abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  zaterdag 5 april 2025 @ 11:09:45 #1
482094 Mikeytt
Any/All. 1997
pi_217293379
https://nos.nl/artikel/25(...)d-in-nederland-en-vs

quote:
Wetenschappers bijeen om zorgen over academische vrijheid in Nederland en VS

Hoe behoud je je academische vrijheid als wetenschapper als een van je belangrijkste onderzoekspartners aan de andere kant van de oceaan je motieven in twijfel trekt, je beurs plots stopzet of je tegenhoudt aan de grens? Sinds president Trumps aantreden zijn er grote zorgen over de staat van de wetenschap in de VS, en academici in Nederland merken ook steeds meer van zijn impact op hun vak. Men is bezorgd, maar durft zich niet luid uit te spreken, uit angst voor de gevolgen.



In Leiden kwamen tientallen onderzoekers, voor zover bekend voor het eerst in Nederland, samen om hun zorgen te delen en van elkaar te leren hoe je jezelf en je werk hiertegen wapent. Want de vrees dat je op enig moment aan de Amerikanen moet uitleggen hoe je je verhoudt tot de klimaatwetenschap, trans personen of diversiteitskwesties wordt door bijna iedereen gevoeld. En op een zwarte lijst in de VS sta je zomaar, is de angst.

"Gelieve de mensen in de zaal niet met naam en toenaam te citeren", begint organisator en universiteitshistoricus Pieter Slaman het gesprek op de rechtenfaculteit in Leiden, geheel in strijd met de gebruikelijke transparantie die de academische wereld betracht. "Het is wansmakelijk dat ik dit moet zeggen, maar hier staan we dan."

'Ideologische vragenlijsten'
Ook rector-magnificus Hester Bijl vertelt over de lastige situatie waar de wetenschap nu in verkeert. "Ongewenste ideologische vragenlijsten", noemt ze de enquêtes die vanuit de VS naar Nederland zijn gestuurd met onder meer de vraag of de Nederlandse instituten bijdragen aan onderzoek naar gender of klimaat. Ze spreekt van "politiek gemotiveerde beperkingen" vanuit de VS.



Niet alleen in Leiden duiken dit soort lijsten op. De Wageningen Universiteit (WUR) was vorige maand groot in het nieuws toen bekend werd dat het instituut een enquête had ontvangen over een onderzoeksproject, met een aantal vragen die door de universiteit als ongewenst en politiserend werden beoordeeld. Er werd onder meer gevraagd of het project bijdraagt aan het beperken van illegale immigratie en ook werd gevraagd of het onderzoeksproject een "milieurechtvaardigheids-" of klimaatproject is.

Een rare vraag, vindt hoogleraar geo-informatiewetenschappen Kirsten de Beurs van de WUR, leidinggevende van een van de onderzoekers die de lijst binnenkregen. "Want ja, wij in Wageningen doen heel erg veel klimaatonderzoek", vertelt ze in haar kantoor in Wageningen. "We hebben de vragenlijst helemaal niet ingevuld, omdat we dan eigenlijk de politiek laten bepalen welk onderzoek we wel en niet kunnen doen, en dan dus de onafhankelijkheid van ons onderzoek in de knoop raakt."

"Lees altijd de kleine lettertjes."
- Een waarschuwing aan de onderzoekers in de zaal in Leiden


De Beurs werkte zelf decennia in de Verenigde Staten als onderzoeker, in de staat Oklahoma. Ze legt uit dat dit soort vragenlijsten vaak wordt verstuurd binnen de VS, maar dat ze normaal nooit buiten de VS reiken. Dat dat nu wel gebeurt, vormt een risico voor de academische integriteit, vindt ze.



Zo zou het onderzoekers kunnen stimuleren tot zelfcensuur. "Ik weet zeker dat dat in de VS al gebeurt. Of dat hier al zo is, dat weet ik niet. Maar kijk naar ons geval. Wij gaan in ieder geval niet stoppen met klimaatonderzoek doen omdat dat in de VS niet meer mag."

"Lees altijd de kleine lettertjes", is ook de waarschuwing in de zaal in Leiden. Want waar je eerder ervan uit kon gaan dat Amerikaanse contracten of vragen te goeder trouw waren opgesteld, kun je je als Nederlandse onderzoeker nu zomaar tot iets verplichten dat je academische integriteit schendt, klinkt het.

"Hoe verzeker je je voor twee weken vreemdelingendetentie?"
- Een van de vragen in de zaal in Leiden


Maar ook als de academische vrijheid in stand blijft, is de schade al geleden. Samenwerkingen zullen hierdoor stranden, zegt men ook in de zaal in Leiden. Nu al zeggen Amerikaanse onderzoekers conferenties af om niet in de problemen te komen of halen ze hun naam van papers. En ook allerlei beurzen zijn al bevroren of geheel stopgezet.

"En hoe verzeker je je voor twee weken vreemdelingendetentie", vraagt een onderzoeker ernstig. "We hebben echt een richtlijn nodig voor het afschermen van eindscripties", zegt een ander, die er eerder op wees dat studenten nu al woorden die in de VS omstreden zijn vermijden in de online te lezen samenvattingen van hun scripties.

Tijd stilzetten
"Ik controleer dagelijks of mijn publicaties nog wel online staan", vertelt weer een ander, die zich bezighoudt met transgenderzorg. Ook organisator Slaman wijst daarop: "We moeten zorgen dat we in Europa zelf onze eigen onderzoeksgegevens en literatuur kunnen opslaan, zodat er niet plotseling dingen in Amerika verdwijnen."

"Ik wou dat ik de tijd even kon stilzetten om dit moment te onderzoeken", verzucht een aanwezige Amerikanist die zich grote zorgen maakt over de situatie in het land dat ze al jaren bestudeert. "Maar dat is voor de academici van de toekomst."
We moeten echt meer doen om onafhankelijk te worden van de VS. Dit gaat helemaal de verkeerde kant op door de ideologische oorlog van de VS tegen de wetenschap.
Wij gaan hier heftige klappen op vangen en we mogen wel gedag zeggen tegen de snelle vaart van de wetenschappelijke vooruitgang die we hiervoor genoten.
Revolutions are the locomotives of history.
[img]https://i.imgur.com/jDiUACq.png[/img]
  zaterdag 5 april 2025 @ 11:29:58 #2
182233 thedeedster
IWAB: Ik Weet Alles Beter...
pi_217293505
Zorgen over Academische vrijheid, maar banden met Israël verbreken en onwelgevallige sprekers boycotten. O-)
Als mijn post niet duidelijk is, moet je misschien even je sarcasmeradar aanzetten.
  zaterdag 5 april 2025 @ 11:32:47 #3
396730 EttovanBelgie
Alles komt goed.
pi_217293523
Die stond al onder druk in dit land voor Trump.
Omnibus in omnibus.
Ad Maiorem Dei Gloriam
pi_217294045
Al jaren durven mensen op de universiteit hun mond niet meer open te doen vanwege schuimbekkende meutes middelmatigen met hun compleet van de pot gerukte dogma's die ze hersenloos herkauwen, maar nu staat ineens de academische vrijheid onder druk? j

Gadverdamm, die vieze achterbakse kruipers van de NOS met hun onophoudelijke propaganda, ik kan er niet meer tegen.
Wees gehoorzaam. Alleen samen krijgen we de vrijheid eronder.
  Moderator zaterdag 5 april 2025 @ 12:44:28 #5
441859 crew  Lenny77
pi_217294062
Waar zijn de foto's van de éénarmige mensen? De rolstoelen? De hoofddoekjes??

Hoe herken ik nu nog een Mikeytt topic?

De wereld is om zeep, er zijn geen zekerheden meer ;(
Horum omnium fortissimi sunt Belgae
pi_217294070
Nu is het wel zo dat de academische vrijheid een beetje doorgeslagen is en richting collectieve psychose gaat als het om wat ze bestuderen.
pi_217294102
Academische vrijheid? Die is er al 15 jaar niet meer.
pi_217294464
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 11:32 schreef EttovanBelgie het volgende:
Die stond al onder druk in dit land voor Trump.
Daar wil men het niet over hebben natuurlijk, dat wordt alleen maar toegejuicht. Stel je immers voor dat er onderzoeken conclusies zouden trekken mbt bijvoorbeeld geslacht/gender, racisme, diversiteit, migratie of klimaatverandering die niet binnen het gewenste narratief vallen. Dan is de academische carrière van een onderzoeker(s) in kwestie snel over.

Vanuit dat perspectief zijn deze ontwikkeling juist uitstekend. Zolang er in de wetenschappelijke wereld vermeende experts rondlopen die heilig geloven dat het menselijk geslacht een keuze is, migratie van grote groepen niet-Westerse migranten naar het Westen alleen maar positieve effecten kent, blanke mensen aangeboren 'privileges' hebben of een piepklein Joods land in het Midden-Oosten een zogenaamde Westerse koloniale staat is, zijn veel academische contreien simpelweg moeilijk serieus te nemen.

Het wordt bij zulke mens eens tijd voor wat zelfreflectie en men moet eens inzien wat voor bespottelijke troep er de afgelopen decennia, maar vooral de laatste 10-15 jaar, uit de wetenschap in het Westen komt.
'I moved to Peru and shaved half my head and wrote for Teen Vogue. If I can come back from the depths of leftism, trust me, anyone can.' - Gina Florio
  zaterdag 5 april 2025 @ 13:45:15 #9
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_217294488
Uiteraard, feiten en wetenschap zijn voor fascisten natuurlijk maar lastig, dus dat moet weg.
  zaterdag 5 april 2025 @ 13:46:10 #10
496707 HowardRoark
Tacticalized!
pi_217294496
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 13:45 schreef Hexagon het volgende:
Uiteraard, feiten en wetenschap zijn voor fascisten natuurlijk maar lastig, dus dat moet weg.
Het blijkt vooral dat feiten voor sommige wetenschappers zelf erg lastig zijn.

Als de wetenschap gebruikt wordt om ideologisch gedachtegoed te pushen op basis van leugens en verzinsels moet men niet gek staan te kijken dat men daar op wordt aangesproken. En met fascisme heeft dat verder helemaal niets te maken.
'I moved to Peru and shaved half my head and wrote for Teen Vogue. If I can come back from the depths of leftism, trust me, anyone can.' - Gina Florio
  zaterdag 5 april 2025 @ 13:47:08 #11
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_217294498
quote:
14s.gif Op zaterdag 5 april 2025 13:46 schreef HowardRoark het volgende:

[..]
Het blijkt vooral dat feiten voor sommige wetenschappers zelf erg lastig zijn.
Jij peer reviewed dagelijks al hun werk?
  zaterdag 5 april 2025 @ 14:00:34 #12
396550 Richestorags
Usluzhlivyy durak opasnee vrag
pi_217294570
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 11:32 schreef EttovanBelgie het volgende:
Die stond al onder druk in dit land voor Trump.
Goede post (#2) op Reddit, post 2 is een reactie op post 1. Vat het eigenlijk goed samen. Houd alsjeblieft die krokodillentranen thuis, sekteleden. Op kleur gesegregreerde campussen of ruimtes, wegjagen van Joodse studenten, DEI hires, cancellen van iedereen die niet precies in de regenboogalfabetpas loopt, concepten zoals "whiteness" introduceren.

Post 1:
quote:
I'm skeptical that anyone views straight White men as some inherently harmful category, as if these qualities create a genetic predisposition to being oppressive assholes.

https://www.campusreform.(...)iteness-course/20707
Post 2:
quote:
You would be wrong. This was super common discourse in academic circles circa 2020, and it dates back beyond that.

The basic idea is that white culture is so inherently racist that the culture largely needs to be thrown out and replaced with people who aren't inherently racist. It is a problem identified, typically, as exclusive to white people, but can be shared with anyone perceived as a "colonizer" regardless of race. I've heard one person say it was genetic but it is usually considered a deeply entrenched cultural problem (I'm a biologist so genetic claims weren't exactly entertained in my circles).

It derives from Marxist ideas of the intrinsic purity of the oppressed and intrinsic evil of those in power. If you look into "whiteness" discourse from that era you can find some interesting vitriol. I wasn't exposed to it on the Internet, I was exposed to it in real life conversations with scientists in academia. It's largely why I distanced myself from leftists in academia, the watershed moment being when a committee I served on didn't invite a scientist to speak in 2021 who studied molecular mechanisms of immunity to pandemic diseases because he was white. We then looked at the race and sex of other potential speakers people had identified before making a decision, and that was the last time I served on that committee. The committee was all people with or pursuing PhDs in STEM, mostly some field of biology.

I definitely don't hear about whiteness as some evil entity as much as I used to. But I also don't spend time with people who called me intrinsically and immutably evil to my face anymore.
pi_217294751
Grappig dat je het gros niet hoorde toen de academische vrijheid onder druk stond en staat door 'woke'.
pi_217295135
Tegenwoordig is alles politiek geworden;
- de rechtsspraak
- de gezondheidszorg
- de media
- de farmaceutische industrie
- de "goede doelen" (NGO's etc)
- de meningsvrijheid
- de immigratie
- het klimaat
- de biologie (gender)
- enz enz
Kortom letterlijk alles, dus ook "de wetenschap".
Alleen wetenschappers denken dat zij "waardevrij" en objectief zijn O-) 8)7
Maar dat zijn ook net mensen, met een carriere, een gezin en een hypotheek.
Slechts zeer weinigen (nobelprijswinnaars met emiritaat) durven af te wijken van de geldende politiek norm (politieke correctheid). Doe je dit als "gewone" wetenschapper dan wordt je snel naar "functie elders" geplaatst.
Exaudi orationem meam
Requiem aeternam dona eis, Domine.
Et lux perpetua luceat eis.
pi_217295281
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 15:51 schreef Oud_student het volgende:
Alleen wetenschappers denken dat zij "waardevrij" en objectief zijn O-) 8)7
Maar dat zijn ook net mensen, met een carriere, een gezin en een hypotheek.

Ja hoor, alleen wetenschappers denken dat. Gelukkig heeft Oud_student van Fok! ze door. Misschien kunnen ze allemaal even naar dit topic komen :Y

En dan wetenschappers afdoen als wereldvreemd. Kostelijk. :7
pi_217295295
quote:
14s.gif Op zaterdag 5 april 2025 13:39 schreef HowardRoark het volgende:

[..]
Daar wil men het niet over hebben natuurlijk, dat wordt alleen maar toegejuicht. Stel je immers voor dat er onderzoeken conclusies zouden trekken mbt bijvoorbeeld geslacht/gender, racisme, diversiteit, migratie of klimaatverandering die niet binnen het gewenste narratief vallen. Dan is de academische carrière van een onderzoeker(s) in kwestie snel over.

Vanuit dat perspectief zijn deze ontwikkeling juist uitstekend. Zolang er in de wetenschappelijke wereld vermeende experts rondlopen die heilig geloven dat het menselijk geslacht een keuze is, migratie van grote groepen niet-Westerse migranten naar het Westen alleen maar positieve effecten kent, blanke mensen aangeboren 'privileges' hebben of een piepklein Joods land in het Midden-Oosten een zogenaamde Westerse koloniale staat is, zijn veel academische contreien simpelweg moeilijk serieus te nemen.

Het wordt bij zulke mens eens tijd voor wat zelfreflectie en men moet eens inzien wat voor bespottelijke troep er de afgelopen decennia, maar vooral de laatste 10-15 jaar, uit de wetenschap in het Westen komt.
Aldus onze razende Fok!-reporter die vanuit zijn jarenlange ervaring in de academische wereld zijn wijsheid met ons komt delen.

En dat zonder één keer het woord "links" te gebruiken. Chapeau.
  zaterdag 5 april 2025 @ 16:22:14 #17
330914 Sherlock_Holmes
2de plaats WIDM prono 2020
pi_217295317
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 14:32 schreef Wienerschnitzels het volgende:
Grappig dat je het gros niet hoorde toen de academische vrijheid onder druk stond en staat door 'woke'.
Dat is zoiets als een familielid verlinken :P
´ Just remember, there's a thin line between being a hero and being a memory´
pi_217295324
Zal ik dan maar een belangrijke oorzaak voor dit probleem aanstippen? Ok, komt-ie:

Teveel mensen hebben tegenwoordig een mening die ze op basis van sociale media en andere hearsay baseren i.p.v. daadwerkelijke ervaring en/of contacten met de desbetreffenden zonder dat ze ook maar ene fuck verstand van het onderwerp hebben.

Allemaal om die onderbuikjes te voeden, natuurlijk. Niks zo lekker als kwaad en gefrustreerd zijn, niks zo vermoeiend als nuance en daadwerkelijk kritisch onderzoek.
  zaterdag 5 april 2025 @ 16:31:03 #19
396550 Richestorags
Usluzhlivyy durak opasnee vrag
pi_217295373
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 16:23 schreef Haushofer het volgende:
Zal ik dan maar een belangrijke oorzaak voor dit probleem aanstippen? Ok, komt-ie:

Teveel mensen hebben tegenwoordig een mening die ze op basis van sociale media en andere hearsay baseren i.p.v. daadwerkelijke ervaring en/of contacten met de desbetreffenden zonder dat ze ook maar ene fuck verstand van het onderwerp hebben.

Allemaal om die onderbuikjes te voeden, natuurlijk. Niks zo lekker als kwaad en gefrustreerd zijn, niks zo vermoeiend als nuance en daadwerkelijk kritisch onderzoek.
Zoals bepaalde campussen als het om Israël gaat ;)
pi_217295423
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 16:15 schreef Haushofer het volgende:

[..]
Ja hoor, alleen wetenschappers denken dat.
Uiteraard zijn (bijna) alle generalisaties onjuist, dat is dus makkelijk scoren :)
Wat ik bedoelde te zeggen is dat wetenschappers op grond van "de wetenschap" of op grond van wetenschappelijke methoden gelijk (denken te)hebben. Gelovigen halen hun gelijk uit een boek (Bijbel, Koran etc).
Linkse activisten halen hun gelijk uit de vermeende morele superieure waarden, die zij denken te bezitten.
Politicie gebruiken elk middel om hun gelijk te rechtvaardigen (vooral de laatste tijd de wetenschap)
Dus de wetenschappers zijn een beetje in de positie van Baron von Münchhausen, die zich aan zijn eigen haren uit het moeras trekt :)
quote:
Gelukkig heeft Oud_student van Fok! ze door. Misschien kunnen ze allemaal even naar dit topic komen :Y
Ik heb ze niet door, maar heb alleen kritiek. Mijn kritiek betreft niet alleen de wetenschappers maar ook die er gebruik van maken c.q. misbruiken of onjuist voorstellen.
quote:
En dan wetenschappers afdoen als wereldvreemd. Kostelijk. :7
Helaas zijn de meeste wetenschappers juist erg gewoon, middelmatig. Dat heb ik juist aangegeven.
Het zijn gewoon mensen met een baan, die moeten voldoen aan de verwachtingen van hun werkgeven en hun klanten.
Exaudi orationem meam
Requiem aeternam dona eis, Domine.
Et lux perpetua luceat eis.
  zaterdag 5 april 2025 @ 16:47:32 #21
496707 HowardRoark
Tacticalized!
pi_217295459
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 16:23 schreef Haushofer het volgende:
Zal ik dan maar een belangrijke oorzaak voor dit probleem aanstippen? Ok, komt-ie:

Teveel mensen hebben tegenwoordig een mening die ze op basis van sociale media en andere hearsay baseren i.p.v. daadwerkelijke ervaring en/of contacten met de desbetreffenden zonder dat ze ook maar ene fuck verstand van het onderwerp hebben.

Allemaal om die onderbuikjes te voeden, natuurlijk. Niks zo lekker als kwaad en gefrustreerd zijn, niks zo vermoeiend als nuance en daadwerkelijk kritisch onderzoek.
Hmm. We zien vooral dat de frustraties en woede zich in de academische wereld bevinden. Daar is het artikel in de OP het zoveelste bewijs van. Het lijkt er daarom sterk op dat je hier vooral aan het projecteren bent.
'I moved to Peru and shaved half my head and wrote for Teen Vogue. If I can come back from the depths of leftism, trust me, anyone can.' - Gina Florio
pi_217295469
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 16:23 schreef Haushofer het volgende:
Zal ik dan maar een belangrijke oorzaak voor dit probleem aanstippen? Ok, komt-ie:

Teveel mensen hebben tegenwoordig een mening die ze op basis van sociale media en andere hearsay baseren i.p.v. daadwerkelijke ervaring en/of contacten met de desbetreffenden zonder dat ze ook maar ene fuck verstand van het onderwerp hebben.

Allemaal om die onderbuikjes te voeden, natuurlijk. Niks zo lekker als kwaad en gefrustreerd zijn, niks zo vermoeiend als nuance en daadwerkelijk kritisch onderzoek.
Over welk probleem heb je het?
Dat wetenschappers bezorgd zijn?
Dat de Academische vrijheid onder druk staat?

Of vind je het alleen maar lastig als mensen kritek hebben en een andere mening?
Exaudi orationem meam
Requiem aeternam dona eis, Domine.
Et lux perpetua luceat eis.
  zaterdag 5 april 2025 @ 16:51:00 #23
396550 Richestorags
Usluzhlivyy durak opasnee vrag
pi_217295491
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 16:18 schreef Haushofer het volgende:

[..]
Aldus onze razende Fok!-reporter die vanuit zijn jarenlange ervaring in de academische wereld zijn wijsheid met ons komt delen.

En dat zonder één keer het woord "links" te gebruiken. Chapeau.
Je bent wel erg aan het gatekeepen nu. Niet nodig.
pi_217296664
quote:
0s.gif Op zaterdag 5 april 2025 16:51 schreef Richestorags het volgende:

[..]
Je bent wel erg aan het gatekeepen nu. Niet nodig.
Vroeger heette dat "schoenmaker blijf bij je leest".

Waarom denk je dat social media een open riool zijn als het om informatievoorziening gaat? Omdat iedereen zijn bak stront erin dumpt zonder achterom te kijken.
pi_217296690
quote:
14s.gif Op zaterdag 5 april 2025 16:47 schreef HowardRoark het volgende:

[..]
Hmm. We zien vooral dat de frustraties en woede zich in de academische wereld bevinden. Daar is het artikel in de OP het zoveelste bewijs van. Het lijkt er daarom sterk op dat je hier vooral aan het projecteren bent.
Nee hoor. Ik stip slechts aan dat jij geen idee hebt waarover je post. Da's alles.

Bovendien zit ik niet meer in de academische wereld. Jammer joh.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')