quote:VVD is om: Kamermeerderheid gloort voor algeheel vuurwerkverbod
Een algeheel vuurwerkverbod gloort in Nederland. De VVD is om en zal, onder voorwaarden, het wetsvoorstel van GroenLinks-PvdA en Partij voor de Dieren dat een vuurwerkverbod regelt, steunen. Dat vertellen ingewijden aan de politieke redactie van RTL Nieuws. Met de steun van de liberalen komt een Kamermeerderheid in zicht.
De VVD-Tweede Kamerfractie was lang tot op het bot verdeeld over het vuurwerkverbod. Voor- en tegenstanders hielden elkaar in evenwicht. Maar vorige week dinsdag is de fractie het eens geworden en hebben de VVD-Kamerleden die voor een verbod zijn de slag gewonnen.
De liberalen stellen wel een aantal stevige voorwaarden voor hun steun aan het vuurwerkverbod. Zo eist de VVD van politie en gemeenten een effectieve handhaving. En het kabinet moet de handhaving op illegaal vuurwerk opvoeren.
Ook moeten steden die vuurwerk al eerder verboden alles er aan doen om het verbod ook echt te handhaven vertellen ingewijden aan de politieke redactie van RTL Nieuws.
Verder wil de VVD het afsteken van vuurwerk niet volledig uitsluiten. Daarom wil de partij in de wet van GroenLinks-PvdA en PvdD regelen dat de burgemeester van een plaats een ontheffing kan geven aan verenigingen die consumentenvuurwerk afsteken voor de buurt. Ook geven de liberalen ruim baan aan lokale vuurwerkshows.
Tot slot eist de VVD in ruil voor steun aan het wettelijk verbod op vuurwerk een 'eerlijke en nette' compensatie voor de ondernemers die tot nu toe vuurwerk verkochten.
Bijna Kamermeerderheid
Door de nieuwe opstelling van de VVD kan het wetsvoorstel van GroenLinks-PvdA en Partij voor de Dieren bijna rekenen op een Kamermeerderheid. De linkse partijen stellen voor alleen de verkoop van licht vuurwerk als knalerwten en sterretjes nog toe te staan. Al het andere vuurwerk mag dan niet meer worden gekocht of verkocht.
Hun wet wordt volgende week in de Tweede Kamer besproken. Voorstander van deze wet zijn op dit moment de partijen GroenLinks-PvdA, Partij voor de Dieren, CDA, VVD, ChristenUnie, D66, Volt en SGP. Dat zijn samen 74 zetels.
Verklaarde tegenstanders van het verbod zijn PVV, Forum, JA21, BBB en SP. Van DENK is onduidelijk hoe ze zullen stemmen. Zij willen dat nog niet zeggen. NSC laat weten volgende week de knoop door te hakken over hun opstelling.
Opgetogen
GroenLinks-PvdA-Kamerlid Jesse Klaver, één van de initiatiefnemers van het vuurwerkverbod, is opgetogen over de steun van de VVD. "Het begon met oogartsen, hulpverleners, dierenbeschermers, raadsleden en velen anderen die zich uitspraken. De chaos met oud en nieuw kan zo niet langer. Nu lijkt de politiek ze eindelijk te horen. Een Kamermeerderheid voor een nieuwe vuurwerktraditie is binnen handbereik."
Bij de afgelopen jaarwisseling werden 295 politiemensen en 49 andere hulpverleners slachtoffer van geweldsincidenten, meldde het kabinet begin dit jaar. Dat is meer dan in voorgaande jaren.
Niet doof
Mede daarom stelt de VVD vast dat de huidige aanpak niet werkt. Het is voor politie en hulpverleners nog steeds onveilig. "Daardoor neemt de roep vanuit de individuele agenten en hulpverleners om een totaalverbod op vuurwerk toe. En we zijn niet doof voor die oproep", aldus een VVD bron.
"Zij geven aan dat met een algeheel afsteek- en verkoopverbod de situatie wél beheersbaar is. Dit zal moeten blijken. Dat is de reden dat effectieve handhaving voorwaarde één is van de VVD is om deze stap te zetten", vertelt een liberale ingewijde.
'Niet de heilige graal'
Wanneer het vuurwerkverbod ingaat is nog niet duidelijk. De VVD wil dat het parlement voordat het verbod daadwerkelijk ingaat moet kunnen beoordelen of er inderdaad voldoende zal worden gehandhaafd, de ondernemers goed zijn gecompenseerd en de burgemeesters een uitzondering kunnen maken. Is dat het geval dan 'kunnen we de stap zetten om oudejaarsavond anders in te richten'.
VVD-justitieminister David van Weel liet al eerder aan RTL Nieuws weten in gesprek te willen over een totaal vuurwerkverbod. "We moeten iets met hoe we oud en nieuw vieren", zei hij. De minister ziet de voordelen van een vuurwerkverbod, maar stelt ook 'dat een verbod niet de heilige graal is'. "Het lost niet alle problemen op."
Matig, dan is de lol van legaal siervuurwerk straks grotendeels weg, en de ellende van illegaal knalvuurwerk is het enige wat er dan nog isquote:
Ja ze zijn te dom om te schijten. Het enige dat ze kunnen rederenen is: vuurwerk is slechtquote:Op donderdag 27 maart 2025 14:21 schreef Frutsel het volgende:
Meer redenen voor mensen om het nu echt maar illegaal te gaan verkrijgen. Schijnbaar loont dat.
Dat ligt eraan wanneer het in gaat. Voor dit jaar is er al genoeg ingekocht/verkochtquote:Op donderdag 27 maart 2025 14:31 schreef Scorpion_17 het volgende:
Ik snap niet waarom je vuurwerkhandelaren zou moeten gaan compenseren voor iets waar ze op kunnen anticiperen. Ondernemingsrisico als je in deze branche werkt. Je gaat toch ook geen drugsdealer compenseren?
T gezondheidseffect is vergelijkbaarquote:Op donderdag 27 maart 2025 14:33 schreef Frutsel het volgende:
[..]
Dat ligt eraan wanneer het in gaat. Voor dit jaar is er al genoeg ingekocht/verkocht
En als je drugs gaat vergelijken met eerlijke business ben je wel af natuurlijk
Ik snap niet waarom mensen niet snappen hoe dingen werken in de handel.quote:Op donderdag 27 maart 2025 14:31 schreef Scorpion_17 het volgende:
Ik snap niet waarom je vuurwerkhandelaren zou moeten gaan compenseren voor iets waar ze op kunnen anticiperen. Ondernemingsrisico als je in deze branche werkt. Je gaat toch ook geen drugsdealer compenseren?
quote:Op donderdag 27 maart 2025 14:34 schreef Scorpion_17 het volgende:
[..]
T gezondheidseffect is vergelijkbaar
deels wel. Plus als je de afgelopen jaren het nieuws hebt gevolgd weet je dat dit eraan zou kunnen komen, dus ik vind t volledig ondernemersrisico.quote:Op donderdag 27 maart 2025 14:35 schreef GereDathan het volgende:
[..]
Ik snap niet waarom mensen niet snappen hoe dingen werken in de handel.
Is drugs op dit moment legaal?
Alle benzine en diesel auto's ook verbiedenquote:Op donderdag 27 maart 2025 14:34 schreef Scorpion_17 het volgende:
[..]
T gezondheidseffect is vergelijkbaar
en sigaretten en drankquote:Op donderdag 27 maart 2025 14:43 schreef Friday12 het volgende:
[..]
Alle benzine en diesel auto's ook verbieden
Een zwabberend, onvoorspelbaar en onnavolgbaar beleid van de overheid noem je "ondernemersrisico"? Hoe kan je een risico accepteren waar je zelf geen invloed op hebt? Het is eender als de salderingsregeling die ze af willen schaffen, maar dat is dan voor consumenten. Of dat je moet accepteren dat Rusland een raket in je reet schiet als je gaat vliegen als reiziger.quote:Op donderdag 27 maart 2025 14:38 schreef Scorpion_17 het volgende:
[..]
deels wel. Plus als je de afgelopen jaren het nieuws hebt gevolgd weet je dat dit eraan zou kunnen komen, dus ik vind t volledig ondernemersrisico.
Bij auto's is de brandstof het minste probleem qua gezondheidsrisico's. Daarom zijn al die elektrische hokken ook nóg slechter dan reguliere verbrandingsmotoren.quote:Op donderdag 27 maart 2025 14:43 schreef Friday12 het volgende:
[..]
Alle benzine en diesel auto's ook verbieden
Daar wordt teveel geld mee verdiend, en dan weet je het wel. Het gaat de overheid nooit om de burger. En die 100 miljoen vuurwerk per jaar is veel te weinig om interessant te zijn.quote:
Ja no shit maar dat is niet het punt dat ik maakquote:Op donderdag 27 maart 2025 15:18 schreef GereDathan het volgende:
[..]
Bij auto's is de brandstof het minste probleem qua gezondheidsrisico's. Daarom zijn al die elektrische hokken ook nóg slechter dan reguliere verbrandingsmotoren.
Dan had je alle auto's moeten verbiedenquote:Op donderdag 27 maart 2025 15:20 schreef Friday12 het volgende:
[..]
Ja no shit maar dat is niet het punt dat ik maak
Juist meer zicht op je eigen mooie vuurwerk, alleen maar top toch?quote:Op donderdag 27 maart 2025 15:21 schreef Notorious_Roy het volgende:
Naja, scheelt me weer een paar honderd euro. Het hoeft van mij niet eens meer eigenlijk, klaar met het gejank over overlast.
scheelt mij wel iets meer dan datquote:Op donderdag 27 maart 2025 15:21 schreef Notorious_Roy het volgende:
Naja, scheelt me weer een paar honderd euro. Het hoeft van mij niet eens meer eigenlijk, klaar met het gejank over overlast.
Het enige nadeel is dat Duitsland wel een dingetje is, die verkopen ook maar 3 (soms 4) dagen per jaar. Wat de pakkans op de grotere grensovergangen wel heel sterk doet stijgen. België is daarin ideaal natuurlijk, kan je in januari al shoppen bij wijze van spreke.quote:Op donderdag 27 maart 2025 15:25 schreef Frutsel het volgende:
[..]
scheelt mij wel iets meer dan datDat is het enige positieve al moet ik denk ik in de toekomst dan maar eens over de grenzen gaan shoppen.
Klopt al wordt volgens mij de roep in Duitsland om een verbod ook elk jaar groter hoor. En als Nederland het gaat doen zal dat daar misschien wel doorwerken.quote:Op donderdag 27 maart 2025 15:32 schreef GereDathan het volgende:
[..]
Het enige nadeel is dat Duitsland wel een dingetje is, die verkopen ook maar 3 (soms 4) dagen per jaar. Wat de pakkans op de grotere grensovergangen wel heel sterk doet stijgen. België is daarin ideaal natuurlijk, kan je in januari al shoppen bij wijze van spreke.
Maar ik schrijf vast op een briefje dat ook daar wel een en ander zal veranderen in de toekomst. Vuurwerk, ook uit het buitenland, is binnen nu en 10 jaar overal verboden verwacht ik. In België is het sowieso niet echt een ding voor de eigen bevolking, de winkels draaien nagenoeg alleen maar op buitenlanders. En ook daarin wordt jaarlijks meer en meer aan banden gelegd, sinds afgelopen jaar bijvoorbeeld mag je nog maar 1 KG kruit in bezit hebben. Er wordt nog wel vuurwerk verkocht met meer dan 1 KG kruit, maar dan moet je al meenemen met meer mensen. In je auto leggen en weer langs de balie voor meer vuurwerk. Dat wordt nu oogluikend toegestaan (de winkel voldoet hiermee op papier aan de regels), maar dat is een kwestie van tijd.
En in Duitsland is men er ook niet zo mee bezig volgens mij. Ondanks dat de koop veel makkelijker en laagdrempeliger is.
Nee joh, als het niet werkt draaien ze het zo terug! Niet zo negatief hoor. Toen het Kwartje van Kok eraf moest was het ook zo geregeld en denk eens aan de BTW op groente en fruit die omlaag is gega.........quote:Op donderdag 27 maart 2025 15:53 schreef Nattekat het volgende:
Dan neemt geweld tegen hulpverleners niet af straks, symptoombestrijdinggenot en zitten we alsnog met dat verbod omdat het niet meer teruggedraaid gaat worden
En jij denk dat alle vuurwerkverkopers hun panden dan nog hebben? er is dan geen infrastructuur meer voor vuurwerkverkoop.quote:Op donderdag 27 maart 2025 15:59 schreef GereDathan het volgende:
[..]
Nee joh, als het niet werkt draaien ze het zo terug! Niet zo negatief hoor. Toen het Kwartje van Kok eraf moest was het ook zo geregeld en denk eens aan de BTW op groente en fruit die omlaag is gega.........
Oh...
Wie immer passiert. Maar owee als je iets laat verbieden wat dit groepje jankerds leuk vindt, dan is de wereld (natuurlijk) te klein.quote:Op donderdag 27 maart 2025 15:48 schreef PzKpfw het volgende:
De misgunners winnen weer eens, helaas steeds vaker het geval.
Echt 95 procent zal afhakenquote:Op dinsdag 1 april 2025 08:05 schreef OxygeneFRL het volgende:
Waar ik wel naar uitkijk is de verbazing van de tegenstanders van vuurwerk, die in de veronderstelling zijn dat het met een verbod rustiger wordt op straat
Maar de overgebleven 5 % zal uitwijken naar Illegaal vuurwerkquote:
Die 5 procent legt al pakketjes bij andermans huizen inderdaadquote:Op dinsdag 1 april 2025 08:19 schreef OxygeneFRL het volgende:
[..]
Maar de overgebleven 5 % zal uitwijken naar Illegaal vuurwerksterkte daarmee
O ja en trouwens niet meer alleen op 31dec maar het hele jaar door. Zijn toch geen afsteektijden meer
Waardoor we van het nodige illegale knalvuuwerk in combinatie met heel veel siervuurwerk (tijdens de jaarwisseling zelf in elk geval) overgaan naar vooral heel veel illegaal knalvuurwerk. Helemaal fantastisch.quote:
Je haalt criminelen en brave burger nu door elkaar. Maar gezien je standpunt snap ik je gedachtenquote:Op dinsdag 1 april 2025 08:21 schreef vrijgevochten het volgende:
[..]
Die 5 procent legt al pakketjes bij andermans huizen inderdaad
Dit is precies wat ze willenquote:Op donderdag 27 maart 2025 15:21 schreef Notorious_Roy het volgende:
Naja, scheelt me weer een paar honderd euro. Het hoeft van mij niet eens meer eigenlijk, klaar met het gejank over overlast.
Verreweg het meeste gejank gaat over buiten de afsteektijden. De rest zijn gewoon argumenten die erbij gesleept worden.quote:
https://www.nu.nl/politie(...)amermeerderheid.htmlquote:Op dinsdag 1 april 2025 11:27 schreef phpmystyle het volgende:
Moet nog zien of tradie en noaber partij NSC hier echt voor zal zijn, en de achterban van DENK houden ze ook wel van een pijltje en knalletje volgens mij.
Ik houd hoop.
quote:Het vuurwerkverbod gaat er komen. Na VVD voegde dinsdag ook NSC zich bij de voorstanders. De partijen stellen wel voorwaarden aan het verbod. Het is nog niet 100 procent zeker dat het verbod dit jaar al ingaat.
Veel vuurwerk is al verboden voor consumenten, maar een meerderheid van de Kamer wil nu onder meer cakeboxen, sierpotten en grondbloemen toevoegen aan zo'n verbod. In het wetsvoorstel van GroenLinks-PvdA en Partij voor de Dieren blijft fop- en schertsvuurwerk, zoals sterretjes en trektouwtjes, wel toegestaan.
De roep om een algeheel vuurwerkverbod klonk de laatste jaren steeds luider. Na de afgelopen jaarwisseling spraken onder meer de grote steden, de politie en ziekenhuizen zich uit voor een landelijk verbod.
Steeds meer partijen schaarden zich achter dit verbod. Eind januari veranderde het CDA van standpunt, omdat "het zo niet door kan gaan". "We kunnen niet volhouden pal achter onze politiemensen, brandweermensen en zorgverleners te staan, maar één keer per jaar weg te kijken", zei CDA-leider Henri Bontenbal destijds.
De VVD maakte vorige week ook een draai. Maar de partij stelt daar wel voorwaarden aan: een goed handhavingsplan en compensatie voor ondernemers. Ook moet het voor verenigingen mogelijk blijven om lokaal vuurwerk af te steken. De SGP en CU pleitten er eerder al voor zulke vuurwerkshows te blijven toestaan. NSC stelde dinsdag dezelfde voorwaarden.
Gemeenten zijn voor, maar bezorgd over handhaving
Het kabinet gaat de komende maanden aan de slag met de uitwerking van het verbod en de gestelde eisen. Of het verbod komende jaarwisseling al geldt, is nog niet zeker.
Het kabinet heeft in ieder geval de steun van de gemeenten. Een meerderheid is voor een landelijk verbod, maar er leven wel zorgen over hoe dit in de praktijk gaat werken. Voor de gemeenten staat "als een paal boven water" dat een verbod "handhaafbaar en uitvoerbaar" moet zijn, schrijft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) dinsdag.
De gemeenten willen ook dat het verbod wordt afgestemd met andere landen. Daarnaast moeten de kosten van een verbod in kaart worden gebracht en willen de gemeenten weten hoe ze die vergoed krijgen.
Over de kosten zal het kabinet ook moeten onderhandelen met de vuurwerkbranche. Importeurs en verkopers van vuurwerk krijgen naar verwachting in totaal 100 tot 150 miljoen euro compensatie als er komende jaarwisseling al een verbod is, schreef staatssecretaris Chris Jansen (Milieu) vorige week aan de Kamer. Als het verbod pas een jaar later ingaat, zal het volgens een schatting van Jansen om een bedrag van maximaal 50 miljoen euro gaan.
De ondernemers eisen een veel hogere compensatie. Vuurwerkimporteur Leo Groeneveld noemde namens de Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland in Nieuwsuur een bedrag van 895 miljoen euro.
Ik heb net een huis gekocht over de grens. Als ik om 20u naar m'n familie ga staat er vast geen hond meerquote:Op dinsdag 1 april 2025 05:53 schreef Gibson88 het volgende:
[..]
Wie immer passiert. Maar owee als je iets laat verbieden wat dit groepje jankerds leuk vindt, dan is de wereld (natuurlijk) te klein.
Naar Duitsland rijden voor een pakket vuurwerk eind December is natuurlijk de goden verzoeken, durf te wedden dat we grenscontroles krijgen dat je hele zootje uit elkaar wordt getrokken.
Ik hoop dat geen honT daar voor leentquote:Op dinsdag 1 april 2025 15:12 schreef derLudolf het volgende:
[..]
Ik heb net een huis gekocht over de grens. Als ik om 20u naar m'n familie ga staat er vast geen hond meer
We komen wel bij jouquote:Op dinsdag 1 april 2025 15:12 schreef derLudolf het volgende:
[..]
Ik heb net een huis gekocht over de grens. Als ik om 20u naar m'n familie ga staat er vast geen hond meer
Ben er zelf wrs nietquote:
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |