Herkenbaar voor wat betreft het verminderde sociale contact. Het is gewoon lastiger afspreken, omdat we altijd aan het balanceren zijn qua rust dus de ruimte om af te spreken met anderen is beperkt. Als we dan vrienden zien gaat het vaak maar korte tijd goed, is Jewel er snel klaar mee en neemt alles een negatieve wending. Nog los van het feit dat Jewel vaak al niet eens mee wil, ze vindt het gewoon echt helemaal niks om bij anderen op bezoek te gaan. En als er mensen langskomen voelt dat voor haar ook niet fijn, dat er opeens mensen in haar veilige bubbel komen, op haar plek op de bank gaan zitten, dat er kinderen aan haar speelgoed komen, etc. En over de dynamiek tussen Jewel en haar zusje op die momenten, of tussen Jewel en andere kinderen als die meekomen, hoef ik het al niet eens te hebben

Dat maakt de drempel om af te spreken ook heel hoog, het is gewoon vaak zwaar vermoeiend en voor de ander dan ook vaak helemaal niet zo gezellig als wij zouden willen. En zo raak je dus ook contacten kwijt.
Ik heb zelf vaak al niet eens meer de energie om nog af te spreken. Met werk en thuis en afspraken voor Jewel zit mijn hoofd zo vol dat ik er niet echt meer wat bij kan hebben. Maar ik ben echt heel erg op mijzelf dus ik laad meer op van alleen-tijd dan van tijd met vrienden.
Vrouwlief heeft dat precies andersom en die spreekt nu elke week een avond alleen af met bijvoorbeeld collega's om samen uit eten te gaan, te poolen, deze week gaat ze naar de bios, etc. Ik vind het pittig zo'n avond alleen met de kinderen, maar voor haar is het een broodnodig oplaadmoment omdat zij echt sociale contacten buiten de deur nodig heeft.
Zou zoiets voor jou ook haalbaar zijn? Dat je af en toe iets voor jezelf kan doen als je man thuis is, zodat je echt even uit de situatie kan stappen en iets voor jezelf kan doen? Want juist dat stukje zelfzorg heb je wel nodig om overeind te kunnen blijven staan. Ik denk misschien wel meer nu je geen werk meer hebt, juist omdat je wereld anders zo klein wordt en zo vol zorgen.