quote:Dreigend tekort aan opvangplekken voor Oekraïners nu oorlog voortduurt
Auteurs: Bart van Rijswijk en Julia van der Vlugt
Gemeenten worstelen met de opvang van Oekraïners, nu de oorlog blijft voortduren. Dat blijkt uit een rondgang van BNR langs de twintig grootste gemeenten.
De meerderheid stelt dat het aantal opvangplekken voor Oekraïense vluchtelingen onder druk staat en pleit voor extra steun van de landelijke overheid.
Burgemeester Theo Weterings verwelkomt Oekraïense vluchtelingenkinderen, tijdens de opening van Wijkhuis T in de Tilburgse textielbuurt.
Wijkhuis T is een ontmoetingsplek die door bewoners zelf is geïnitieerd.
In bijna alle ondervraagde gemeenten zitten de huidige opvangcentra vol óf bijna vol. '
En dat terwijl er nog steeds circa 300 nieuwe Oekraïense vluchtelingen per week naar Nederland blijven komen', zo laat een woordvoerder van Zaanstad weten.
Niet alleen in de vier grote steden, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, staan opvangplekken onder druk, maar ook in Eindhoven, Leiden, Amersfoort, Zaanstad, Tilburg, Enschede, Apeldoorn en Arnhem.
Bij deze gemeenten is het de vraag of het huidige aantal plekken in stand kan worden gehouden, of dat er voldoende opgeschaald kan worden.
'We kunnen geen opvang bieden aan nieuwe ontheemden die in Nederland aankomen', stelt bijvoorbeeld een woordvoerder van de gemeente Eindhoven.
‘We kunnen geen opvang bieden aan nieuwe ontheemden die in Nederland aankomen’
Woordvoerder gemeente Eindhoven
In Utrecht dreigt komend jaar zelfs de helft van het aantal opvangplekken te verdwijnen, zo bleek in juli dit jaar uit berichtgeving van RTV Utrecht.
De gemeente wijt dit aan aflopende huurcontracten en beginnende bouwwerkzaamheden op plekken waar nu nog Oekraïners worden opgevangen.
Niet overal is de nood hoog: de gemeenten Groningen, Zwolle, Nijmegen, Den Bosch, Breda, Almere, Haarlem en Haarlemmermeer hebben vooralsnog minder moeite met het behouden van voldoende opvangplekken.
Ontoereikende vergoeding
Momenteel verblijven er ruim 127.000 Oekraïners in Nederland, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Oekraïense vluchtelingen hebben in Nederland recht op opvang, zorg en onderwijs.
Dit is geregeld via de Richtlijn Tijdelijke Bescherming.
De richtlijn is onlangs verlengd tot 4 maart 2027, maar gemeenten willen helderheid voor een langere periode.
'De recente verlenging biedt duidelijkheid, maar tegelijkertijd blijven de financiële middelen slechts voor een beperkte periode beschikbaar', aldus een woordvoerder van de gemeente Arnhem.
Sommige gemeenten willen daarom dat de richtlijn opnieuw verlengd wordt, zoals Almere, die 2030 als einddatum voorstelt.
De redenering is dat gemeenten zo langdurig verzekerd zijn van financiële steun en dus goedkoper opvangplekken kunnen regelen voor de lange termijn.
Zo werkt Arnhem met opvangschepen, waarvan de contracten jaarlijks verlengd worden. '
Deze vorm van opvang is echter zeer kostbaar', benadrukt een woordvoerder.
Gemeenten krijgen de kosten om opvangplekken te regelen voor Oekraïners wel vergoed, al is dit bedrag de afgelopen jaren versoberd tot 44 euro, tegenover 100 euro in 2022.
Driekwart van de gemeenten klaagt dan ook dat de vergoeding momenteel ontoereikend is.
Een beperkt budget maakt dat er weinig onderhandelingsruimte is en bemoeilijkt de zoektocht naar nieuwe opvanglocaties voor de lange termijn.
'De vergoeding is bizar hard naar beneden gegaan.
Daarom hebben we dringend meer financiële steun nodig', zegt Mariëlle Vavier, wethouder internationale zaken van Den Haag.
Moet je horen
Wethouder Vavier: 'Het Rijk heeft de regie helemaal losgelaten'
Amsterdam en Den Haag pleiten daarnaast voor een betere verdeling van Oekraïense vluchtelingen over Nederland.
Zij stellen dat de overheid hierin meer de regie op zich moet nemen. '
Het zou goed zijn als de staat een actieve coördinerende rol speelt in het realiseren van opvangplekken bij gemeenten die niet voldoen aan de taakstelling', zegt de woordvoerder van de Amsterdamse wethouder Rutger Groot Wassink.
'Amsterdam voldoet ruimschoots aan de inspanningsverplichting.'
Daarom wil de stad dat ook andere gemeenten daaraan gaan voldoen.
'Zonder een evenredige en realistische verdeling van de opvangverantwoordelijkheid over het land kunnen wij deze druk niet dragen', stelt de woordvoerder van Den Haag.
Zij wijst daarbij op het grote aantal Oekraïners in Den Haag dat in de particuliere opvang verblijft.
'Ongeveer 15 procent van alle particuliere opvangplekken in Nederland bevindt zich in Den Haag.
Wanneer deze mensen daar niet meer kunnen blijven, moet de gemeente hun een plek bieden in de gemeentelijke opvang. Dit zorgt voor extra druk op de toch al schaarse capaciteit.'
Gemeenten benadrukken dat Oekraïners gebaat zijn bij meer duidelijkheid over hun verblijf in Nederland. '
De tijdelijkheid van het beleid heeft invloed op het psychisch welbevinden van deze mensen, de bereidbaarheid om de Nederlandse taal te leren, passend werk te vinden, onderwijs te kunnen volgen en de mogelijkheden om eigen huisvesting te vinden', zegt een woordvoerder van de gemeente Tilburg daarover.
BNR deed navraag bij de twintig grootste gemeenten. In volgorde van grootte zijn dat Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Groningen, Tilburg, Almere, Breda, Nijmegen, Apeldoorn, Haarlem, Arnhem, Haarlemmermeer, Amersfoort, Enschede, Zaanstad, 's-Hertogenbosch, Zwolle en Leiden.
ja want de politiek is druk met elkaar onderuit halen en wie met wie wilquote:Op maandag 15 september 2025 08:29 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Zullen we het maar op:
Nederland loopt vast
houden? Op heel veel terreinen en dat zag iedereen aankomen.
niks vol, de overheid moet woningen gaan bouwen,,quote:Op maandag 15 september 2025 08:27 schreef MissButterflyy het volgende:
Misschien is het beter dat deze mensen terug gaan naar Oekraïne, net als andere asielzoekers.
Oekraïne wordt wel aangevallen door Rusland, maar het land is enorm groot en het is niet zo dat het niet meer functioneert en overal aanvallen zijn.
Of wie weet zijn er andere landen waar ze opgevangen kunnen worden? Hier is het dus duidelijk vol. Vol is vol.
Je kunt niet alles volbouwen en een leefbaar land overhouden. Nederland is nu al overvol en veel te druk. Nergens nog rust. Zeker jij moet weten hoeveel drukker het de afgelopen 30 jaar geworden is.quote:Op maandag 15 september 2025 08:42 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
niks vol, de overheid moet woningen gaan bouwen,,
54% van Nederland is leeg land
zet de Oekraïners zelf maar aan het werk om te bouwen
Allemaal bouwvakkers? Bron?quote:Op maandag 15 september 2025 08:42 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
niks vol, de overheid moet woningen gaan bouwen,,
54% van Nederland is leeg land
zet de Oekraïners zelf maar aan het werk om te bouwen
Hugo heeft er nog 2000 containers in de opslag staan ergensquote:
Slechts 7% van het land is voor woningen.quote:Op maandag 15 september 2025 08:46 schreef LXIV het volgende:
[..]
Je kunt niet alles volbouwen en een leefbaar land overhouden. Nederland is nu al overvol en veel te druk. Nergens nog rust. Zeker jij moet weten hoeveel drukker het de afgelopen 30 jaar geworden is.
Wat zit je toch weer allemaal te zwetsen joh. Hugo is al een tijdje geen minister meer en heeft nu een functie elders waar hij de boel in het honderd mag laten lopen.quote:Op maandag 15 september 2025 08:58 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
Hugo heeft er nog 2000 containers in de opslag staan ergens
maar de politiek is druk met elkaar de tent uit vechten
links rechts hoelala
Sinds wanneer is dat een overheidstaak?quote:Op maandag 15 september 2025 08:42 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
niks vol, de overheid moet woningen gaan bouwen,,
Nee hoor, private eigendom en lang niet zo leeg als Oekraine of eigenlijk welk ander land dan ook.quote:54% van Nederland is leeg land
10-20-30 jaar stond de deur wagenwijd open voor massa's uit Afrika en het Midden Oosten, en dat was/is geen probleem. Dus voor de Oekraïners kunnen ze vast ook wel met oplossingen komen. Voor de rest is dit ook een groep wat (in het algemeen) gemotiveerd is en wil werken, in tegenstelling tot de andere groepen die vooral parasiteren. ik zie het probleem niet.quote:Op maandag 15 september 2025 08:27 schreef MissButterflyy het volgende:
Misschien is het beter dat deze mensen terug gaan naar Oekraïne, net als andere asielzoekers.
Oekraïne wordt wel aangevallen door Rusland, maar het land is enorm groot en het is niet zo dat het niet meer functioneert en overal aanvallen zijn.
Of wie weet zijn er andere landen waar ze opgevangen kunnen worden? Hier is het dus duidelijk vol. Vol is vol.
Leerbaarheid is meer dan iedereen een woningquote:Op maandag 15 september 2025 09:51 schreef Shotty het volgende:
[..]
Slechts 7% van het land is voor woningen.
Bij de Belgen is dat bijvoorbeeld 9%
Het is dus gewoon kunstmatig druk. Je kan uitstekend een paar weilanden omzetten naar woningbouw. 2/3de van dit land is namelijk landbouwgrond.
Als wij op 9% zaten hadden we geen woningnood.
De geopolitieke situatie speelt net zo goed mee als we willen dat Nederland leefbaar is en blijft.quote:Op maandag 15 september 2025 10:18 schreef LXIV het volgende:
[..]
Leerbaarheid is meer dan iedereen een woning
Heb jij belgie gezien?quote:Op maandag 15 september 2025 09:51 schreef Shotty het volgende:
[..]
Slechts 7% van het land is voor woningen.
Bij de Belgen is dat bijvoorbeeld 9%
Het is dus gewoon kunstmatig druk. Je kan uitstekend een paar weilanden omzetten naar woningbouw. 2/3de van dit land is namelijk landbouwgrond.
Als wij op 9% zaten hadden we geen woningnood.
Het is wel een vrij belangrijk onderdeel van leefbaarheid. In een open weiland slaap nog wel OK op een mooie zomernacht, maar de winter wordt dat toch vrij onleefbaar.quote:Op maandag 15 september 2025 10:18 schreef LXIV het volgende:
[..]
Leerbaarheid is meer dan iedereen een woning
Nee, ik was te druk met het ontwijken van de gaten in de weg onderweg naar Frankrijk :pquote:Op maandag 15 september 2025 10:28 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Heb jij belgie gezien?
Zo moet je niet willen worden.
We moeten gewoon af van het idee dat het land voor iedereen leefbaar zou moeten zijn. Dat is slecht voor de economie.quote:Op maandag 15 september 2025 10:18 schreef LXIV het volgende:
[..]
Leerbaarheid is meer dan iedereen een woning
naast een woning ook scholing en een fijn leven en brood en een werk voor hun, de meesten gaan toch nooit meer terugquote:Op maandag 15 september 2025 10:18 schreef LXIV het volgende:
[..]
Leerbaarheid is meer dan iedereen een woning
Juist, als we niet oppassen dan komen wij ook aan de beurtquote:Op maandag 15 september 2025 10:27 schreef Joppiez het volgende:
[..]
De geopolitieke situatie speelt net zo goed mee als we willen dat Nederland leefbaar is en blijft.
We moeten met zijn allen zorgen dat de boel veilig en leefbaar is in Europa.
Dus als we van de Oekraïners afwillen dan moeten ze een eigen en veilige land hebben.
Willen ze zelf ook, strijden ze ook elke dag hard voor. Het zijn juist wij die de boot wat dat betreft afhouden om niet te escaleren.
Jawel, want de import gaat gewoon door en kan ook zelfs verhoogd worden. Je blijft daardoor altijd woningnood houden.quote:Op maandag 15 september 2025 09:51 schreef Shotty het volgende:
[..]
Slechts 7% van het land is voor woningen.
Bij de Belgen is dat bijvoorbeeld 9%
Het is dus gewoon kunstmatig druk. Je kan uitstekend een paar weilanden omzetten naar woningbouw. 2/3de van dit land is namelijk landbouwgrond.
Als wij op 9% zaten hadden we geen woningnood.
Het idee was dan ook altijd dat het leefbaar voor alle Nederlanders is.quote:Op maandag 15 september 2025 11:20 schreef Twiitch het volgende:
[..]
We moeten gewoon af van het idee dat het land voor iedereen leefbaar zou moeten zijn. Dat is slecht voor de economie.
Zoals ik dus al zij: kunstmatig druk.quote:Op maandag 15 september 2025 11:51 schreef Homey het volgende:
[..]
Jawel, want de import gaat gewoon door en kan ook zelfs verhoogd worden. Je blijft daardoor altijd woningnood houden.
Feit ook is dat andere landen veel minder druk zijn, dus waarom gaan oekrainiers daar gewoon even niet heen?
Omdat ze daar niet zoveel gratis geld krijgen in de vorm van toeslagen e.d.?quote:Op maandag 15 september 2025 11:51 schreef Homey het volgende:
[..]
Jawel, want de import gaat gewoon door en kan ook zelfs verhoogd worden. Je blijft daardoor altijd woningnood houden.
Feit ook is dat andere landen veel minder druk zijn, dus waarom gaan oekrainiers daar gewoon even niet heen?
En als je klaar bent met al die bouwprojecten dan staan de volgende karrenvrachten met nepvluchtelingen alweer aan de poorten te rammelen om die felbegeerde sociale huurwoning te bemachtigen.quote:Op maandag 15 september 2025 12:49 schreef Flow3r het volgende:
Alles is overvol, overal, ga gvd eens bouwen
nou de Oekraïners gaan nooit meer terug, er moeten huizen gebouwd worden voor die groepquote:Op maandag 15 september 2025 12:50 schreef DeVerzamelaar het volgende:
Als je nepvluchtelingen uit andere islamitische culturen blijft toelaten en opvangen die hier puur komen voor economisch gewin en om rotzooi te trappen gaat dat ten koste van de echte vluchteling uit de eigen regio.
Echt raar dat oplichters die door 15 veilige landen en oceanen reizen hier kunnen rekenen op opvang en waarvoor alle registers worden opengetrokken. Nog erger is de sympathie waarop ze kunnen rekenen uit bepaalde electorale hoek.
Liever 100 Oekraïners dan 1 Syriër.quote:Op maandag 15 september 2025 12:54 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
nou de Oekraïners gaan nooit meer terug, er moeten huizen gebouwd worden voor die groep
Maar de politiek is druk met naar elkaar te kijken
Nogmaals, de vitale ouderen mogen weleens de handen uit de mouwen steken en gaan bouwen, kunnen ze tenminste hun krachtsportoefeningen op een voor de jongere generaties nuttige manier doen.quote:Op maandag 15 september 2025 12:54 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
nou de Oekraïners gaan nooit meer terug, er moeten huizen gebouwd worden voor die groep
Maar de politiek is druk met naar elkaar te kijken
Maar geen directe regio. Oekraïne is erg ver van Nederland hoor.quote:Op maandag 15 september 2025 13:29 schreef PieterDeRijcke het volgende:
Oekraïne is wel onze regio.
Ik stel voor dat we de opvang van mensen die niet uit onze regio komen stoppen. En onze eigen regio voor laten gaan.
Het is Europa, dus onze regio.quote:Op maandag 15 september 2025 13:36 schreef Homey het volgende:
[..]
Maar geen directe regio. Oekraïne is erg ver van Nederland hoor.
nou dat valt mee, net zo ver als naar Spanjequote:Op maandag 15 september 2025 13:36 schreef Homey het volgende:
[..]
Maar geen directe regio. Oekraïne is erg ver van Nederland hoor.
Aangrenzende landen als Polen, Tsjechië en Duitsland zitten al vol met Oekraïense vluchtelingen dus niet meer dan logisch dat hier ook Oekraïners komen.quote:Op maandag 15 september 2025 13:36 schreef Homey het volgende:
[..]
Maar geen directe regio. Oekraïne is erg ver van Nederland hoor.
zou goed zijn als de overheid woningen gaat bouwen en stoppen met zeiken over strontweilanden en stikstofquote:Op maandag 15 september 2025 13:50 schreef DeVerzamelaar het volgende:
[..]
Aangrenzende landen als Polen, Tsjechië en Duitsland zitten al vol met Oekraïense vluchtelingen dus niet meer dan logisch dat hier ook Oekraïners komen.
Afrika en het Midden-Oosten zijn tig keer zo groot als Europa maar toch worden deze nepvluchtelingen die tig veilige landen en oceanen over reizen hier allemaal met open armen onthaald.
In de praktijk is de hele wereld onze regio, gezien ons huidige massa-immigratie model.quote:Op maandag 15 september 2025 13:38 schreef PieterDeRijcke het volgende:
[..]
Het is Europa, dus onze regio.
En geen Afrika of Azië.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |