https://tweakers.net/nieu(...)i-gigafabrieken.htmlquote:Europese landen en bedrijven kunnen plannen indienen voor AI-gigafabrieken
Auteur: Arnoud Wokke | 10-04-2025 • 19:55
Europese landen en bedrijven kunnen plannen indienen voor AI-gigafabrieken. Die fabrieken, met elk minstens 100.000 gpu's voor het trainen van AI-modellen, moeten Europa minder afhankelijk maken van de VS en China voor kunstmatige intelligentie.
Lidstaten en bedrijven kunnen vanaf donderdag een plan indienen bij de Europese Commissie. Vervolgens is het ook mogelijk om een deel van de financiering te krijgen via de Europese Commissie. De AI-gigafabrieken maken deel uit van het plan van 200 miljard euro om Europa geen achterstand te laten oplopen op gebied van kunstmatige intelligentie.
Er kwamen al eerder plannen voor kleinere fabrieken, met lagere budgetten en hoogstens enkele tienduizenden gpu's. Die komen in onder meer Finland en Spanje. Het is onbekend waar de AI-gigafabrieken zullen gaan komen en of er plaatsen in Nederland en België interesse hebben.
Sinds vorige week vrijdag niet meer geneukt.quote:
Ik wil kaas.quote:
Dat is juist het punt wat ze nu willen bereiken: de basis op orde krijgen, want er is nu inderdaad amper wat in Europa.quote:Op donderdag 10 april 2025 21:23 schreef gwn_een_user het volgende:
ik wil dit allemaal toejuichen hoor, maar we hebben de basis zaken nog niet eens in orde
Kerncentraletje voor neerzetten of een zeewindveldje erbij.quote:Op donderdag 10 april 2025 22:17 schreef SymbolicFrank het volgende:
Het hele idee is dat we die GPU's ook zelf gaan ontwerpen en maken. En Nederland is daar waarschijnlijk de beste locatie voor, de kennis en kunde hebben we in huis. Maar het stroomnet gaat inderdaad wel problemen opleveren.
Gewoon weer wat geld neerleggen in de Antoniusstrasse. 👍quote:Op donderdag 10 april 2025 21:38 schreef Harvest89 het volgende:
[..]
Sinds vorige week vrijdag niet meer geneukt.
Maar de USA is oppermachtig in Big Tech. En dat is allemaal tot stand gekomen zonder al te veel overheidsbemoeienis.quote:Op donderdag 10 april 2025 23:18 schreef Peppert het volgende:
Een duidelijke koerswijziging van de EU. Het is lang verboden geweest om dit soort plannen te maken want alles overlaten aan de markt was het devies. De neoliberale kerk zal voor alles zorgen. Het is een extreme verwoestende ideologie in mijn ogen en hoe eerder de scherpe randen vanaf zijn hoe beter en dan voornamelijk in de politiek, media en denktanks (smeerlappen met hun ideologische propaganda) die de koers van landen bepalen: zowel de markt als overheid heeft een rol als het gaat om wetenschap, technologie en commerciële gewin. Het idee was de almachtige magische markt/entrepreneurs/oligarchen zullen voor zorgen dat alles in kannen en kruiken gaat lopen en de overheid hoeft verder niks te doen. Ik weet niet hoor maar het internet is uitgevonden in wat in feite Amerikaanse staatslabs waren. Ze noemen het geen staatslabs maar dat is waar die labs het merendeel van hun financiering van kregen. Daar lag geen commerciële motief achter maar het was volgens mij puur een systeem ontwikkeld voor het leger.
Weet je dat zeker? Heeft de Amerikaanse overheid niet de basis gelegd voor Big Tech door in de jaren 50 en 60 te investeren in fundamentele wetenschap waaruit zaken als arpanet en chips uit voortkwamen en waar tientallen jaren later de Big Tech uit voortkwam? Ik zie voor beiden een rol. Ik ben voornamelijk voorstander van een gemengde economische systeem met ruimte voor zowel de overheid als markt, maar verafschuw extreme economische systemen zoals neoliberalisme en communisme.quote:Op donderdag 10 april 2025 23:26 schreef LXIV het volgende:
[..]
Maar de USA is oppermachtig in Big Tech. En dat is allemaal tot stand gekomen zonder al te veel overheidsbemoeienis.
de rol van de amerikaanse overheid in het success van Big Tech is juist dat de overheid uit de weg stond en tegelijkertijd ook een grote afnemer is van de producten en diensten van die grote bedrijven en andere vormen van steun - denk aan weinig regulering, subsidies (vooral in het vroege stadium), defensiecontracten, belastingvoordelen, veel r&d subsidies voor fundamenteel onderzoek, verschaffing van overheidsmiddelen aan topuniversiteiten, etc etc etc. dat is in de EU heel, heel anders. niet alleen het internet (wat ARPANET heette als ik me het goed herinner) maar ook GPS is een product van de amerikaanse overheid.quote:Op donderdag 10 april 2025 23:26 schreef LXIV het volgende:
[..]
Maar de USA is oppermachtig in Big Tech. En dat is allemaal tot stand gekomen zonder al te veel overheidsbemoeienis.
Ik ook, komt wel heel dichtbij zoquote:Op donderdag 10 april 2025 21:38 schreef Harvest89 het volgende:
[..]
Sinds vorige week vrijdag niet meer geneukt.
Dat lijkt me ook, de overheden zouden juist een stap terug moeten doen om Europese markten concurrerender te maken in plaats van het heft in handen te nemen.quote:Op donderdag 10 april 2025 21:31 schreef LXIV het volgende:
Ik geloof niet dat de Europese manier van innovatie en ontwikkeling door vijfjarenplannen en bureaucratie opgewassen is tegen het ondernemerschap in de VS of de ijver van de Chinezen. Hopelijk mogen we wel gewoon Amerikaanse en Chinese AI blijven gebruiken en worden we niet opgescheept met trage en half-functionerende Europa-shit
Yup, eerst het Draghi-rapport eens goed omzetten in beleid, wat juist minder beleid betekend. De EU heeft het alleen maar lastiger gemaakt voor ondernemingen om flink op te schalen zodat Europese start-ups niet zo snel konden groeien als Amerikaanse of Chinese start-ups. O.a. ESG reporting, wat nu gedeeltelijk is terug gedraaid, was gewoon debiel.quote:Op vrijdag 11 april 2025 00:03 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Dat lijkt me ook, de overheden zouden juist een stap terug moeten doen om Europese markten concurrerender te maken in plaats van het heft in handen te nemen.
Wie zegt dat die gigafabrieken in Nederland moeten komen?quote:Op vrijdag 11 april 2025 10:15 schreef Chivaz het volgende:
Ja maar hoe dan, muh stikstof is een enorm probleem. Het is een verstikkende deken die de natuur de nek omdraait, al die arme pimpelmeesjes zakken door hun poten dus we kunnen helemaal niets bouwen hier.
Toestemming van de EU krijgen we ook niet ondanks de dappere pogingen van van der Plas.
het liefst komen ze ergens in finland te staan of zoiets ja. of we sluiten hier gwn een boel datacentra hahaquote:Op vrijdag 11 april 2025 10:21 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
Wie zegt dat die gigafabrieken in Nederland moeten komen?
Het is vooral gekomen omdat de voorloper op dat gebied, destijds Europa, zichzelf compleet de markt uit heeft geworpen met overregulering.quote:Op donderdag 10 april 2025 23:33 schreef Peppert het volgende:
[..]
Weet je dat zeker? Heeft de Amerikaanse overheid niet de basis gelegd voor Big Tech door in de jaren 50 en 60 te investeren in fundamentele wetenschap waaruit zaken als arpanet en chips uit voortkwamen en waar tientallen jaren later de Big Tech uit voortkwam? Ik zie voor beiden een rol. Ik ben voornamelijk voorstander van een gemengde economische systeem met ruimte voor zowel de overheid als markt, maar verafschuw extreme economische systemen zoals neoliberalisme en communisme.
Een groot deel van wat we zien als High Tech is ontwikkeld bij Philips. Helaas is dat door de toenmalige voornam in stukjes gehakt en verkocht, in het kader dat je iedere afdeling die niet winstgevend was uit moest besteden.quote:Op donderdag 10 april 2025 23:33 schreef Peppert het volgende:
[..]
Weet je dat zeker? Heeft de Amerikaanse overheid niet de basis gelegd voor Big Tech door in de jaren 50 en 60 te investeren in fundamentele wetenschap waaruit zaken als arpanet en chips uit voortkwamen en waar tientallen jaren later de Big Tech uit voortkwam? Ik zie voor beiden een rol. Ik ben voornamelijk voorstander van een gemengde economische systeem met ruimte voor zowel de overheid als markt, maar verafschuw extreme economische systemen zoals neoliberalisme en communisme.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |