breder is. De EU-sancties moeten wel unaniem worden goedgekeurd door alle 27 lidstaten.
Niet alleen de vier Chinese bedrijven worden genoemd in het document; ook worden sancties voorgesteld tegen vijf bedrijven in de Verenigde Arabische Emiraten, drie Turkse bedrijven en één in Azerbeidzjan. Al deze ondernemingen zouden de Russische scheepvaart en energiehandel faciliteren. Politico kiest ervoor om de namen van de betrokken bedrijven niet te publiceren.
De Europese Commissie laat in een persbericht weten geen commentaar te geven op de details van de komende sanctiepakketten. 'Wat we wel kunnen zeggen is dat, net als bij alle voorgaande pakketten, ons doel is om de economische druk op Rusland te maximaliseren, onder meer door nieuwe maatregelen te nemen om omzeiling tegen te gaan.'