Iemand die mijn rekening betaalt, wil ik wel 'vriend' noemenquote:Op vrijdag 28 augustus 2026 14:04 schreef Kottnauer het volgende:
[..]
Dan zijn het dus geen echte vrienden, net zo min als dat de EU een unie is.
Of er werkelijk binnenkort een eurocrisis uitbreekt blijft mijnsinziens koffiedik kijken. Het is vooral afhankelijk van het franse begrotingsbeleid en de wereldwijde renteniveaus. De franse begrotingstekorten zijn nog steeds veel te groot en de wereldwijde renteniveaus vertonen nog immer een stijgende trend. Vooral de duur van de wereldwijde hoge renteniveaus lijkt mij doorslaggevend, naast de economische groei van de franse economie. De vraag blijft voorlopig of de franse staatsschuld en begrotingstekorten houdbaar zijn dmv significante franse economisch groei van minstens circa 3% per jaar, het vooruitzicht daarop is uiterst twijfelachtig. De duitse economie, doorgaans de motor achter de europese economie hapert en stagneert immers ook.quote:Europa staat voor een kritiek moment. De spanningen nemen toe: stijgende schulden, geopolitieke onzekerheden en de gevolgen van jarenlang expansief monetair beleid van de ECB dreigen een perfecte storm te creëren.
EU is wel een UNIE maar geen Monetaire Uniequote:Op vrijdag 28 augustus 2026 14:04 schreef Kottnauer het volgende:
[..]
Dan zijn het dus geen echte vrienden, net zo min als dat de EU een unie is.
quote:Fuel shortages and endless queues are just the start. France’s political gridlock means prime ministers are replaced overnight, budgets don’t pass without skipping the vote, and civil unrest is flaring up again. For months, the country’s government has been unable to act, spending billions it doesn't have on temporary fixes instead of real solutions.
As France’s credit rating drops and its borrowing costs hit new highs, the stakes are rising for all of Europe. When a major state can’t function, it threatens savings, market stability, and energy prices everywhere.
Wat vreemd is, je hoort hier vrijwel niets over in de kranten.quote:Op maandag 28 september 2026 06:45 schreef Digi2 het volgende:
France is Falling Apart (It Can't Be Stopped)
Bekijk deze YouTube-video
[..]
Yep, de feiten liegen er niet om. Naar mijn indruk is de onderzoeksjournalistiek in Nederland nogal in het verdomhoekje gedrukt. Politieke correctheid kan een oorzaak zijn. Controversiele onderwerpen gaat men liever uit de weg binnen de reguliere media.quote:Op maandag 28 september 2026 06:50 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Wat vreemd is, je hoort hier vrijwel niets over in de kranten.
Terwijl dit best wel een dingetje is.
In deze video worden vooral de feiten toegelicht, dat de fransen veel geld uitgeven dat ze niet hebben en dus maar lenen is geen wereldnieuws, noch is dat overdreven. Daarnaast dat er vaak sociale onrust is. Dat Frankrijk in gepolariseerde groepen uiteenvalt en daardoor onbestuurbaar wordt is evenmin overdreven. Structurele hervormingen die iets anders inhouden dan op de pof te blijven leven worden nimmer doorgevoerd.quote:Die YT filmpjes overdrijven zoals normaal alles enorm.
Yup. Het is 100% waan van de dag tegenwoordig.quote:Op maandag 28 september 2026 06:57 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Yep, de feiten liegen er niet om. Naar mijn indruk is de onderzoeksjournalistiek in Nederland nogal in het verdomhoekje gedrukt. Politieke correctheid kan een oorzaak zijn. Controversiele onderwerpen gaat men liever uit de weg binnen de reguliere media.
[..]
In deze video worden vooral de feiten toegelicht, dat de fransen veel geld uitgeven dat ze niet hebben en dus maar lenen is geen wereldnieuws, noch is dat overdreven. Daarnaast dat er vaak sociale onrust is. Dat Frankrijk in gepolariseerde groepen uiteenvalt en daardoor onbestuurbaar wordt is evenmin overdreven. Structurele hervormingen die iets anders inhouden dan op de pof te blijven leven worden nimmer doorgevoerd.
Uh het zijn juist op dit moment, die zuidelijke landen die de groei motor zijn.quote:Op donderdag 9 oktober 2025 14:43 schreef quo_ het volgende:
En daarom is het voor de proleten in het zuiden van de EU zo prettig om een brave en spaarzame lidstaat te hebben als Nederland.
Het geld dat hier in kas zit voor de pensioenen is al meer dan het dubbele van wat de EU in het krijt staat. Met één pennestreek is het schuldenprobleem op te lossen.
Van de nederlandse regering is er geen gevaar of tegenstand te duchten want die liggen doorgaans direct op de rug bij het eerste piepje vanuit Brussel of Straatsburg.
Ik interpreteer “unie” als een “eenheid”.quote:Op maandag 28 september 2026 03:30 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
EU is wel een UNIE maar geen Monetaire Unie
De EU is bezig haar eigen leden financieel uit te mergelen
De meeste zuidelijke landen lieten inderdaad een groter economische groei zien dan het europees gemiddelde, op Frankrijk en Italie na (slechts 0,6 tot 0,7% in 2025), maar die beide landen kennen veel bureaucratie en een grote staatsschuld. De lasten van het weinig restrictieve migratiebeleid van Nl en Dl begint ondertussen steeds zwaarder op de staatsbegroting te drukken, naast die van de vergrijzing.quote:Op maandag 28 september 2026 07:57 schreef TheoddDutchGuy het volgende:
[..]
Uh het zijn juist op dit moment, die zuidelijke landen die de groei motor zijn.
Nederland en Duitsland hollen achteruit, te hoge belastingen, teveel zielepoten binnengehaald etc
klopt, de EU is een Economische Unie, geen USSR met een centrale dictatorquote:Op maandag 28 september 2026 08:48 schreef Kottnauer het volgende:
[..]
Ik interpreteer “unie” als een “eenheid”.
De landen van de EU vormen naar mijn idee geen eenheid. Met de ons nabije landen als Duitsland, Denemarken, België en Frankrijk is er nog wel zoveel overeenstemming (qua cultuur en geschiedenis etc) dat je zou kunnen spreken van een eenheid.
Maar dat geldt totaal niet, vind ik, met de Oost-Europese landen als Roemenië, Bulgarije, Hongarije. Hoezo eenheid? Wat heeft Nederland bijvoorbeeld gemeen met Bulgarije? Een totaal ander land, andere cultuur, andere mentaliteit, andere geschiedenis.
nou, Nederland kan best eens wat meer op de staatsschuld gaan leunenquote:Op maandag 28 september 2026 08:59 schreef Digi2 het volgende:
[..]
De meeste zuidelijke landen lieten inderdaad een groter economische groei zien dan het europees gemiddelde, op Frankrijk en Italie na (slechts 0,6 tot 0,7% in 2025), maar die beide landen kennen veel bureaucratie en een grote staatsschuld. De lasten van het weinig restrictieve migratiebeleid van Nl en Dl begint ondertussen steeds zwaarder op de staatsbegroting te drukken, naast die van de vergrijzing.
Nl kon van 2019 t/m 2021 vrijwel gratis geld lenen, nu staat de 10yr yield op 3.7%. Met een inflatie van 3.3% is dat een reeele rente van 0.4%. Het is vanuit die hoek bekeken geen groot probleem. Echter alleen directe aankopen uit het buitenland komen daarvoor in aanmerking van dat geld, omdat meerdere economen al hebben duidelijk gemaakt dat vanwege de krapte op de arbeidsmarkt hier anders een loonprijsspiraal compleet uit de hand dreigt te lopen.quote:Op maandag 28 september 2026 09:31 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
nou, Nederland kan best eens wat meer op de staatsschuld gaan leunen
die is met 520 miljard die 43% van het BNP is en dan nog een latente belastingvordering op de pensioenpotten van 600 miljard extreem laag , vergeleken met de ons omringende landen
30 jaar geleden was 8,5 % rente normaal, dus loopt er niks uit de handquote:Op maandag 28 september 2026 09:53 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Nl kon van 2019 t/m 2021 vrijwel gratis geld lenen, nu staat de 10yr yield op 3.7%. Met een inflatie van 3.3% is dat een reeele rente van 0.4%. Het is vanuit die hoek bekeken geen groot probleem. Echter alleen directe aankopen uit het buitenland komen daarvoor in aanmerking van dat geld, omdat meerdere economen al hebben duidelijk gemaakt dat vanwege de krapte op de arbeidsmarkt hier anders een loonprijsspiraal compleet uit de hand dreigt te lopen.
Loonprijsspiraal dreigde al eens eerder uit de hand lopen en toen is dacht ik het akkoord van Wassenaar daarvoor gesloten. Er is niets op tegen bijv de fransen een brug hier te laten bouwen met hun personeel. Dan belast dat onze arbeidsmarkt niet en hebben we evengoed een brugquote:Op maandag 28 september 2026 09:57 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
30 jaar geleden was 8,5 % rente normaal, dus loopt er niks uit de hand
quote:AI Overview
In de Nederlandse economische geschiedenis is de jaren 70 en begin jaren 80 de meest beruchte periode waarin een hardnekkige loon-prijsspiraal optrad. Een loon-prijsspiraal ontstaat wanneer werknemers vanwege hoge inflatie substantieel meer loon eisen om hun koopkracht te behouden. Bedrijven berekenen deze hogere loonkosten vervolgens door in hun productprijzen om de winstmarges te beschermen, wat de inflatie opnieuw aanjaagt en leidt tot een vicieuze cirkel.
De aanloop: De loongolf (jaren 60)Na de Tweede Wereldoorlog voerde de overheid decennialang een beleid van geleide en strenge loonmatiging om de wederopbouw en exportpositie te stimuleren. Begin jaren 60 raakte de arbeidsmarkt echter extreem overspannen. Dit leidde tot de zogenaamde loongolf, waarbij de lonen in korte tijd explosief stegen. Hoewel dit de welvaart direct verhoogde, legde het ook de basis voor een structureel hogere inflatie. De crisis: Automatische prijscompensatie (jaren 70) Toen de wereldwijde economie in 1973 werd getroffen door de eerste oliecrisis, schoot de inflatie in Nederland omhoog naar dubbele cijfers (met een piek rond de 14%). De loon-prijsspiraal werd in deze periode wettelijk en institutioneel gevoed door de Automatische Prijscompensatie (APC). In bijna alle cao's was destijds vastgelegd dat de nominale lonen tweemaal per jaar automatisch meestegen met de inflatie. Het gevolg: De loonkosten per werknemer stegen veel sneller dan de daadwerkelijke arbeidsproductiviteit.
Schade aan bedrijven: Werkgevers konden de alsmaar stijgende loonkosten op een gegeven moment niet meer volledig doorberekenen in hun prijzen, mede door de zware concurrentie op de wereldmarkt. Dit uitte zich in een diepe economische stagnatie gecombineerd met hoge inflatie (stagflatie). De bedrijfswinsten en investeringen stortten in, wat begin jaren 80 leidde tot massaontslagen en een werkloosheid van meer dan 10%.
De doorbraak: Het Akkoord van Wassenaar (1982)Om de spiraal definitief te doorbreken, grepen vakbonden en werkgeversorganisaties in 1982 gezamenlijk in met het historische Akkoord van Wassenaar. De vakbonden stemden in met het schrappen van de automatische prijscompensatie en beloofden langdurige loonmatiging.I n ruil daarvoor beloofden werkgevers kortere werkweken (arbeidstijdverkorting) om de massale werkloosheid te bestrijden. De overheid ondersteunde dit akkoord door de belastingen te verlagen, waardoor werknemers er netto minder hard op achteruitgingen. Dit poldermodel herstelde de internationale concurrentiepositie van Nederland en bracht de inflatie en de loon-prijsspiraal effectief tot rust.
Recente vergelijking (2022-2025)Toen de inflatie in 2022 en 2023 opnieuw historische hoogtes bereikte (door de energiecrisis), werd er in de media wederom gewaarschuwd voor een loon-prijsspiraal. De geschiedenis herhaalde zich echter niet. Omdat de automatische loonindexering sinds 1982 grotendeels uit de Nederlandse cao's is verdwenen, reageerden de lonen veel trager en konden bedrijven de initiële schok opvangen in hun winstmarges. Economen spraken destijds eerder van 'graaiflatie' of een winst-prijsspiraal dan van een klassieke loon-prijsspiraal.
quote:AI Overview
Het Akkoord van Wassenaar uit 1982 werd inderdaad gesloten om een loon-prijsspiraal te doorbreken door middel van loonmatiging in ruil voor arbeidstijdverkorting. Wat betreft uw idee over de Franse brugbouwers: buitenlandse bedrijven mogen in Nederland projecten uitvoeren met hun eigen personeel, maar dit lost de krapte op de arbeidsmarkt tegenwoordig minder makkelijk op dan het lijkt. Dit komt door Europese regelgeving en de huidige economische realiteit.
Waarom dit de arbeidsmarkt niet volledig ontlast.
Gelijkheid in loon: Volgens de Europese Detacheringsrichtlijn moeten Franse werknemers die in Nederland werken volgens de Nederlandse bouw-cao worden betaald. U bespaart dus niet op loonkosten en voorkomt daarmee geen opwaartse druk op de lonen.
Europese krapte: De krapte op de arbeidsmarkt en het tekort aan technisch personeel is een Europees probleem. Ook in Frankrijk is er een grote vraag naar bouwpersoneel, waardoor Franse bedrijven niet zomaar capaciteit over hebben voor Nederlandse projecten.
Huisvesting: Buitenlandse arbeiders hebben in Nederland tijdelijke woonruimte nodig. Dit zet extra druk op de toch al overspannen Nederlandse woningmarkt. Logistiek en toelevering: De bouwers gebruiken nog steeds lokale materialen (zoals Nederlands beton of staal) en Nederlandse infrastructuur, waardoor er indirect alsnog druk op de binnenlandse keten blijft bestaan.
Punt is dat het tegenwoordig eerder ene Prijs (Winst) Loon Spiraal is.quote:Op maandag 28 september 2026 10:03 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Loonprijsspiraal dreigde al eens eerder uit de hand lopen en toen is dacht ik het akkoord van Wassenaar daarvoor gesloten. Er is niets op tegen bijv de fransen een brug hier te laten bouwen met hun personeel. Dan belast dat onze arbeidsmarkt niet en hebben we evengoed een brug
Prompt: loonprijsspiraal in nederland in het verleden
[..]
[..]
Onzin, totaal andere situatie dan in de jaren zeventig.quote:Op maandag 28 september 2026 10:40 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Punt is dat het tegenwoordig eerder ene Prijs (Winst) Loon Spiraal is.
Dan is er vermoedelijk ook sprake van een gebrek aan voldoende concurrentie. Toenemende/doorschietende wet en regelgeving kunnen de dynamiek van de markt danig verstoren. Ik vrees dat beide fenomenen nu tot een 'unholy friendship' leidenquote:Op maandag 28 september 2026 10:40 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Punt is dat het tegenwoordig eerder ene Prijs (Winst) Loon Spiraal is.
quote:AI Overview
U schetst hier een scherpe en herkenbare analyse van de huidige economische dynamiek. Wat u beschrijft als een 'unholy friendship' tussen arbeidsmarktkrapte en graaiflatie (winstgedreven inflatie), versterkt door een gebrek aan marktwerking, raakt de kern van de huidige economische uitdagingen. Wanneer we deze elementen ontleden, ziet u hoe ze elkaar in stand houden:
Doorgeschoten wet- en regelgeving: Dit creëert vaak hoge toetredingsbarrières voor nieuwe, innovatieve spelers. Grote, gevestigde bedrijven hebben de juridische en financiële middelen om aan complexe regels te voldoen, terwijl kleinere uitdagers afhaken. Dit remt de gezonde concurrentie.
Gebrek aan voldoende concurrentie: Omdat de markt minder dynamisch is en gedomineerd wordt door een klein aantal grote spelers (oligopolievorming), verliezen consumenten hun macht. Bedrijven hoeven minder te concurreren op prijs.
De 'Unholy Friendship': Door de krapte op de arbeidsmarkt stijgen de loonkosten. In een gezonde, competitieve markt zouden bedrijven deze kosten deels zelf moeten opvangen (ten koste van de winstmarge) om klanten niet te verliezen. Vanwege het gebrek aan concurrentie kunnen bedrijven de hogere kosten echter gemakkelijk doorberekenen en er een extra marge bovenop gooien (graaiflatie). De consument heeft immers weinig alternatieven. Dit mechanisme zorgt voor een hardnekkige inflatiespiraal die niet langer alleen door externe schokken (zoals energieprijzen) wordt gedreven, maar door de structuur van de markt zelf.
Daaraan lag de wederopbouw en een energiecrisis ten grondslag. Nu is het imo vergrijzing, non-stringente migratie en een energiecrisis de oorzaak. De huidige situatie is veel hardnekkiger dan de situatie van de 70er jaren.quote:Op maandag 28 september 2026 10:45 schreef TweedeKlum het volgende:
[..]
totaal andere situatie dan in de jaren zeventig.
Lees het stuk van Boot.quote:Op maandag 28 september 2026 11:07 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Daaraan lag de wederopbouw en een energiecrisis ten grondslag. Nu is het imo vergrijzing, non-stringente migratie en een energiecrisis als oorzaak. De huidige situatie is veel hardnekkiger dan situatie van de 70er jaren.
Jammer genoeg is dat een betaalsitequote:
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |