Flabbergasting dit. De NPO en DPG media kunnen ons niet meer bedonderen met hun zelfgekozen 'experts', eenzijdige interviews , (opinie)columns en het negeren van olifanten in de kamer en dat heet dan 'vrije media onder druk'. Een staaltje newspeak van heb ik me jou daar. 1984 blijkt gewoon uit te komen.quote:'Vrij en geïnformeerd een mening vormen onder druk door sociale media'
Mensen kunnen zich minder goed een vrije en geïnformeerde mening vormen door sociale media en hun feeds. Dat is in strijd met het publieke belang, concludeert het Commissariaat voor de Media in een vandaag verschenen rapport(opent in nieuw venster). De toezichthouder maakt zich zorgen over de invloed van sociale media op de nieuwsconsumptie.
Aanleiding voor het rapport is de groeiende zorg over de invloed van sociale media op hoe mensen in Nederland nieuws en andere informatie tot zich nemen. Steeds meer Nederlanders, vooral jongeren, halen hun nieuws van platforms als TikTok, Instagram en X. Op die platforms bepaalt een algoritmische feed welke berichten ze te zien krijgen.
De toezichthouder trekt de conclusie op basis van een optelsom van meerdere factoren. Zo hebben socialemediabedrijven er financieel belang bij om vooral opvallende en controversiële inhoud te verspreiden die de aandacht trekt, ook als die onbetrouwbaar is. Tegelijk hebben gebruikers maar beperkte controle over wat ze in hun feed te zien krijgen.
Daarbij komt dat platforms soms bepalen welke berichten minder goed zichtbaar zijn. Dat kan bijvoorbeeld via shadowbanning: dan worden posts of accounts wel geplaatst, maar zien veel minder mensen ze zonder dat ze daar duidelijk over worden geïnformeerd. Ook hebben gebruikers vaak maar beperkte mogelijkheden om zelf precies te bepalen wat ze in hun feed zien of hoe die wordt samengesteld.
Bemoeiende eigenaren
Het commissariaat uit zijn zorgen over de invloed van eigenaren van socialemediaplatforms, die zich bemoeien met de inhoud die gebruikers te zien krijgen. Volgens het rapport zijn feeds aantoonbaar riskant voor de democratie, omdat ze beïnvloeden wat burgers zien en wie zij volgen.
Het commissariaat wijst daarnaast op groeiende problemen zoals verdeeldheid in de samenleving, beïnvloeding van meningen en mensen die steeds vaker vooral nieuws zien dat past bij hun eigen opvattingen.
Volgens de toezichthouder kunnen algoritmes ertoe leiden dat polariserende, extreme of misleidende informatie wordt versterkt, waardoor de betrouwbaarheid van nieuwsvoorziening onder druk komt te staan. Ook de opkomst van AI-gegenereerde content speelt daarbij een rol.
Oplossing in beleid
Wetenschappers, toezichthouders en politici waarschuwen al langer voor de groeiende invloed van platformbedrijven op het publieke debat. Met dit verkennende rapport wil het commissariaat bijdragen aan het debat en aan beter beleid, toezicht en regelgeving om vrije en geïnformeerde meningsvorming online te beschermen.
Er is al veel Europese wetgeving die aanknopingspunten biedt om de feeds 'gezonder' te maken, staat in het rapport. Het Commissariaat voor de Media roept beleidsmakers, toezichthouders en andere betrokkenen op om deze wetgeving beter te handhaven.
Ik denk zozeer dat niet de mensheid zich wil laten bedonderen, maar dat de huidige mens zich graag en vrijwillig wil laten bedonderen.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:03 schreef Alpha0 het volgende:
[..]
Flabbergasting dit. De NPO en DPG media kunnen ons niet meer bedonderen met hun zelfgekozen 'experts', eenzijdige interviews , (opinie)columns en het negeren van olifanten in de kamer en dat heet dan 'vrije media onder druk'. Een staaltje newspeak van heb ik me jou daar. 1984 blijkt gewoon uit te komen.
Wat is nep?quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:11 schreef SebbeSwensje het volgende:
Linksom of rechtsom, het is allemaal nep. Wat is trouwens toch steeds dat irritante "(opent in nieuw venster)" zie het vaak voorbijkomen en het irriteert me.
Vooral dat laatste. Ze willen je iets laten geloven wat helemaal niet klopt.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:13 schreef Hiddendoe het volgende:
[..]
Wat is nep?
De wereld?
Of de wereld zoals die nu aan ons wordt gepresenteerd?
Dat klinkt natuurlijk goed maar de meeste mensen hebben niet eens door dat ze in een informatie fuik zitten.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:17 schreef thedeedster het volgende:
Gewoon altijd meerdere informatiebronnen gebruiken. Ze zeggen allemaal dat ze eerlijk en objectief zijn. Vorm je eigen mening.
Juist. Minkukels die liever geloven in waterkijkers, koffiedikkijkers en astrologen.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:14 schreef Straatcommando. het volgende:
Het probleem is dat expertise in twijfel wordt getrokken omdat het niet altijd een even populaire boodschap overbrengt.
In plaats daarvan zijn hele volksstammen in dikke trekvogels die in zolderkamertjes wonen gaan geloven die op youtube de meest hallucinante bullshit lopen te verkondigen. Doe je eigen onderzoek..nou en of.
Populisme is niet voor niets al sinds mensenheugenis populair.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:21 schreef Hiddendoe het volgende:
[..]
Juist. Minkukels die liever geloven in waterkijkers, koffiedikkijkers en astrologen.
Kortom, we gaan weer terug naar allerlei kermisfiguren die de menigte bedrogen met allerlei shitzooi.
Drankjes van smerig slootwater en pilletjes van konijnenkeutels.
Laat ik het zo zeggen: op de NPO (en in het NRC) mogen mensen hun mening wel erg vaak als waarheid verkondigen.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:14 schreef Straatcommando. het volgende:
Het probleem is dat expertise in twijfel wordt getrokken omdat het niet altijd een even populaire boodschap overbrengt.
Goed punt. Laat ik het dan zo stellen; gebruik ook media waar je het eigenlijk niet mee eens bent.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:19 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Dat klinkt natuurlijk goed maar de meeste mensen hebben niet eens door dat ze in een informatie fuik zitten.
Dan zien ze alsnog dezelfde onzin, maar in iets anders verwoordingen door een andere charlatan.
Klopt. En daarom vind ik het ook niet zo erg dat de mensheid zichzelf uitroeit.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:22 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Populisme is niet voor niets al sinds mensenheugenis populair.
Het zal vast elitair klinken, maar het overgrote deel van de mensheid is gewoon niet zo slim.
Ja maar, ja maar, wat de NOS bericht is gewoon DE WAARHEID! En die moet je geloven. En niks anders. Snappie?quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:21 schreef Weltschmerz het volgende:
Moest het Commissariaat van de Media er niet op toezien dat de mediawet wordt nageleefd en de NOS neutraal bericht?
Doe ik elke avond als ik naar het nieuws kijk.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:24 schreef thedeedster het volgende:
[..]
Goed punt. Laat ik het dan zo stellen; gebruik ook media waar je het eigenlijk niet mee eens bent.
Doe het drie keer per week, anders wordt het allemaal zo zuur.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:31 schreef Gia het volgende:
[..]
Doe ik elke avond als ik naar het nieuws kijk.
Het probleem is met name dat aangedragen 'expertise' steeds vaker gewoon overduidelijk vooringenomen en ideologisch is. Mensen valt dit natuurlijk echt wel op en die trend pusht mensen juist meer dit soort fuikjes in.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 15:14 schreef Straatcommando. het volgende:
Het probleem is dat expertise in twijfel wordt getrokken omdat het niet altijd een even populaire boodschap overbrengt.
In plaats daarvan zijn hele volksstammen in dikke trekvogels die in zolderkamertjes wonen gaan geloven die op youtube de meest hallucinante bullshit lopen te verkondigen. Doe je eigen onderzoek..nou en of.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |