https://nos.nl/artikel/25(...)treden-beeld-de-tongquote:NOS Nieuws
•donderdag, 15:39
Onbekenden plaatsen kruis op plek van bij christenen omstreden beeld De Tong
Een onbekende groep heeft gisteren een groot houten kruis neergezet op de sokkel langs de A6 waar vroeger het voor sommigen omstreden kunstwerk De Tong stond. Het kruis is alweer weggehaald, maar veel automobilisten op de snelweg tussen Almere en Lelystad hebben het gezien.
"Het idee was om met kerst een mooie boodschap achter te laten", laat een woordvoerder van de onbekende groep weten bij Omroep Flevoland.
De man wil anoniem blijven, maar maakt duidelijk dat hij zich altijd bijzonder heeft geėrgerd aan het bronzen kunstwerk. "Eerst stond hier De Tong van Lucifer, met een duidelijke, spottende verwijzing naar het geloof", zegt hij. "Dat beeld is weg. In plaats daarvan staat er nu een kruis, als symbool voor Jezus die het kwaad heeft overwonnen."
Gemaakt van koperdraad
Het houten kruis is het zoveelste hoofdstuk in de lange geschiedenis van De Tong. Het 9 meter hoge landschapskunstwerk, oorspronkelijk De Tong van Lucifer, werd in 1992 in opdracht van de provincie Flevoland gemaakt door Ruud van de Wint. Het is gemaakt van koperdraad en heeft de vorm van een cipres.
Van de Wint, die in 2006 overleed, vond zelf dat het eruitzag als een tong. Hij hoopte aanvankelijk dat de bliksem er in zou slaan, waardoor het beeld licht naar de aarde zou brengen.
Het was niet de bliksem die insloeg begin 2020. Wel raakte het beeld beschadigd door harde wind. De provincie haalde het weg om het te repareren en wilde het daarna terugplaatsen. Maar daar waren de SGP, ChristenUnie en een aantal christelijke boeren uit de buurt het niet mee eens. Zij meenden dat het werk de duivel zou uitbeelden die zijn tong uitsteekt naar God in de hemel en begonnen een petitie om terugplaatsing van het beeld te voorkomen.
Naam verkort tot De Tong
De petitie werd binnen drie dagen meer dan duizend keer getekend. Toch besloot een meerderheid van Provinciale Staten in 2021 om het beeld terug te plaatsen. Wel werd de naam verkort tot De Tong.
Pas in februari 2023 stond het gerestaureerde kunstwerk weer op zijn plek. Niet lang daarna ging het opnieuw mis, meerdere keren zelfs. Dieven verwijderden steeds meer koperdraden uit het beeld. Op een gegeven moment stond er alleen nog maar een geraamte. Dat was reden voor de provincie om het beeld een jaar geleden dan maar helemaal weg te halen.
Omroep Flevoland
De laatste keer dat De Tong in volle glorie werd teruggeplaatst, vrijdag 17 februari 202
Sinds die tijd is het stil. Toevallig liet de provincie vorige week aan Omroep Flevoland weten dat er "in het eerste kwartaal van 2026" een voorstel komt. Gijs van de Wint, zoon van de kunstenaar, zei dat de familie het kunstwerk graag terugziet op de oude plek.
Maar daar zijn de onbekende actievoerders het duidelijk niet mee eens. Op het grote houten kruis dat zij gisteren plaatsten, hing een metalen plaatje met een Bijbeltekst uit Filippenzen 2. Daarin staat onder meer dat "elke tong zal belijden dat Jezus Christus de Heere is, tot heerlijkheid van God de Vader."
Vanochtend bleek dat het kruisbeeld inclusief metalen plaatje weer was weggehaald, in opdracht van de provincie. Op de grote sokkel staat opnieuw niets meer.
quote:Het kruis is alweer weggehaald, maar veel automobilisten op de snelweg tussen Almere en Lelystad hebben het gezien.
Zal wel niet inclusief genoeg zijn.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:26 schreef BlaZ het volgende:
Waarom hebben ze het kruis niet gewoon laten staan?
Bang dat mensen het in de fik zouden gaan zetten denk ik.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:26 schreef BlaZ het volgende:
Waarom hebben ze het kruis niet gewoon laten staan?
Wat leuk. Nu een kunstwerk dat de islam bespot.quote:"Eerst stond hier De Tong van Lucifer, met een duidelijke, spottende verwijzing naar het geloof"
Je zal het haast niet geloven, maar islamieten geloven in dezelfde lucifer als christenen.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:46 schreef RotatoR het volgende:
[..]
Wat leuk. Nu een kunstwerk dat de islam bespot.
Dat is niet waar.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:47 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Je zal het haast niet geloven, maar islamieten geloven in dezelfde lucifer als christenen.
Wat denk je dan van die kut die zich altijd met 'm associeert? Doodziek word je ervan.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:47 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Je zal het haast niet geloven, maar islamieten geloven in dezelfde lucifer als christenen.
Wel degelijk, het gebruikte iblis komt zelfs oorspronkelijk uit het Grieks.quote:
Jawel.quote:
Een duivelsfiguur die mensen verleidt maar geen engel met de naam Lucifer.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:55 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Wel degelijk, het gebruikte iblis komt zelfs oorspronkelijk uit het Grieks.
Eh, nee hoor.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:47 schreef Mikeytt het volgende:
Je zal het haast niet geloven, maar islamieten geloven in dezelfde lucifer als christenen.
Jij hebt duidelijk helemaal geen ideeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, waar je het over hebt.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:56 schreef Mikeytt het volgende:
Jawel.die 2 religies hebben gewoon dezelfde casting.
Het is meer dat de islam bestaat uit bij elkaar gejatte ideeėn van het christendom en het jodendom.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:56 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Jawel.die 2 religies hebben gewoon dezelfde casting.
En voor het gemak de tien geboden er uit hebben gelaten, want ze doen ongeveer alles wat God verboden heeft.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:59 schreef RotatoR het volgende:
Het is meer dat de islam bestaat uit bij elkaar gejatte ideeėn van het christendom en het jodendom.
Licht/Vuur, klinkt als een verkeerde vertaling door een Arabier ten tijde van het schrijven van de Koran.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:57 schreef RotatoR het volgende:
[..]
Een duivelsfiguur die mensen verleidt maar geen engel met de naam Lucifer.
Jeetje, dat ze dat al konden maken in die tijd!quote:De laatste keer dat De Tong in volle glorie werd teruggeplaatst, vrijdag 17 februari 202
Sommige mensen vinden zo'n kruis aanstootgevend omdat het niet in hun manier van geloven past.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:26 schreef BlaZ het volgende:
Waarom hebben ze het kruis niet gewoon laten staan?
Voor de ruis hebben we toch ruisonderdrukkers bedacht en laten maken door technische geniėn?quote:Op zaterdag 27 december 2025 19:52 schreef Kottnauer het volgende:
Een kruis is in feite een martelwerktuig. Het is objectief beschouwd nogal raar om dat als symbool van je religie te zien. Natuurlijk, ik weet het, het kruis of kruisje is zeer populair. Veel mensen hebben een kruisje aan een kettinkje om de hals. Maar het blijft raar. Net zo raar als wanneer iemand een kleine gouden pijnbank aan een ketting zou dragen.
Wetenswaardigheidje:quote:Op zaterdag 27 december 2025 19:58 schreef torentje het volgende:
[..]
Voor de ruis hebben we toch ruisonderdrukkers bedacht en laten maken door technische geniėn?
De hele religie draait om het lijden van Christus. Het zou een beetje raar zijn om dan een bosje bloemen of een zonnetje als symbool te nemenquote:Op zaterdag 27 december 2025 19:52 schreef Kottnauer het volgende:
Een kruis is in feite een martelwerktuig. Het is objectief beschouwd nogal raar om dat als symbool van je religie te zien. Natuurlijk, ik weet het, het kruis of kruisje is zeer populair. Veel mensen hebben een kruisje aan een kettinkje om de hals. Maar het blijft raar. Net zo raar als wanneer iemand een kleine gouden pijnbank aan een ketting zou dragen.
Dat zou vooral leuk zijn voor de koperdieven.quote:Op zaterdag 27 december 2025 20:07 schreef Niels0Kurovski het volgende:
Had dan een koperen kruis neergezet.
Mag alleen een moskee komen op die plekquote:Op zaterdag 27 december 2025 17:26 schreef BlaZ het volgende:
Waarom hebben ze het kruis niet gewoon laten staan?
En dat terwijl het kruis toen niet eens gebruikt is.quote:Op zaterdag 27 december 2025 19:52 schreef Kottnauer het volgende:
Een kruis is in feite een martelwerktuig. Het is objectief beschouwd nogal raar om dat als symbool van je religie te zien. Natuurlijk, ik weet het, het kruis of kruisje is zeer populair. Veel mensen hebben een kruisje aan een kettinkje om de hals. Maar het blijft raar. Net zo raar als wanneer iemand een kleine gouden pijnbank aan een ketting zou dragen.
Het was geen kruis en blijft raar om een moordwapen te dragen.quote:Op zondag 28 december 2025 01:11 schreef the-eye het volgende:
[..]
De hele religie draait om het lijden van Christus. Het zou een beetje raar zijn om dan een bosje bloemen of een zonnetje als symbool te nemen
Het past niet in een moderne/toekomstige Moslimland als de onze.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:26 schreef BlaZ het volgende:
Waarom hebben ze het kruis niet gewoon laten staan?
Bedoel je nou dat er langs die A6 geen kruis was gezet of dat Jezus niet aan een kruis is gehangen?quote:Op zondag 28 december 2025 10:25 schreef bianconeri het volgende:
Het was geen kruis en blijft raar om een moordwapen te dragen.
Alsof je een kogel die je man/vrouw dode zou gaan dragen.
2equote:Op zondag 28 december 2025 12:13 schreef the-eye het volgende:
[..]
Bedoel je nou dat er langs die A6 geen kruis was gezet of dat Jezus niet aan een kruis is gehangen?
Hahahahahahaquote:Op zondag 28 december 2025 10:51 schreef Joppiez het volgende:
[..]
Het past niet in een moderne/toekomstige Moslimland als de onze.
quote:1. Gij zult zoveel mogelijk seks hebben.
2. Gij zult op zoveel mogelijk manieren seks hebben.
3. Gij zult er zoveel mogelijk bedpartners op na houden.
4. Gij zult zo veel mogelijk slapen, in een zo comfortabel mogelijk bed.
5. Gij zult altijd dronken zijn.
6. Gij zult altijd stoned zijn.
7. Gij zult altijd roken.
8. Gij zult zoveel mogelijk eten.
9. Gij zult zich vermenigvuldigen.
10. Gij zult uw uiterste best doen om te consumeren.
Mag niet he, herinnert Nederlanders aan vroeger toen we nog iets van een binding voelden met elkaar. Dat moet helemaal kapot natuurlijk. Want een volk dat de geschiedenis niet meer herinnert, is geen volk meer. En dus makkelijker te besturenquote:Op zaterdag 27 december 2025 17:26 schreef BlaZ het volgende:
Waarom hebben ze het kruis niet gewoon laten staan?
Hier in Brabant hangen langs de wegen nog volop kruisbeelden, gelukkig wel.quote:Op zondag 28 december 2025 17:58 schreef Koortsdroom het volgende:
[..]
Mag niet he, herinnert Nederlanders aan vroeger toen we nog iets van een binding voelden met elkaar. Dat moet helemaal kapot natuurlijk. Want een volk dat de geschiedenis niet meer herinnert, is geen volk meer. En dus makkelijker te besturen
Vooral veel Mariakappelen hier, weinig kruisen.quote:Op zondag 28 december 2025 20:03 schreef EttovanBelgie het volgende:
[..]
Hier in Brabant hangen langs de wegen nog volop kruisbeelden, gelukkig wel.
Ook mooi... vooral omdat die zaken met centen bij elkaar gespaard zijn door onze voorouders.quote:Op zondag 28 december 2025 20:05 schreef xpompompomx het volgende:
[..]
Vooral veel Mariakappelen hier, weinig kruisen.
In het oorspronkelijke oude testament (die de joden ook gebruiken) komt de hele duivel niet eens voor. Die is pas later toegevoegd door de christenen.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:55 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Wel degelijk, het gebruikte iblis komt zelfs oorspronkelijk uit het Grieks.
Precies, vooral verduidelijkt in het verhaal van Job. Het is ook interessant dat de duivel an sich niet de verpersoonlijking van het kwade, als tegenhanger van het goede, is, maar eerder een representatie van het afvallige.quote:Op zondag 28 december 2025 20:55 schreef Nebelwerfer het volgende:
[..]
In het oorspronkelijke oude testament (die de joden ook gebruiken) komt de hele duivel niet eens voor. Die is pas later toegevoegd door de christenen.
Ik vond het wel een prima kunstwerk op die locatie. Spraakmakend was ie sowieso.
Meer een metersgroot kruis, illegaal geplant door een of andere evangelische druiloor wordt daar ook gewoon meteen weggehaald. Gelukkig wel.quote:Op zondag 28 december 2025 20:03 schreef EttovanBelgie het volgende:
[..]
Hier in Brabant hangen langs de wegen nog volop kruisbeelden, gelukkig wel.
Omdat ze dingen die mensen ergens op eigen initiatief zonder overleg in de openbare ruimte plaatsen, altijd weghalen.quote:Op zaterdag 27 december 2025 17:26 schreef BlaZ het volgende:
Waarom hebben ze het kruis niet gewoon laten staan?
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |