abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  Moderator dinsdag 3 maart 2026 @ 20:17:04 #1
16180 crew  CoolGuy
Money makes the world go round
pi_220250301
quote:
Vervuilende oliebedrijven die jou betalen voor elke kWh die jij thuis met je laadpaal in je auto stopt. Het klinkt misschien als een droom, maar sinds dit jaar is het werkelijkheid. In 2026 zijn de zogeheten ERE-certificaten ingevoerd, kort voor emissiereductie-eenheden. Iedere kWh die je thuis laadt levert je grofweg een derde van een ERE-certificaat op, dat je voor zo'n 30 cent kunt verkopen aan oliebedrijven. Zo kom je uit op 10 cent per kWh. Op jaarbasis kan dit je zo honderden euro's opleveren, al zitten hier wel wat mitsen en maren aan.

Maar wat is zo'n ERE precies? We zetten even een stap terug. De Europese Unie wil dat we meer hernieuwbare energie gebruiken en heeft daarom de RED III in het leven geroepen, kort voor Renewable Energy Directive III. Daarbinnen moeten bedrijven die benzine en diesel leveren, zorgen voor minder uitstoot. Dat kan door zelf meer biobrandstoffen te gebruiken voor benzine en diesel, of door schonere alternatieven te stimuleren door ERE-certificaten.

ERE's mogelijk niet voor leaserijders
Het is nog de vraag of leaserijders die hun laadkosten thuis vergoed krijgen, kunnen profiteren van de ERE's. Mensen die met een eigen laadpaal een leaseauto laden, krijgen van de werkgever een vergoeding om de geladen kilowatturen te compenseren.

"Daarbij houdt de werkgever niet alleen rekening met de stroomprijs, maar ook met investeringen die een werknemer heeft gedaan, zoals een eigen laadpaal of zonnepanelen op het dak. Je kan je afvragen of de ERE-inkomsten daar niet vanaf getrokken moeten worden. Het is nu nog onduidelijk hoe werkgevers hier in de praktijk mee om zullen gaan", zegt ERE-expert Robert van Gent.

Niet elke laadpaal mag meedoen
Het idee is dus dat de vervuiler betaalt voor de energietransitie, waar mensen met een eigen laadpaal van kunnen profiteren. Althans, mensen met bepaalde laadpalen. Die paal moet voorzien zijn van een MID-meter.

Dit zijn gecertificeerde meters die nauwkeurig meten hoeveel stroom de laadpaal levert. Niet elke laadpaal heeft zo'n MID-meter en het achteraf inbouwen ervan is lastig. Die meter mag ook niet los in de meterkast zitten, omdat er dan andere apparaten aan gehangen kunnen worden en het daardoor niet te meten is hoeveel kWh er geladen is.

Mensen met een leaseauto en een laadpaal van de zaak hebben vaak een MID-meter, legt Robert van Gent, Charging Manager bij Vereniging Elektrische Rijders, uit. "Die MID-meter is namelijk al verplicht om de geladen kilowatturen te kunnen vastleggen, voor de verrekening van de werkgever. Laadpalen met een MID-meter zijn wel wat duurder dan palen zonder meter, maar niet extreem. De recente Tesla Wall Connector heeft bijvoorbeeld een ingebouwde MID en kost 570 euro."

Een recente rondvraag onder VER-leden laat zien dat een (kleine) meerderheid van particuliere EV-rijders geen MID-laadpaal heeft en ook niet van plan is die op korte termijn te vervangen.

Geen Tikkie naar Shell
Heb je de juiste laadpaal? Dan ben je sinds dit jaar al, zonder dat je het wist, potentiële ERE-certificaten aan het opbouwen. En dus gratis geld aan het genereren. Alhoewel, gratis is het niet: je moet er nog wat werk voor doen. Je kan Shell namelijk niet zomaar een Tikkie sturen voor een paar honderd euro. In plaats daarvan moet je je aansluiten bij een tussenpartij die de certificaten voor je verkoopt aan oliemaatschappijen.

Die tussenpartij heet een inboekdienstverlener. Die geef je toegang tot je laadpaal, waardoor die op afstand de MID-meter kan uitlezen (en verder niets). Als je dit uit privacyoverwegingen liever niet wilt, kun je bij sommige inboekdienstverleners ook een foto sturen van je MID-meter.

Bij het kiezen van zo'n inboekdienstverlener zijn er meerdere factoren om op te letten. De VER heeft een lijst van deze partijen. Hoe vaak betalen ze uit, wat is de contractduur, hoe betrouwbaar komen ze over en wat is hun commissie? Inboekdienstverleners doen hun werk niet kosteloos. Die fee schommelt nu zo rond de 19 tot 27,5 procent. Hoe langer je een contract afsluit, hoe lager die commissie kan zijn.

Het moment van uitbetalen kan ook impact hebben op je opbrengst, legt Van Gent uit. Inboekdienstverleners zijn niet verplicht om de ERE's direct te laten uitbetalen zodra jij ze aanlevert. "Ze kunnen ze ook opsparen en ze maanden later inwisselen als ze meer waard zijn. Hoe vaker je de ERE's laat uitkeren, hoe minder flexibiliteit je inboekdienstverlener hiermee heeft."

Onzekerheid en startkosten voor inboekdienstverleners
Een commissie van zo'n 20 procent klinkt misschien hoog, maar Van Gent wijst erop dat bedrijven software hebben moeten ontwikkelen en inkopen. Ze kunnen ook worden geaudit door de Nederlandse Emissieautoriteit en weten nog niet precies aan welke verplichtingen ze moeten voldoen.

Daarnaast is het nog niet duidelijk hoe de koers zich ontwikkelt. Naar verwachting wordt de prijs zo'n 10 cent per kWh, maar die hangt volledig af van wat 'de markt' gaat doen. Komen er opeens veel thuislaadpaalklanten bij, dan zal de prijs per ERE zakken. Oliemaatschappijen moeten in de toekomst verder verduurzamen, wat de vraag naar ERE's juist kan vergroten. Dan stijgt de prijs per ERE weer. Deze factoren maken het lastig voor inboekdienstverleners om inkomsten en uitgaven goed te voorspellen, wat de commissie deels verklaart.

Honderden euro's per jaar?
Je hoort wel eens dat die ERE's je honderden euro's per jaar kunnen opleveren. Wat klopt daarvan? We rekenen het uit met een 'gemiddelde' EV: een Tesla Model 3 RWD uit 2024. Die haalt volgens Autoweek een gemiddeld verbruik van 14,25kWh per honderd kilometer. De gemiddelde personenauto rijdt volgens het CBS 12.300 kilometer per jaar.

Vermenigvuldigd met 10 cent per kWh komt dat uit op 175,28 euro per jaar. Dit is volledig theoretisch en hangt af van je auto, rijstijl, hoeveel je rijdt en waar je laadt. Kilowatturen die je elders laadt, tellen niet mee. Daar komt nog de commissie bovenop. Bij een commissie van 20 procent blijft er 140,22 euro over.

ERE's gelden ook voor publieke laadpalen
Tot dusver ging het vooral over thuisladen. Maar wat als je geen thuislaadpaal hebt en alleen publiek laadt? Ga je er dan ook op vooruit? Ja en nee. Ja, ERE's gelden ook voor publieke palen, nee, jij merkt daar niets van.

Het concept achter ERE's is niet nieuw. De afgelopen jaren bestonden al HBE's, kort voor Hernieuwbare Brandstof Eenheden. Bedrijven met grote laadpleinen, snelladers en straatlaadpalen konden die HBE's verkopen, particulieren niet.

Voor HBE's gold de eis dat de stroomaansluiting alleen voor laden mocht worden gebruikt, legt Van Gent uit. Bij een los snellaadstation langs de snelweg of een laadplein in de stad is dat vaak het geval. Bij privélaadpalen of bedrijven die laadpalen voor werknemers plaatsen vrijwel nooit. Daardoor waren de certificaten eerder alleen voor grote bedrijven.

Als gebruiker van publieke laadpalen profiteer je dus al jaren van energiecertificaten. Dat was alleen niet erg zichtbaar, omdat de laadprijs uit meerdere elementen bestaat. Door de overstap naar ERE's kunnen straks ook particulieren, kantoorpanden en VVE's meedoen.

De prijs van 10 cent per kWh voor ERE-certificaten is gebaseerd op ervaringen met de HBE's. Met RED III zijn die HBE's vervangen door ERE's. De Nederlandse wetgeving rondom ERE's is nog niet volledig afgerond. De Eerste Kamer moet nog instemmen met het plan. De ERE-wetgeving gaat wel met terugwerkende kracht in per 1 januari 2026. Daarom zijn partijen al bezig met de voorbereidingen en kun je je als particulier aanmelden bij inboekdienstverleners. Naar verwachting stemt de Eerste Kamer dit kwartaal in met de wetgeving. Belgen moeten nog een jaar wachten: VRT NWS schreef eerder dit jaar dat de ERE's naar verwachting pas in 2027 ingaan in België.

'Subsidieer je zo niet oliemaatschappijen?'
Hoe goed zijn ERE's voor het milieu? Ze heten emissiereductie-eenheden, maar beperken ze de uitstoot daadwerkelijk? Oliemaatschappijen kunnen er ook voor kiezen om minder biobrandstof te gebruiken en meer ERE's te kopen. Wie een thuislaadpaal heeft en ERE's aanbiedt, vergroot het aanbod, waardoor de prijs zakt. Het effect van één thuislaadpaal is verwaarloosbaar, maar gezamenlijk telt het op. Een cynisch iemand zou kunnen stellen dat particuliere laadpaalbezitters oliebedrijven juist helpen door ERE-certificaten aan te bieden, vanwege dat prijsverlagende effect.

"Een oliebedrijf dat door een lagere prijs besluit meer ERE's te kopen, zorgt juist voor een hogere prijs per certificaat", zegt Van Gent. "Daardoor wordt laden goedkoper en elektrisch rijden aantrekkelijker. Tegelijk maken ERE's benzine en diesel duurder, waardoor fossiel rijden minder aantrekkelijk wordt. Zo kunnen ERE's de uitstoot indirect beperken. Geld stroomt van oliebedrijven die CO2 uitstoten naar gebruikers van duurzame mobiliteit. Dat is precies het idee achter de ERE-certificaten."
Bron: https://tweakers.net/revi(...)it-jaar-kan-het.html

Dit verhaaltje is op het werk al voorbij gekomen, werkgever zegt 'pakken jullie die centen maar als het straks kan' dus dat gaan we regelen. *O*

Wij stoken er wel wat kWh'tjes doorheen met 2 EV's (1x zakelijk, 1x privé) en je hoeft er nauwelijks een vinger voor uit te steken, dus kom maar door met die centen straks :9
Breitling - Instruments for Professionals
pi_220250556
ik heb zo te zien een geschikte lader

hoe krijg ik die centen nou op mijn rekening
  Moderator dinsdag 3 maart 2026 @ 20:32:02 #3
16180 crew  CoolGuy
Money makes the world go round
pi_220250588
quote:
0s.gif Op dinsdag 3 maart 2026 20:29 schreef Jahr00n het volgende:
ik heb zo te zien een geschikte lader

hoe krijg ik die centen nou op mijn rekening
Wachten tot het door de 1e Kamer is, vervolgens aanmelden bij een tussenpartij. Je kunt alles wat je hebt geladen vanaf 1 januari '26 gewoon aanbieden, dus er gaat niks verloren.
Breitling - Instruments for Professionals
pi_220250624
Dit wordt natuurlijk doorberekend en gewoon betaald door de consument die in een brandstofauto rijdt.
Article 1 Universal Declaration of Human Rights
'All human beings are born free and equal in dignity and rights. They are endowed with reason and conscience and should act towards one another in a spirit of brotherhood.'
  Moderator dinsdag 3 maart 2026 @ 20:41:13 #5
16180 crew  CoolGuy
Money makes the world go round
pi_220250731
quote:
0s.gif Op dinsdag 3 maart 2026 20:34 schreef rutger05 het volgende:
Dit wordt natuurlijk doorberekend en gewoon betaald door de consument die in een brandstofauto rijdt.
Ja, dat staat dan ook helemaal onderaan het artikel.
Breitling - Instruments for Professionals
pi_220252573
quote:
0s.gif Op dinsdag 3 maart 2026 20:17 schreef CoolGuy het volgende:
Dit verhaaltje is op het werk al voorbij gekomen, werkgever zegt 'pakken jullie die centen maar als het straks kan' dus dat gaan we regelen
Wacht maar tot de belastingdienst hier weer een antwoord op heeft gevonden.
  Moderator dinsdag 3 maart 2026 @ 23:49:33 #7
16180 crew  CoolGuy
Money makes the world go round
pi_220252598
quote:
0s.gif Op dinsdag 3 maart 2026 23:40 schreef KvanG het volgende:

[..]
Wacht maar tot de belastingdienst hier weer een antwoord op heeft gevonden.
Oh oké. Dan wacht ik daar op.
Breitling - Instruments for Professionals
pi_220252710
Honderden euro's per jaar, is dat alles? En daar moet je zoveel moeite voor doen? :')
pi_220252771
quote:
1s.gif Op woensdag 4 maart 2026 00:22 schreef Cockwhale het volgende:
Honderden euro's per jaar, is dat alles? En daar moet je zoveel moeite voor doen? :')
Ik vind die lap tekst die je ervoor moet lezen al de moeite niet.
-nee-
  woensdag 4 maart 2026 @ 10:22:25 #10
503714 SebbeSwensje
No one here is exactly what he
pi_220254318
quote:
Je kan Shell namelijk niet zomaar een Tikkie sturen voor een paar honderd euro. In plaats daarvan moet je je aansluiten bij een tussenpartij die de certificaten voor je verkoopt aan oliemaatschappijen.

Die tussenpartij heet een inboekdienstverlener. Die geef je toegang tot je laadpaal, waardoor die op afstand de MID-meter kan uitlezen (en verder niets). Als je dit uit privacyoverwegingen liever niet wilt, kun je bij sommige inboekdienstverleners ook een foto sturen van je MID-meter.
Wat een gedrocht van een constructie weer _O- "boehoehoe, we komen arbeidskrachten tekort"
Appears.
Je bent een Heraclied, of je bent het niet!
  woensdag 4 maart 2026 @ 10:23:59 #11
503714 SebbeSwensje
No one here is exactly what he
pi_220254326
quote:
1s.gif Op woensdag 4 maart 2026 00:22 schreef Cockwhale het volgende:
Honderden euro's per jaar, is dat alles? En daar moet je zoveel moeite voor doen? :')
Elke euro die je verdient is er één die je niet hebt uitgegeven, of zoiets.
Appears.
Je bent een Heraclied, of je bent het niet!
  Moderator woensdag 4 maart 2026 @ 19:21:13 #12
16180 crew  CoolGuy
Money makes the world go round
pi_220258322
quote:
1s.gif Op woensdag 4 maart 2026 10:23 schreef SebbeSwensje het volgende:

[..]
Elke euro die je verdient is er één die je niet hebt uitgegeven, of zoiets.
Dit is wel waar natuurlijk. In ons geval zit ik geprojecteerd voor mijn auto op de 4000 kwh, en de auto van mn vrouw zal ook wel zo'n 2000 kwh worden, dat maakt 6000 kwh x 10ct = 600 euro, waar je 0 moeite voor hoeft te doen. 1x aanmelden en klaar.

Das toch mooi meegenomen voor iets waar je niks extra's voor hoeft te doen.
Breitling - Instruments for Professionals
  woensdag 4 maart 2026 @ 19:28:27 #13
503714 SebbeSwensje
No one here is exactly what he
pi_220258375
quote:
0s.gif Op woensdag 4 maart 2026 19:21 schreef CoolGuy het volgende:

[..]
Dit is wel waar natuurlijk. In ons geval zit ik geprojecteerd voor mijn auto op de 4000 kwh, en de auto van mn vrouw zal ook wel zo'n 2000 kwh worden, dat maakt 6000 kwh x 10ct = 600 euro, waar je 0 moeite voor hoeft te doen. 1x aanmelden en klaar.

Das toch mooi meegenomen voor iets waar je niks extra's voor hoeft te doen.
Procentueel zou het voor mij zelfs nog veel gunstiger zijn, maar ik kom er helaas niet voor in aanmerking. Geniet er goed van ouwe reus!
Appears.
Je bent een Heraclied, of je bent het niet!
pi_220258842
Kan Shell ook geen korting op de benzine geven?
  Moderator woensdag 4 maart 2026 @ 20:06:20 #15
16180 crew  CoolGuy
Money makes the world go round
pi_220258942
quote:
0s.gif Op woensdag 4 maart 2026 20:00 schreef SymbolicFrank het volgende:
Kan Shell ook geen korting op de benzine geven?
Kunnen ze wel maar doen ze niet.
Breitling - Instruments for Professionals
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')