Wel bijna zeker dat dit snel door de rechter van tafel wordt geveegd... Anders is dat toch wel het laatste kleine vertrouwen in de rechtsstaat die verdwijntquote:Screening in aantocht voor studenten bij 'gevoelige' studies om spionagegevaar
Alle masterstudenten en wetenschappers van gevoelige technologiestudies krijgen een verplichte screening. Het kabinet hoopt op deze manier te voorkomen dat kwetsbare informatie over de Nederlandse veiligheid door spionage en diefstal in handen komt van buitenlandse mogendheden.
Dit betekent dat duizenden studenten zo'n screening gaan krijgen, ook studenten uit Nederland en andere Europese landen. "Het is nodig voor onze veiligheid en economie, in een wereld waar steeds meer belangstelling is voor de kennis die we voor onszelf willen houden", zegt minister Bruins van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
In 2022 waarschuwden veiligheidsdiensten en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid voor spionage en diefstal van Nederlandse gevoelige technologie die op universiteiten en hogescholen wordt ontwikkeld.
Zogenoemde 'sensitieve technologie' houdt zich niet alleen met militaire techniek bezig, zoals het ontwikkelen van bijvoorbeeld wapens en nachtkijkers. Het gaat ook om het ontwikkelen van microchips en softwaresystemen voor de politie en veiligheidsorganisaties. En dat is, zeker nu, interessante informatie voor landen als Rusland en China.
Keerzijde
Nederland heeft instellingen jarenlang gestimuleerd om met allerlei buitenlandse onderzoeksinstellingen en universiteiten samen te werken, maar dat heeft ook een keerzijde. Iraanse studenten en onderzoekers bleken gevoelige informatie te lekken naar hun land en universiteiten moesten extra voorzorgsmaatregelen nemen. Een leerstoel in Groningen bleek deels gefinancierd te worden door China, met het verzoek dat de hoogleraar het imago van China niet mocht beschadigen.
Eigenlijk wilde het kabinet alleen 'derdelanders' een screeningsplicht opleggen. Dat zijn masterstudenten en wetenschappers uit landen buiten de Europese Unie, IJsland, Liechtenstein en Zwitserland. Maar dat blijkt juridisch niet mogelijk te zijn, omdat iemand uit zo'n land juridisch bezwaar kan maken op grond van discriminatie, staat in een brief aan de Tweede Kamer.
De te screenen groep wordt nu behoorlijk groot, erkent minister Bruins. Over enkele maanden hoopt hij meer duidelijkheid te geven over welke studies die zich bezig houden met 'sensitieve' technologie onder de screening gaan vallen. Ook moet dan duidelijk worden wie die screening gaat uitvoeren en per wanneer.
Want jij ziet liever dergelijke kennis verdwijnen naar Rusland bijvoorbeeld? Ja dat is een goed idee.quote:Op vrijdag 17 januari 2025 17:46 schreef Mikeytt het volgende:
https://nos.nl/artikel/25(...)es-om-spionagegevaar
[..]
Dit is toch te gek voor woorden? Hele walgelijke maatregel die heel erg dichtbij een bepaalde gebeurtenis komt uit de geschiedenis.![]()
Wel bijna zeker dat dit snel door de rechter van tafel wordt geveegd... Anders is dat toch wel het laatste kleine vertrouwen in de rechtsstaat die verdwijnt
Nee dus.quote:Op vrijdag 17 januari 2025 18:09 schreef Confetti het volgende:
Etniciteit is vaak een goede indicator van toekomstig verraad. Dat weet iedereen.
Niet volgens asml zelf:quote:Op vrijdag 17 januari 2025 18:01 schreef RotatoR het volgende:
Goede zaak, we zijn daarin veel te naïef geweest.
Ik geloof dat ASML überhaupt al geen Chinezen meer aanneemt.
Ik heb het over Chinezen in Nederland op basis van anekdotisch bewijs.quote:Op vrijdag 17 januari 2025 18:24 schreef tizitl2 het volgende:
[..]
Niet volgens asml zelf:
https://www.asml.com/en/careers/students-new-graduates/china
En dit is Chinese mainland, dus niet Taiwan.
quote:Op vrijdag 17 januari 2025 18:01 schreef RotatoR het volgende:
Goede zaak, we zijn daarin veel te naïef geweest.
Ik geloof dat ASML überhaupt al geen Chinezen meer aanneemt.
Dat ben ik met je eens, een divers personeelsbestand en politiek correct zijn is schijnbaar belangrijker.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 10:35 schreef Nyamuk het volgende:
[..]
Lekker laat. Jullie Hollanders zijn ultra-naïef.
Komt omdat jullie geen gevolgen stellen aan misstanden. Veel Nederlanders willen geen vrijheid alleen vrijheid van verantwoordelijkheid en jullie vrouwen spannen de kroon.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 10:45 schreef Wirelessmouse het volgende:
[..]
Dat ben ik met je eens, een divers personeelsbestand en politiek correct zijn is schijnbaar belangrijker.
Nee, jullie vrouwen danquote:Op zaterdag 18 januari 2025 10:50 schreef Nyamuk het volgende:
[..]
Komt omdat jullie geen gevolgen stellen aan misstanden. Veel Nederlanders willen geen vrijheid alleen vrijheid van verantwoordelijkheid en jullie vrouwen spannen de kroon.
Rot dan lekker op naar je heilstaat.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 10:50 schreef Nyamuk het volgende:
[..]
Komt omdat jullie geen gevolgen stellen aan misstanden. Veel Nederlanders willen geen vrijheid alleen vrijheid van verantwoordelijkheid en jullie vrouwen spannen de kroon.
https://nos.nl/nieuwsuur/(...)tal-bedrijfsgeheimenquote:Russische oud-medewerker ASML verdacht van diefstal bedrijfsgeheimen
Een oud-medewerker van chipmachinefabrikant ASML heeft van minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) een inreisverbod voor 20 jaar gekregen. Zo'n verbod wordt zelden opgelegd en alleen bij een gevaar voor de nationale veiligheid. Het ministerie wil geen toelichting geven op de reden voor het inreisverbod.
Uit onderzoek van Nieuwsuur blijkt dat het gaat om een Russische ingenieur van 43 jaar. Tegen de man loopt een rechtszaak waarbij meerdere overtredingen van de sanctiewetgeving ten laste zijn gelegd. Hij wordt over een periode van jaren verdacht van het stelen van documenten, zoals handleidingen van microchips, van ASML en chiptechnologiebedrijf Mapper Lithography.
Met de gestolen informatie zou onder meer de Russische chipproductie verder zijn geholpen. In ruil kreeg de man enkele tienduizenden euro's, zo is de verdenking.
ASML bevestigt de diefstal van bedrijfsinformatie aan Nieuwsuur: "We zijn op de hoogte van de rechtszaak tegen een voormalige Mapper- en ASML-medewerker. We hebben, conform ons beleid, zelf ook aangifte gedaan. Lopende de rechtszaak geven we verder geen commentaar."
De man is nu nog in Nederland en zit vast. Maandag moet hij voor de rechtbank in Rotterdam verschijnen in een pro-formazitting waar de rechter zich onder andere buigt over zijn voorarrest. Het Openbaar Ministerie en de advocaat van de Russische ingenieur willen niet reageren.
Mapper
De man zou recent nog gewerkt hebben voor een andere chipmaker: het eveneens Nederlandse NXP. De ingenieur is opgeleid aan Russische universiteiten en werkte bij Russische technologiebedrijven. In Nederland dook hij op in 2015 waar hij werkte voor de Delftse startup Mapper Lithography. Dat bedrijf ontwikkelde producten voor de halfgeleiderindustrie. Mapper ging in 2018 failliet en de technologie en de werknemers, onder wie de ingenieur, werden overgenomen door ASML.
De ingenieur heeft meerdere patenten op zijn naam staan van producten voor de halfgeleiderindustrie.
De overname van Mapper volgde na druk van de Amerikanen op de Nederlandse overheid. In een reconstructie van NRC werd gesteld dat de vrees bestond dat de kennis van de startup na een faillissement in Russische of Chinese handen zou vallen.
In Rusland is Mapper nog altijd actief. Het bedrijf is eigendom van de Russische militaire drone-maker Astron. Zowel Mapper als Astron vallen onder de Amerikaanse sancties, wat betekent dat er geen handel met de bedrijven mag worden gedreven. De ingenieur zou ook voor de Russische Mapper hebben gewerkt.
Diefstal in 2019
Er was al eerder sprake van diefstal bij ASML. In 2019 werden door Chinese oud-medewerkers op grote schaal bedrijfsgeheimen gestolen. Daarmee richtten ze de ASML-concurrent XTAL op.
En in 2023 nam een Chinese medewerker informatie mee over geavanceerde technologie van het bedrijf. Hij ging later werken voor Huawei, dat ook chips maakt. "Met onze unieke positie en de groeiende geopolitieke spanningen in de chipindustrie zien we toenemende veiligheidsrisico's", erkende het bedrijf toen.
https://tweakers.net/nieu(...)asml-aangenomen.htmlquote:Nikkei: Huawei bouwt fabriek voor chipmachines, heeft personeel ASML aangenomen
Huawei zou bezig zijn een grote fabriek te bouwen om zelf lithografiemachines te bouwen voor de productie van chips, meldt zakenkrant Nikkei. Daarvoor heeft het onder meer personeel aangenomen dat bij het Nederlandse ASML heeft gewerkt.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |